موتور درب آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟ اشنایی با مهمترین خرابی ها

موتور درب آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟ اشنایی با مهمترین خرابی ها

آسانسور، از اجزا مختلفی تشکیل شده است که درب، یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. همه ما تا حالا چندین بار نام موتور آسانسور را شنیده‌ایم و می‌دانیم که انواع مختلفی دارد. اما، ممکن است که ندانیم درب آسانسور نیز دارای یک موتور مجزا است. اگر شما جز افرادی هستید که هیچ شناختی درباره موتور درب آسانسور ندارید، در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مقاله هر آن چه که باید در رابطه با این موضوع بدانید را به طور کامل و مفصل بیان خواهیم کرد.

موتور درب آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟

موتور درب آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟
موتور درب آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، آسانسور از اجزا مختلفی تشکیل شده است که یکی از مهم‌ترین آن اجزا، درب آسانسور است. درب آسانسور به کمک قطعه‌ای باز و بسته می‌شود که آن قطعه، موتور سردرب یا موتور درب آسانسور نامیده می‌شود. این قطعه، یکی از قطعات جانبی درب است که به قرقره اصلی آن متصل می‌گردد و عملکرد صحیح مکانیزم درب را کنترل می‌کند. این قطعه، علاوه بر باز و بسته کردن درب، وظیفه دارد تا امنیت آسانسور را نیز مهیا کند.

لازم به ذکر است تا بدانید که نحوه عملکرد این قطعه، بر اساس مکانیزم‌های آن است. در واقع، این قطعه با کمک مکانیزم‌های خود کاملا بی صدا، لته‌های درب را از سرعت صفر به حداکثر و بالعکس می‌رساند. شرکت‌هایی که درب آسانسور را تولید می‌کنند، اغلب این موتور را بر روی قرقره آن نصب می‌کنند. این موتور، هم بر روی درب‌های اتوماتیک و هم بر روی درب‌های نیمه اتوماتیک نصب می‌گردد. این قطعه، بر اساس نوع کاربری ساختمان، سنگین بودن لته درب‌ها و غیره، انواع مختلفی دارد.

کشور ترکیه با تولید موتور کورماس، در این عرصه مشهور‌ترین است. در واقع، موتور کورماس یکی از مشهور‌ترین و بهترین برندهای موتور سردرب است. علاوه بر این، موتور فرماتور نیز که توسط سه کشور ترکیه، اسپانیا و ایران ساخته می‌شود، شهرت بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است تا بدانید که علاوه بر کشورهای نام برده، کشور ایتالیا نیز موتور سلکوم را تولید کرده و به فروش می‌رساند.

چه عواملی باعث می‌شوند موتور درب آسانسور خراب شود؟

چه عواملی باعث می‌شوند موتور درب آسانسور خراب شود؟
چه عواملی باعث می‌شوند موتور درب آسانسور خراب شود؟

موتور سردرب آسانسور، بنا به دلایل مختلفی ممکن است دچار مشکل شده و خراب شود که برخی از این عوامل، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • ضربه‌های ناگهانی و شدید به درب آسانسور
  • باز کردن درب‌های دستی پیش از ایستادن آسانسور
  • نصب نکردن صحیح موتور بر روی درب
  • بستن درب‌های اتوماتیک به صورت دستی
  • به تعویق انداختن زمان تعمیر و نادیده گرفتن مشکلات درب آسانسور
  • سرویس نکردن به موقع آسانسور
  • وارد شدن آب یا مواد شوینه به درب و یا موتور سردرب

موارد نام برده هر کدام ممکن است به نحوی بر روی موتور درب تاثیر بگذارند و باعث شوند که درب آسانسور باز نشود. گاهی نیز ممکن است موارد نام برده سبب شوند تا درب آسانسور بسته نشود. همچنین، گاهی اوقات ممکن است که به طور کامل سیستم موتور درب را از کار بیاندازند که در این صورت، این قطعه نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت.

سخن نهایی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با موتور سردرب آسانسور آشنا کنیم. لازم به ذکر است تا بدانید که اگر این قطعه نیاز به تعمیر و یا تعویض داشت، هرگز خودتان این کار را انجام ندهید. نصب، تعمیر و یا تعویض این قطعه حتما باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. زیرا، ممکن است که خودتان به طور کامل با این قطعه آشنا نباشید و باعث شوید که قطعات اصلی آسانسور نیز دچار مشکل شود. اگر برای نصب، تعمیر، تعویض و غیره نیاز به کمک دارید، با ما تماس بگیرید و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان ممکن به شما عزیزان کمک خواهند کرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه