آسانسور

آسانسور

در ساختمان های مسکونی چند طبقه ای مانند ساختمان های اداری، دانشگاهی، ورزشی و تجاری؛ اغلب ساکنین یا مراجعه کننده ها با یک چالشی به نام پله ها روبرو هستند. معمولا آسانسورها، بهترین راه حل خواهند بود.

از آنجایی که سازندگان ساختمان ها برای نصب آسانسور هزینه قابل توجهی را در نظر می گیرند، پس در نتیجه باید به طراحی، نصب و نگهداری آنها برای عملیات ساختمان و ایمنی عمومی توجه ویژه ای داشته باشیند. به همین جهت در این مقاله سعی می شود تا راهنمایی مناسب و کارگشایی جهت طراحی، خرید یا تعمیر آسانسور در اختیار کاربران گذاشته شود.

Buying an elevator

آسانسور چیست؟

قطعه ای از تجهیزات، معمولا به شکل یک اتاق کوچک که افراد یا کالاها را مستقیماً در ساختمان های بلند، بالا و پایین می برد.

در تعریف دیگر آسانسور می توان گفت: یک اتاق کوچک در یک ساختمان بلند که افراد یا کالاها را به سطوح مختلف ساختمان بالا و پایین می برد.

آشنایی با تاریخچه مختصری از آسانسور

آشنایی با تاریخچه مختصری از آسانسور
آشنایی با تاریخچه مختصری از آسانسور

در تاریخچه آسانسور گفته می شود که اولین آن توسط ارشمیدس، ۲۳۶ سال قبل از میلاد ساخته شده که نیروی آن توسط حیوانات تأمین می شده است. تا اینکه در سال ۱۷۴۳ میلادی به دستور لویی شانزدهم، در کاخ ورسای، یک آسانسور ابتدایی با نام «صندلی پرنده» طراحی و نصب گردید.

جالب است بدانید در سال ۱۸۷۵ در فروشگاه بزرگی در نیویورک، آسانسوری طراحی، نصب و به بهره برداری رسید؛ اما تنها با گذشت سه سال متوقف شد زیرا مردم از پذیرش آن خودداری کرده و همچنان از پله ها استفاده می کردند.

در اواسط قرن نوزدهم میلادی منبع انرژی آسانسورها، بخار آب بودند و به مرور زمان این آسانسورها تکمیل شده و به آسانسورهای امروزی تبدیل شدند.

در سال ۱۸۸۰ اولین آسانسور برقی اختراع شد، در آلمان و توسط فردی به نام «ورنر فون سیمنر» ساخته و نصب گردید. این آسانسورها نسبت به آسانسورهای پیشین، دیگ های بخار با سرعت بالاتر و قابلیت حمل بار سنگین تری داشتند. از دیگر پیشرفت هایی که از گذشته تا این زمان در آسانسورسازی به وجود آمده، می توان به استفاده از شاسی برای آسانسور و انواع درب های اتوماتیک اشاره کرد.

تاریخچه ورود آسانسور به ایران
تاریخچه ورود آسانسور به ایران

تاریخچه ورود آسانسور به ایران

بعد از سیر تحولی که آسانسور داشت، نوبت نصب در ساختمان های مسکونی و سازمان ها رسید. در طی سفری که ناصرالدین شاه به فرنگ داشت، آسانسورها نظر ناصرالدین شاه را به خود جلب کردند.

پس از بازگشت به ایران، اولین آسانسور در کاخ گلستان نصب شد و در زمان احمد شاه نیز آسانسوری در پالایشگاه آبادان نصب گردید که متاسفانه در حال حاضر اثری از این آسانسورها باقی نمانده است.

آسانسورها به دلیل آسایشی که برای انسان ها فراهم می کنند، در ایران نیز با استقبال خوبی رو به رو شدند و کم کم به صنعت پررونقی مبدل گشت و زمان صنعتی شدن آسانسور در ایران را می توان به ۸۰ سال پیش نسبت داد.

در ابتدا به دلیل اینکه صنعت جدیدی وارد کشور شده بود، برای نصب آسانسورها از متخصصین خارجی استفاده می شد؛ اما با گذشت زمان و با گسترش استفاده از آسانسور، نیاز به داشتن نیروی متخصص نصب بومی احساس شد و همین خود، بستر اشتغال زایی برای جوانان ایجاد کرد و با ورود دانش نصب و تعمیرات آسانسورها، شرکت هایی به انجام این امور مشغول شدند. تا اینکه در سال ۱۳۴۵ اولین کارگاه تولیدی قطعات آسانسور، درب و کابین در ایران تأسیس شد.

 انواع آسانسور
انواع آسانسور

آشنایی با انواع آسانسور بر اساس مکانیزم داخلی

آسانسورها را با توجه به نیروی محرکه و نوع کاربرد آن ها به سه دسته کلی تقسیم بندی می کنند. تقسیم بندی انواع آسانسور، راهنمای بسیار خوبی برای افرادی است که قصد خرید و نصب آسانسورها را دارند و در انتخاب نوع آن دچار سردرگمی هستند. انواع آسانسور عبارتند از:

 1. آسانسورهای برقی (آسانسور کششی، آسانسور مغناطیسی، آسانسور روملس و آسانسور پیچی)
 2. آسانسور هیدرولیک
 3. آسانسور پنوماتیک

البته همه آسانسورها با نیروی برق کار می کنند اما در صنعت آسانسور به این سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند. در ادامه این بخش با توضیح مختصری با هر یک از این آسانسورها تا حدودی آشنا می شوید:

آسانسور کششی
آسانسور کششی

۱. آسانسور کششی

این نوع از آسانسورها از نوع آسانسورهای برقی بوده و همان طور که از نام آسانسور کششی مشخص است، از ویژگی کششی توسط سیم بکسل ها استفاده می کنند تا کابین به حرکت در آید. در آسانسورهای کششی، عمده انرژی مورد نیاز توسط موتور آسانسور که در موتورخانه آسانسور تعبیه شده، تأمین می گردد و وزنه تعادل نیز به وسیله ایجاد اختلاف وزن سبب حرکت کابین می شود.

این نوع آسانسور از رایج ترین نوع آسانسورها بوده که از مهم ترین مزایای آن می توان به قابلیت استفاده برای ارتفاعات بالا و هم چنین مصرف انرژی کم اشاره کرد.

اگر تا به حال اسم آسانسور روملس را شنیده اید، جالب است بدانید آسانسورهای روملس نیز نوعی از آسانسورهای کششی بوده با این تفاوت که روملس نیازی به موتورخانه ندارد و برای مکان هایی که با محدودیت فضا برای نصب آسانسور روبرو هستند، بهترین گزینه است.

ویژگی ها و مزایای آسانسورهای کششی

 • آسانسورهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی، سرعت بالاتری دارند.
 • قابل استفاده در ارتفاعات بلند
 • دارای حرکتی نرم و روان

انواع آسانسورهای کششی

آسانسور کششی بر اساس ساختار کلی، شامل آسانسورهای کششی دارای گیر بکس، گیرلس و روملس (بدون موتورخانه) می باشد که همه آن ها با ویژگی های خوب شان در طیف وسیعی از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک

۲. آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک نوع دیگری از آسانسورها بوده که به وسیله فشار روغن موجود در پمپ روغن و جک هیدرولیک، کابین آسانسور به حرکت در می آید و بار یا انسان را جا به جا می کند.

از آسانسورهای هیدرولیکی برای ارتفاعات کم تر استفاده می شود. این نوع آسانسورها به آسانسورهای خانگی هم معروف هستند.

لازم به ذکر است با توجه به این که در طراحی آسانسور هیدرولیک کادر وزنه وجود ندارد، نیاز به موتور آسانسور قوی تری نسبت به آسانسورهای کششی است. استفاده از این نوع آسانسور دارای مزایای زیر است:

 • نصب آسان و سریع تر
 • کم تر بودن هزینه تعمیر و نگهداری
 • نرمی و کم صدا بودن در زمان حرکت آسانسور
 • توانایی بالا در جا به جایی بارهای بسیار سنگین
 • امنیت بسیار بالا
 • عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام

آسانسورهای هیدرولیک نیازی به موتور خانه ندارند. این نوع آسانسورها نسبت به آسانسورهای دیگر، فضای کم تری را نیز اشغال می کنند. از آن جایی که حمل بارهای سنگین با آسانسورهای هیدرولیک به راحتی انجام می شود بنابراین این نوع آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای کششی، از قدرت بیشتری در حمل بارهای سنگین، برخوردار هستند.

هم چنین نصب آسانسورهای هیدرولیکی در مقایسه با آسانسورهای کششی، آسان تر انجام می شود. آسانسورهای هیدرولیکی به خاطر داشتن ویژگی هایی از قبیل امنیت و راحتی، باعث شده که در تمام جهان، مورد استفاده افراد زیادی قرار گیرد.

آسانسور پنوماتیک
آسانسور پنوماتیک

۳. آسانسور پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک فاقد موتورخانه بوده و بیشتر برای خانه های ۲ تا ۴ طبقه (دوبلکس و …) نصب می شوند و جهت جابجایی بار و انسان به صورت محدود قابل استفاده هستند. آسانسورهای پنوماتیک به طور متوسط توانایی جا به جایی حدود ۲۴۰ کیلوگرم بار را دارند و از سیستم وکیوم برای ایجاد حرکت کابین استفاده می کنند. از معایبی که این سیستم دارد پر سر و صدا بودن آن است و از مزایای آن، می توان به صرفه جویی در فضا اشاره کرد.

مراحل نصب آسانسور
مراحل نصب آسانسور

آشنایی با مراحل نصب آسانسور

نصب آسانسور مهم ترین مرحله عملی در پیاده سازی آسانسور برای ساختمان ها است که بعد از تأمین پیش نیازها و ایجاد شرایط لازم انجام می شود. به طور مختصر مراحل نصب آسانسورها شامل موارد زیر می شوند:

 • پیش نیازها و عملیات نصب آسانسور
 • مرحله اول: آماده سازی کف چاله آسانسور
 • مرحله دوم: تهیه نقشه
 • مرحله سوم: بتون ریزی کف چاهک
 • مرحله چهارم: عملیات آهن کشی چاهک آسانسور
 • مرحله پنجم: دیوارکشی اطراف چاهک
 • مرحله ششم: ایجاد موتورخانه
 • مرحله هفتم: دورچینی درب طبقات
 • مرحله هشتم: اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز
 • مرحله نهم: بتن ریزی سقف چاهک

برای آنکه به صورت دقیق تر با مراحل نصب آسانسور و چالش های آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم حتما مقاله آموزش نصب آسانسور را مطالعه فرمایید تا بتوانید به هنگام نصب آسانسور به کلیه جوانب آن احاطه داشته باشید و با چالش های کمتری در این زمینه رو به رو شوید.

در نصب آسانسور به استاندارد بودن آن حتما توجه کنید زیرا در غیر این صورت نمی توانید گواهی استاندارد برای آسانسور اخذ نمایید و در نهایت اجازه بهره برداری از آسانسور و همچنین پایان کار برای آسانسور شما صادر نمی شود. بهترین کار در این زمینه، انتخاب شرکت آسانسور مناسب برای نصب و راه اندازی است. این گونه نیازی به نگرانی برای استانداردهای لازم نیست.

همچنین شما عزیزان می توانید برای خرید، طراحی و نصب آسانسور خود از شرکت آسانسور سخاوت به صورت رایگان مشاوره و خدمات دریافت نمایید.

آسانسور چیست و چند نوع اسانسور داریم؟

آسانسور وسیله ای الکترومکانیکی است که برای جا به جایی افراد و بار بین طبقات مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و انواع آن؛ آسانسور کششی، آسانسور هیدرولیک، آسانسور مغناطیسی، آسانسور پنوماتیک، آسانسور پیچی و آسانسور روملس می باشد.

بهترین شرکت خرید و فروش آسانسور کدام است؟

شرکت آسانسور سخاوت با بیش از ۲۷ سال قدمت در زمینه طراحی و تولید انواع قطعات و تجهیزات اسانسور و اجرای مهمترین و بزرگترین پروژه های ملی به عنوان برترین شرکت در صنعت آسانسور شناخته می شود

پیوند های اشتراک گذاری پست

گفتگو کنید

32 نظر

 1. ممنون از مطلب مفیدتون خیلی کاربردی و کامل بود
  برای آموزش نصب آسانسور کجا رو معرفی می کنید؟

  1. اسانسور پیچی کارکرد بسیار ساده ای دارند و نصب آنها هم نیاز به تخصص خاصی دارد. در این مدل از اسانسور ها، قطعات و تجهیزات آسانسور با پیچ و مهره به هم متصل می شوند.

 2. آیا می شه از آسانسور باری برای حمل انسان استفاده کرد
  ما مغازه تولیدی لباس داریم و افراد مختلف برای رفتن به طبقات از اسانسور باری استفاده می کنن ممنون

  1. سلام؛ همانطور که از اسم آسانسور باری مشخص می باشد، این اسانسور ها مخصوص حمل بار می باشند. در نهایت پیشنهاد نمیدهیم همچنین که برای اینکار نیاز به بررسی استاندرادهای خاصی می باشد

  1. سلام از طریق فرمول زیر

   اوردهد = ارتفاع کابین از کف تا روی سقف + فاصله بافر تا سکو (حداقل ۲۰ سانتی متر) + فشردگی بافر + بیشترین ارتفاع مربوط به ۴ وضیعت روی کابین آسانسور

 3. سلام سوالی از خدمتون داشتم که در انواع آسانسور آسانسور شرکتی به صورت کاستومایز طراحی و آسانسور سازی می کنید؟

   1. بله حتما ارسال میکنم واتساپ براتون و اینکه بابت مقاله انسور چیست هم متشکر خیلی عالی بود

 4. سلام چقدر مطلب جالب و آموزنده ای بود دست شما درد نکنه
  همیشه برای سئوال بود کی این وسیله نقلیه ای که همزمان می تواند تعداد زیادی از افراد را از طبقه ای به طبقات دیگر ببرد رو درست کرده
  واقعا خارجی ها ۱۰۰ سال از ما جلوترن

 5. با تشکر از شرکت آسانسور سخاوت
  از اینکه میبینم اینقدر برای مخاطبین سایتتون وقت میگذارید و تمام جنبه های آسانسور رو از صفر تا صد توضیح میدید خوشحالم
  توی گوگل سرچ کردم تعریف آسانسور و انواع آن تنها سایتی که خیلی خوب و کامل توضیح داده بود شما بودید
  ممنونم از تیم پر تلاشتون

  1. سلام کامیار عزیز
   دلیل اصلی ایمن‌تر بودن آسانسورها این است که مکانیسم‌های ایمنی متعددی مانند کابل‌های فولادی، ترمزها و وزنه‌های تعادل در آن‌ها وجود دارند. این ویژگی ها، سقوط آسانسور را حتی در صورت قطع برق یا حوادث دیگر بسیار دشوار می کند.

 6. سلام من دارم تحقیق درباره آسانسور می کنم اگه میشه راهنمایی بفرمایید که چگونه متوجه می شویم که آسانسور ایمن است؟

  1. سلام بله حتما باعث افتخار ما هستش بتونیم به شما کمکی بکنیم
   آسانسورها دارای اجزای ایمنی الکتریکی و مکانیکی هستند که با هم کار می کنند تا یک سیستم یکپارچه را تشکیل دهند. در قسمت الکتریکی سیستم، حسگرها و نرم افزار مواردی مانند سرعت و موقعیت آسانسور و وضعیت قفل درب را کنترل می کنند.
   این موارد همگی کمک میکنند تا ایمنی آسانسورها افزایش بیابد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه