علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات چیست+ راه حل

علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات چیست + راه حل

ایجاد صداهای ناهنجار و غیرعادی در زمان حرکت آسانسور در طبقات می تواند علامتی برای خرابی یکی از قطعات آسانسور باشد. پیدا کردن علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات اگر به موقع انجام شود می تواند از بروز مشکلات جدی تر در آسانسور جلوگیری کند. با مطالعه این مقاله می توانید در مورد علل گوناگون صداهای ایجاد شده در آسانسور و راه حل آن ها آنا شوید.

عیب یابی و علت صدای غیرعادی در آسانسور

عیب یابی و علل صدای غیرعادی در آسانسور
عیب یابی و علل صدای غیرعادی در آسانسور

ایجاد صداهای ناهنجار در آسانسور حین حرکت می تواند مربوط به موتورخانه، موتور آسانسور و یا تابلو فرمان آسانسور باشد. به طور کلی علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات بیشتر به یکی از عوامل زیر مرتبط می شود:

 1. جابه‌جا شدن ترمز های اضطراری آسانسور
 2. شل شدن پیچ‌ های قاب کابین یا کادر وزنه آسانسور
 3. خشک بودن ریل آسانسور
 4. خوردگی کفشک‌ های کابین یا کادر وزنه
 5. تنظیم نبودن سیستم پاراشوت با ترمز اضطراری آسانسور
 6. آلوده بودن کفشک آسانسور
 7. برخورد یا سایش قطعات ثابت و متحرک (مثلاً درب کابین با درب طبقه)
 8. هم ‌تراز نبودن ریل‌ های کابین یا کادر وزنه، تزئینات کابین و سایر قطعات

راه حل رفع صدای کوبیدن آسانسور در طبقات

راه حل رفع صدای کوبیدن آسانسور در طبقات
راه حل رفع صدای کوبیدن آسانسور در طبقات

ایرادات و عیوبی  که در قسمت قبل بیان شد را می توان در طی دوره سرویس و نگهداری پیدا کرده و اقدام به تعمیر یا تعویض ناقص و خراب کرد تا مانع خرابی جدی و از کار افتادن آسانسور شد. در ادامه راه حل دو مورد از علت های صدای کوبیدن آسانسور در طبقات را بیان می کنیم.

۱. آلوده بودن کفشک ‌های آسانسور

وظیفه کفشک آسانسور ایحاد حرکت راحت کادر وزنه بر روی ریل و کابین آسانسور است؛ بنابراین این قطعه در حرکت آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در صورت کثیف شدن  می تواند منجر به ایجاد صدای غیرعادی در آسانسور حین حرکت شود. بعد از عیب یابی این قطعه باید آن را با روش های اصولی تمیز کنید تا حرکت آسانسور روان و بدون صدا انجام گیرد.

۲. خشک بودن ریل ‌های آسانسور

به منظور هدایت کابین ‌آسانسور و کادر وزنه باید ریل آسانسور در چاه آسانسور نصب شود. همچنین این قطعه وظایف دیگری مانند ایجاد تعادل بین کابین ‌آسانسور و کادر وزنه، جلوگیری از سقوط آسانسور در مواقع اضطراری و ممانعت از ایجاد لرزش در کابین آسانسور را دارد. بنابراین برای اینکه آسانسور حرکت نرمی را در چاه آسانسور داشته باشد باید ریل آسانسور همیشه چرب باشد.

چگونه از سر و صدای آسانسور جلوگیری کنیم؟

 چگونه از سر و صدای آسانسور جلوگیری کنیم؟
چگونه از سر و صدای آسانسور جلوگیری کنیم؟

زمانی که متوجه شدیم علت سر و صدای آسانسور چیست و اقدامات لازم برای رفع مشکل ایجاد شده را انجام دادیم باید راه حل های خوبی را برای جلوگیری از شنیده شدن صدای آسانسور که علت آن خرابی آسانسور نیست و مربوط به نازک بودن دیوارها می شود را پیدا کنیم. برخی از راه حل های پیشنهادی به شرح زیر است:

۱. استفاده از عایق صوتی

چنانچه دیوارهای محل زندگی با افت آسانسور مشترک باشد و صدای حرکت آسانسور شما را اذیت کنید، ساده ترین و سریع ترین روش برای کاهش صدای آسانسور نصب عایق صوتی است. در این حالت به دلیل اضافه شدن جرم بیشتر به دیوار توانایی انتقال صدا از طریق آن کاهش می یابد؛ زیرا در صورت تماس امواج صوتی با یک سطح، انرژی آن ها از بین می رود و صدای کمتری ایجاد می شود.

برای حذف صداهای کوبیدن و ضربه ای استفاده از عایق صدا به تعداد زیاد نیاز است. این عایق را می توان به صورت مستقیم به دیوار نصب کرد و هم می توان ابتدا آن را روی یک قاب چوبی چسباند و سپس آن را به دیوار زد. در این صورت هم راحت تر روی دیوار قرار می گیرد و نیز آسیب کمی به دیوار وارد می شود. برای اینکه از ورود هر گونه صدایی از طریق عایق جلوگیری شود باید شکاف ها با  درز آکوستیک مسدود کرد.

۲. ایجاد دیوار گچی

با هدف اضافه کردن جرم به دیوار برای جلوگیری از شنیده شدن صدای آسانسور می توان یک لایه دیوار گچی روی دیوار ایجاد کرد. این ماده عایق مناسبی نیست ولس در دسترس تر و ارزان تر بوده و براحتی با میخ می توان به طور مستقیم ان را به دیوار نصب کرد.

۳. جدا کردن دیوار

یک راه اساسی و موثر برای قطع صدای آسانسور جدا کردن دیوار محل سکونت از دیوار آسانسور است. اگر محل زندگی شما در کنار موتورخانه قرار دارد و صدای آسانسور برای شما آزار دهنده است می توانید دیوار جدا ایجاد کنید. برای هر طرف می توان تیرچه های دیواری جداگانه ای نصب کرد تا از عدم ارتباط بین دیوارها مطمئن شوید و هیچ لرزش یا صدای کوبیدنی نتواند از دیوار عبور نماید.

هنگام نصب عایق چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هنگام نصب عایق چه نکاتی را رعایت کنیم؟
هنگام نصب عایق چه نکاتی را رعایت کنیم؟

برای استفاده از هر کدام از روش ها برای عایق کردن دیوار کنار آسانسور باید نکات زیر را مد نظر قرار داد.

 1. برای اینکه تیرچه ها دیده شوند بهتر است دیوار های خشک را از کنار دیوار جدا نمایید.
 2. برای کاهش شنیده شدن صدای آسانسور در صورتی که منطقه عایق بندی نشده می توان شکاف ها را با فایبرگلاس مسدود کرد.
 3. هنگام نصب عایق صوتی به دیوار باید به خوبی به دیوار محکم شود و از ایمنی آن اطمینان حاصل کنید.
جمع بندی

علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات می تواند به عوامل مختلفی مانند خشک بودن ریل آسانسور یا کثیف بودن کفشک ها مربوط شود که در این مقاله راه حل های رفع آن ها را بیان کردیم.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه