درب آسانسور از چه متریالی ساخته می‏شود؟

درب آسانسور از چه متریالی ساخته می‏شود؟

یکی از مهم­ترین اجزای تشکیل دهنده­ی آسانسور، درب آن است که علاوه بر جنبه­ی تزئینی نقش مهمی را در ایمنی افراد ایفا می­کند. در هر ساختمان به طور کلی دو درب نصب می­گردد، یک درب بر روی کابین آسانسور و درب دیگر در هر طبقه خواهد بود که تعداد آن به توقف­ های آسانسور در طبقات بستگی دارد. پس به طور کلی شما به هنگام نصب آسانسور باید دو درب را در نظر داشته باشید، یک درب که بر روی کابین آسانسور نصب می­گردد و یک درب دیگر که در هر طبقه قرار خواهد گرفت.

انواع درب آسانسور در طبقات :

درب­هایی که در طبقات نصب می­شوند دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع کاربری آسانسور و طراحی آن یکی از آن­ها را انتخاب می­کنند. در ادامه چهار مدل پر استفاده­ی در درب­های طبقات را با هم مرور خواهیم کرد.

 • درب سانترال : این درب که نسبت به سایر انواع درب، بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد از دو قسمت تشکیل شده است. به هنگام باز شدن درب­ها از هم فاصله گرفته و به هنگام بسته شدن دو درب به هم نزدیک خواهند شد. سرعت درب سانترال نسبت به نوع لولایی و تلسکوپی بسیار بیشتر است. علاوه بر صرفه جویی در زمان،‌ این مدل از شکل ظاهری جذاب­تری هم برخوردار است.
 • درب لولایی : ارزان­ترین نوع درب­های آسانسور، درب­های لولایی هستند که شامل یک درب و چارچوب آن می­باشد، از همین رو درب لولایی به فضای زیادی نیاز نخواهد داشت. این نوع درب­ها با زاویه نود درجه باز شده و ممکن است راهروی ساختمان را مسدود سازند. اگر به دنبال تهیه آسانسوری ارزان قیمت هستید و تعداد توقف در ساختمان هم کم است، درب لولایی می­تواند گزینه­ی ایده آلی برای شما باشد. به خاطر داشته باشید از این نوع درب تنها در قسمت درب طبقه می­توان بهره برد و برای درب کابین کاربردی ندارد.
 • درب تلسکوپی یا کشویی : در مدل تلسکوپی هم درب از یک سمت شروع به باز شدن می­کند و مدت زمان بیشتری نسبت به درب سانترال به خود اختصاص خواهد داد. این نوع درب ممکن است از دو قسمت یا چند قسمت تشکیل شده باشد.
 • آکاردئونی : مدل آکاردئونی یا اتوبوسی نسبت به سه مدل دیگر کمتر مورد استفاده قرار می­گیرد و سبک کاری آن بدین شکل است که درب­ها توسط نیروی موتور در دو سمت آسانسور جمع می­شوند. البته بخشی از فضای ورودی آسانسور در این مدل اشغال خواهد شد.

انواع درب آسانسور با توجه به کارکرد :

انواع درب آسانسور در طبقات :
انواع درب آسانسور در طبقات :

درب­های آسانسور از لحاظ مکانیکی هم به سه دسته مختلف تقسیم می­شوند.

 1. تمام اتوماتیک : در مدل تمام اتوماتیک، تمام درب­های طبقات و درب­های کابین به صورت اتومات باز خواهند شد و نیاز به مداخله دستی نیست.
 2. نیمه اتوماتیک : در این دسته از درب­ها درب کابین به صورت اتومات بسته شده ولی درب طبقات دستی یا لولایی هستند و باید درب را به سمت بیرون بکشید تا به کابین آسانسور دسترسی پیدا کنید. در درب­­های نیمه اتوماتیک بر روی درب طبقات باید از یک شیشه استفاده شود تا هنگام رسیدن کابین به طبقه،‌ قابل مشاهده از بیرون باشد.
 3. دستی : یکی از انواع خطرناک آسانسور که ممکن است به چشم دیده باشید،‌ نوع تمام دستی آن است که کابین بدون هر گونه محافظ و دربی است. در این مدل تنها درب طبقات به صورت لولایی نصب شده و خود کابین آسانسور فاقد  هرگونه محافظ یا دربی است.

جنس درب آسانسور‌ :

در گذشته بیشتر از درب­های لولایی استفاده می­شد و جنس آن­ها هم از چوب بود. پس از مدتی به دلیل قابل اشتعال بودن جنس چوب و خرابی سریع آن،‌ درب­های فلزی جای درب­های چوبی را گرفت. جنس درب­های امروزی اغلب از فولاد ورق سیاه، برنز یا استیل است.

در برخی از ساختمان­های تجاری هم بسته به نظر طراح آسانسور از شیشه ­هایی مقاوم برای درب­های آسانسور بهره می­برند که بیشتر به زیبایی محیط اطراف خود کمک خواهند کرد.

کدام نوع درب را انتخاب کنیم ؟

کدام نوع درب را انتخاب کنیم ؟
کدام نوع درب را انتخاب کنیم ؟

برای حفظ امنیت آسانسور استفاده از درب مناسب و ایمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در هنگام نصب درب­های آسانسور هم باید دقت بسیار زیادی شود زیرا هر گونه خطایی ممکن است باعث ایجاد خسارات جانی و مالی جبران نشدنی شوند. هنگام خرید درب آسانسور حتما باید به جنس درب و کیفیت آن توجه ویژه ای نشان دهید. اما کدام یکی از انواع درب­ها مناسب­تر هستند؟

 • درب­های لولایی از لحاظ قیمتی،‌ ارزان­تر خواهند بود اما امنیت کمتری نسبت به سایر مدل­ها داشته و هم چنین اتلاف وقت بیشتری را به همراه دارد.
 • درب­های اتوماتیک دارای سرعت بیشتری نسبت به مدل­های دیگر هستند.
 • درب­های آسانسور از جنس­های مختلفی نظیر آهن، استیل و شیشه ساخته می­شوند و نقش مهمی در زیبایی ساختمان شما ایجاد خواهند کرد. با توجه به اهمیت این موضوع بین انواع درب­ها،‌ نوع اتوماتیک آن  شکل ظاهری زیباتری خواهد داشت.
 • بی صدا بودن درب آسانسور یکی از عواملی است که به هنگام خرید ممکن است توجه شما را جلب کند. بی صدا­ترین نوع درب­ها،‌ مدل اتوماتیک هستند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *