علت بسته نشدن درب آسانسور و رفع آن

علت بسته نشدن درب آسانسور و رفع آن

درب آسانسور یکی از اجزای مهمی است که مشکلات زیادی ممکن است برای آن ها اتفاق بیفتد. که از رایج ترین این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • درب آسانسور بی دلیل باز و بسته می شود.
 • درب آسانسور بسته نمی شود.
 • درب آسانسور به طور کامل بسته نمی شود.
 • به نظر می رسد درب آسانسور بسته شده است اما آسانسور شروع به حرکت نمی کند.
 • و …

بسته نشدن درب آسانسور در مواقع حساس شاید ناگوارترین اتفاق یک روز از افرادی باشد که در طبقات بالایی یک ساختمان هستند و نیاز به استفاده از آن آسانسور دارند. پس دانستن اطلاعاتی در زمینه علت بسته نشدن درب آسانسور و روش های رفع این مشکل ، برای افراد متخصص نصب و تعمیر آسانسور از موارد ضروری به شمار می رود. از این رو در این مقاله به بررسی دلایل بسته نشدن درب آسانسور و رفع آن می پردازیم.

لازم به ذکر است که تشخیص و تعمیر آسانسور یکی از موارد تخصصی به شمار می رود که تنها کسانی می توانند به این کار بپردازند که در این زمینه ها متخصص باشند و دانش و مهارت کافی را داشته باشند. اما برای تشخیص اولیه ، هر فردی با داشتن اندکی اطلاعات در این زمینه می تواند کمک زیادی به تعمیرکار آسانسور بکند. و حتی در مواقعی با استفاده از برخی مهارت های اساسی مشاهده ، بسیاری از این مشکلات بدون هزینه جهت آمدن تعمیرکار از طرف شرکت آسانسور شما برطرف می شود. برخی از راه حل های ایمن و ساده برای این مشکلات در زیر آورده شده است :

 • انتها و حاشیه درب ها را به دقت مشاهده و جستجو کنید تا از عدم وجود زباله یا جسمی مانند سنگ و … در آن جا مطمئن شوید.
 • مطمئن شوید که لنزهای ردیاب تمیز و عاری از خاک هستند زیرا لنز ردیاب آسانسورها که در بعضی مکانیکی و در بعضی الکترونیکی هستند ( در نمونه الکترونیکی آن ها از پرتوهای مادون قرمز استفاده می شود) به واحد گیرنده اجازه نمی دهند پرتوی مادون قرمز را ببیند. و همین امر موجب بسته نشدن درب آسانسور می شود.
 • دکمه های آسانسور را نیز بررسی کنید. بسیاری اوقات درهای آسانسور اصلاً مشکل خاصی ندارند و مشکل به کلیدهای آسانسور مربوط می شود. به عنوان مثال ممکن است دکمه ‹باز کردن› گیر کرده باشد و مانع بسته شدن درب شده باشد. و یا اینکه اگر دکمه شماره ۲ آسانسور گیر کرده باشد ، آسانسور در ططبقه ۲ با درب بازمی ماند.

انجام این موارد ساده به مدیران ساختمان کمک می کند تا علاوه بر رفع نقص آسانسور در زمان کمتری ، تعمیرات هزینه بر را نیز کاهش دهند. به یاد داشته باشید که هرگز برای دستیابی به بالای آسانسور یا باز کردن درهای آسانسور به صورت دستی اقدامی نکنید. این کار به آموزش های تخصصی نیاز دارد. آسانسورها دستگاه های برقی و بعضاً مکانیکی هستند که در برخورد با چنین وسایلی باید دقت زیادی شود.

علت بسته نشدن درب آسانسور چیست؟

علت بسته نشدن درب آسانسور چیست؟
علت بسته نشدن درب آسانسور چیست؟

با باز و بسته شدن درب آسانسورها ، فشار هوا به داخل و خارج آسانسور وارد می شود. در بسیاری از مواقع ، این فشار مانع از بسته شدن درها می شود ، و همین امر مانع از چفت شدن کامل درب ها شده و ترازبندی سطوح را بر هم می زند. این ناهماهنگی منجر به خرابی مدار ایمنی و خرابی سیستم آسانسور و عملکرد آن می شود.

به طور کلی می توان موارد زیر را به عنوان لیستی از دلایلی که سبب خرابی درب آسانسور می شود، محسوب کرد :

 • بستن درب های آسانسور به صورت دستی (درب های اتوماتیک)
 • وارد کردن فشار به درب آسانسور به هنگام باز یا بسته شدن
 • ضربه زدن به درب آسانسور
 • به کارگیری از قطعات بی کیفیت به واسطه قیمت پایین تر آن ها
 • تکیه دادن به درب آسانسور به هنگام حرکت آسانسور
 • جلوگیری دستی و مکرر از بسته شدن درب آسانسور
 • نفوذ آب یا مواد شوینده
 • وجود قطعات معیوب و عدم رسیدگی و تعویض آن ها

دلایل بسته نشدن درب در آسانسورهای اتوماتیک به دو دسته کلی تقسیم می شود :

 1. دلایل مکانیکی
 2. دلایل الکتریکی

همانطور که از عناوین این دو مورد مشخص است، دلایل مکانیکی بسته نشدن درب آسانسور به مواردی گفته می شود که منشا مکانیکی دارند. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. لته های درب آسانسور به دلیل ضربه یا … از شکل طبیعی خود خارج شده اند.
 2. شل شدن تسمه درب آسانسور
 3. شکسته شدن قرقره لنگی
 4. وجود مانع داخل سیل
 5. درب آسانسور حالت شاقول خود را از دست داده است.
 6. ساپورت درب آسانسور نیاز به تنظیم دارد.
 7. خارج شدن کشفک از جای خود
 8. شکسته شدن کفشک

دلایل الکتریکی بسته نشدن درب آسانسور به مواردی گفته می شود که منشاء الکتریکی دارند. که به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. ایراد در بوردهای الکتریکی
 2. ایراد در موتور الکتریکی
 3. وجود ایراد در لنز یا چشم الکترونیکی
 4. فعال شدن سنسور وجود مانع

این ها رایج ترین دلایل بسته نشدن درب آسانسورها بود اما شاید آسانسور به دلایل دیگری دچار نقص شده باشد که مانع از بسته شدن درب شده است.

رفع بسته نشدن درب آسانسور

رفع بسته نشدن درب آسانسور
رفع بسته نشدن درب آسانسور

مرحله اول در حل مشکل بسته نشدن درب آسانسور شناسایی منشاء آن است. بعد از تشخیص علت بسته نشدن درب آسانسور اقدامات زیر را می توان انجام داد :

 • سرویس مناسب و دوره ای آسانسور
 • فرهنگ سازی در زمینه درست از آسانسور
 • مراجعه به تعمیرکار مجرب و آگاه به قطعات با کیفیت و تکنولوژی های جدید
 • استفاده از قطعات با کیفیت در تعمیر درب آسانسور
 • تنظیم دیکتاتور درب آسانسور
 • رفع قطعی برق آسانسور (در صورت وجود)
 • و …

به طور کلی دلیل بسته نشدن درب آسانسور تا حد کمی برای افراد غیر متخصص قابل تشخیص است، بنابراین بهتر است تشخیص و عیب یابی را به متخصصان واگذار کرده و از اقدامات خودسرانه جلوگیری کنید.

امیدواریم از مطالعه مقاله علت بسته نشدن درب آسانسور و رفع آن استفاده لازم را برده باشید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا نیاز به تعمیر آسانسور ، می توانید با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

گفتگو کنید

12 نظر

  1. به طور کلی می توانیم به ۳ دلیل اصلی ایرادات فیزیکی مثل گیر کردن درب آسانسور به دلیل وجود مانع اشاره کرد
   همچنین ایرادی از قبیل ایرادات مکانیکی و الکتریکی هم می تواند تاثیر گذار باشد که به صورت کلی در همین مثاله به آن اشاره شده است

  1. در سال ۱۹۹۰ قانونی در آمیرکا تصویب شد که دکمه هایی در داخل کابین آسانسور باید وجود داشته باشد تا افرادی که دچار معلولیت هستند بتوانند به خوبی و با امنیت بیشتر از اسانسور استفاده نمایند

  1. سلام – بسته به نوع درب آسانسور ( لولایی و یا تمام اتوماتیک ) می تونه مشکلات متقاوت باشه
   مثلا در درب های لولایی معمولا تنظیم نبودن دیکتاتور و فنر درب می باشد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه