تفاوت‏ها و شباهت‏های درب کابین و طبقه آسانسور چیست؟

تفاوت‏ها و شباهت‏های درب کابین و طبقه آسانسور چیست؟

درب کابین آسانسور و درب طبقه آسانسور دارای نقاط اشتراک و تمایز زیادی با هم هستند، هم از لحاظ عملکرد و هم از لحاظ ظاهر که در ادامه به بررسی این موارد برای درب‏های آسانسور رایج در سطح بازار می‏پردازیم.

نکته مهمی که باید بهش دقت کرد فلسفه وجود درب برای آسانسور هست کما اینکه بعضی از انواع آسانسور وجود دارد که اصلا درب نداشته و مشکلی هم در عملکردشان به وجود نمی‏آید! پس در ابتدا به موضوع دلیل وجود درب برای آسانسورها می پردازیم.

برای اطلاع بیشتر درباره انواع آسانسورها به این لینک مراجعه نمایید.

دلیل وجود درب آسانسور چیست؟

از آنجاییکه سازه آسانسور در یک چاه آن هم در فضای داخلی یک ساختمان قرار دارد همواره بیم آن می رود که افراد یا اشیاء به داخل آن سقوط کنند پس بایستی همواره شرایطی فراهم شود که از این سقوط جلوگیری شود. یکی از راحتترین راه‏ها برای جلوگیری از سقوط افراد و اشیا به داخل چاه آسانسور استفاده از موانع ثابت مانند درب است. بنا به شرایط موجود در سازه و نیازهای پروژه از بین انواع درب موجود در بازار یک یا دو نوع آن انتخاب و در سیستم آسانسور استفاده می شود.

درب کابین آسانسور:

درب کابین آسانسور
درب کابین آسانسور

این درب همانطور که از نامش پیداست در کابین آسانسور نصب شده و قرار است امنیت و سلامت مسافران آسانسور را در زمان جابجا شدن بین طبقات ساختمان تامین کند. در گذشته در آسانسورها قرار دادن درب کابین به صورت انتخابی بود اما با توجه به سوانح و حوادث زیادی که در آسانسورها پیش آمد استفاده از درب کابین در تمامی آسانسورها اجباری شد. همانطور که ناگفته پیداست هر آسانسور تنها یک درب کابین دارد.

درب طبقه آسانسور:

درب طبقه آسانسور
درب طبقه آسانسور

این دسته از درب‏ها فقط در طبقات آسانسور نصب می‏شوند و به ازای تعداد توقف‏های آسانسور در یک ساختمان نیاز به درب طبقه داریم. تنوع مدل و مکانیزم عملکرد درب طبقه معمولا از درب کابین بیشتر است. از ابتدای ساخت دستگاه آسانسور در قرن‏های گذشته نیاز به وجود درب طبقه احساس شده و همواره جزئی اصلی از آسانسور بوده است. از طرف دیگر به دلیل در دیدرس و دسترس مسافران بودن باعث شده توجه خاصی به آن شده و شامل انواع تزئینات شود.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‏شود مقاله درب آسانسور از چه متریالی ساخته می‏شود؟ را از طریق همین لینک یا در وبلاگ همین سایت مطالعه نمایید.

شباهت‏های عملکردی درب کابین و طبقه آسانسور:

 1. هر دو نوع درب فراهم کننده شرایط ایمنی و سلامت مسافران در برابر سقوط به چاه آسانسور هستند.
 2. هر دو نوع درب فرمان‏های مشخصی مبنی بر باز یا بسته بودن درب را به تابلو فرمان آسانسور که مرکز کنترل آسانسور است ارسال می‏کنند.

شباهت‏های ظاهری درب کابین و طبقه آسانسور:

 1. جهت بازشو و بسته شوی هر دو نوع درب یکسان است. (البته در ترکیب درب کابین اتوماتیک با درب طبقه لولایی این هماهنگی جهت بازشو و بسته شو کمتر از طرف مسافر حس می‏شود)
 2. در درب‏های اتوماتیک هر دو نوع درب دارای لته‏های متحرک هستند.
 3. هر دو نوع درب از نظر ظاهری دارای عرض ورودی و ارتفاع ورودی یکسانی هستند. (البته در ساختار فنی در بعضی انواع درب از نظر ارتفاع با یکدیگر تفاوت‏های جزئی دارند)

تفاوت‏های عملکردی درب کابین و طبقه آسانسور:

 1. پدرب کابین از یک قسمت محرکه مستقل برخوردار است که علاوه بر حرکت دادن لته‏های خود باعث جابجایی لته‏های درب طبقات نیز می‏شود (البته در ترکیب درب کابین اتوماتیک با درب طبقه لولایی مسافر درب طبقه را باز کرده یا می‏بندد)
 2. پدرب طبقه آسانسور دارای یک قفل مکانیکی ایمنی است که تنها در صورت حضور درست کابین در جایگاه درست خود در طبقه باز شده و امکان ورود/خروج مسافران به کابین یا خارج آن را فراهم می‏کند ولی درب کابین فاقد چنین قطعه‏ای است. (البته در بعضی آسانسورها بنا سفارش مشتری امکان نصب قفل مکانیکی کابین نیز فراهم است)

تفاوت‏های ظاهری درب کابین و طبقه آسانسور:

 1. درب طبقه آسانسور (چه لولایی و چه اتوماتیک) دارای ستون و سردرب بوده در صورتیکه درب کابین فاقد این قسمت‏ها می‏باشد.
 2. بنا به ملاحظات طراحی و یا سفارش مشتری ممکن است درب طبقه لولایی و درب کابین اتوماتیک کشویی یا اتوبوسی باشد.
 3. بنا به سفارش مشتری و دیزاین لابی‏های مختلف آسانسور ممکن است رنگ لته‏های درب طبقه در یک یا چند طبقه با دیگر طبقات متفاوت باشد.
 4. بنا به سفارش مشتری و دیزاین کابین آسانسور ممکن است روکش درب کابین و درب طبقه همکف از جنس استیل بوده و در سایز طبقات درب طبقه آسانسور دارای روکش رنگ باشد.

به طور کلی می‏توان تفاوت‏های مختلفی را بر اساس نوع نگاه به این دو نوع درب تعریف کرد اما با وجود همه تفاوت‏ها آنچه بین درب کابین آسانسور و درب طبقه آسانسور مشترک است حفظ ایمنی و سلامت مسافران آسانسور است که همواره در صدر امور مربوط به طراحی در همه قسمت‏های آسانسور قرار دارد.

مواردی که در بالا توضیح داده شد به صورت خلاصه در جدول زیر گردآوری شده است:

مقایسه کلی درب کابین و طبقه آسانسور
شباهت‏ها تفاوت‏ها
عملکردی ظاهری عملکردی ظاهری
فراهم کننده شرایط ایمنی و سلامت مسافران جهت بازشو و بسته شو یکسان حرکت مستقل درب کابین و وابسته درب طبقه وجود چارچوب و ستون‏ها در درب طبقه
ارتباط با تابلو فرمان لته‏های متحرک * قفل مکانیکی ایمنی** ترکیب انواع درب کابین اتوماتیک با انواع درب طبقه
ــــــــــ عرض و ارتفاع ورودی یکسان ــــــــــ نوع متفاوت درب طبقات
ــــــــــ ــــــــــ ــــــــــ روکش رنگ یا استیل درب کابین و طبقات

* در آسانسورهایی که درب کابین و درب طبقه هر دو از نوع اتوماتیک کشویی باشند.

** البته در آخرین ویرایش استاندارد EN81-20 به مبحث قفل مکانیکی درب کابین توجه خاصی شده است که در آینده مقاله ای مرتبط با آن منتشر خواهیم نمود.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه