روشنایی چاه آسانسور

روشنایی چاه آسانسور

اصطلاح روشنایی به تجهیزاتی اطلاق می شود که هدف اولیه آن تولید نور است. این به طور معمول نوعی لامپ است، اما روشنایی همچنین می تواند به استفاده از نور طبیعی برای ارائه روشنایی اشاره کند.

نور تابش الکترومغناطیسی است که در بخش خاصی از طیف الکترومغناطیسی وجود دارد. از نظر «نور مرئی» یعنی آن که حس دید را قادر می سازد، بخشی از طیف است که می تواند توسط چشم شناسایی و دیده شود.

سطح نور بر روی یک سطح به عنوان ‘روشنایی’ توصیف شده است و در لوکس lx اندازه گیری می شود، جایی که یک لوکس برابر با یک لومن در هر متر مربع lm/m²) و یک لومن واحد SI (سیستم بین المللی) شار نورانی است و کمیت نور ساطع شده توسط یک لامپ یا دریافت شده در یک سطح را توصیف می کند.

اهمیت روشنایی چاه آسانسور 

اهمیت روشنایی چاه آسانسور 
اهمیت روشنایی چاه آسانسور

از سطح روشنایی نباید غافل شد زیرا این مهم است که چهره افراد روبرو به راحتی قابل شناسایی و شناسایی است. نور پراکنده، ایجاد شده اگرچه یک پوشش عقیق است، یک روشنایی محتاط و یکنواخت را فراهم می کند. از دیگر مزایای این نورپردازی عمومی ، تابش خفیف و کم آن است؛ به ویژه در چشم بیمارانی که روی تخت بیمارستان منتقل می شوند. با لامپ آسانسور ، لابی یا راهرو آسانسور احساسی راحت و دوستانه به شما می دهد. بنابراین ، دیوارهای نصب شده یا نقاشی ها از طریق نور پرتو نامتقارن بر روی آن برجسته می شوند.

میزان روشنایی خارج از آسانسور باید حداقل ۱۰۰ لوکس باشد. در داخل آسانسور ، نیاز لوکس یکسان است ، اما یکنواختی باید بیشتر باشد. از آنجا که از لابی های آسانسور به طور معمول ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز در بیمارستان استفاده می شود ، سنسورهای تشخیص حرکت ممکن است به میزان کامل به صرفه جویی در انرژی کمک نکنند. با این وجود ، محصولات ممکن است با حسگرهای یکپارچه نور روز و یا حرکت و همچنین چراغ های اضطراری LED تنظیم شوند.

میزان روشنایی مناسب برای چاهک آسانسور

میزان روشنایی مناسب برای چاهک آسانسور
میزان روشنایی مناسب برای چاهک آسانسور

در بعضی از مکان های بسته مانند دفاتر ، آموزش ، مراقبت های بهداشتی و مناطق ورودی ، راهروها ، پله ها و غیره ، دیوارها و سقف باید روشن تر باشند. در این مکانها توصیه می شود که روشنایی های حفظ شده در سطوح اصلی باید دارای مقادیر زیر باشند: Ēm> 75 lx با Uo 10 0،۱۰ بر روی دیوارها و Ēm> 50 lx با Uo ≥ ۰،۱۰ در سقف.

میانگین روشنایی استوانه ای حفظ شده (میانگین روشنایی صفحه عمودی) در مناطق فعالیت و داخلی نباید کمتر از ۵۰ lx با Uo ≥ ۱۰ ، در صفحه افقی در یک ارتفاع مشخص باشد، به عنوان مثال ۱،۲ متر برای افراد نشسته و ۱،۶ متر برای افراد ایستاده در بالای زمین.

چیدمان روشنایی چاه آسانسور به چه صورت است ؟

برای چیدمان یکنواخت چراغ های روشنایی یا چراغ های سقف ، مقداری بین ۳۰/۰ تا ۶۰/۰ نشانگر مدل سازی مناسب است. اتاق تجهیزات آسانسور که یک آسانسور هیدرولیکی را سرو می کند تقریباً همیشه در پایین ترین طبقه مجاور شافت آسانسور قرار دارد. اتاق تجهیزات آسانسور کششی معمولاً در بالای ساختمان ، مستقیماً بالاتر یا مجاور شافت قرار دارد.

تامین کننده آسانسور شما از کلیه سیم کشی ها و کد مورد نیاز مربوط به کابین آسانسور و کنترل های مختلف مراقبت می کند. وظیفه تعیین موارد مربوط به هشدار آتش و برخی کنترل ها و همچنین تأمین روشنایی و برق اتاق تجهیزات و گودال آسانسور را به عهده دارید.

طریقه صحیح نصب روشنایی چاه آسانسور چگونه است ؟

طریقه صحیح نصب روشنایی چاه آسانسور چگونه است ؟
طریقه صحیح نصب روشنایی چاه آسانسور چگونه است ؟

ابتدا باید نور را در اتاق تجهیزات آسانسور و گودال شافت نصب کنید. برای محافظت از لامپ ها باید لامپ ها را لنز یا مجهز به محافظ سیم دانست. کلید روشنایی اتاق تجهیزات باید در مجاورت درب ورودی در سمت قفل باشد. کلید نوری در گودال باید ۶۳ سانتیمتر بالاتر از صفحه آب بندی ، مجاور نردبان نصب شود. شما به حداقل یک ظرف ۱۲۰VAC GFCI محافظت شده در هر مکان نیاز دارید. مدار یا مدارهای روشنایی و ظروف باید فقط به قسمت آسانسور اختصاص یابد.

برق برای کنترل کننده آسانسور ابتدا باید وارد یک دستگاه قطع کننده ایمنی قفل شونده ، واقع در مجاورت درب اتاق تجهیزات شود. این دستگاه یا باید یک اتصال متصل باشد یا یک قطع کننده مدار باشد زیرا ANSI / ASME A17.1 شما را ملزم به نصب یک دستگاه محافظ اضافی از جریان اضافی OCPD در اتاق تجهیزات آسانسور می کند. برای روشنایی و لوازم جانبی کابین ، یک مدار جداگانه ۱۲۰ ولت ، ۱۵ آمپر مورد نیاز است و همچنین باید در محل تجهیزات قطع اتصال محلی و OCPD خود را داشته باشد. شما باید یک هادی زمینی عایق بندی شده جداگانه با هادی ها یا همان هدایت کننده های تغذیه کننده از منبع الکتریکی به کنترل کننده آسانسور اجرا کنید. مجرا به تنهایی نمی تواند به عنوان وسیله زمین عمل کند.

چراغ های کابین آسانسور به قدرت پشتیبان اضطراری نیاز دارند. اگر ساختمان اضطراری در دسترس است ، از آن برای تأمین چراغ های کابین استفاده کنید. در غیر این صورت ، مشخص کنید که تامین کننده آسانسور یک واحد پشتیبان باتری برای تأمین انرژی چراغ ها در صورت قطع برق فراهم می کند.

شما باید کابلهای تلفن را به صفحه کنترل اتاق تجهیزات برسانید ، اما تامین کننده آسانسور مراقبت از انتقال کابلها به کابین آسانسور را بر عهده خواهد داشت. در قانون ساختمانهایی که ساکنین آن دارای معلولیت هستند، دستورالعمل های دسترسی به ساختمانها و تاسیسات ADAAG اکنون به کابین نیاز دارد تا تلفن مخصوصی که افراد معلول در آن دسترسی دارند. در صورت خرابی ، آن تلفن باید به طور خودکار ۲۴ ساعت شبانه روز با مکانی تماس بگیرد.

نکاتی درباره روشنایی چاه آُسانسور

روشنایی و مخازن موجود در مدار شاخه در دو چاه آسانسور کاملاً مجزا است. بازرس برای روشنایی و مخازن به مدارهای منشعب جداگانه ای نیاز دارد. شرایط لازم برای روشنایی و ظروف چاه آسانسور، آسانسور در بخش ۶۲۰.۲۴ قرار دارد. برای روشنایی گودال و ظروف مدارهای منشعب جداگانه مورد نیاز است. در هر چاه آسانسور حداقل یک ظرف دوبلکس باید تهیه شود. روشنایی چاه آسانسور مجاز به محافظت از GFCI نیست. دلیل دو مدار انشعاب ایمنی است. هنگام کار در یک چاه آسانسور با استفاده از ابزارهای قابل حمل ، می توان دستگاه محافظتی جریان اضافی بالادست را قطع کرد. بدون وجود مدار انشعاب جداگانه برای روشنایی ، این امر باعث می شود که فرد در تاریکی قرار بگیرد و نگرانی هایی برای توانایی خروج وی از کابین آُسانسور با خیال راحت، ایجاد شود. در این بخش همچنین لازم است که یک سوئیچ برای روشنایی از درب دسترسی چاه به راحتی قابل دسترسی باشد. مشخصات معمول نیاز به این دارد که پیمانکار برق از مطابقت با NEC اطمینان حاصل کند. هنگامی که تخلفاتی در نقشه های مهندسی شده مشاهده می شود ، باید بلافاصله مورد توجه مهندس و مالک یا مالکان قرار گیرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه