آسانسور بدون صدا

آسانسور بدون صدا؛ راهکارهای قطعی برای کاهش صدای آسانسور

داشتن آسانسور بدون صدا دغدغه افراد بسیاری است که در ساختمان زندگی می کنند. ایجاد صدا های ناهنجار و غیر عادی در زمان حرکت آسانسور در طبقات می تواند علامتی برای خرابی یکی از قطعات آسانسور باشد.

اگر پیدا کردن علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات به موقع انجام شود، می تواند از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با راهکارهای کاهش صدای آسانسور آشنا شوید.

راه های رفع صدای آسانسور در طبقات

ایجاد صداهای ناهنجار در آسانسور در زمان حرکت می تواند مربوط به موتورخانه، موتور آسانسور و تابلو فرمان آسانسور باشد. به صورت کلی در مرحله سرویس و نگهداری آسانسور به موارد زیر دقت کنید که هر یک می توانند دلیل صدای کوبیدن آسانسور باشند؛ این موارد عبارتند از:

کفشک آسانسور چیست ؟
کفشک آسانسور چیست ؟

۱. آلوده بودن کفشک های آسانسور

وظیفه کفشک های آسانسور، ایجاد حرکت راحت کادر وزنه بر روی ریل و کابین آسانسور است؛ در نتیجه در حرکت آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و اگر کثیف شود، می تواند سبب ایجاد صدای غیر عادی در آسانسور حین حرکت شود. پس از عیب یابی این قطعه لازم است آن را با شیوه های اصولی تمیز کنید تا حرکت آسانسور روان و بدون صدا انجام شود.

۲. خشک بودن ریل آسانسور

برای هدایت کابین آسانسور و کادر وزنه باید ریل آسانسور در چاه آسانسور نصب شود؛ علاوه‌براین، این قطعه وظایف دیگری مثل ایجاد تعادل بین کابین آسانسور و کادر وزنه، جلوگیری از سقوط آسانسور در مواقع ضروری و جلوگیری از ایجاد لرزش در کابین آسانسور برعهده دارد؛ بنابراین برای اینکه آسانسور حرکت نرمی را در چاه آسانسور داشته باشد، باید ریل آن همواره چرب بماند.

۳. جلوگیری از ایجاد صدای آسانسور

برای اینکه یک آسانسور بدون صدا داشته باشیم، باید از راه حل هایی استفاده کنیم که از شنیده شدن صدای آسانسور جلوگیری می کنند؛ این راهکارها عبارتند از:

۴. استفاده از عایق صوتی

اگر دیوارهای محل زندگی شما با اتاق آسانسور مشترک است و صدای آسانسور آزارتان می دهد، ساده ترین و سریع ترین شیوه برای کاهش صدای آسانسور، نصب عایق صوتی است. در این حالت به دلیل اضافه شدن جرم بیشتر به دیوار، توانایی انتقال صدای دیوار کاهش پیدا می کند؛ زیرا در صورت تماس امواج صوتی با یک سطح، انرژی آن ها از بین می رود و صدای کمتری ایجاد می شود.

برای حذف صدای کوبیدن و ضربه ای، استفاده از عایق صدا به تعداد زیاد نیاز است. این عایق را هم می توان به صورت مستقیم به دیوار نصب کرد و هم می توان ابتدا آن را روی یک قاب چوبی چسباند و بعد آن را به دیوار زد؛ در این صورت هم راحت تر روی دیوار قرار می گیرد و هم آسیب کمی به دیوار وارد می شود. برای اینکه از ورود هر صدایی از طریق عایق جلوگیری شود، باید شکاف ها را به وسیله درز آکوستیک مسدود کرد.

۵. ایجاد دیوار گچی

با هدف اضافه کردن جرم به دیوار برای جلوگیری از شنیده شدن صدای آسانسور می توان یک لایه دیوار گچی روی دیوار ایجاد کرد. این ماده عایق مناسبی نیست، اما در دسترس تر و ارزان تر بوده و به راحتی می توان به صورت مستقیم آن را به دیوار نصب کرد.

۶. جدا کردن دیوار

یک راه اساسی و موثر برای قطع کردن صدای آسانسور و ایجاد یک آسانسور بدون صدا، جدا کردن دیوار محل سکونت از دیوار آسانسور است. اگر محل زندگی شما در کنار موتورخانه قرار دارد و صدای آسانسور برایتان آزار دهنده است، می توانید دیوار را جدا کنید. برای هر طرف می توان تیرچه های دیواری جداگانه ای نصب کرد تا از عدم ارتباط بین دیوارها مطمئن شوید و هیچ لرزش یا صدای کوبیدنی نتواند از دیوار عبور کند.

کاهش صدای آسانسور چگونه اتفاق می افتد؟

کاهش صدای آسانسور در یک ساختمان می تواند کار طاقت فرسایی باشد؛ زیرا ممکن است این صدا ناشی از موتور متصل به آسانسور یا سیستم کابلی باشد؛ علاوه‌براین صدا دادن آسانسور به دلیل نزدیک بودن واحد شما به موتورخانه نیز ممکن آزار دهنده باشد. در هر صورت، باید تشخیص دهید که آیا باید سر و صدای کارکردن قطعات را کاهش دهید یا صدای ناشی از لرزش های آسانسور در زمان حرکت به سمت طبقات بالایی.

اگر صدا دادن آسانسور ار حرکت کابین یا فعال شدن سوئیچ کنترل ناشی شود، پس مشکل کمی پیچیده تر است؛ در این صورت باید دیواره های نزدیک به مسیر حرکت آسانسور را با محصولات عایق صدای قوی بپوشانید. اما اگر صدای آسانسور به دلیل اصطکاک قطعات است، طبق آنچه پیش تر هم گفته شد، بهترین کار روغن کاری قطعات است.

جمع بندی

ما در این مطلب راهکارهای داشتن یک آسانسور بدون صدا را برای شما کاربران شرح دادیم. همانطور که مشاهده کردید صدای آسانسور به دلیل عوامل مختلفی مثل خشک بودن ریل آسانسور یا کثیف بودن کفشک ها رخ می دهد که در این مطلب راه حل برطرف کردن این مشکلات کاملا شرح داده شد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه