بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی + مشخصات فنی و تفاوت انواع

بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی + مشخصات فنی و تفاوت انواع

در حال حاضر بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی توسط متخصصان کشور با از فناوری روز جهان به صورت دقیق طراحی، تولید و عرضه می شود. این قطعه الکترونیکی در انواع مختلف توسط برندها و شرکت های گوناگون در داخل کشور در حال تولید است که می توان به عنوان نمونه از تابلو فرمان پار، آریان، آرمان فراز و داتیس نام برد. با این مقاله همراه باشید تا شما را با مشخصات فنی بهترین تابلو فرمان آسانسور و تفاوت انواع تابلو فرمان آشنا کنیم.

تابلو فرمان آسانسور چیست؟

تابلو فرمان آسانسور یا بُرد فرمان شامل مجموعه ای ریزپردازنده ها و برد اصلی مربوط به موتور آسانسور است که می تواند موجب تعادل تمام قسمت های آسانسور و افزایش عملکرد و کارایی بهینه این تجهیز برقی شود. تابلو فرمان به عنوان یک قطعه الکترونیکی در آسانسور دارای بردهای مختلف است و وظیفه آن دریافت و پردازش سیگنال های مربوط به داده های ورودی به آسانسور و ارسال دستورات لازم به هر قطعه است.

انواع تابلو فرمان آسانسور و تفاوت آن ها

انواع تابلو فرمان آسانسور و تفاوت آن ها
انواع تابلو فرمان آسانسور و تفاوت آن ها

تابلو فرمان از ملزوما اصلی در نصب آسانسور است و به عنوان یک قطعه الکتریکی در انواع تک سرعته درایور دار (۳VF) و دو سرعته (AC) ساخته می شود. هر یک از تابلو فرمان های مذکور نیاز به موتور گیربکس مخصوص به خود است؛ به طوری که در تابلو فرمان آسانسور تک سرعته موتور آسانسور باید یک دور سرعت داشته باشد و تابلو فرمان نوع دو سرعته نیاز به موتور آسانسوری با دو سرعت دور تند و دور کند دارد.

از آنجایی که تابلو فرمان آسانسور از بخش های الکتریکی و کنترلی مهم در آسانسور به شمار می رود باید قطعات داخلی آن شامل ریزپردازنده، مدارهای فرمان و سایر قطعات الکترونیکی کیفیت بالایی داشته باشند تا تابلو فرمان آسانسور عملکرد خوبی داشته باشد. یکی از وظایف بهترین تابلو فرمان آسانسور اعلام وضعیت های مختلف و کنترل کابین است تا از بروز حوادث ناگهانی در آسانسور جلوگیری شود.

اجزای بهترین تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان به عنوان مهم ترین قطعه در آسانسور خود دارای تعداد زیادی قطعات دیگر است که برخی از آن ها بسیار ضروری هستند. برای مثال اگر تابلو فرمان فاقد ترانس CT باشد یا ترمینال ها و سوکت در آن به کار نرفته باشد این تابلو فرمان عملکرد بهینه نخواهد داشت و آسانسور نمی تواند به درستی کار کند. هنگام خرید بهترین تابلو فرمان آسانسور باید توجه کرد که این نوع قطعات اورجینال بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند.

کلیدهای گردان، کنتاکتورهای الکترونیکی، ترانسفورماتور تغذیه، لامپ‌های سیگنال، تایمرها، IC ها، رله‌ها، کلیدها و فیوزها،برد اصلی IMC، برد کابین CABو کلیدهای حرارتی سایر اجزای تابلو فرمان را تشکیل می دهند.

عملکرد بهترین تابلو فرمان آسانسور

عملکرد بهترین تابلو فرمان آسانسور
عملکرد بهترین تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور به عنوان قلب آسانسور در صورتی که عملکرد بهینه ای داشته باشد می تواند روی سایر اجزای آسانسور تاثیر بگذارد و کارایی آسانسور را تا حد بالایی افزایش دهد. بهترین تابلو فرمان آسانسور باید بتواند وظایف خود را با کمترین استهلاک و مصرف انرژی به بهترین شکل انجام دهد. در ادامه به شرح وظایف تابلو فرمان آسانسور اشاره می کنیم:

 • از طریق سنسور زنگ خطر ایمنی لازم در آسانسور را فراهم می کند.
 • وظیفه پذیرش درخواست‌ های کلید بیرونی کابین جهت سوار شدن مسافران را برعهده دارد.
 • سرعت حرکت و توقف آسانسور تنظیم می کند.
 • از داخل اتاقک آسانسور می تواند فرمان توقف آسانسور را بررسی نماید.
 • اطلاعات الکترونیکی را پردازش می کند.
 • تشخیص وضعیت کابین
 • کنترل قطعات مختلف مانند ترمز، برد، کلید و… را بر عهده دارد.
 • جهت حرکت آسانسور را کنترل می کند.

شرکت های تولید کننده بهترین تابلو فرمان آسانسور

شرکت های تولید کننده بهترین تابلو فرمان آسانسور
شرکت های تولید کننده بهترین تابلو فرمان آسانسور

تا اینجا در مورد اجزا و کارکرد و انواع تابلو فرمان آسانسور صحبت شد؛ در ادامه به معرفی شرکت های تولید کننده بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی می پردازیم.

۱.تابلو فرمان آسانسور ایرانی پار

تابلو فرمان آسانسور پار با داشتن مشخصات فنی مانند درایو یاسکاوا و با قدرت موتور ۷/۵ کیلو وات از طراحی با کیفیتی برخوردار است. این تابلو فرمان در انواع دو سرعته و تک سرعته و در سه مدل آلفا، ترون و اسمارت تولید و وارد باز می شود. در ساختار این قطعه درایوهای VVVF به کار رفته که مصرف انرژی و هزینه های برق کاهش داده و سبب حرکتی نرم و بدون لرزش در آسانسور شده است. شرکت فنی مهندسی پار به عنوان تولید کننده بهترین تابلو آسانسور ایرانی این قطعه را طبق استاندارد EN81 طراحی و تولید می کند و در آسانسورهای ساختمان های دارای توقف بالا و سازمان مهم کشور قابل استفاده است.

۲.تابلو فرمان آسانسور آریان

شرکت مهندسی آریان تابلو فرمان های خود را با درایو های مختلف آرکو و یاسکاوا و با قدرت ۷/۵ کیلو وات و سرعت ۱ متر بر ثانیه تولید و روانه بازار می کند. این شرکت به عنوان تولید کننده بهترین تابلو فرمان آسانسور از لحاظ کیفیت توانسته محصولی تولید کند که می تواند مصرف انرژی و هزینه های آن را تا میزان حداقل  ۵۰ درصد کاهش دهد.

۳.تابلو فرمان های آرمان فراز

تابلو فرمان آرمان فراز جزء بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی به شمار می رود که در دو مدل تک سرعته و دو سرعته توسط متخصصین ایرانی در داخل طراحی و تولید می شود. استفاده از درایوهای مختلف مانند درایو ال ایکس، درایو یاسکاوا، درایو جفران در ساخت این تابلو فرمان، قدرت  موتور ۷/۵ کیلو وات و سرعت ۱ متر بر ثانیه و با ظرفیت حداکثر ۴۵۰ کیلو گرم از جمله مشخصات فنی این تابلو فرمان است.

۴.تابلو فرمان های داتیس

تابلو فرمان شرکت داتیس را به دلیل داشتن مشخصات فنی شامل درایو زیما، توان موتور ۷/۵ کیلو وات، سیستم موتورسیف دیجیتال دارای LCD و سیستم اصلاح فاز هوشمند می توان به عنوان بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی معرفی کرد. این ویژگی ها سبب شده این تابلو فرمان مصرف انرژی را تا میزان ۳۰ درصد کاهش داده و از حرکتی نرم و ایده آل برخوردار باشد.

نکاتی مهم برای انتخاب بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی

برای انتخاب بهترین تابلو فرمان آسانسور باید معیارهای مختلفی را مد نظر داشت اما برای اینکه در خرید این قطعه مهم آسانسور موفق تر عمل کنید باید در ابتدا با نمایندگی های و شرکت های فعال در این زمینه مشورت کنید. در ادامه نکات مهمی را برای خرید تابلو فرمان آسانسور ارائه می دهیم.

 1. سیستم کلی آسانسور : هنگام خرید تابلو فرمان باید توجه کنید که برای آسانسور کششی این قطعه را خریداری می کنید یا آسانسور هیدرولیک.
 2. ترافیک: میزان تردد و رفت و آمد در طبقات در مکان های مختلف مانند ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری متفاوت است. بنابراین براساس کم تردد بودن یا تردد بالا در یک ساختمان باید تابلو فرمان مناسبی انتخاب گردد.
 3. نوع موتور: برای انتخاب بهترین تابلو فرمان آسانسور باید از مشخصات فنی این قطعه شامل نام و نوع قدرت، جریان، ولتاژ، سرعت تند و کند و سیستم تعلیق مطلع شد.
 4. درایو: اطلاع از نوع درایو به کار رفتار در تابلو فرمان که تعیین کننده تجهیز سیستم به کنترل سرعت، کنترل حلقه بسته یا باز است اهمیت زیادی دارد.
 5. تعداد توقف: در نهایت برای خرید بهترین تابلو فرمان آسانسور ایرانی باید فاصله طبقات و تعداد طبقات را مدنظر قرار دارد تا قطعه ای مناسب خریداری شود.
جمع بندی

تابلوهای فرمان آسانسور بر اساس نوع کارکرد، نقشه برداری و چگونگی به کارگیری مدارهای الکترونیکی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در این مقاله تفاوت انواع تابلو فرمان تک سرعته و دو سرعته گفته شد اما تابلو برای فرمان های ۴ دسته بندی دیگر از لحاظ نوع مدار شامل تابلو فرمان PLC، تابلو فرمان میکرو کنترلی، تابلو فرمان دیجیتالی و تابلو فرمان رله‌ای نیز در نظر گرفته می شود. در حال حاضر شرکت های فنی مهندسی بسیاری در داخل ایران با در زمینه طراحی و تولید انواع تابلو فرمان آسانسور فعالیت می کنند که توانسته اند در سطح گسترده پاسخگوی نیاز کشور باشند. محصولات تولیدی این شرکت ها از لحاظ کیفیت و طول عمر ضمانت دارند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه