درب لولایی آسانسور طرح دار و ساده؛ قیمت و خرید انواع درب آسانسور لولایی

درب لولایی آسانسور طرح دار و ساده؛ قیمت و خرید انواع درب آسانسور لولایی

درب آسانسور لولایی از لحاظ عرض فضای کمی را به خود اختصاص می دهد و ساختار آن شامل یک درب و یک چارچوب ساده می باشد. درب های آسانسور ساخت داخل از لحاظ قیمت و کیفیت بسیار مناسب هستند و از نمونه خارجی آن ارزان تر است.

در ایران شرکت ها و تولیدگان بسیاری در زمینه طراحی و ساخت انواع درب آسانسور فعالیت دارند که در این مقاله به معرفی  آن  ها می پردازیم.

مزایا و معایب درب لولایی آسانسور

مزایا و معایب درب لولایی آسانسور
مزایا و معایب درب لولایی آسانسور

درب آسانسور لولایی برای داشتن عملکرد مناسب نیاز به عرض زیادی ندارد و به طور معمول ساخت این درب ها در عرض های ۷۰،۸۰ و ۹۰ سانتی‌ متر انجام می شود. همچنین به دلیل اینکه آسانسور لولایی یکی از مدل های قدیمی آسانسور در مقایسه با درب های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به شمار می رود دارای معایب زیادی است.

عدم کاربرد صحیح  و ایجاد مشکل درب آسانسور لولایی برای افراد معلول و کودکان و سالمندان، عدم کنترل در باز و بسته شدن درب باعث زمان‌ بر بودن عملیات باز و بسته شدن درب لولایی آسانسور می شود، سختی باز شدن از نظر نیروی مکانیکی لازم از جمله این معایب درب آسانسور لولایی است و این درب ها نسبت به دیوار با زوایه ۹۰ درجه ای باز می شوند که باعث مسدود شدن مسیر راهرو هنگام باز شدن درب می گردد.

تفاوت درب لولایی آسانسور با درب تمام اتوماتیک

تفاوت درب لولایی آسانسور با درب تمام اتوماتیک
تفاوت درب لولایی آسانسور با درب تمام اتوماتیک

درب لولایی آسانسور از لحاظ نوع باز و بسته شدن با درب تمام اتوماتیک متفاوت است؛ زیرا در آسانسورهای اتوماتیک درب طبقات و کابین به صورت خودکار باز و بسته می شوند و هیچ فضایی را اشغال نمی کنند. درب های اتوماتیک در دو نوع سنترال و تلسکوپی طراحی و تولید می شوند که نحوه باز و بسته شدن درب سنترال از وسط و کناره ها است و در نوع تلسکوپی درب آسانسور از یک سمت باز و بسته می شود.

نکات مهم در انتخاب بهترین درب لولایی آسانسور

نکات مهم در انتخاب بهترین درب لولایی آسانسور
نکات مهم در انتخاب بهترین درب لولایی آسانسور

برای انتخاب بهترین درب لولایی آسانسور باید نکات مهمی را قبل از خرید مورد توجه قرار داد تا بتوان محصولی با کیفیت و قیمت مناسب انتخاب کرد.

  1. بررسی میزان ایمنی درب آسانسور لولایی بسیار اهمیت دارد.
  2. کیفیت مواد به کار رفته برای ساخت درب آسانسور باید از متریال مرغوب و با کیفیت و دارای ضمانت باشد.
  3. برای خرید درب آسانسور و سایر قطعات آن باید به نمایندگی های معتبر مراجعه نمایید.
  4. قبل از خرید درب لولایی آسانسور باید از کیفیت رنگ، ضخامت ورق و لولای درب مطمئن شد.

انواع ابعاد و ارتفاع درب آسانسور لولایی

انواع ابعاد و ارتفاع درب آسانسور لولایی
انواع ابعاد و ارتفاع درب آسانسور لولایی

عامل تعیین کننده برای انتخاب درب آسانسور لولایی ابعاد و اندازه ورودی چاه آسانسور است به طوری که عرض درب طبقات نباید از عرض کابین بیشتر از ۵ سانتیمتر در هر طرف باشد. ابعاد درب آسانسور لولایی در بازار شامل ابعاد ۷۰، ۸۰، ۹۰ سانتی‌متر است و ارتفاع مناسب برای درب طبقه ها حداقل ۱۹۵ سانتیمتر در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که عرض های کمتر از ۷۰ سانتیمتر برای ساخت درب های آسانسور برای ورود ویلچر و رفت و آمد افراد معلول مناسب نیست.

متریال درب آسانسور لولایی

متریال درب آسانسور لولایی
متریال درب آسانسور لولایی

جنس درب لولایی آسانسور در قدیم از چوب بود ولی در حال حاضر این درب ها از جنس فولاد با روکش استیل در رنگ های متنوع ساخته می شوند. طرح های متنوعی برای ساخت درب لولایی آسانسور اجرا می شوند که شامل روکش استیل یا شیشه هستند و نوع طرح دار آن برای استفاده در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد.  استفاده از قاب شیشه ای در طراحی این درب ها سبب جذابیت بیشتر آن ها شده است.

انواع درب لولایی آسانسور

 انواع درب لولایی آسانسور
انواع درب لولایی آسانسور

درب آسانسور لولایی در دو طرح مدرن سبک و سنگین و ساده طراحی  می شود؛ این درب ها دارای عرض بسیار کمی بوده و جزو درب طبقات ارزان و ساده هستند. در درب لولایی آسانسور طرح مدرن برای ساخت چهارچوب از ورق ۲ میلیمتری استفاده می شود و برای ساخت لته درب ها ورق ۱.۲۵ میلیمتر به کار می رود.

در مراحل تولید این درب ها، دستگاه های CNC مورد استفاده قرار می گیرد. درب لولایی آسانسور طرح مدرن نصب سریع و آسانی داشته و دارای رنگ الکترواستاتیک است. این درب ها دارای استحکام بالا بوده و در انواع رنگ های رنگ کرم، سفید، مسی، قهوه ای، سفید صدفی، نسکافه ای، زرشکی، مشکی، سربی و سفید چرمی قابل سفارش می باشد.

نحوه تنظیم درب لولایی آسانسور

نحوه تنظیم درب لولایی آسانسور
نحوه تنظیم درب لولایی آسانسور

برای تنظیم درب لولایی آسانسور باید قسمت دیکتاتور که در بالای درب تعبیه شده نصب شود. آرام بند یا دیکتاتور درب آسانسور را می توان با استفاده از ۲ عدد پیچ نصب کرد و از آن طریق درب آسانسور لولایی را تنظیم نمود. به وسیله پیچی که در انتهای میله پیستون بر روی دیکتاتور  وجود دارد می توان سرعت باز و بسته شدن دیکتاتور را تنظیم کرد.

این پیچ تنظیم وظیفه کنترل سرعت روغن خروجی از پیستون را بر عهده دارد که برای این کار باید آچار آلن یا پیچ گوشتی دوسو در دسترس باشد. تنظیم این پیچ به این صورت است که با پیچاندن آن به سمت عقربه های ساعت، درب آرام تر بسته می شود. اگر بخواهیم بسته شدن درب با سرعت بیشتری انجام شود باید پیچ را در خلاف عقربه های ساعت تنظیم کنیم.

تغییر فصل ها سبب تغییر حالت روغن هیدرولیک می شود؛ به طوری که این روغن در زمستان سفت شده و باعث سخت بسته شدن درب می گردد. همچنین در تابستان روغن روان تر شده و باعث سریع تر بسته شدن درب لولایی آسانسور می شود؛ در نتیجه دو بار در سال باید تنظیم درب لولایی آسانسور انجام شود.

لیست تولید کنندگان درب لولایی آسانسور

لیست تولید کنندگان درب لولایی آسانسور
لیست تولید کنندگان درب لولایی آسانسور

تولید کنندگان بسیاری در سطح کشور به طراحی و ساخت انواع درب آسانسور لولایی مشغول هستند که توانسته اند محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب روانه بازار داخلی و خارجی کنند. در این بخش از مقاله لیستی از تولید کنندگان مطرح درب لولایی آسانسور را ارائه می دهیم.

۱. درب آسانسور بهران

این شرکت در زمینه تولید درب آسانسور و قطعات آن فعالیت داشته و از جمله بزرگترین شرکت های تولید کننده درب های اتوماتیک و درب های لولایی آسانسور در ایران می باشد. در ساخت این محصولات از رنگ پودر الکترواستاتیک کوره ای استفاده شده که باعث زیبایی و ظرافت درب لولایی آسانسور می شود. شرکت آسانسور بهران محصولات خود را مطابق با استاندارد بین المللی EN-81 اروپا طراحی و تولید می کند؛ در نتیجه محصولات این شرکت بسیار با کیفیت هستند.

۲. درب آسانسور کیوان فراز

شرکت کیوان فراز تولید کننده انواع مختلفی از درب لولایی و اتوماتیک آسانسور در ایران است که محصولات خود را با طرح ها و رنگ های متنوع وارد بازار کرده و در دسترس مصرف کنندگان قرار می دهد. به دلیل مجهز بودن درب لولایی آسانسور کیوان فراز به تست رنگ و استفاده از رنگ الکتروستاتیک در ساخت آن، این نوع درب ها از نظر ظاهری بسیار شیک به چشم می آیند.

در ساخت درب آسانسور لولایی شرکت کیوان فراز از مواد استیل و نیمه استیل استفاده شده که باعث بالا رفتن کیفیت و راندمان این محصولات شده است. این درب ها مطابق استاندارد ملی ایران ساخته می شوند و از ایمنی بالایی برخوردارند.

۳. گروه مهندسی صنعتی غدیر

این تولید کننده از سال ۱۳۸۲ تاسیس شد و تا به امروز  در زمینه  تولید انواع کابین آسانسور، انواع درب لولایی و تمام اتوماتیک و ملزومات آسانسور  در حال فعالیت است.

۴. شرکت آرین سیستم رو

هدف این شرکت طراحی و تولید تجهیزات صنعت آسانسور است و آغاز فعالیت آن از سال ۱۳۸۲ می باشد.

۵. روانکار سماتک

شرکت روانکار سماتک (RK) فعالیت خود را در تهران و سال ۱۳۷۴ آغاز کرد و در حال حاضر در زمینه تولید قطعات آسانسور از جمله انواع درب‌های اتوماتیک و اتوبوسی فعال می باشد.

۶. سماتیک ۲۰۰۰ (بیابانی – حریری)

۷. شرکت درب اتوماتیک یاران

این شرکت تولید کننده درب نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک و موتور گیربکس آسانسور بوده و از دهه ۷۰ فعالیت خود را شروع کرده است.

ایمنی درب لولایی آسانسور

ایمنی درب لولایی آسانسور
ایمنی درب لولایی آسانسور

حفاظت از افراد برای جلوگیری از سقوط در چاه آسانسور از وظایف مهم درب لولایی آسانسور است که باید نصب آن با دقت بالایی انجام شود.  محل قرار گیری درب آسانسور در محل ورودی طبقات به کابین است و برای نصب آن باید از سرویس کاران با تجربه و متخصص استفاده کرد.

نکته مهم در ایمنی درب آسانسور لولایی استفاده از مواد مرغوب و باکیفیت است که می تواند عمر آسانسور را افزایش دهد. به کارگیری قطعات بی کیفیت و ارزان در طراحی و ساخت آسانسور و درب آن باعث خرابی و فرسودگی زود هنگام آسانسور می شود و می تواند سلامت مسافران را به خطر اندازد.

محل نصب درب آسانسور لولایی

محل نصب درب آسانسور لولایی
محل نصب درب آسانسور لولایی

نصب درب آسانسور در مرحله دوم نصب آسانسورها قرار دارد که باید با دقت زیاد انجام گیرد؛ زیرا هر گونه بی توجهی در هنگام نصب درب باعث وارد شدن ضررهای مالی و جانی جبران ناپذیری خواهد شد.  محل نصب درب آسانسور لولایی روی کابین می باشد.

جمع بندی
جمع بندی درب لولایی آسانسور طرح دار و ساده؛ قیمت و خرید انواع درب آسانسور لولایی
جمع بندی درب لولایی آسانسور طرح دار و ساده؛ قیمت و خرید انواع درب آسانسور لولایی

انواع درب آسانسور در سراسر جهان و ایران طراحی و ساخته می شوند که رفت و آمد و دسترسی به طبقات بالای ساختمان ها را راحت کرده اند. در این مقاله به معرفی درب آسانسور لولایی پرداختیم و انواع آن، مزایا و معایب این درب های لولایی و نحوه نصب آن ها را توضیح دادیم.

نکات ایمنی و مواردی  که باید قبل از خرید درب لولایی آسانسور مدنظر داشت را بیان کردیم و در انتها لیستی از تولیدکنندگان مطرح کشور که در زمینه درب های آسانسور فعال هستند را آوردیم. همچنین گفتیم که ایمنی درب آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا وظیفه آن حفظ جان مسافران و جلوگیری از سقوط آن ها به داخل چاه آسانسور است.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه