آسانسور

آسانسور

آسانسور وسیله ای الکترومکانیکی است که برای جا به جایی افراد و بار بین طبقات مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و آسایش و رفاه زیادی را برای جوامع بشری فراهم آورده است.

ساختمان های غول پیکری که در شهرهای مختلف می بینید به دلیل وجود آسانسور می باشد، تا حدی که امکان ساخت ساختمان های بالای ۴ طبقه بدون وجود آسانسور وجود ندارد. به عنوان مثال تصور کنید در ساختمانی ۲۰ طبقه بدون وجود آسانسور بخواهید به آخرین طبقه بروید. شاید برای یک بار بالا رفتن امکان پذیر باشد (آن هم به سختی) ولی تصور کنید فردی که هر روز به خانه خود در طبقات بالایی رفت و آمد دارد بعد از یک مدت تا چه میزان دچار بیماری های گوناگون خواهد شد، بنابراین به هیچ وجه نمی توان آسانسور را از چنین ساختمان های آسمان خراشی حذف کرد.

عموماً نیروی محرکه آسانسورها به وسیله موتورهای الکتریکی تامین می شود. این موتورهای الکتریکی که به مرور زمان تغییرات زیادی کرده اند که به وسیله کابل های کششی و سیستم وزنه تعادل عمل جا به جایی کابین آسانسور بین طبقات را انجام می دهند.

 

برای مشاوره و خرید آسانسور و یافتن بهترین قیمت به شماره های شرکت آسانسور سخاوت تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی و انکودر: ۰۹۰۳۲۹۳۳۵۴۸

واحد تعمیرات: ۰۹۳۰۷۰۸۰۶۳۳-۰۲۱۴۶۸۹۷۳۹۵

شماره تماس : ۳-۴۴۰۳۱۵۰۲-۰۲۱

پیشینه آسانسور؛ شروع یک انقلاب

پیشینه آسانسور
پیشینه آسانسور

آسانسورها از قدیمی ترین ساخته های دست بشریت می باشند که برای آسایش و رفاه حال انسان ها مورد استفاده قرار گرفته اند. البته ظاهر کنونی آسانسورها شباهت زیادی به آسانسورهای قدیمی ندارد ولی ماهیت آن ها یکی می باشند.

بر اساس وقایع ثبت شده تاریخی پی برده ایم که ۲۶ سال قبل از میلاد وسیله ای وجود داشته است که طبق توصیفی که یک معمار رومی به نام ویتروس در دانشنامه بریتانیکا از آن داشته است، ماهیتی مثل آسانسورهای امروزی داشته است. بر اساس این شواهد تاریخی آسانسور توسط ارشمیدس در ۲۳۶ سال قبل از میلاد ساخته شده است. این آسانسور که تامین نیروی آن توسط حیوانات تامین می شد شامل یک کابین بود که به وسیله طناب به سمت بالا کشیده می شد.

آسانسورهای ابتدایی که توسط ارشمیدس اختراع و ساخته شد در قرن ۱۷ میلادی در کاخ های انگلستان و فرانسه نصب شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

اختراع آسانسور طی هزاران سال

اختراع آسانسور
اختراع آسانسور

در سال ۱۷۴۳ به دستور لویی شانزدهم اولین آسانسور مسافربر ساخته شد که به آن صندلی پرواز می گفتند. از آن به بعد نیز به دلیل نیاز انسان ها به جا به جایی و همچنین انتقال بار به سطح بالاتر ، رفته رفته آسانسورها توسعه و گسترش پیدا کردند و به انواع کابلی ارتقا پیدا کردند.

در ادامه و در اواسط قرن نوزدهم میلادی آسانسورهایی اختراع شد که منبع انرژی آن ها بخار آب بود و به وسیله بخار آب برای حمل بار در معادن و کارخانه ها استفاده می شدند.

در سال ۱۸۲۳ نیز دو معمار به نام های هومر و برتون از آسانسور برای جذب گردشگران در لندن استفاده کردند و آن را اتاق صعود نامیدند. این آسانسورها که با انرژی بخار حرکت می کردند توانایی رفتن به ارتفاعات بالا را داشتند و انسان ها می توانستند با استفاده از آن زیبایی های شهر را از ارتفاعات بالا مشاهده کنند که برایشان بسیار لذت بخش بود. اما مشکلی که داشت پایین بودن امنیت آن بود و کمتر می شد انسان را با اطمینان بر آن سوار کرد.

همچنین به مرور زمان افراد و شرکت های گوناگون اقدام به تکمیل نمودن و ساخت قطعات مختلف آسانسور نمودنند تا امروز ما شاهد آسانسورهای ایمن و تقریبا بی نقصی در ایران و جهان باشیم.

ساخت اولین آسانسور مدرن؛ آسانسور هیدرولیک!

آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک

در سال ۱۸۴۶ آسانسور هیدرولیک اختراع و ساخته شدند. ویلیام آرمسترانگ، مخترع آسانسورهای هیدرولیک این آسانسور را بیشتر برای حمل بار اختراع نمود و در ساخت آن از قوانین پاسکال بهره برده بود. همانطور در حال حاضر هم می دانید از آسانسورهای هیدرولیک برای ارتفاعات خیلی زیاد نمی توان استفاده کرد.

آسانسورهای هیدرولیکی امروزه هم کارایی بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند و از بهترین و گرانترین نوع آسانسورها می باشند.

ایمنی آسانسورها

ایمنی آسانسورها
ایمنی آسانسورها

با گذشت زمان و بیشتر شدن نیاز انسان ها به استفاده از آسانسورها در ساختمان های مسکونی و … احساس نیاز به تامین امنیت در آسانسورها بیشتر شد و در سال ۱۸۵۲ الیشا اوتیس آسانسوری را ارائه نمود که از نظر ایمنی مطمئن تر از نمونه های قبلی آسانسور بود.

آلیشا اوتیس برای تست این ساخته ارزشمند خود در نمایشی مرگبار در کاخ کریستال واقع در نمایشگاه نیویورک نمایش های مختلفی از ایمنی را انجام داد. در مدلی که الیشا اوتیس برای اولین بار آسانسور را اختراع نمود از سیستمی تعبیه شده بود که حتی در صورت پاره شدن کابل ها کابین آسانسور سقوط نمی کند و همین امر موجب نصب اولین آسانسور مسافربری شد. اولین آسانسور مسافربری در تاریخ ۲۳ مارس ۱۸۵۷ در نیویورک نصب شد.

آسانسورهای بعدی در آلمان نصب شدند که این آسانسورها علاوه بر ایمنی بالاتر نسبت به نمونه های اولیه آسانسور از سرعت بالاتری برخوردار بودنند و بارهای سنگین تری را نیز می توانستند جا به جا کنند و به مرور زمان نیز شاسی های آسانسور به آن ها اضافه شد تا بتوانند کنترل بیشتری روی حرکت آسانسورها داشته باشند.

آسانسور برقی؛ شروع یک جهش

آسانسور برقی
آسانسور برقی

در سال ۱۸۸۰ اولین آسانسور برقی اختراع شد. این آسانسور در آلمان و توسط فردی به نام ورنر فون سیمنر ساخته و نصب شد. این آسانسورها نسبت به آسانسورهای پیشین، دیگ های بخار با سرعت بالاتر و قابلیت حمل بار سنگین تری داشتند.

از دیگر پیشرفت هایی که از گذشته تا این زمان در آسانسور سازی داشته ایم می توان به استفاده از شاسی برای آسانسور و انواع درب های اتوماتیک اشاره نمود.

تاریخچه آسانسور در ایران؛ از اشرافیگری تا نیاز

تاریخچه آسانسور در ایران
تاریخچه آسانسور در ایران

بعد از سیر تحولی که آسانسور داشت نوبت به نصب در ساختمان های مسکونی و سازمان ها و … رسید، سرانجام در طی سفری که ناصرالدین شاه به فرنگ داشت آسانسورها نظر ناصرالدین شاه را به خود جلب کردنند. چنان که در سفرنامه ناصرالدین شاه می خوانیم : « به مریض‌خانه سنت توماس رفتیم، اسبابی دارند که ناخوش (بیمار) را روی تخت گذاشته از توی اتاق زیر می‌کشند به مرتبه بالا (طبقه بالا) می‌برند.»

این که بیمار برای جا به جایی بین طبقات ساختمان دچار مشکل نمی شود و نیاز به حرکت زیادی ندارد برای ناصرالدین شاه بسیار جالب بود و شاه را به فکر انداخت تا این تکنولوژی را به کشور ایران بیاورد. همین شد که پس از بازگشت ناصرالدین شاه از سفر فرنگ، اولین آسانسور ابتدا در کاخ گلستان و سپس در برای دومین بار در پالایشگاه آبادان (در زمان سلطنت احمد شاه) نصب شد. آسانسورهایی که اکنون اثری از آن ها باقی نمانده است.

آسانسور به دلیل آسایشی که برای انسان ها فراهم می کند، در ایران نیز با استقبال خوبی رو به رو شد و کم کم به صنعتی پررونق مبدل گشت و زمان صنعتی شدن آسانسور در ایران را می توان از ۸۰ سال پیش دانست.

در ابتدا به دلیل نو بودن آسانسورها و نبود متخصص در این زمینه برای نصب آسانسورها از متخصصین خارجی استفاده می شد، اما به مرور زمان و با گسترش استفاده از آسانسور نیاز به داشتن نیروی متخصصین نصب بومی احساس می شد و همین خود نوعی اشتغال زایی برای جوانان به وجود آورد. از طرفی با ورود دانش نصب و تعمیرات آسانسور شرکت هایی به انجام این امور مشغول شدند. از طرف دیگر مخترعین و متخصصان در این صنعت کم کم به فکر تولید قطعات آسانسور افتادند که نتیجه آن سرانجام در سال ۱۳۴۵ منجر به تاسیس اولین کارگاه تولید کننده درب و کابین آسانسور در ایران شد. این کارگاه که به واسطه کپی برداری از درب و کابین های اروپایی تولیدات خود را انجام می داد توسط فردی به نام «اوکسن الکسانی» بنیانگذاری شد. اما به طور کلی سال ۱۳۳۵ به بعد را می توان دوران رشد صنعت آسانسور در ایران دانست.

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم داخلی

آسانسورها را با توجه به نیروی محرکه و نوع کاربرد آن ها به چند دسته کلی تقسیم بندی می کنند. تقسیم بندی انواع آسانسور راهنمای بسیار خوبی برای افرادی است که قصد خرید و نصب آسانسور را دارند و در انتخاب نوع آسانسور دچار سردرگمی هستند. انواع آسانسور عبارتند از :

 • آسانسور کششی
 • آسانسور هیدرولیک
 • آسانسور مغناطیسی
 • آسانسور پنوماتیک
 • آسانسور پیچی
 • آسانسور روملس (نوعی آسانسور کششی)

آسانسور کششی

آسانسور کششی
آسانسور کششی

همانطور که از نام آسانسور کششی مشخص است، این آسانسور از ویژگی کششی توسط سیم بکسل ها استفاده می کند و کابین را به حرکت در می آورد.

در آسانسورهای کششی عمده انرژی مورد نیاز توسط موتور آسانسور که در موتورخانه آسانسور تعبیه شده است تامین می گردد و وزنه تعادل نیز به وسیله ایجاد اختلاف وزن سبب حرکت کابین می گردد. این نوع آسانسور از رایج ترین نوع آسانسورها می باشد که از مهم ترین مزایای آن می توان به قابلیت استفاده برای ارتفاعات بالا و هم چنین مصرف انرژی کم اشاره کرد.

اگر تا به حال اسم آسانسور روملس را شنیده اید، جالب است بدانید آسانسور روملس نیز نوعی از آسانسور کششی است با این تفاوت که روملس نیازی به موتورخانه ندارد و برای مکان هایی که با محدودیت فضا برای نصب آسانسور مواجه هستند، بهترین گزینه می باشد.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک نوع دیگری از آسانسورها می باشند که به وسیله فشار روغن موجود در پمپ روغن و جک هیدرولیک، کابین آسانسور را به حرکت در می آید و بار یا انسان را جا به جا می کند. از آسانسورهای هیدرولیکی برای ارتفاعات کم تر استفاده می شود.

لازم به ذکر است با توجه به این که در آسانسور هیدرولیک کادر وزنه وجود ندارد، نیاز به موتور آسانسور قوی تری نسبت به آسانسورهای کششی می باشد.

مزایای آسانسور هیدرولیک

 • نصب آسان و سریع تر
 • کم تر بودن هزینه تعمیر و نگهداری
 • نرمی و کم صدا بودن در زمان حرکت آسانسور
 • توانایی بالا در جا به جایی بارهای بسیار سنگین
 • امنیت بسیار بالا
 • عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام

آسانسورهای مغناطیسی

آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک

همان طور که از نام آسانسورهای مغناطیسی مشخص است، در این نوع آسانسور از انرژی مغناطیسی برای ایجاد حرکت کابین آسانسور استفاده می شود. سیستم آسانسورهای مغناطیسی به گونه ای است که بدون استفاده از موتور و کابل کار می کنند. از جمله مزیت های آسانسور مغناطیسی می توان ایمنی بالای آن را نام برد و از معایب آن به گران بودن آن نسبت به سایر آسانسورها اشاره نمود.

آسانسورهای پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک
آسانسورهای پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک که فاقد موتورخانه هستند بیشتر برای داخل خانه های ۲ تا ۴ طبقه (دوبلکس و …) مورد استفاده قرار می گیرند و جهت جابجایی بار و انسان به صورت محدود می باشند. آسانسور پنوماتیک به طور متوسط توانایی جا به جایی حدود ۲۴۰ کیلوگرم بار را دارند و از سیستم وکیوم برای ایجاد حرکت کابین آسانسور استفاده می کنند.

آسانسورهای پیچی

آسانسورهای پیچی
آسانسورهای پیچی

نوع دیگری از آسانسورها، آسانسورهای پیچی هستند که مناسب برای خانه هایی با حداکثر ۴ طبقه و فضایی محدود برای نصب آسانسور می باشند. ایمنی آسانسورهای پیچی به حدی بالاست که در اکثر موارد از این نوع آسانسور با عنوان آسانسور بدون سقوط یاد می کنند.

آسانسور پیچی شامل یک پیچ بلند، یک مهره و یک تسمه است که به وسیله یک موتور باعث ایجاد حرکت کابین آسانسور می شوند. هرچند این آسانسورها نیاز به موتور دارند ولی نیازی به موتورخانه ندارند زیرا موتور آسانسورهای پیچی روی بدنه آن ها نصب می شود.

از آسانسورهای پیچی در سایزهای مختلفی و با میزان ظرفیت های مختلف می توان بهره برد.

انواع آسانسور بر اساس محل نصب

هر مکانی با توجه به نیازهای انسان ها و شرایط خاص ممکن است نیازمند نوع خاصی از آسانسور باشد. از این رو آسانسورها براساس محل نصب نیز به انواع مختلف زیر تقسیم بندی می شوند :

 1. آسانسورهای مسکونی
 2. آسانسورهای بیمارستان
 3. آسانسورهای کشاورزی
 4. آسانسورهای صنعتی
 5. آسانسورهای مخصوص پارکینگ ها

آسانسور مسکونی

آسانسور مسکونی
آسانسور مسکونی

آسانسور مسکونی که طبیعتاً با توجه به اسم آن در ساختمان های مسکونی نصب و استفاده می شود خود انواع مختلفی از جمله مسافربر، بالا برنده در مسیر پله ها، ویلچربر عمودی، ویلچربر بر روی مسیر پله ها، آسانسورهای باری کوچک می باشند که با توجه به نیاز از انواع این آسانسورهای مسکونی می توان استفاده نمود.

آسانسور بیمارستانی

آسانسور بیمارستانی
آسانسور بیمارستانی

آسانسور بیمارستانی نیز که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد برحسب نیازی که وجود دارد انواع مختلفی دارد.

انواع آسانسور های بیمارستانی

 • آسانسور تخت بر : آسانسورهایی هستند که برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرند که قادر به جابه جایی و قرار گرفتن بر روی ویلچر نیستند و از ویژگی های این نوع آسانسور حرکت نرم و بدون شتاب آن است که ضربه ای به بیمار وارد نشود. از دیگر ویژگی های این نوع آسانسور داشتن دو ورودی در دو طرف آسانسور است.
 • آسانسور برانکابر: این نوع آسانسور برای جا به جایی بیماران، پزشکان و پرستاران و پرسنل بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد و بایستی دارای کم ترین لرزش و صدا باشد. ابعاد آسانسورهای برانکابر از آسانسورهای تخت بر کوچک تر است و به دلیل اینکه دارای موتورخانه هستند از دو نوع آسانسور کششی و هیدرولیک می توان استفاده نمود.

آسانسور های خودروبر

آسانسور های خودروبر
آسانسور های خودروبر

با افزایش تعداد خودروها و افزایش نیاز به پارکینگ در مجتمع های مسکونی و تجاری، تمایل معماران و صاحبین املاک بر پارکینگ هایی چند طبقه نیز افزایش یافت که همین امر باعث شد آسانسورهای خودروبر ساخته شوند.

ویژگی آسانسورهای خودروبر

 • آسانسورهای خودروبر بزرگترین نوع آسانسورها هستند.
 • ابعاد آسانسورهای خودروبر معمولاً ۲.۵ تا ۳ متر در ۴.۵ در ۶ متر می باشد.
 • ظرفیت آسانسورهای خودروبر ۲.۵ تا ۷ تن می باشد.
 • برای آسانسورهای خودروبر تا ارتفاع ۳ طبقه از آسانسور هیدرولیک و برای ارتفاع های بالاتر از آسانسورهای کششی یا گیرلس ۲ به ۱ و … استفاده می کنند. (برای انتخاب نوع آسانسور خودروبر حتما با مشاور متخصص مشورت کنید)

از مزایای آسانسورهای خودروبر می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی، سر و صدای کم، ضریب ایمنی بالا، حرکتی نرم و روان و … اشاره نمود.

LIFT (لیفت) چیست؟

به طور کلی باربر به ماشینی گفته می شود که جهت جا به جایی بار بین سطوح مختلف از آن استفاده می شود. از بالابر در خطوط تولید، انبارها، ساختمان های در حال ساخت و … استفاده می شود. بالابرها به دو دسته کلی بالابرهای سیار و بالابرهای ثابت تقسیم بندی می شوند.

Liftهای سیار

این بالابرها که با عنوان بوم لیفت نیز از آن ها یاد می شود در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به انجام کار در ارتفاعات بسیار بالا می باشد. دو مدل رایج از بالابرهای سیار به صورت هیدرولیکی مفصلی و هیدرولیکی تکسکوپی می باشند.

Liftهای ثابت

نوعی دیگری از بالابرها است که دارای چاهک در پایین ترین سطح است و متداول ترین مدل بالابرهای ثابت بالابرهای ثابت آکاردئونی ، بالابرهای ثابت زنجیری و کابلی هیدرولیکی و بالابرثابت هیدرولیک جک مستقیم می باشند. از بالابرهای ثابت جهت جا به جایی یا انتقال بارهای سنگین مثل خودرو، خطوط تولید، انبارها و … استفاده می شود.

دسته بندی Liftها بر اساس مکانیزم

بر اساس مکانیزم ساخت بالابرها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند :

 • Lift هیدرولیکی
 • Lift زنجیری
 • Lift کابلی

فروش آسانسور

فروش آسانسور در ایران توسط شرکت های مختلفی صورت می گیرد. انتخاب شرکت معتبر و با تجربه در زمینه فروش آسانسور از مهم ترین کارهایی است که باید انجام شود. اما افراد عادی که شناختی از این شرکت ها ندارند در چنین مواقعی باید چکار کنند؟

در فروش آسانسور و بهتر است بگوییم شناخت شرکت های معتبر در زمینه فروش آسانسور معیارهایی وجود دارد که افراد عادی جامعه نیز با یک تحلیل و بررسی می توانند این معیارها را سنجیده و مورد ارزیابی قرار دهند و در مورد انتخاب شرکت نصب آسانسور به نتیجه ای مطلوب برسند. معیارهای انتخاب شرکت آسانسور معتبر شامل موارد زیر است :

 • رزومه شرکت : رزومه و سابقه شرکت را بررسی کنید تا به دید کلی در مورد شرکت مورد نظر و تعداد پروژه های نصب آسانسور موفقی که داشته، سطح پروژه هایی که انجام داده و سایر موارد دست یابید.
 • تخصص در طراحی : یکی دیگر از موارد مهمی که در مورد شرکت های فروش و نصب آسانسور مورد توجه قرار می گیرد میزان توانایی در طراحی و شخصی سازی آسانسور با توجه به نیاز مشتریان است.
 • مجوزهای شرکت فروش آسانسور : داشتن مجوز از سازمان های مربوطه که مهم ترین آن ها سازمان صنعت ، معدن و تجارت است می باشد. داشتن این مجوزها این اطمینان را می دهد که فاکتورهای امنیتی و … در مورد شرکت مورد نظر مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است.

موارد ذکر شده در بالا ویژگی های کلی که به شرکت فروش و نصب آسانسور مرتبط است را بیان می کرد. اما در فروش آسانسور موارد دیگری در مورد دستگاه آسانسور نیز حائز اهمیت است که از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • نوع آسانسور (کششی، هیدرولیک و …)
 • قطعات آسانسور
 • نوع ساختمان
 • ظرفیت آسانسور
 • و …

مطالعه مقاله بهترین آسانسور می تواند اطلاعات کامل تری در زمینه فروش آسانسور به شما ارائه کند.

نصب آسانسور

نصب آسانسور
نصب آسانسور

نصب آسانسور مهم ترین مرحله عملی در پیاده سازی آسانسور برای ساختمان ها است که بعد از تامین پیش نیازها و ایجاد شرایط لازم انجام می شود. به طور مختصر مراحل نصب آسانسور شامل موارد زیر می شود :

 • پیش نیازها و عملیات نصب آسانسور
 • مرحله اول – آماده سازی کف چاله آسانسور
 • مرحله دوم – تهیه نقشه
 • مرحله سوم – بتون ریزی کف چاهک
 • مرحله چهارم – عملیات آهن کشی چاهک آسانسور
 • مرحله پنجم – دیوارکشی اطراف چاهک
 • مرحله ششم – ایجاد موتورخانه
 • مرحله هفتم – دورچینی درب طبقات
 • مرحله هشتم – اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز
 • مرحله نهم – بتن ریزی سقف چاهک

شرح کامل مراحل نصب آسانسور که در بالا آمده است را می توانید در مقاله تعرفه نصب آسانسور مطالعه نمائید تا بتوانید به هنگام نصب آسانسور به کلیه جوانب آن احاطه داشته باشید و با چالش های کمتری در این زمینه رو به رو شوید.

در نصب آسانسور به استاندارد بودن آن توجه داشته باشید. زیرا در غیر این صورت نمی توانید گواهی استاندارد برای آسانسور اخذ نمائید و در نهایت اجازه بهره برداری از آسانسور و همچنین پایان کار برای آسانسور شما صادر نمی شود.

از موارد دیگری که در زمان نصب آسانسور باید به آن توجه نمود هزینه نصب آسانسور است. برخی شرکت های نصب آسانسور، علاوه بر هزینه نصب اولیه آسانسور هزینه تعمیرات و نگهداری را هم در ابتدای کار به ازای خدمات تعمیر و نگهداری طی یک بازه زمانی (به عنوان مثال یک سال) در نظر می گیرند و شما به عنوان کارفرما بایستی به این موارد توجه داشته باشید.

مشخصات فنی آسانسور

مشخصات فنی آسانسور مهم ترین و پیچیده ترین موضوع در مبحث آسانسور است و نیاز به فردی متخصص برای تحلیل مشخصات فنی یک آسانسور می باشد. دانستن تمامی مشخصات فنی آسانسور برای افراد عادی که قصد نصب آسانسور در ساختمانی دارند ضرورتی ندارد اما دانستن یک سری ویژگی های کلی که می تواند در انتخاب آسانسور به افراد کمک کند لازم است.

در ادامه مشخصات فنی آسانسور که اهمیت بیشتری دارند را به همراه توضیحی کلی ارائه خواهیم نمود.

درب آسانسور

درب آسانسور
درب آسانسور

درب های مختلفی برای انواع آسانسورها طراحی و ساخته شده است که عبارتند از :

 • درب تمام اتوماتیک سانترال
 • درب تمام اتوماتیک تلسکوپی
 • درب نیمه اتوماتیک تلسکوپی
 • درب نیمه اتوماتیک اتوبوسی

ابعاد کابین

ابعاد کابین آسانسور
ابعاد کابین آسانسور

کابین آسانسور که ظاهری ترین بخش آسانسور است دارای ابعاد مختلفی است. ابعاد کابین آسانسور ارتباط مستقیمی با ظرفیت مورد نیاز ساختمان به جا به جایی افراد یا بار توسط آسانسور دارد. گفته می شود برای جلوگیری از اضافه بار بهتر است ابعاد کابین آسانسور محدود گردد.

جنس درب آسانسور در طبقات

جنس درب آسانسور در طبقات می تواند با توجه به سلیقه افراد متفاوت باشد اما معمولا از فلز با تزئین استیل طرح دار استفاده می شود.

ظرفیت elevator

موضوع بسیار مهم در انتخاب نوع آسانسور و ابعاد کابین و … ظرفیت مورد نیاز و میزان ترافیک روزانه است.

توان جا به جایی اسانسور

از دیگر موارد مهم در انتخاب آسانسور توان جا به جایی یا همان سرعت جا به جایی است که بر اساس متر بر ثانیه بیان می شود.

موتور آسانسور

موتور آسانسور
موتور آسانسور

نه تنها در آسانسور ، بلکه در تمامی وسایل و تجهیزات برقی، موتور نقشی کلیدی و تعیین کننده بر کیفیت و حتی ایمنی وسیله بر عهده دارد. در مورد آسانسورها نیز انواعی از موتور وجود دارد که می توان با توجه به بودجه و نیاز آسانسور یکی از آن ها را انتخاب نمود. از جمله انواع موتور آسانسور می توان به موتور کششی و موتور هیدرولیک اشاره نمود.

باطری اضطراری اسانسور

برای مواقعی که با قطعی برق مواجه هستیم و یا به هنگام تعمیر کردن قطعاتی که نیاز به قطع برق داریم داشتن باطری اضطراری یک مزیت محسوب می شود که در بالا بردن سطح ایمنی آسانسور نیز تاثیرگذار است.

تعداد توقف

تعداد توقف مورد نیاز یک ساختمان می تواند در انتخاب نوع آسانسور تاثیر مهمی داشته باشد.

مشخصات فنی آسانسور شامل موارد بسیار زیادی می شود که عبارتند از :

 • سیستم کنترل سرعت
 • تراول کابل
 • سیم بکسل
 • زنجیر جبران
 • فلکه های گاورنر
 • ریل وزنه
 • عملکرد در زمان حریق
 • میزان کاربری آسانسور
 • جنس دیواره چاله
 • استاندارد دستگاه
 • ریل های کابین
 • وزنه تعادلی
 • سیستم تعلیق
 • نوع آسانسور
 • تابلو کنترل و فرمان
 • شستی طبقات
 • سرعت
 • ولتاژ اصلی
 • محل موتورخانه
 • چاهک
 • طول مسیر
 • و …

پیشنهاد می کنیم در زمان نصب آسانسور با مشاوری متخصص و با تجربه مشورت کنید.

قیمت آسانسور

با وجود این که آسانسورهای ایرانی نیز از کیفیت مطلوبی برخوردارند اما تمایل به اجناس خارجی در آسانسورها نیز وجود دارد و به همین دلیل قیمت آسانسور نیز با افزایش شدید قیمت دلار در سال ۹۹ ، افزایش زیادی یافته است. به صورتی که نمی توان عدد ثابتی برای قیمت آسانسور ذکر کرد. هم چنین قیمت آسانسور با توجه ویژگی مختلفی تغییر می کند که از مهم ترین ویژگی های تاثیرگذار در قیمت آسانسور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ابعاد ساختمان (این مورد شامل تعداد واحدهای هر طبقه، تعداد طبقات و میزان ترافیک روزانه ساختمان می باشد.)
 • تعداد ایستگاه ها
 • طراحی خاص آسانسور
 • ظرفیت آسانسور
 • نوع آسانسور

در مورد هزینه های مربوط به آسانسور قیمت آسانسور فقط بخشی از هزینه ها را که به تامین قطعات اختصاص دارد شامل می شود و نباید قیمت آسانسور را معادل هزینه های کلی آسانسور دانست. بلکه هزینه های آسانسور شامل هزینه های نصب آسانسور و هزینه های تعمیر و نگهداری آسانسور نیز می شود.

بهتر است برای اطمینان از قیمت آسانسور در انتخاب شرکت نصب آسانسور دقت زیادی داشته باشید تا بتوانید با استفاده از مشورت های متخصصان آن خریدی هوشمندانه را تجربه کنید.

لوازم جانبی آسانسور

لوازم جانبی آسانسور
لوازم جانبی آسانسور

آسانسورها علاوه بر قطعات اصلی از جمله موتور، تابلو فرمان، کابین و … به یک سری لوازم جانبی نیز نیاز دارند. که از جمله لوازم جانبی آسانسور می توان موارد زیر را نام برد:

 • گارد گاورنر
 • کرپی
 • لاستیک زیر موتور و پیچ موتور
 • بافر پلی اورتان آسانسور
 • قلاب سربکسل
 • تراول کابل آسانسور
 • گاورنر آسانسور
 • فلکه هرزگرد
 • دیکتاتور
 • فنر درب
 • قفل درب
 • چراغ تونلی
 • کلید قارچی
 • لوله خورطومی
 • روغندان
 • سنسور
 • داکت
 • پریز روکار
 • بست کمربندی
 • شالتر
 • دور انداز پروانه ای
 • شاسی موتور آسانسور
 • تابلو سه فاز
 • میکروسوییچ اورلود
 • علائم استاندارد
 • و …

جالب است بدانید آسانسورهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیک از لوازم جانبی بیشتری برخوردارند و به همین علت قیمت بالاتری نیز دارند.

در تعیین قیمت لوازم جانبی وارداتی آسانسور، عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که عبارتند از :

 • بهای ارز
 • تعرفه های گمرکی
 • موضوع وارداتی بودن
 • و …

برای استعلام قیمت لوازم جانبی به صورت به روز می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور
تابلو فرمان آسانسور

مرکز پردازش آسانسور، تابلو فرمان است یعنی دستورات لازم جهت عملکردی مناسب از طرف تابلو فرمان آسانسور به سمت موتور آسانسور ارسال می شود سپس موتور آسانسور عملیات خاصی را اجرا می کند. به همین دلیل از قطعات مهم در سیستم آسانسور محسوب می شود. تابلو فرمان انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

 • تابلو فرمان درایودار VVVF
 • تابلو فرمان آسانسور هیدرولیک
 • تابلو فرمان دو سرعته

تابلو فرمان میکروپروسسوری کلمورگن

از متداول ترین تابلو فرمان هایی که در آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به تابلو فرمان میکروپروسسوری کلمورگن اشاره نمود. این تابلو فرمان دارای طراحی خاص و منحصر به فردی است که ساخت شرکت KOLLMORGEN می باشد. این تابلو فرمان دارای مشخصاتی به شرح زیر است :

 • کنترل گروهی به وسیله الگوریتم هوشمند (همزمان ۸ آسانسور)
 • قالب استفاده در آسانسورهای مختلف با درب های اتوبوسی، سماتیک، سلکوم ۲۲۰ و مری
 • قابلیت استفاده در آسانسورهای ساختمان های مرتفع (تا ۵۶ طبقه)
 • قابلیت استفاده با انواع درایو ZIHEL ABEGG
 • قابلیت بازکردن درب به صورت زودهنگام
 • امکان هم سطح سازی مجدد (RELEVELING)
 • مناسب برای آسانسورهایی که دارای سه درب هستند.
 • قابلیت استفاده از خرجی سه سرعت مستقل
 • دارای قابلیت ثبت خطا با تاریخ و ساعت دقیق
 • ایجاد حرکتی عالی
 • دارای سیستم نجات اضطراری بر پایه UPS
 • امکان برنامه ریزی برای طبقات به صورت VIP
 • مناسب برای آسانسورهای کششی با سرعت ۵ متر بر ثانیه
 • دارای قابلیت راه اندازی به صورت Direct Approach (با دقت بالا)
 • دارای قابلیت پاسخگویی به روش Lift Express (روش سیستم انتخاب مقصد)
 • دارای یک سال گارانتی (با شرایط گارانتی)
 • مطابق با استاندارد EN81

تابلو فرمان میکروپروسسوری درایودار

تابلو فرمان میکروپروسسوری درایودار نوعی دیگر از تابلو فرمان ها است که برای آسانسورهای کششی تک سرعته و دو سرعته با سرعت ۱ متر بر ثانیه مناسب است. مشخصات فنی این تابلو فرمان آسانسور به شرح زیر است :

 • قابلیت استفاده برای آسانسورهای دارای دو درب
 • قابلیت استفاده برای آسانسورهای تا ۸ طبقه کلکتیودان و تا ۶ طبقه کلکتیو سلکتیو
 • قابلیت افزایش طبقات با استفاده از جعبه ریویزیون (تا ۱۶ طبقه کلکتیو و تا ۹ طبقه کلکتیو سلکتیو)
 • قابلیت راه اندازی برای انواع درب های AC و DC
 • حفاظت در برابر اضافه بار به واسطه درایو
 • قابلیت استفاده برای آسانسورهای تا ۱۶ متر بر ثانیه
 • قابلیت اتصال دو یا چند تابلو فرمان از این مدل و استفاده از آن ها به صورت گروهی
 • قابلیت فعال کردن طبقات به صورت VIP
 • دارای نمایشگر نوری برای نمایش ورودی ها و خروجی ها
 • قابلیت کنترل موقعیت به کمک انکودر موتور و حذف سنسور CF3
 • قابلیت نصب برای آسانسورهای با موتور سنکرون
 • قابلیت باز کردن زودهنگام درب
 • قابلیت برنامه ریزی برای مسدود کردن هریک از شستی های احضار
 • دارای یک سال گارانتی (با شرایط گارانتی)
 • مطابق با استاندارد EN81

تابلو فرمان میکروپروسسوری میکرولیفت

تابلو فرمان میکروپروسسوری میکرولیفت برای استفاده در آسانسورهای کششی دو سرعته با سرعت ۱ متر بر ثانیه مناسب است که ویژگی های فنی زیر را نیز دارا می باشد :

 • قابلیت راه اندازی تا ۸ طبقه کلکتیودان و ۶ طبقه کلکتیوسلکتیو
 • امکان افزایش طبقات با استفاده از جعبه ریویزیون (تا ۱۶ طبقه کلکتیودان و ۹ طبقه کلکتیو سلکتیو)
 • قابلیت راه اندازی برای انواع درب های AC و DC
 • قابلیت تنظیم زمان ایست برای سهولت تراز کردن کابین در طبقات
 • قابلیت برنامه ریزی تمامی پارامتر ها توسط استفاده کننده ها با حفاظت رمز عبور
 • دارای سیستم حفاظتی موتور سیف برای حفاظت موتور در برابر اضافه بار، عدم عملکرد صحیح ترمز، اتصالی در سیم پیچیهای موتور و یا یر کردن کابین
 • دارای جعبه مقاوم با رنگ الکترواستاتیک
 • مجهز به کنتاکتورهای ۱۵kw مناسب تا قدرت موتور ۷kw(16A)
 • دارای یک سال گارانتی (با شرایط گارانتی)
 • مطابق با استاندارد EN81

آسانسور و پله برقی ایران

آسانسور و پله برقی از تجهیزات بسیار تاثیر گذار در زندگی انسان ها بوده است که رفته رفته به یکی از ملزومات در ساختمان ها و خیابان ها تبدیل شده است.

با اختراع آسانسورها و به کارگیری آنها در ساختمان های مرتفع سبب شده است انسان ها به ساخت ساختمان هایی با طبقات بالا بپردازند زیرا در صورت نبود آسانسور عملاً رفتن به طبقات بالایی ساختمان ها غیرممکن می شد. بنابراین می توان اختراع آسانسور را نکته ای کلیدی در تغییر ظاهر شهرها دانست.

پله برقی یکی دیگر از وسایل ارتباطی است که موجبات آسایش را برای شهروندان در خیابان ها، متجمع های تجاری و … فراهم کرده است. عبور و مرور انسان ها به وسیله پله برقی آسان تر و با نظم تر شده است و چهره بهتری را به این اماکن بخشیده است.

داشتن آسانسور و پله برقی برای اماکن مختلف می تواند از مزیت های آن محسوب شود که مورد استقبال افراد قرار می گیرد.

اگر قصد خرید و نصب آسانسور یا پله برقی دارید و تمایل به دریافت اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید و سوالات تخصصی خود در زمینه آسانسور و پله برقی را از آن ها بپرسید.

خرید آسانسور

خرید آسانسور، مهم ترین و بهترین تصمیمی است که می توانید برای ساختمانی قدیمی و یا ساختمانی در حال احداث بگیرید. طبق قانون برای ساختمان های بالای ۴ طبقه که در حال احداث هستند، داشتن آسانسور الزامی می باشد. طبق قوانین نظام مهندسی الزامی به داشتن آسانسور برای ساختمان های زیر ۴ طبقه وجود ندارد مگر این که اهالی ساختمان قصد نصب آسانسور را داشته باشند.

خرید آسانسور هزینه ای همیشگی بر دوش اهالی خواهد داشت و با این فرض که با پرداخت هزینه اولیه نصب آسانسور می توان سال ها از وجود آسانسور بهره برد نمی توان اقدام به خرید و نصب آسانسور نمود زیرا هزینه تعمیر و نگهداری آسانسور مهم و در کارایی آسانسور بسیار تاثیرگذار است.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه مقاله راهنمای خرید آسانسور را به شما پیشنهاد می کنیم.

شرکت آسانسور

شرکت های مختلفی در زمینه خرید و نصب آسانسور فعالیت می کنند که با سرچ اینترنتی ساده می توانید لیست زیادی از اسامی شرکت آسانسور را پیدا کنید اما بهترین راه برای انتخاب بهترین شرکت آسانسور چیست؟ این سوالی است که هر فردی که قصد خرید و نصب آسانسور را دارد در ذهن دارد.

شرکت آسانسور را با توجه به ویژگی های خاصی می تواند مورد سنجش و ارزیابی قرار داد. از جمله ویژگی های مهمی که در ارزیابی شرکت ها مدنظر قرار می گیرد عبارتند از :

 1. تخصص در طراحی
 2. رزومه شرکت
 3. شرکت دارای مجوز های لازم میباشد

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد معیارهای انتخاب شرکت آسانسور می توانید مقاله بهترین آسانسور را مطالعه نمائید.

نکته : دقت داشته باشید که انتخاب شرکت آسانسور برای نصب آسانسور مهم ترین و گاهاً اولین و آخرین قدمی است که شما باید انجام دهید. بنابراین در انتخاب شرکت آسانسور دقت بسیار زیادی داشته باشید تا در آینده دچار مشکل و اختلاف نشوید.

موارد ناصحیح در نصب آسانسورها

اگر در نصب آسانسور از افراد با تجربه و متخصص استفاده نکنید ممکن است یک سری اعمال به اشتباه انجام شود و صدماتی را وارد کنند یا موجب می شوند آسانسور بهره وری لازم را نداشته باشد. که از جمله شایع ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • عدم تناسب آسانسور با سایر تجهیزات و مصالح ساختمانی (به عنوان مثال می توان تهیه آسانسور لوکس و گران قیمت را مثال زد که در ساختمانی بسیار کم ارزش و قدیمی نصب شده است یا بالعکس)
 • عدم تناسب ظرفیت آسانسور با واحدهای طبقات (این مورد در صورتی که مرحله نیاز سنجی به درستی انجام شود وجود نخواهد داشت)
 • سرعت پایین آسانسور : در این شرایط افراد ترجیح می دهند از پله استفاده کنند.
 • استفاده از تعداد کمی آسانسور با توجه به تعداد طبقات و واحدهای زیاد : این امر موجب می شود افراد همیشه مدت بسیار زیادی را منتظر آسانسور بمانند و همین امر موجب نارضایی آن ها شود.

کنترل کیفی آسانسور

با توجه به این که انسان ها در ارتباط مستقیم با آسانسورها هستند و موضوع تامین امنیت جان انسان ها در آسانسورها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، کنترل کیفیت به تمامی جنبه های آسانسور از طراحی گرفته تا تولید قطعات و نصب آسانسورها رسوخ کرده است. بنابراین کنترل کیفی آسانسورها مبحث بسیار مهمی است که می توان ساعت ها در رابطه با آن صحبت نمود اما به طور کلی کنترل کیفی در آسانسورها به چند بخش اصلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از :

 • کنترل کیفیت تجهیزات
 • کنترل کیفیت نصب
 • کنترل کیفیت واحد تعمیر و نگهداری

امیدواریم از مطالعه مقاله آسانسور استفاده لازم را برده باشید و بتوانید دید تخصصی تری نسبت به آسانسور و مباحث مربوط به آن پیدا کنید. سوالات و نظرات خود را در بخش کامنت ها درج نمائید.

آسانسور چیست و چند نوع اسانسور داریم؟

آسانسور وسیله ای الکترومکانیکی است که برای جا به جایی افراد و بار بین طبقات مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و انواع آن؛ آسانسور کششی، آسانسور هیدرولیک، آسانسور مغناطیسی، آسانسور پنوماتیک، آسانسور پیچی و آسانسور روملس می باشد.

بهترین شرکت خرید و فروش آسانسور کدام است؟

شرکت آسانسور سخاوت با بیش از ۲۷ سال قدمت در زمینه طراحی و تولید انواع قطعات و تجهیزات اسانسور و اجرای مهمترین و بزرگترین پروژه های ملی به عنوان برترین شرکت در صنعت آسانسور شناخته می شود

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

گفتگو کنید

21 نظر

 1. ممنون از مطلب مفیدتون خیلی کاربردی و کامل بود
  برای آموزش نصب آسانسور کجا رو معرفی می کنید؟

  1. اسانسور پیچی کارکرد بسیار ساده ای دارند و نصب آنها هم نیاز به تخصص خاصی دارد. در این مدل از اسانسور ها، قطعات و تجهیزات آسانسور با پیچ و مهره به هم متصل می شوند.

 2. آیا می شه از آسانسور باری برای حمل انسان استفاده کرد
  ما مغازه تولیدی لباس داریم و افراد مختلف برای رفتن به طبقات از اسانسور باری استفاده می کنن ممنون

  1. سلام؛ همانطور که از اسم آسانسور باری مشخص می باشد، این اسانسور ها مخصوص حمل بار می باشند. در نهایت پیشنهاد نمیدهیم همچنین که برای اینکار نیاز به بررسی استاندرادهای خاصی می باشد

  1. سلام از طریق فرمول زیر

   اوردهد = ارتفاع کابین از کف تا روی سقف + فاصله بافر تا سکو (حداقل ۲۰ سانتی متر) + فشردگی بافر + بیشترین ارتفاع مربوط به ۴ وضیعت روی کابین آسانسور

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه