فلکه هرزگرد آسانسور

مرتب سازی براساس

خرید فلکه هرزگرد سخاوت
به قرقره ای که وظیفه انتقال قدرت موتور به سیم بکسل را برعهده دارد فلکه هرزگرد می گویند. فلکه کششی آسانسور توسط برندهای متفاوت و با کیفیت های مختلفی طراحی و تولید شده است که از آن جایی که فلکه آسانسور یکی از قطعات تحت بار در آسانسور است بنابراین بایستی حساسیت لازم را در انتخاب یک برند خوب و با کیفیت داشت تا از صدمه دیدن آسانسور و هزینه های آتی در امان باشید.

در انتخاب فلکه هرزگرد به چه نکاتی باید توجه نمود
در انتخاب و خرید فلکه هرزگرد به نکات زیادی بایستی توجه نمود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ظرفیت آسانسور
سرعت آسانسور
سیستم طراحی آسانسور
موتور آسانسور
تعداد شیار
گام شیار

فلکه هرزگرد چیست؟
یکی از قطعات تحت بار در آسانسور که مسئولیت انتقال نیروی محرکه آسانسور از فلکه اصلی موتور آسانسور به کابین آسانسور و کادر وزنه تعادل آسانسور را دارد.

فلکه های هرزگرد دارای دو نوع کلی بوده که عبارتند از فلکه هرزگرد چدنی و فلکه هرزگرد پلی آمید (نایلونی) موارد مهم و اساسی در انتخاب فلکه هرزگرد مناسب برای پروژه ها عبارتند از:

ظرفیت آسانسور: هر چقدر که ظرفیت آسانسور (یعنی وزنی که آسانسور می تواند در حالت ایمن تحمل کند) بالاتر باشد بایستی از فلکه هرزگرد قوی تری استفاده شود که برای افزایش قدرت تحمل فلکه هرزگرد موارد مختلفی از جمله طراحی ویژه، جنس چدن های خاص و نیز سختکاری سطح شیارها استفاده می شود.
سرعت آسانسور: یکی از مواردی که در طراحی فلکه هرزگرد و مشاوره فنی انتخاب فلکه هرزگرد برای پروژه ها بایستی مورد توجه قرار گیرد سرعت حرکت آسانسور است.
سیستم طراحی آسانسور: با توجه به نوع سیستم انتخاب شده در طراحی آسانسورها نوع فلکه هرزگرد متناسب با آن طراحی نیز تغییر می کند به طور مثال فلکه هرزگرد مناسب برای سیستم آسانسور ۱:۱ با فلکه هرزگرد مناسب برای سیستم آسانسور ۲:۱ متفاوت است.
موتور آسانسور: یکی از قطعات آسانسور که در تعیین نوع فلکه هرزگرد آسانسور تاثیر اساسی دارد موتور آسانسور است که با توجه به نوع موتور که گیربکسی یا گیرلس باشد فلکه هرزگرد متفاوت خواهد بود.
تعداد شیار فلکه هرزگرد : تعداد شیارهای فلکه هرزگرد آسانسور بایستی متناسب با شیارهای فلکه اصلی موتور آسانسور تعیین شود. البته نوع شیار فلکه هرزگرد همواره به صورت U بوده و نیازی به تطبیق کامل با شیار فلکه اصلی موتور از حیث شکل سطح مقطع ندارد.
گام شیار فلکه هرزگرد: همانند تطبیق کامل تعداد شیار فلکه هرزگرد با فلکه اصلی موتور گام شیار فلکه هرزگرد نیز بایستی دقیقا برابر با گام شیار فلکه اصلی موتور آسانسور باشد. عدم دقت به این نکته باعث ایجاد خوردگی شدید در فلکه اصلی موتور آسانسور، فلکه هرزگرد و از بین رفتن سیم بکسل های آسانسور خواهد شد.

انواع فلکه هرزگرد سخاوت
مجموعه فنی، مهندسی و بازرگانی سخاوت که کلیه نصابان آسانسور کشور با آن آشنایی دارند ، انواع مختلفی از فلکه هرزگرد را طراحی، تولیدی عرضه نموده است که عبارتند از :

فلکه هرزگرد چدنی
فلکه هرزگرد سفارشی
فلکه هرزگرد قطر 40cm آماده
فلکه هرزگرد هیدرولیک
فلکه هرزگرد پلی آمید

در ادامه به بررسی انواع فلکه هرزگرد سخاوت و قیمت فلکه هرزگرد سخاوت خواهیم پرداخت.

فلکه هرزگرد چدنی
فلکه هرزگرد چدنی که توسط مجموعه سخاوت طراحی ، تولید و عرضه می گردد ، رایج ترین نوع فلکه هرزگرد است که در انواع ابعاد تولید شده است تا بتوان در ظرفیت های مختلف از ان استفاده نمود. از فلکه هرزگرد چدنی می توان در انواع آسانسور و پله برقی استفاده نمود.
فلکه هرزگرد چدنی سخاوت بهترین کیفیت را در بین تولیدات داخلی به خود اختصاص داده است.

قیمت فلکه هرزگرد چدنی سخاوت
در شرایط کنونی و با توجه به نوسانات شدید قیمت، برای استعلام قیمت می توانید با شماره تلفن های در شده در داخل سایت تماس حاصل فرمائید.

فلکه هرزگرد سفارشی
این نوع فلکه هرزگرد برای آسانسور خاص و دقیقا مطابق با نیاز آن آسانسور طراحی و تولید می گردد. در تولید فلکه هرزگرد سفارشی معیارهای مختلفی از جمله ظرفیت کابین ، بلبرینگ ها ، شفت و یاتاقان بندی را مدنظر قرار می دهند.

قیمت فلکه هرزگرد سفارشی سخاوت
در شرایط کنونی و با توجه به نوسانات شدید قیمت، برای استعلام قیمت فللکه هرزگرد سفارشی می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

فلکه هرزگرد قطر 40cm آماده
فلکه هرزگرد قطر 40cm آماده یکی از پرفروش ترین فلکه هرزگرد ها است که توسط مجموعه سخاوت طراحی ، تولید و عرضه می گردد. در تهیه فلکه هرزگرد بایستی به نکاتی از جمله وزن فلکه، بسته بندی، بلبرینگ ها، تولید کننده معتبر و پاسخگو  توجه نمود.

قیمت فلکه هرزگرد قطر 40cm آماده
با توجه به نوسانات قیمت ، برای استعلام این نوع از فلکه هرزگرد می توانید با کارشناسان واحد فروش مجموعه سخاوت در ارتباط باشید.

فلکه هرزگرد هیدرولیک
فلکه هرزگرد هیدرولیک که در آسانسورهای هیدرولیک استفاده می گردد اغلب از جنس چدن است. ویژگی های این فلکه هرزگرد عبارتند از :

کم بودن تعداد شیارها
کم بودن عرض
حرکت معکوس
و نوع یاتاق بندی

قیمت فلکه هرزگرد هیدرولیک
قیمت به روز فلکه هرزگرد هیدرولیک سخاوت را می توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناس مجموعه استعلام نمائید.

فلکه هرزگرد پلی آمید
فلکه هرزگرد پلی آمید که با استفاده تکنولوژی های جدید تولید شده است و از قوانین شیمی در تولید آن استفاده شده است خواصی مانند چدن دارد. این فلکه هرزگرد که توسط مجموعه سخاوت عرضه می گردد استحکام نسبتا خوبی را دارد.
با توجه به مزایایی از جمله صدای کم ، حرکت نرم ، وزن کم و … می توان از این فلکه آسانسور سخاوت در آسانسورهایی با ظرفیت کم استفاده نمود.

قیمت فلکه هرزگرد پلی آمید
کارشناسان و متخصصان مجموعه شرکت آسانسور سخاوت در این زمینه می توانند ضمن راهنمایی شما استعلام قیمت به روز فلکه هرزگرد پلی آمید را نیز در اختیار شما قرار دهند.

مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور

قطر فلکه هرزگرد

با توجه به بند ۱،۲،۹ استاندارد ملی آسانسور Bs و A 17.1 نسبت قطر گام فلکه هرزگرد آسانسور حداقل باید ۴۰ باشد. حداقل نسبت مابین قطر گام فلکه کششی و بین قطر اسمی سیم بکسل باید برابر با ۳۰ در Bs 5655 و 32 در A 17.1 باشد.

جنس فلکه هرزگرد

جنس فلکه هرزگرد آسانسور و مواد به‌کاررفته برای ساخت آن معمولاً از چه چدن است. چدن قابلیت ریخته‌گری بسیار مناسبی داشته و دارای استحکام فشاری بالایی است. از قابلیت‌ های دیگر آن می‌توان به مستهلک ارتعاش، قابلیت حرکت و ایست اضطراری دورانی،خواص لغزشی مناسب و مقاومت در برابر خوردگی بالا اشاره کرد.
 میزان سختی فلکه هرزگرد آسانسور که ریخته ‌گری شده به ترکیبات شیمیایی آن بستگی دارد. به‌عنوان ‌مثال کلاس 40# استحکام کششی برابر با 40 هزار psi دارد و سختی آن بین 180 تا 210 برینل است. معمولاً حداقل سختی بین 160 تا 200 برینیل برای فلکه هرزگرد و همچنین پولی سیم بکسل قابل ‌قبول است؛ اما میزان سختی بیشتری برای فلکه کششی مورد نیاز است.
میزان سختی شیرفلکه از میزان سختی سطح آن کمتر است. معمولاً در فلکه‌هایی که با استفاده از عملیات حرارتی ساخته‌شده‌اند، سطح بیرونی آن‌ها باید سختی قابل‌ قبولی داشته باشد.

زمان تعویض فلکه هرزگرد آسانسور
هنگامی که فلکه هرزگرد آسانسور شما دچار خوردگی می شود زمان تعویض آن فرا رسیده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت فلکه هرزگرد سخاوت، با شماره های مجموعه ست لیف تماس بگیرید. معمولاً در این شرایط بلبرینگ فلکه درست کار نمی کند و یا ممکن است ترک بردارد. البته اگر که امکان تعویض کردن بلبرینگ هم وجود دارد،اما بهتر است که فلکه را به صورت کلی تعویض کنید. به این صورت هزینه های به صرفه تری را پرداخت می کنید. فلکه کششی آسانسور از فلکه اصلی نرم تر است و میزان فشاری که بر فلکه اصلی وارد می شود، بیشتر است.
به همین خاطر از فولاد ضد سایش برای ساخت آن استفاده می شود که تحمل فشار بالایی را دارد؛ بنابراین ساخت فلکه هرز گرد با اینکه کیفیت بالا به صرفه نیست. چرا که هرزگرد بسیار زود تر از فلکه اصلی فرسوده شده و دچار خوردگی می شود.

نکات حائز اهمیت قبل از نصب فلکه هرزگرد آسانسور
نکاتی که هنگام نصب فلکه آسانسور آسانسور باید به آن‌ها توجه شود عبارت‌اند از:

مقاومت هرزگرد

فلکه هرزگرد باید مقاومت بالایی داشته باشد و بتواند در برابر تنش‌های خمشی و پیچشی مقاومت کند تا آسانسور به‌صورت ایمنی کار کند.

سالم بودن فلکه هرزگرد

درصورتی‌که هرگونه ترک‌خوردگی یا ناصافی در فلکه هرزگرد وجود داشته باشد باید آن را بررسی کنید.

شیار فلکه هرزگرد

اندازه شیارهای فلکه هرزگرد آسانسور باید از اندازه قطر سیم بکسل بیشتر باشد تا از فرسوده‌شدن سیم بکسل ها جلوگیری نماید.

زاویه بین فلکه هرزگرد و فلکه گیربکس

شما باید قبل از نصب زاویه آلفا بین فلکه هرزگرد و همچنین فلکه گیربکس موتور آسانسور را به‌صورت دقیق محاسبه نمایید.

بلبرینگ فلکه هرزگرد

بلبرینگ فلکه هرزگرد باید بدون هرگونه لقی نصب شود و به صورت کامل در جای خودش مهار شود.

مطابقت با استاندارد ملی

فلکه هرزگرد آسانسور باید بر اساس استاندارد ملی نصب آسانسور انتخاب و نصب شود.

مراحل نصب فلکه هرزگرد آسانسور
اطلاع از لیست قیمت فلکه هرزگرد آسانسور و قیمت فلکه هرزگرد سخاوت هنگام تعویض آن اهمیت پیدا می کند. برای کسب اطلاعات دقیق درباره قیمت و خرید انواع فلکه هرزگرد آسانسور می‌توانید با شماره های مجموعه ست لیفت تماس بگیرید. مراحل نصب فلکه هرزگرد آسانسور شامل موارد زیر می شود:
قبل از هر اقدامی آسانسور را خاموش کنید.
 پس از خاموش شدن کامل آسانسور سرویس کار باید تمام سیم بکسل­ های آسانسور و سیم بکسل های کابین را مهار کند.
در مرحله آخر سرویس کار باید بتواند فولی فلکه را آزاد کرده و پس از آزاد شدن فولی فلکه، قطعه قدیمی را خارج نموده و یک فلکه اسانسور جدید را جایگزین نماید.

قیمت و فروش فلکه هرزگرد
فلکه کششی یا فلکه هرزگرد آسانسور، فلکه ای (قرقره ای) است که برای انتقال قدرت موتور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود. نیروی کششی ایجاد شده در اثر اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد. در واقع فلکه هرزگرد یکی از اصول اساسی سیستم تعلیق آسانسور می باشد. در نصب فلکه هرزگرد یا کششی باید به مواردی توجه شد از جمله اینکه برای اتصال سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل می توان از فلکه گیربکس استفاده کرد که در این صورت بایستی از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس نصب می شود استفاده نمود که طبیعتا این امر باعث اشغال شدن مکان زیاد شده و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست لذا از دو فلکه کوچکتر، یکی برای گیربکس و یکی برای فلکه هرز گرد استفاده می شود که بدین ترتیب فاصله بین کابین و وزنه تعادل فراهم میگردد.
در مورد طریقه متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل نکته مهم این است که در فلکه های هرز گرد، شیارها نقش کشش ندارند و فقط برای هدایت سیم بکسل ها استفاده می شوند و در واقع نیروی کششی ایجاد شده بوسیله فلکه گیربکس متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش زاویه ای که سیم بکسل ها بدور فلکه گیربکس می پیچند، کاهش یا افزایش می یابد بنابراین می توان متوجه شد که استفاده از فلکه هرز گرد، نیروی کششی فلکه گیربکس را کاهش می دهد و این یکی از اساسی ترین اصول سیستم تعلیق آسانسور می باشد.
البته توجه نمایید که محل نصب فلکه هرز گرد بسیار مهم است و باید بصورتی باشد که نیروی کششی مفید توسط فلکه گیربکس ایجاد شود. همچنین حداقل میزان زاویه پیچش بدور گیربکس، صد و پنجاه درجه است و توجه کنید که فلکه هرز گرد هم راستا و هم جهت فلکه گیربکس باشد.

انواع فلکه هرزگرد سخاوت کدامند؟

فلکه هرزگردهای شرکت آسانسور سخاوت در مدل های پلی آمید، هیدرولیک، قطر 40cm آماده، چدنی و سفارشی موجود می باشد.

برای خرید فلکه هرزگرد نیاز به مشاوره دارم؟

بله، شما می توانید قبل از خرید فلکه های مورد نظر با تماس با تیم پشتیبانی به صورت رایگان اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.