گام شیار فلکه هرزگرد چیست و استانداردهای مربوط به آن کدامند؟

گام شیار فلکه هرزگرد چیست و استانداردهای مربوط به آن کدامند؟

فلکه هرزگرد آسانسور (نام دیگر آن فلکه کششی است)، قرقره ای است که قدرت موتور و حرکت سیم بکسل را انتقال می دهد. اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیار های فلکه، نیروی کششی را به وجود می آورد. گام شیار فلکه هرزگرد مطابق با گام فلکه اصلی موتور است. به طور کلی، فلکه هرزگرد یکی از اصول اساسی در سیستم تعلیق آسانسور به شمار می رود.

انواع فلکه هرزگرد آسانسور کدامند؟

انواع فلکه هرزگرد
انواع فلکه هرزگرد

فلکه های هرزگرد آسانسور در دو نوع انحرافی و ثانویه دسته بندی می شوند. بسته به نوع آسانسور، از فلکه های هرزگرد متفاوتی استفاده می شود. در آسانسور گیرلس ( gearless )، فلکه هرزگرد ثانویه مورد استفاده قرار می گیرد. این فلکه هرزگرد در قسمت زیر موتور تعبیه می شود. در واقع کاربرد فلکه هرزگرد در آسانسور گیرلس با سایر آسانسورها متفاوت است. کاربرد فلکه هرزگرد در سایر آسانسورها برای تغییر جهت سیم ‌بکسل و هدایت آن ها است. شیار هایی که در این نوع از فلکه های هرزگرد وجود دارند، کشش ایجاد نمی کنند و فقط باعث هدایت سیم‌ بکسل‌ ها می شوند.

مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور چیست؟

مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور چیست؟
مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور چیست؟

قطر فلکه هرزگرد آسانسور چقدر می باشد؟

نسبت بین قطر گام شیار فلکه هرزگرد باید حداقل ۴۰ برابر قطر نامی سیم بکسل باشد. این موضوع برا اساس بند ۹-۲-۱ استاندارد ملی آسانسور، Bsو ۱۷.۱A تعیین شده است. حداقل قطر گام شیار فلکه کششی نسبت به قطر اسمی سیم بکسل باید ۳۰ برابر در ۵۶۵۵Bs و ۳۲ برابر در  ۱۷.۱A باشد.

جنس مواد به کاررفته در فلکه هرزه گرد آسانسور چیست؟

جنس مواد به کاررفته در فلکه هرزه گرد آسانسور چیست؟
جنس مواد به کاررفته در فلکه هرزه گرد آسانسور چیست؟

در ساخت فلکه هرزگرد آسانسور از چدن استفاده می شود. استفاده از چدن در فلکه هرزگرد، مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • قابلیت ریخته گری خوبی دارد.
 • استحکام فشاری آن بالا است.
 • از مستهلک کننده برای ارتعاشات استفاده می کند.
 • خواص لغزشی خوبی دارد.
 • دارای قابلیت ایست یا حرکت اضطراری دورانی است.
 • مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.

سختی فلکه ریخته گری شده، به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد. سختی قابل قبول برای فلکه کششی بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ برینل در نظر گرفته می شود. طبیعی است که سختی گام شیار فلکه از سطح آن کمتر باشد. در فلکه هایی که در عملیات حرارتی ساخته شده اند، میزان سختی سطح بیرونی باید قابل قبول باشد.

برای نصب فلکه هرزگرد چه استانداردهایی باید رعایت شود؟

برای نصب فلکه هرزگرد چه استانداردهایی باید رعایت شود؟
برای نصب فلکه هرزگرد چه استانداردهایی باید رعایت شود؟

با توجه به استانداردهای زیر، هنگام نصب فلکه هرزگرد، نصب آسانسور ها و حرکت آنها به درستی انجام می شود:

 • نصب فلکه هرزگرد: نصب فلکه هرزگرد باید مطابق با استاندارد ملی آسانسور باشد.
 • طراحی فلکه هرزگرد آسانسور: میزان سرعت و بار اسمی آسانسور در طراحی فلکه نقش مهمی دارند. علاوه براین، طراحی باید متناسب با قطر فلکه موتور آسانسور انجام شود.
 • مقاومت هرزگرد: فلکه هرزگرد باید مقاومت بالایی در برابر تنش های مختلف داشته باشد تا عملکرد آسانسور در بهترین حالت انجام شود و مشکلی به وجود نیاید.
 • زاویه بین فلکه هرزگرد و فلکه گیربکس: زاویه آلفا بین فلکه گیربکس موتور آسانسور و فلکه هرزگرد باید به طور دقیق اندازه گیری شود.
 • بلبرینگ فلکه هرزگرد: بلبرینگ فلکه هرزگرد باید در مکان خود کاملا ثابت باشد و هیچگونه تکانی نداشته باشد.
 • سالم بودن فلکه هرزگرد: به هرگونه ناصافی و ترک در فلکه هرزگرد به دقت توجه کنید، چون که ممکن است هنگام فرایند ماشینکاری آسیب دیده باشد.
 • گام شیار فلکه هرزگرد: گام شیار فلکه هرزگرد آسانسور باید بزرگتر از قطر سیم بکسل باشد تا استهلاک سیم بکسل ها کاهش پیدا کند.
جمع بندی

در این مطلب با کاربرد فلکه هرزگرد در آسانسور آشنا شدیم و استاندارهای موجود را بررسی کردیم. نصب آسانسور با حساسیت بالایی همراه است و باید انجام آن را به شرکت های متخصص و باتجربه بسپارید. ست لیفت انواع خدمات فنی، مهندسی و بازرگانی را در زمینه آسانسور ارائه می دهد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه