سرویس آسانسور

سرویس آسانسور

امروزه، با پیشرفت زندگی بشر و توسعه اقتصاد و شهرنشینی، آسانسور به ابزاری ضروری در زندگی روزمره مردم تبدیل شده است. اما با وجود اینکه آسانسور، باعث افزایش راحتی و آسایش افراد در زندگی شده است، هر روزه مشکلاتی نیز ایجاد کرده است.

به طور کلی، حوادث ناشی از آسانسورها، عموماً به علت بروز نقص‌های فنی، و یا عدم رعایت پروتکل‌های ایمنی در رابطه با آسانسورها بوده است. با در نظر داشتن این نکته که آسانسورها ابزاری کاربردی و پر استفاده در زندگی افراد هستند، باید دانست که تعمیر منظم و سرویس قطعات آسانسور، امری لازم و مهم است.

با یک جست وجوی ساده در رابطه با آسانسور درون اینترنت، اولین مطالبی که به چشم می‌خورد، نقل حوادث حولناکی است که برای افراد در حین استفاده از آسانسور رخ داده‌اند.

حوادث آسانسور ناشی از عدم سرویس آساننسور

حوادث آسانسور ناشی از عدم سرویس آساننسور
حوادث آسانسور ناشی از عدم سرویس آساننسور

حوادث آسانسور می‌تواند در اماکن مختلفی نظیر: هتل‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های اداری، آپارتمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، مدارس، فرودگاه‌ها و بسیاری از مکان‌های دیگر رخ دهد. بدیهی‌ست که عامل این حوادث ممکن است چیزهای مختلفی گزارش شود، اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که بیشترین عامل موثر در ایجاد چنین اتفاق‌هایی، خرابی و نقص فنی آسانسورها بوده است.

عدم سرویس و تعمیر آسانسورها در بازه‌های زمانی مشخص، می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیر زیادی به همراه داشته باشد، پس با توجه به این موضوع می‌توان گفت، یکی از مهمترین چیزهایی که در حفظ و نگهداری از آسانسور دارای اولویت است، سرویس و تعمیر به موقع آسانسور می‌باشد.

در ادامه باید اضافه کنیم که سرویس آسانسور، نه تنها می‌تواند از بروز حوادث جبران‌ناپذیر جلوگیری نماید، بلکه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در پرداخت هزینه‌های هنگفت نیز گردد. در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل پیشگیری از خرابی آسانسور

برای استفاده آسوده و ایمن از آسانسور و داشتن یک زندگی آرام، باید در کنار استفاده درست از آن، از موارد مختلفی نیز به طور مرتب و برنامه‌ریزی شده اطمینان حاصل کنیم.

آسانسورها به طور معمول، می‌توانند پایدار، کارآمد و ایمن کار کنند. با این حال، در تعمیر و نگهداری واقعی تجهیزات آسانسور مشکلات زیادی وجود دارد. تضمین عملکرد ایمن آسانسور، از مواردی‌ست که ضمن داشتن تجربه کافی، نیاز به تخصص لازم نیز دارد. به علاوه، حتماً نباید یک نقص فنی در سیستم آسانسور بروز کند تا به فکر سرویس و تعمیر آن بیافتیم. یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از بروز حوادث مریوط به آسانسور، نگهداری صحیح و برنامه‌ریزی شده از آسانسور می‌باشد.

پس می‌توان نتیجه گیری کرد که روش‌های نگهداری، سرویس مناسب تجهیزات آسانسور، و در نظر گرفتن بک هزینه منطقی و ثابت در نگهداری صحیح از آسانسور‌ها، مهمترین عوامل پیشگیرانه از خطرات احتمالی در رابطه با آسانسور است.  

عوامل مهم در تعیین نحوه و میزان کار و هزینه در سرویس آسانسور

عوامل مهم در تعیین نحوه و میزان کار و هزینه در سرویس آسانسور
عوامل مهم در تعیین نحوه و میزان کار و هزینه در سرویس آسانسور
 1. میزان خرابی تجهیزات

نحوه نگهداری از تجهیزات آسانسور و همینطور سن تجهیزات استفاده شده در ساختمان یک آسانسور، در میزان خرابی آسانسورها در گذر زمان تاثیر مستقیم دارد. همچنین، مدل، نوع و سطح کیفی تجهیزات و قطعات نیز مهم هستند.

همچنین باید اطمینان حاصل کرد که قطعات با یک سرویس یا بروزرسانی، به کیفیت مطلوب می‌رسند یا لازم است به طور کل آنها را تعویض نمود.

 1. شرح کامل وضعیت آسانسور

در سرویس یک آسانسور، باید در نظر داشت که وجود یک فرد متخصص و کاربلد الزامی است. زیرا شخص سرویس کننده باید انواع مختلف آسانسور را بشناسد، مشکلات رایج در انواع مدل‌های آسانسور را بداند، همچنین می‌بایست در ابتدا و پیش از انجام هر کاری نیاز است که فرد سرویس کننده، بتواند از وضعیت کلی سلامت آسانسور، پیش‌نویس تهیه نماید و همچنین در ادامه بتواند یک طرح برنامه صحیح برای سرویس آسانسور در نظر بگیرد.

 1. استفاده از قطعات استاندارد در صورت نیاز به تعویض

شخصی که برای انجام سرویس آسانسور فراخوانده می‌شود، باید علاوه بر در اختیار داشتن تمام ابزار و وسایل مورد نیاز در سرویس کلی آسانسور، بتواند به تمام قطعات آسانسور مجاز و قانونی دسترسی داشته باشد. تا در صورت نیاز به تعویض یک بخش، به سرعت آن قطعه را از نمایندگی های مجاز تهیه کرده و ضمن اطمینان دادن به شما از داشتن گارانتی، بتواند به درستی قطعه مورد نظر را نصب نماید.

نگهداری پیشگیرانه تجهیزات آسانسور

 1. تجهیزات کاملاً نو باشند.
 2. تعمیرات جزئی (تعمیر و نگهداری در مواقع ضروری). 
 3. سیستم از تجهیزات نگهداری کافی برخوردار باشد.
 4. با کهنه شدن تجهیزات و دفعات زیاد تعمیرات، احتمال خرابی دستگاه نیز افزایش می‌یابد.

قبل و بعد از بهینه سازی پیشگیری تجهیزات آسانسور ، که نشان داده شده است. در این بخش، می‌توان برخی از رایج‌ترین مواردی که با توجه به آنها آسانسور نیاز به سرویس دارد، ذکر کرد:

خرابی آسانسور

هنگامی که آسانسور به طور منظم و مداوم سرویس نشود و یا سرویس آن به طور صحیح و توسط شخص متخصص و با صلاحیت انجام نشود، هر لحظه ممکن است دچار سانحه و حادثه‌ای جبران ناپذیر گردد.

تراز نبودن یا هم سطح نبودن

اختلاف سطح؛ یکی از مشکلات رایج در آسانسورهای آپارتمانی است که قدیمی محسوب می‌شوند. در اکثر آسانسورهای قدیمی از سیستم ترمز استفاده می‌شود، که عمدتاً به هنگام ترمز دچار اشتباهات محاسباتی هستند. این موضوع در گذر زمان، باعث می‌شود کابین آسانسور، در سطوحی که با راهرو همسطح نیست، متوقف شود. این اختلاف سطح می‌تواند به مرور زمان بیشتر خواهد شد و در نهایت ممکن است، باعث لغزش و سقوط افراد و به ویژه کودکان و افراد مسن شود. درباره این مورد، باید اضافه کنیم که اگر قطعات در آسانسورهای قدیمی، به صورت منظم روغن کاری نشوند، متاسفانه وقوع چنین حوادثی ناگزیر خواهد بود.

در آسانسورهای امروزی (هیدرولیک)، با استفاده از سیستم هیدرولیک (روغن هیدرولیک)، می‌توان از بروز مشکلاتی این چنین جلوگیری نمود.

تست درب‌های معیوب آسانسور

این مورد، یکی دیگر از مشکلات رایج و خطرناک است که بیشتر در آسانسورهایی با درب‌های کشویی اتفاق می‌افتد. سیستم محافظتی درب‌ها مانند چشمی‌های الکترونیک، در صورت فرسوده و یا خراب شدن ممکن است باعث اختلال در عملکرد ناگهانی و یا سریع بسته شدن درب‌ها، به هنگام ورود و خروج مسافران شوند که امکان دارد این موضوع باعث آسیب رساندن به آنها گردد.

وجود نقص در چشمی‌های الکترونیک آسانسورها می‌تواند به شکل‌های دیگر نیز رخ دهد، به عنوان مثال، ممکن است درب‌های آسانسور در حین سفر به طور کامل باز شوند، و یا در زمان ایستادن آسانسور در یک طبقه که مسافر قصد خروج از آسانسور را دارد گشوده نشوند، و یا زمانی که نیمه تن مسافر از آسانسور بیرون است ناگهان بسته شوند که این موضوع به غیر از آن که فشار زیادی به مسافر وارد می‌آورد، در صورت به حرکت در آمدن آسانسور می‌تواند منجر به مرگ فرد گردد.

سرعت بیش از حد آسانسور

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند بسیار حادثه آفرین باشد، سرعت گرفتن غیر منطقی و غیر معمول آسانسور است. به طور قطع، سرعت بیش از حد آسانسور، نتیجه خرابی سیستم‌های کنترل در بخش مدیریت حرکت آسانسور است. عموماً سرعت زیاد و غیر معمول در آسانسور، باعث این می‌شود که آسانسور شدیداً به سمت بالا یا پایین تکان بخورد (بلرزد)، و موجب این شود که مسافران روی زمین یا روی دیوارهای کابین آسانسور پرتاب شوند. بروز چنین مشکلاتی، می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به مسافران و همچنین بخشهایی نظیر کابین آسانسور وارد کند.

افتادن آسانسور درون شافت (چاه)

عموماً چنین اتفاقی، به علت نادیده گرفتن نقص‌های فنی مانند خرابی سیستم کششی آسانسور حادث می‌شوند. هنگامی که سیستم کششی آسانسور یا طناب‌های کشنده دچار نقص باشند، ممکن است ارتفاع استاندارد در توقف‌ها مختل شود و در نتیجه کابین آسانسور به درون شافت بیافتد، و یا در صورت نقص یا فرسودگی در یستم کششی و طناب آسانسور، طناب پاره شود و کابین آسانسور به درون شافت (چاه) سقوط کند.

این اتفاق در آسانسورها از خطرناکترین و کشنده‌ترین حوادث مربوط به آسانسور است و هنگامی بوقوع می‌پیوندد، که آسانسور متوقف شود، درهای آن در میانه راه بین طبقات باز شوند و یک مسافر در حال خارج شدن درون چاه بیفتد. همچنین ممکن است این اتفاق زمانی رخ دهد که کسی بخواهد به طور غیرقانونی دریچه چاه را باز کند یا افراد غیرمتخصص سعی در نجات مسافران از آسانسور مسدود شده داشته باشند.

آسانسور تجاری ممکن است بیش از سایر سیستم های ساختمان شما به نگهداری نیاز داشته باشد. شرکت های آسانسور، معمولاً به مشتریان خود توصیه می‌کنند که حداقل هر ماه یکبار واحدهای خود را سرویس کنند.

مراقبت های پیشگیرانه جهت عدم استفاده از سرویس آسانسور

مراقبت های پیشگیرانه جهت عدم استفاده از سرویس آسانسور
مراقبت های پیشگیرانه جهت عدم استفاده از سرویس آسانسور
 1. در کنار تعمیر و نگهداری ماهانه سبک، شما همچنین باید یک سرویس بازرسی و تعمیر ایمنی را به صورت سالانه تنظیم کنید. بازرسی سالانه به شما کمک می‌کند تا هرگونه مشکل عمده ایمنی که ممکن است در آسانسور شما بوجود آید، قابل بازسازی باشد. به جای اینکه مجبور شوید هر ماه برای راه اندازی بازرسی با شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور تماس بگیرید، می‌توانید با راه اندازی این خدمات از قبل در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. بسیاری از شرکت های آسانسور برای مشتریان خود ماهانه برنامه نگهداری ارائه می‌دهند.
 2. ضمانت آسانسور شما به مدل واحد شما و همچنین سیاست های تعمیر و نگهداری شرکت نصب کننده شما بستگی دارد. اکثر تکنسین های معتبر نصب و تعمیر آسانسور ضمانت های جامعی را برای خدمات خود ارائه می‌دهند. ضمانت شما ممکن است هزینه خرید قطعات تعویض را پوشش دهد و همچنین ممکن است تعمیرات غیرمنتظره را نیز پوشش دهد. اگر آسانسور شما نیاز به نگهداری دارد، منتظر تماس تکنسین های محلی خود نباشید. این کارایی به یک تیم متخصص معتبر نیاز دارد که در صورت لزوم تعمیرات منظم و با کیفیت را انجام دهند. خدمات انعطاف پذیر، زمان کارکرد سیستم را افزایش می‌دهد، در حالی که اطمینان حاصل می‌کنید که تمام الزامات قانونی و عملیاتی را به همراه استانداردهایی مانند EN 13015 برآورده می‌کنید.
 3. آسانسورها از صدها قسمت تشکیل شده اند؛ که باید همه آنها به خوبی نگهداری شوند تا کل سیستم به طور روان کار کند. از کابین آسانسور گرفته تا واحد کنترل، شامل مهندسی بسیار پیچیده ای است. طرح تعمیر و نگهداری راهی است که، به شما اجازه می‌دهد یک تکنسین حرفه ای در هنگام کار روی مکانیک سیستم، کار را به عهده بگیرد. هر سال یکبار باید در آسانسورها بازرسی انجام شود. تعمیر و نگهداری قسمت بزرگی از این فرایند است تا اطمینان حاصل شود که آسانسور شما از معاینه عبور می‌کند تا با مقررات ایالتی و فدرال مطابقت داشته باشد. پس از بازرسی موفق، یک گواهی عملکرد برای شما صادر می‌شود که می‌تواند در داخل آسانسور ارسال شود.
 4. اطمینان حاصل کنید که اتاق دستگاه آسانسور به روز است. فقط خود آسانسورها نیستند که باید از نظم خوبی برخوردار باشند. اتاق های ماشین هم همین کار را می‌کنند. بخشی از تعمیر و نگهداری به این معنی است که؛ مطمئن شوید اتاق ماشین آسانسور خود بسته و قفل شده است بنابراین هیچ کس بدون مجوز نمی‌تواند دسترسی پیدا کند، اتاق دارای نور کافی است و از اتاق برای ذخیره سازی استفاده نمی‌شود، این یک خطر آتش سوزی است. واحدهای آسانسور باید از نظم بالایی برخوردار باشند. وظایف تعمیر و نگهداری باید هرگونه مشکلی را در موارد زیر نشان دهد: چراغ گودال یا نور بالا خراب است، قسمت بالای ماشین کثیف است، گودال آسانسور دارای آب یا آوار است، دستگاه چرخش درب به درستی کار نمی‌کند، سرویس فراخوان آتش سوزی کار نمی‌کند، چراغ های اضطراری کار نمی‌کند، اندازه گیری کابل مطابقت ندارد و محدود کننده درب وجود ندارد.
 5. با نگهداری فعال و منظم باشید. مدیریت ساختمان رویکردی همه جانبه برای ایمنی تأسیسات است. به خصوص در بالای مشکلات آسانسور می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در معرض مشکلات تعمیر و نگهداری خطرناک و پرهزینه نیستید. در پشت ذهن خود، همیشه از خود بپرسید که آیا آسانسورهای شما نیاز به مدرن شدن دارند و آیا شما قصد ارتقا دارید؟ حفظ تعمیر و نگهداری منظم همچنین به شما کمک می‌کند تا در هزینه ها صرفه جویی کنید. با یک اعمال روش پیشگیرانه، به نگهداری آسانسور برنامه‌ریزی شده نزدیک شوید. به یاد داشته باشید، آسانسورهایی که از کار افتاده‌اند باعث اختلال در عملکرد عادی و ایجاد مزاحمت برای شما می‌شوند. همچنین تعمیر و نگهداری به شما اطمینان می‌دهد که یک عمر طولانی از آسانسور خود دارید.
 6. نقاط مشکل خود را بشناسید. درک اینکه در زمینه تعمیر بیشترین دردسر را برای شما پیش می‌آید به شما کمک می‌کند آنها را پیش‌بینی کرده و برای رفع آنها آماده باشید. به عنوان مثال، حدود ۷۰٪ تماس های نگهداری آسانسور به دلیل عملکرد نامناسب درب های واحد است. شما ممکن است بخواهید یک راه حل، برای حل این مشکل در محل عبور استفاده کنید، مانند یک اپراتور درب حلقه بسته که مراقب سرعت باز و بسته شدن درها است.

آسانسورهای هیدرولیکی معمولاً بین ۲۵ تا ۳۰ سال دوام می‌آورند. سیستم های کششی، ثابت کرد، دارای کنترلرهایی هستند که ۲۵ تا ۳۰ سال نیز عمر می‌کنند، اگرچه ماشین آلات ممکن است حتی طولانی تر شوند. طول عمر طناب های آسانسور معمولاً ۱۰ تا ۱۵ سال است. مهم نیست که چقدر خوب ساخته شده و با دقت نگهداری شود، هیچ سیستم مکانیکی برای همیشه دوام ندارد. این برای کابین ها و تجهیزات آسانسور درست به همان اندازه که در سقف ها یا دیگ‌ های بخار اعمال می‌شود، کاربرد دارد.

پیری قطعات؛ نقص مکانیکی؛ عدم انطباق فرود عملیات جلوگیری از زباله یا نگهداری ناکافی باعث آسیب به بالابر می‌شود.

دستورالعمل های سرویس آسانسور

افراد مسئول قبل از تصمیم گیری در مورد جایگزینی اجزای اصلی آسانسورهای موجود یا نصب تجهیزات ایمنی جدید، باید عواملی مانند در دسترس بودن فضا، امکان سنجی فنی و پیامدهای هزینه را در نظر بگیرند.

راه حل های قابل استفاده برای افزایش نیاز آسانسورهای موجود:

 1. یک سیستم ترمز دوگانه نصب کنید.
 2. یک دستگاه محافظ حرکتی ناخواسته اتومبیل روی سیستم ترمز نصب کنید.
 3. دستگاه محافظت از سرعت بیش از حد اتومبیل را نصب کنید.
 4. قفل مکانیکی درب پیشرفته و لبه ایمنی درب را نصب کنید.
 5. سیستم مخابره داخل ساختمان و دوربین مدار بسته را اضافه کنید.
 6. یک سوئیچ انسداد برای محافظت از طناب های معلق نصب کنید.
 7. دستگاه های نجات خودکار اضافه کنید.

برای انجام کارهای زیر باید یک پیمانکار آسانسور ثبت شده منصوب شود:

– حداقل یک بار در ماه آسانسور را بازرسی، تمیز، روغن کاری و تنظیم کنید.

– تجهیزات ایمنی را سالانه آزمایش و بررسی کنید.

– بارگیری کامل، دستگاه بیش از حد و ترمز را هر ۵ سال یک بار آزمایش کنید.

ممکن است تاسیسات آسانسور ساختمان با مقررات مطابقت ندارند، ابلاغ شود. هدف این است که اطمینان حاصل کنید آسانسورها از استانداردهای ایمنی برخوردار هستند.

نقص‌های آسانسور

نقص‌های آسانسور
نقص‌های آسانسور

بسیاری از مردم نمی‌دانند که کابل‌هایی که آسانسور را نگه می‌دارند؛ از فولاد ساخته شده‌اند. تعداد طناب‌های موجود در هر آسانسور به یک “عامل ایمنی” بستگی دارد، که توسط کدهای ساختمانی تنظیم می‌شود. هر طناب بیش از کل وزن ماشین را می‌تواند در خود جای دهد. درست است که این کابل‌های منفرد گاهی اوقات از کار می‌افتند، اما این بسیار نادر است که همه به یکباره قطع شوند. مهندسان آسانسور برای اطمینان از نگهداری و ایمن سازی آسانسورها کار می‌کنند، زیرا آنها نگران موارد بیش از خرابی کابل که ممکن است منجر به تصادف شود نمی‌شوند. آنها همچنین از لوازم الکترونیکی کلی، سیستم های قرقره و سایر ویژگی هایی که ایمن ترین سیستم را تضمین می‌کنند، استفاده می‌کنند.

دانس مورد نیاز جهت سرویس آسانسور

سیستم آسانسور یک ماشین آلات کاملاً تخصصی است، که برای ایمن و قابل اعتماد بودن به تکنسین هایی که دانش بیشتری در زمینه نگهداری سیستم دارند نیاز دارد. در حالی که دستیابی به داده های قابل اطمینان از سوعملکرد آسانسور به یک چالش تبدیل می‌شود، این مطالعه با جمع آوری مسائل مربوط به مدیریت-نگهداری و نقص عملیاتی سیستم آسانسور، خلا را پر کرده است. تا کنون چهل و سه نوع نقص عملیاتی پیدا شده و در نتیجه نقص و علل احتمالی وقوع آنها مورد بحث قرار گرفته است. برای پاسخگویی به چالش‌های اصلی نگهداری سیستم آسانسور، که از دیدگاه فعالان صنعت ارائه شده است، یک چارچوب نظری به عنوان یک توصیه برای بهبود دانش دانش از نقص در سیستم آسانسور ایجاد شده است که؛ شامل اقدامات خوب و راه حل های اصلاح هر نقص است از این رو، این مقاله تحقیقاتی از نظر نظری دانش دانش در مورد قابلیت نگهداری سیستم آسانسور را بهبود بخشیده و از لحاظ عملی به متخصصان صنعت رهنمودهای مفیدی ارائه داده است.

از آنجایی که سیستم آسانسور یک سیستم کاملاً تخصصی است، تکنسین ها و مهندسین واجد شرایط محدود هستند. بنابراین رقابت در قیمت پایین باقی می‌ماند. در نتیجه، این سناریو فعالان صنعت را به بالا نگه داشتن هزینه مشاوره ارتقا می‌دهد.

تکنسین های اعزامی برای انجام کارهای سرویس دهی از دانش کافی برای تشخیص علائم اولیه سایش قطعات در سیستم آسانسور برخوردار نیستند. از آنجا که امروزه سیستم آسانسور قرار است مدرنیزه شود، نرم افزاری که برای کنترل عملکرد سیستم استفاده می‌شود از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و ممکن است تکنسین هایی که برای انجام کارهای سرویس اعزام می‌شوند، دارای دانش کافی برای مدیریت این فن آوری های پیشرفته پیاده سازی شده در سیستم نباشند.

سه راه حل موثر برای حل چالش ها عبارتند از:

 1. ارائه سیستم درجه بندی قابل نگهداری
 2. افزایش آگاهی به مردم در مورد چگونگی استفاده مناسب از آسانسور
 3. ارائه کتابخانه عیب سیستم آسانسور

در هر نوع آسانسور تعدادی خرابی جزئی وجود دارد، که میتواند منجر به تراز شدن کابین آسانسور در خارج از محدوده مورد قبول شود. در آسانسورهای قدیمی که دارای موتور الکتریکی هستند، دقت ترمز می‌تواند با تغییر شرایط متفاوت باشد. برخی از این شرایط متغیر شامل وزن بار اتومبیل، مسافت طی شده بین توقف ها، توالی طی آسانسور و وضعیت و درجه حرارت ترمزها است. ایمنی فنی BC به طور مرتب حوادثی را مشاهده می‌کند که کف واگن آسانسور با سطح هم سطح نیست. این گزارش نمای کلی از حوادث تسطیح را ارائه می‌دهد که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ توسط Technical Safety BC گزارش و مورد بررسی قرار گرفته است.

کلام آخر

این نوشته با هدف بررسی میزان قابلیت نگهداری سیستم آسانسور با شناسایی نوع نقص عملیاتی یا نقص عملکرد در سیستم آسانسور و علل احتمالی هر نقص شناسایی شده است. با درک نقص های متداول و علل احتمالی، به تیم مدیریت تعمیر و نگهداری کمک می‌کند تا خسارات احتمالی بیشتر ناشی از نقص مستقل اجزای هر آسانسور را پیش بینی کنند. علاوه بر این، مسائل مربوط به مدیریت و نگهداری برای شناسایی چالش های اصلی نگهداری سیستم آسانسور مورد بحث قرار گرفت. سرانجام، یک چارچوب توصیه با هدف بهبود دانش بنیان که شامل آزمایش و تشخیص، اقدامات خوب و راه حل های اصلاح نقص آسانسور است، جدول بندی شد.

قابلیت نگهداری ساختمان به طور اساسی بر عملکرد ساختمان تأثیر می‌گذارد. خدمات مکانیکی و الکتریکی (M&E) که شامل سیستم آسانسور است، یکی از عناصری است که از درصد اولیه تا هزینه های بهره برداری و نگهداری آن به درصد عمده ای از کل هزینه ساخت و ساز ساختمان کمک می‌کند. اگر سرویس های M&E با نقص عملکرد یا خرابی روبرو شوند، این امر به کل عملکرد ساختمان کمک می‌کند و به طور قابل توجهی بر هزینه چرخه عمر ساختمان تأثیر می‌گذارد. این سیستم باید به روشی کارآمد و موثر کار کند، زیرا عملکرد آن نه تنها بر روی چرخه عمر سیستم تأثیر می‌گذارد بلکه از نظر ایمنی کاربران نیز اطمینان حاصل می‌کند.

نگهداری نامناسب از سیستم آسانسور می‌تواند؛ باعث ایجاد طناب مفتول فولادی زنگ زده و ترک خورده شود و این یکی از نمونه های نقص در سیستم آسانسور است که می‌تواند باعث وقوع حوادث شود. متداول ترین روش بازرسی آسانسور بازرسی بصری است و چنین عملی در تشخیص خطاهای رخ داده در سیستم شکست می‌خورد. در همین حال، یکی از راهکارهای به حداقل رساندن خرابی ها، شناخت نقص و علل آن است. با این کار می‌توان به تعمیر و نگهداری مناسب سیستم های ساختمانی دست یافت که ممکن است روند تخریب سیستم ها را به تأخیر بیندازد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *