آموزش نحوه تعویض لامپ سقف کابین آسانسور

آموزش نحوه تعویض لامپ سقف کابین آسانسور

امروزه بیشتر ساختمان های مرتفع دارای آسانسور هستند و برای نورپردازی داخل آسانسور معمولاً از لامپ های توکار در سقف آسانسور استفاده می کنند. درست است که زمان ماندن در آسانسور طولانی نیست، اما نورپردازی داخل آسانسور در همین مدت کوتاه نیز می تواند تأثیر زیادی بر مسافران و کسانی که از آسانسور استفاده می‌کنند داشته باشد.

معمولاً آسانسور ها به خاطر این که دائم در حال حرکت هستند دارای لرزش زیادی می باشند. به همین خاطر بهتر است از لامپ هایی برای نورپردازی سقف کابین آسانسور استفاده شود که ضد لرزش باشند تا طول عمر بالاتری داشته باشند. آسانسور های تجاری و مسکونی معمولاً سقف های باریکی دارند. به همین خاطر افرادی که در زمینه نورپردازی اتاق اسانسور فعالیت می کنند ترجیح می دهند که از لامپ های ال ای دی و ضد لرزش برای سقف آسانسور استفاده کنند.

امروزه به خاطر توجه ویژه به تزیینات داخل اتاق آسانسور ممکن است نورپردازی در سقف آسانسور بسیار پیچیده باشد و برای تعویض آن نیاز به کمک گرفتن از افراد متخصص باشد؛ اما برای تعویض لامپ های ساده ال ای دی خودتان هم می توانید به تنهایی این کار را انجام دهید.

درست است که طول عمر لامپ های ال ای دی زیاد است و می توانند به صورت طولانی مدت روشن باشند، اما گاهی ممکن است به هر دلیل این لامپ ها هم نیاز به تعویض داشته باشند. به همین دلیل ما در این نوشتار آموزش نحوه تعویض لامپ سقف کابین آسانسور را بررسی می کنیم.

تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

  1. به منظور تعویض لامپ داخل کابین آسانسور ابتدا باید لامپ هایی که سوخته اند از سقف خارج شود. برای این کار باید با یک جسم نوک تیز لامپ های قبلی را باز کنید و از داخل سقف جدا کنید. برای باز کردن لامپ نیازی به باز کردن سقف آسانسور نیست و تنها با گرفتن قسمتی از لامپ که دارای فنر است می توانید آن را بیرون بیاورید. البته این دستورالعمل ها برای تعویض کردن لامپ های هالوژن سقفی است. هنگامی که فنر لامپ را می گیرید باید دقت کنید که این فنرها دست شما را نگیرد زیرا بسیار دردناک است.
  2. در مرحله بعدی پس از خارج کردن لامپ از سقف کابین اسانسور، نوبت به جایگزین کردن لامپ سال می رسد. قبل از اینکه لامپ سالم را جایگزین کنید باید سیم هایی که از داخل سقف کابین آسانسور آویزان شده ا ند را در جای خود قرار دهید. قبل از اینکه لامپ را وصل کنید مطمئن باشید که لامپ ها خاموش هستند، زیرا اگر داخل آسانسور روشن باشد نمی توانید به درستی محل قرار گیری لامپ را تشخیص دهید.
  3. حال می‌توانید فنر ها را نزدیک لامپ قرار دهید و محفظه قرار گرفتن لامپ را در داخل سقف جای دهید. به همین راحتی شما می توانید لامپ داخل کابین آسانسور را تعویض کنید.

بهتر است از لامپ های با کیفیت که طول عمر بالایی دارند برای داخل آسانسور استفاده کنید. چرا که هم روشنایی بهتری دارند و هم مرتب نیاز به تعویض پیدا نمی کنند.

لامپ سقف کابین آسانسور

لامپ سقف کابین آسانسور
لامپ سقف کابین آسانسور

سالم بودن لامپ سقف کابین آسانسور یکی از ضروریات است. چراکه برای ایجاد امنیت در آسانسور باید همیشه این محل دارای نور کافی باشد. بر اساس دستورالعمل های ایمنی سطح روشنایی داخل کابین آسانسور باید ۱۰۰ لوکس باشد؛ اما در برخی از ساختمان ها میزان سطح نور در انواع کابین آسانسور از ۱۵۰ تا ۲۰۰ لوکس نیز دیده می شود.

برخی از آسانسور ها به گونه ای طراحی شده اند که لامپ داخل آن ها به طور دائم روشن است؛ اما بر اساس استاندارد ۲۰- ۸۱en تمامی آسانسور ها باید هرگونه اقدام برای نورپردازی درون آسانسور را طبق این استاندارد انجام دهند. معمولاً از لامپ های ال ای دی یا چراغ های پنلی ال ای دی برای صرفه جویی در مصرف برق در کابین آسانسور استفاده می شود.

آسانسور ها علاوه‌ بر لامپ سقف کابین آسانسور باید دارای یک سیستم نورپردازی اضطراری باشند تا اگر به هر دلیلی برق قطع شود، افرادی که داخل آسانسور مانده ‌اند در تاریکی نمانند. به منظور تعویض لامپ سقف کابین آسانسور می‌ توانید مراحل آموزش نحوه تعویض لامپ سقف کابین آسانسور را مطالعه کنید و به راحتی بدون مراجعه به متخصص خودتان لامپ سقف کابین آسانسور را تعویض کنید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه