آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک تقریبا ایمن ترین نوع آسانسورها هستند. دلیل این موضوع این است که به خاطر ماهیت لخت سیستم هیدرولیک عملا سقوط در آسانسورهای هیدرولیک اتفاق نمی افتد. البته همین موضوع باعث این می شود که آسانسورهای هیدرولیکی محدودیت هایی داشته باشند، از جمله محدودیت در سرعت و شتاب اما به طور کلی آسانسورهیدرولیک حرکتی نرم و روان تر از آسانسورهای کششی دارند.

آسانسور هیدورلیک چیست؟

آسانسور هیدورلیک چیست ؟
آسانسور هیدورلیک چیست ؟

آسانسور هیدرولیک: نوعی اسانسور که توسط جک هیدرولیکی کابین را به حرکت در می آورد.

هیدرولیک: عملی است که در تولید، انتقال و تبدیل نیرو توسط مایع تحت فشار انجام می پذیرد.

آسانسورهای هیدرولیکی سیستمی کاملاً شناخته شده هستند که در صدها آسانسور در سراسر دنیا (در کنار سیستم های کششی) و همچنین مقدار زیادی ماشین آلات و تجهیزات آسانسور با استفاده از همین اصول استفاده می شود.

معمولاً آسانسور هیدرولیکی دارای یک اتاق ماشین است که در آن پمپ، مایع و موتور قرار می‌گیرند، بنابراین ممکن است فضایی بیشتری از حد انتظار داشته باشید. بنابراین می‌توانید آسانسور بدون موتورخانه MRL را که عموماً ماشین آلات و غیره را در داخل شافت قرار می‌دهند، با توجه به بخش راهنمایی که در پشت آسانسور موجود است تهیه کنید و آنها را به گزینه کمتری در فضای مجازی تبدیل کنید.

شیوه کار آسانسور هیدرولیک چطور می باشد؟

پمپ مایعات را از مخزن به داخل لوله منتهی به سیلندر منتقل می‌کند. با باز شدن شیر، مایع تحت فشار مسیر کمترین مقاومت را طی می‌کند و به مخزن سیال برمی‌گردد. اما وقتی شیر بسته است، مایع تحت فشار جایی ندارد جز رفتن به سیلندر. با جمع شدن مایعات در سیلندر، پیستون را به سمت بالا هل داده و کابین آسانسور را بلند می‌کند.

وقتی ماشین به کف صحیح نزدیک می‌شود، سیستم کنترل سیگنالی را به موتور الکتریکی ارسال می‌کند تا پمپ به تدریج خاموش شود. با خاموش شدن پمپ، دیگر حرکتی به داخل سیلندر جریان پیدا نمی‌کند، اما نیروی سیالی که از قبل در سیلندر است، نمی‌تواند فرار کند (نمی‌تواند از طریق پمپ به عقب جریان یابد و شیر هنوز بسته است). پیستون روی مایع قرار می‌گیرد و ماشین در همانجایی که هست باقی می‌ماند.

برای پایین آمدن، سیستم کنترل آسانسور سیگنالی را به سوپاپ ارسال می‌کند. سوپاپ توسط یک سوئیچ شیر برقی پایه به صورت الکتریکی کار می‌کند. هنگامی که سلونوئید شیر را باز می‌کند، مایعی که در سیلندر جمع شده است می‌تواند به داخل مخزن مایع خارج شود. وزن سیستم حرکتی (ماشین) و محموله روی پیستون فشار می‌آورد و همین امر مایع را به داخل مخزن سوق می‌دهد. بخش حرکتی کم کم به سمت پایین می‌آید. برای متوقف کردن ماشین در یک طبقه پایینی، سیستم کنترل دوباره شیر را به همان صورت گفته شده می‌بندد.

به بیان دیگر اگر بخواهیم چگونگی کار آسانسورهای هیدرولیک راخلاصه بازگو کنیم باید بگوییم:

آسانسورهای هیدرولیک بر اساس یک اصل اساسی کار می‌کنند: برای بالا رفتن، یک پمپ روغن را به داخل سیلندر هل می‌دهد و پیستون را (که ماشین بالابر را هل می‌دهد) به سمت بالا به حرکت در می‌آورد. برای پایین رفتن، دریچه باز می‌شود و روغن اجازه می‌یابد دوباره به داخل مخزن برود و با استفاده از نیروی جاذبه واگن بالابر به عقب رانده می‌شود.

با بسته شدن شیر، روغن فقط می‌تواند از مخزن به داخل سیلندر برود. وقتی شیر باز است، روغن فقط می‌تواند از سیلندر به داخل مخزن برود.

کنترل های موجود در کابین آسانسور باعث کار پمپ می شود و روغن را به حرکت در می‌آورد. با رسیدن به کف، پمپ خاموش می‌شود و بالابر در بالای پیستون قرار می‌گیرد و روغن آن را در سیلندر گیر می‌اندازد.

موقعیت، اندازه و عملکرد سیلندر می‌تواند یکی از دو گزینه “خالی” یا “بدون سوراخ” باشد.

سیستم هیدرولیک در آسانسورهای هیدرولیکی چگونه کار می کند ؟

 • تبدیل لنرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بویسله پمپ ها
 • انتقال سیال تا نقطه مورد نظر توسط لوله ها و شلنگ ها
 • کنترل فشار، جهت و جریان سیال توسط شیرها
 • انجام کار توسط جک

به مجموع عوم ۴ گانه بالا مدار هیدرولیک گویند.

مزایای آسانسور هیدرولیک چیست؟

 1. برخورداری از ضریب ایمنی بالا ( عدم وجود احتمال سقوط بخاطر استفاده از جک )
 2. فاقد وزنه تعادل میباشد ( فضایی در حدود ۱۳% به فضای مفید ساختمان اضافه خواهد شد )
 3. کاهش بار اضافی در راس چاه آسانسور ( حذف موتورخانه در بالای ساختمان ) کاهش محاسبات فنی در ستونهای جانبی چاه در نتیجه باعث کاهش هزینه ساخت
 4. کاهش قابل ملاحظه سازه فلزی ( آهن کشی ) در چاه آسانسور که خود باعث کاهش وزن ساختمان نیز می گردد
 5. جابجایی بار با ظرفیت بالا
 6. استفاده از کابینهای تمام شیشه ای گرد ( ۳۶۰ درجه ) در جک مستقیم
 7. صرفه جویی در مصرف برق آسانسور ( در حدود ۴۰% )
 8. نیروی پایین آمدن آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از نیروی جاذبه زمین می باشد ( موتور خاموش )
 9. برخورداری از حرکت یکنواخت و نداشتن صدا جین حرکت آسانسور و در درون کابین و داخل طبقات ( بدلیل حذف کادر وزنه ) که موجب آرامش خاطر ساکنین در آپارتمانها می باشد.
 10. دسترسی آسان سرویس کار آسانسور به موتور خانه در زمان سرویس و مواقع اضطراری
 11. حذف موتور خانه در راس پاه صدای استارت موتور باعث آلودگی صوتی برای ساکنین بالاترین طبقه از بین خواهد رفت.
 12. طول عمر زیاد قطعات و استهلاک کم به دلیل کاهش قطعات متحرک
 13. امکان تنظیم سرعت بوسیله شیر کنترل هیدورلیکی که به مراتب کم هزینه تر و ایمن تر از آسانسورهای کششی VVVF می باشد.
 14. امکان افزایش فضای کابین به علت حذف کادر وزنه در ساختمانهایی که طراحی چاه آسانسور آنها براساس آسانسورهای کششی شده
 15. موتورخانه در کف ساختمان و قابلیت انتقال آن تا شعاع ۱۲ متری از چاه آسانسور
 16. توقف ملایمتر و هم تراز تر کابین در طبقات
 17. شیر سلونوئیدی در صورت قطع برق با یک باطری فعال شده و باعث پایین آمدن آسانسور در سر اولین طبقه میگردد. علاوه بر این شیرها، مکانیزمی وجود دارد که می توان کابین را به صورت دستی از روی پاورپوینت به سمت پایین هدایت کرد

آسانسور هیدرولیک چه محدودیت هایی دارد؟

 • محدودیت در ارتفاع
 • سرعت کم به علت پمپاژ روغن هیدرولیک در جک

انواع آسانسور هیدرولیک

انواع آسانسور هیدرولیک
انواع آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک چاهک دار

همانطور که از اسم این آسانسور مشخص است، در آسانسور هیدرولیک چاهک دار باید قسمت پایینی کابین آسانسور روی یک پیستون نصب می شود و داخل سیلندر حرکت کند. این سیلندر در زمین زیر آسانسور در چاهکی با عمقی برابر با ارتفاع آسانسور رفت و آمد می کند.
کابین این آسانسور از طریق پمپاژ مایع هیدرولیک داخل سیلندر، بالا می رود و زمانی که مایع به مخزن بر می گردد، به سمت پایین حرکت می کند. هنگام نصب آسانسور هیدرولیک چاهک دار باید مواردی مثل سطح بالای آب، سنگ و بستر نامناسب در نظر گرفته شوند؛ گاهی اوقات وجود این موانع موجب بروز مشکلاتی در زمان نصب می شوند.

آسانسور هیدرولیک بدون چاهک

آسانسور هیدرولیک بدون چاهک نیازی به چاهک ندارد و برای ساختمان هایی که در زمین های ناپایدار، مرطوب یا صخره ای بنا می شوند، مناسب است. کابین این آسانسور توسط یک جفت سیلندر استوانه ای که در طرفین آسانسور و زیر کابین نصب می شوند و روی کف بتنی محکم شده اند، بالا و پایین می رود.

در آسانسورهای هیدرولیک بدون چاهک حرکت آسانسور از طریق پیستون هایی با عملکرد مستقیم صورت می گیرد.

آسانسور هیدرولیک طنابی

در آسانسور هیدرولیک طنابی از ترکیب طناب و قدرت هیدرولیک برای حرکت کابین استفاده می شود. در این آسانسورها، پیستون به چرخ دنده ای که یک طناب از میان آن می گذرد، متصل است. یک سر پیستون به کابین و سر دیگر به انتهای مسیر کشش وصل می شود.

آسانسور هیدرولیکی طنابی نیازی به سیلندر ندارد و می تواند تا ارتفاع هجده متر بالا برود؛ البته قدرت سیستم طنابی می تواند حرکت آسانسور را به نسبت ۲:۱ برساند. در این آسانسورها گاورنر وجود ندارد و در صورت پاره شدن طناب، کابین سقوط می کند.

آسانسور هیدرولیک بدون اتاق

آسانسور هیدرولیک بدون اتاق یا روملس دارای تجهیزات هیدرولیک نیست و آسانسور روی کف چاه قرار می گیرد. در این آسانسور، کنترلر پشت یک کابینت که روی دیوار نزدیک آسانسور قرار دارد، نصب می شود. آسانسور بدون اتاق را می توان در زمان کوتاه نصب کرد و هزینه ساخت آن بسیار مقرون به صرفه است.

نحوه طراحی و اجرا آسانسور هیدرولیک چگونه است؟

نحوه طراحی و اجرا آسانسور هیدرولیک چگونه است؟
نحوه طراحی و اجرا آسانسور هیدرولیک چگونه است؟

آسانسور هیدرولیک یکی از ایمن ترین آسانسورهای خانگی بوده و در شرایط اضطراری مثل آتش سوزی و زلزله از جمله آسانسورهای قابل اعتماد است. برای نصب آسانسور هیدرولیک به فضایی در داخل ساختمان یا بیرون از ساختمان نیاز است تا بتوان محورها و سیم کشی را برای آن انجام داد. در زمان اجرا و طراحی آسانسور هیدرولیک نکات زیر را مدنظر داشته باشید.

حفر چاهک: اولین گام در نصب آسانسور هیدرولیک، حفر چاهک است. چاهک باید چند متر زیر فوندانسیون یا طبقه همکف حفر شود. بعد از حفر چاهک لازم است که سوراخی نیز برای قرار گرفتن سیلندر پیستون در نظر گرفته شود. بعد از حفر چاهک و فضای سیلندر، باید بتن ریزی انجام شود.

ساخت مسیر کشش: مسیر کشش را می توان مدولار و به صورت یکپارچه یا در محل آسانسور ساخت. پس از ساخت مسیر کشش باید سیلندر، پیستون و پمپ را نصب کرد. پمپ یا در چاهک آسانسور یا در فضایی جداگانه نصب می شود و بعد از مونتاژ به پیستون متحرک متصل می شود.

ایمن سازی آسانسور هیدرولیک: بعد از نصب مسیر کشش و اتصال پمپ به پیستون باید کابین آسانسور و اتصال هیدرولیک، ایمن شود. همچنین درب های قفل شونده و خودکار، کنترل کننده دما، چراغ های اضطراری و هشداردهنده ها نیز باید نصب شوند.

انواع موتورآسانسور هیدرولیک

انواع موتورآسانسور هیدرولیک
انواع موتورآسانسور هیدرولیک

در آسانسورهای هیدرولیکی نیروی محرکه توسط موتور آسانسور تأمین می شود و با استفاده از فشار روغن کار می کند. موتور آسانسور هیدرولیکی به توان زیادی برای حرکت نیاز دارد و به دو دسته تقسیم می شود:

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن: این موتور در پاور یونیت نصب می شود و کاملا بدون صدا است. مصرف برق در این نوع موتور پایین بوده و از آن در آسانسورهار هیدرولیکی خانگی، خودرو بر و فروشگاهی استفاده می شود.

موتور هیدرولیکی خشک: این موتور با برق تک فاز و سه فاز کار می کند و معمولا از آن در آسانسورهای هیدرولیکی استفاده می شود. موتور هیدرولیکی خشک در بالا یا کنار مخزن پاور یونیت قرار می گیرند.

قطعات و تجهیزات لازم برای آسانسور هیدرولیکی

قطعات و تجهیزات لازم برای آسانسور هیدرولیکی
قطعات و تجهیزات لازم برای آسانسور هیدرولیکی
 • پاور یونیت: پاور یونیت ها به دو دسته تک سرعته و دو سرعته و از نظر خروجی روغن به سه نوع مینی، استاندارد و خاص تقسیم می شوند. وظیفه پاور یونیت تأمین نیروی محرکه برای فشار بر روغن و حرکت جک هیدرولیک است.
 • موتور هیدرولیک: هنگام انتخاب موتور هیدرولیک باید به ظرفیت آسانسور، ارتفاع رفت و برگشت، سرعت، قطر و تعداد سیلندرها، نحوه اتصال جک و سیستم تعلیق توجه شود.
 • کابین آسانسور: کابین یا اتاقک آسانسور باید مساحت کافی برای حمل افراد یا بار را داشته باشد.
 • ریل: ریل های راهنما و اتصالات باید مقاومت کافی در مقابل نیروهای وارده را داشته باشند.
 • جک هیدرولیک: جک هیدرولیک دارای دو نوع یک مرحله ای و دو مرحله ای بوده و وظیفه آن اعمال فضار سیال به استوانه و ایجاد نیرو است.
 • ضربه گیر: ضربه گیر از توقف ناگهانی کابین یا وزنه تعادل در انتهای مسیر حرکت جلوگیری می کند.
 • شیرهای اطمینان و کنترل: شیرهای کنترل کننده در بالای پاور یونیت، محل انتقال روغن به جک و قسمت هایی از لوله انتقال هیدرولیکی نصب می شوند. این شیرها شامل شیر اضطراری برق، شیر ایمنی، شیر سلونودیدی اضطراری، شیرهای تناسبی، شیرهای کنترل و شیرهای قطع و وصل می شوند.
 • لوله های انتقال روغن: این لوله ها مانع ایجاد نویز و ارتعاش شده و بخش های مختلف سیستم هیدرولیک را به هم متصل می کنند.
 • تابلو فرمان: وظیفه تابلو فرمان دریافت و اجرای دستورات، تأمین ایمنی آسانسور و حفاظت از قطعات مختلف التریکی و مکانیلی است.
 • کاراسلینگ یا یوک: وظیفه کاراسلینگ حمل کابین است و از پاراشوت، ستون زیر جک، رولر، کفشک، قلاب تشکیل می شود. هر چقدر طراحی کاراسلینگ از ظرافت بیشتری برخوردار باشد، لرزش و صدای کابین کمتر می شود.
 • از دیگر قطعات آسانسور هیدرولیک می توان به درب آسانسور، تانک یا مخزن روغن، پمپ و روغن اشاره کرد.

سرعت آسانسور هیدرولیک براساس استاندارد چقدر می باشد؟

سرعت آسانسور هیدرولیک براساس استاندارد چقدر می باشد؟
سرعت آسانسور هیدرولیک براساس استاندارد چقدر می باشد؟

سرعت استاندارد آسانسور هیدرولیک یک متر بر ثانیه است و از آن بیشتر در ساختمان های ۵ تا ۶ طبقه استفاده می شود.

محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک کجاست؟

محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک
محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیکی نیز همانند آسانسورهای کششی بسته به محل قرار گیری سیستم محرکه نام گذاری های مختلفی دارند. سیستم انتقال نیرو در بعضی از آسانسورهای هیدرولیک به صورت ترکیبی از هیدرولیک و کششی طراحی و اجرا می شود.‏

در نهایت موتور و تجهیزات نصب آسانسور هیدرولیک را نمی توان بطور مشخصی تعیین کرد و بسته به هر نوع، طراحی و فضای نصب می تواند تغییر داشته باشد.

موارد مهمسرعت آسانسور هیدرولیک براساس استاندارد چقدر می باشد؟

موارد مهم در طراحی آسانسور هیدرولیک
موارد مهم در طراحی آسانسور هیدرولیک

ابعاد چاه آسانسورهیدرولیک

محل نصب پاورپوینت که میتواند در شعاع ۱۲ متری سیلندر هیدرولیک قرار داشته باشد نا گفته نماند که بایستی سعی گردد که این فاصله در حداقل ممکنه نگهداری شود تا افت فشار بعلت اصطحکاک داخل لوله و خشمهای آن به حداقل برسد.

 • ظرفیت
 • سرعت کابین
 • فاصله بالای کابین تا زیر سقف ( over head)
 • عمق چاه
 • محدودیت برای حفر پاله جک وجود دارد یا خیر ؟
سخن پایانی

در آسانسور هیدرولیک، جک هیدرولیکی موجب حرکت کابین می شود و دارای انواع آسانسورهای هیدرولیکی چاهک دار، بدون چاهک، طنابی و بدون اتاق می شود. از مزایا این آسانسورها می توان به ضریب ایمنی بالا، طول عمر زیاد قطعات، امکان تنظیم سرعت، عدم نیاز به موتورخانه، دسترسی آسان سرویس کار، صرفه جویی در مصرف برق و توقف ملایم اشاره کرد.

تجهیزات و قطعات آسانسور هیدورلیکی عبارتند از جک هیدرولیکی، پاور یونیت، موتور هیدرولیکی، شیرهای کنترل و اطمینان، تابلو فرمان، کاراسلینگ، لوله های انتقال روغن، درب هیدرولیک، کابین، ضربه گیر و ریل. آسانسورهای هیدرولیک دارای محدودیت در ارتفاع و سرعت پایین هستند و معمولا در ساختمان های ۵ تا ۶ طبقه استفاده می شوند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه