سربکسل متقارن چیست و چه کارایی دارد؟ استانداردها و نحوه تنظیم

سربکسل متقارن چیست و چه کارایی دارد؟ استانداردها و نحوه تنظیم

با افزایش روز افزون آپارتمان سازی و استفاده گسترده از آسانسور، آشنایی با قطعات اصلی آسانسور مانند سربکسل متقارن و کارایی آن یک امر عادی به نظر می رسد. این گونه آشنایی با قطعات آسانسور موجب می شود بهترین قطعات را برای آسانسور ساختمان انتخاب کرد، همچنین زمان استفاده از آسانسور، دقت لازم را داشت و در عین حال زمان خرابی آسانسور، به موقع عیب یابی کرد.

سربکسل متقارن چیست و چه کارایی دارد؟

سربکسل متقارن چیست و چه کارایی دارد؟
سربکسل متقارن چیست و چه کارایی دارد؟

سربکسل متقارن یکی از انواع قلاب سربکسل است. قلاب سربکسل برای اتصال قسمت انتهایی سیم بکسل آسانسور، یک وسیله حرفه ای و مناسب است. سربکسل متقارن که به سوکت گوهی متقارن نیز معروف هستند مانند دیگر نوع سربکسل یعنی سربکسل نامتقارن، به عنوان اتصال دهنده انتهای انواع سیم بکسل های آسانسورها قابل استفاده است.

هنگامی که اتصالات نیاز به تعویض مکرر دارند، پایانه سوکت گوه ای مفید است. به عنوان مثال، اگر انتهای یک طناب سیمی در ناحیه ای بالا باشد، طناب ممکن است به صورت دوره ای کوتاه شود که نیاز به برداشتن و اعمال مجدد سخت افزار پایانه دارد. انتهای طناب سیمی مجهز به یک حلقه است. این حلقه وارد سوراخ مخروطی شکل در سوکت می شود که دارای دور که یک جزء جداگانه به نام گوه پیچیده شده است، می باشد. چیدمان در جای خود کوبیده می شود و بار به تدریج روی طناب کاهش می یابد. با افزایش بار روی طناب، گوه موجود ایمن تر می شود و در نتیجه طناب را محکم تر می گیرد.

انواع قلاب سر بکسل

انواع قلاب سر بکسل
انواع قلاب سر بکسل

قلاب سربکسل معمولا دارای دو نوع متقارن و نامتقارن است. ایمنی سربکسل متقارن از نوع نامتقارن آن ایمن تر است و همچنین نصب آن به گونه ای است که خطاپذیر نیست زیرا سوکت های آن دارای تقارن هستند. به همین دلیل از این نوع سربکسل معمولا در انواع آسانسور و بالابر استفاده می شود در حالیکه از نوع نامتقارن آن معمولا در جرثقیل استفاده می شود. البته باید گفت در بعضی موارد نیز در نصب آسانسور نیز کاربرد دارد.

استاندارد قلاب سربکسل آسانسور

استاندارد قلاب سربکسل آسانسور
استاندارد قلاب سربکسل آسانسور

اگر نصب درست و استفاده صحیح از انواع قلاب سربکسل ها طبق استانداردهای لازم باشد خودبه‌خود مسائل ایمنی نیز لحاظ می شود. این موارد ایمنی برای سربکسل متقارن و نامتقارن باید با استانداردهای اروپایی مطابقت داشته باشد. نصب سربکسل های متقارن طبق استاندارد DIN15315 و DIN13411-7 و نصب سربکسل های نامتقارن طبق استاندارد DIN43148 می باشد. این استانداردها بر اساس عرض، ارتفاع، ارتفاع کل، عرض گوه، قطر پین و فاصله بین انتهای قفل تعیین می شوند. البته به جنس گوه که از فولاد ضدزنگ که مستحکم باشد و شکنندگی نداشته باشد نیز بستگی دارد.

نحوه مونتاژ قلاب سربکسل متقارن

نحوه مونتاژ قلاب سربکسل متقارن
نحوه مونتاژ قلاب سربکسل متقارن
  1. قبل از هر صحبتی باید طبق استانداردهای لازم، قلاب سربکسل متقارن با گوه و قلاب مناسب با ابعاد و استحکام لازم را انتخاب کرد، این انتخاب با توجه به نوع و ضخامت سیم بکسل فولادی موردنظر، انجام می گیرد.
  2. باید حواستان باشد قسمت هایی از سیم بکسل که آسیب دیده اند، به هیچ وجه در بین سوکت و گوه یا محل بست قرار نگیرند.
  3. سیم بکسل باید به گونه ای قرار گیرد که هنگام استفاده، دچار پیچ خوردگی و ساییدگی نشود. اگر پیچ خوردگی و ساییدگی ایجاد شود، به مرور زمان دچار پارگی زودهنگام سیم بکسل می شود.
  4. از طرف دیگر طبق استاندارها، مقدار طول سیم بکسلی که آزاد است و از گره سربکسل متقارن بیرون می آید باید حدود ۶ برابر قطر سیم بکسل مورد استفاده، باشد.
  5. سیم بکسل باید از دو طرف به یک اندازه کشیده شود تا به درستی روی گوه قرار گیرد، سپس گوه به وسیله چکش چوبی در جای خود محکم شود تا از آسیب دیدگی احتمالی سیم بکسل در آینده جلوگیری شود.
  6. پین موجود باید به گونه ای محکم شود تا هنگام کار کردن از جایگاه خود حرکت نکند و خارج نشود.
  7. بار در هر سمتی که وارد شود باید مهره ها نیز در همان سمت قرار گیرند.
  8. برای جلوگیری از کج شدن و شکستن سوکت و پاره شدن سیم بکسل، باید نیروی وارده هم راستا با پین و سیم بکسل باشد.
  9. نهایتا باید این توصیه برای قلاب سربکسل متقارن جدی گرفته شود که قسمت ایستایی طناب فولادی، هنگام خروج از سوکت سربکسل پیچ نداشته باشد و کشیدگی آن به گونه ای باشد که در طی استفاده نیز دچار پیچ خوردگی نشود.

سربکسل متقارن و نصب طبق استانداردها

سربکسل متقارن و نصب طبق استانداردها
سربکسل متقارن و نصب طبق استانداردها

انتخاب سربکسل متقارن مناسب و نصب آن طبق استانداردها به متخصصین و افراد با تجربه نیاز دارد. نیروی متخصص و کادر مجرب ست لیفت، می توانند انواع سربکسل را طبق استانداردها نصب کنند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه