آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک تقریبا ایمن ترین نوع آسانسورها هستند. دلیل این موضوع این است که به خاطر ماهیت لخت سیستم هیدرولیک عملا سقوط در آسانسورهای هیدرولیک اتفاق نمی افتد.

البته همین موضوع باعث این می شود که آسانسورهای هیدرولیک محدودیت هایی داشته باشند از جمله محدودیت در سرعت و شتاب اما به طور کلی آسانسورهیدرولیک حرکتی نرم و روان تر از آسانسورهای کششی دارند.

محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک

محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک
محل قرار گیری موتور آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک نیز همانند آسانسورهای کششی بسته به محل قرار گیری سیستم محرکه نام گذاری های مختلفی دارند. سیستم انتقال نیرو در بعضی از آسانسورهای هیدرولیک به صورت ترکیبی از هیدرولیک و کششی طراحی و اجرا می شود.‏

در نهایت موتور و تجهیزات نصب آسانسور هیدرولیک را نمی توان بطور مشخصی تعیین کرد و بسته به هر نوع، طراحی و فضای نصب می تواند تغییر داشته باشد.

آسانسور هیدورلیک چیست ؟

آسانسور هیدورلیک چیست ؟
آسانسور هیدورلیک چیست ؟

آسانسور هیدرولیک: نوعی اسانسور که توسط جک هیدرولیکی کابین را به حرکت در می آورد.

هیدرولیک: عملی است که در تولید، انتقال و تبدیل نیرو توسط مایع تحت فشار انجام می پذیرد.

آسانسورهای هیدرولیکی سیستمی کاملاً شناخته شده هستند که در صدها آسانسور در سراسر دنیا (در کنار سیستم های کششی) و همچنین مقدار زیادی ماشین آلات و تجهیزات با استفاده از همین اصول استفاده می شود.

معمولاً آسانسور هیدرولیکی دارای یک اتاق ماشین است که در آن پمپ، مایع و موتور قرار می‌گیرند، بنابراین ممکن است فضایی بیشتری از حد انتظار داشته باشید. بنابراین می‌توانید آسانسور بدون موتورخانه MRL را که عموماً ماشین آلات و غیره را در داخل شافت قرار می‌دهند، با توجه به بخش راهنمایی که در پشت آسانسور موجود است تهیه کنید و آنها را به گزینه کمتری در فضای مجازی تبدیل کنید.

شیوه کار آسانسور هیدرولیک

پمپ مایعات را از مخزن به داخل لوله منتهی به سیلندر منتقل می‌کند. با باز شدن شیر، مایع تحت فشار مسیر کمترین مقاومت را طی می‌کند و به مخزن سیال برمی‌گردد. اما وقتی شیر بسته است، مایع تحت فشار جایی ندارد جز رفتن به سیلندر. با جمع شدن مایعات در سیلندر، پیستون را به سمت بالا هل داده و کابین آسانسور را بلند می‌کند.

وقتی ماشین به کف صحیح نزدیک می‌شود، سیستم کنترل سیگنالی را به موتور الکتریکی ارسال می‌کند تا پمپ به تدریج خاموش شود. با خاموش شدن پمپ، دیگر حرکتی به داخل سیلندر جریان پیدا نمی‌کند، اما نیروی سیالی که از قبل در سیلندر است، نمی‌تواند فرار کند (نمی‌تواند از طریق پمپ به عقب جریان یابد و شیر هنوز بسته است). پیستون روی مایع قرار می‌گیرد و ماشین در همانجایی که هست باقی می‌ماند.

برای پایین آمدن، سیستم کنترل آسانسور سیگنالی را به سوپاپ ارسال می‌کند. سوپاپ توسط یک سوئیچ شیر برقی پایه به صورت الکتریکی کار می‌کند. هنگامی که سلونوئید شیر را باز می‌کند، مایعی که در سیلندر جمع شده است می‌تواند به داخل مخزن مایع خارج شود. وزن سیستم حرکتی (ماشین) و محموله روی پیستون فشار می‌آورد و همین امر مایع را به داخل مخزن سوق می‌دهد. بخش حرکتی کم کم به سمت پایین می‌آید. برای متوقف کردن ماشین در یک طبقه پایینی، سیستم کنترل دوباره شیر را به همان صورت گفته شده می‌بندد.

به بیان دیگر اگر بخواهیم چگونگی کار آسانسورهای هیدرولیک راخلاصه بازگو کنیم باید بگوییم:

آسانسورهای هیدرولیک بر اساس یک اصل اساسی کار می‌کنند: برای بالا رفتن، یک پمپ روغن را به داخل سیلندر هل می‌دهد و پیستون را (که ماشین بالابر را هل می‌دهد) به سمت بالا به حرکت در می‌آورد. برای پایین رفتن، دریچه باز می‌شود و روغن اجازه می‌یابد دوباره به داخل مخزن برود و با استفاده از نیروی جاذبه واگن بالابر به عقب رانده می‌شود.

با بسته شدن شیر، روغن فقط می‌تواند از مخزن به داخل سیلندر برود. وقتی شیر باز است، روغن فقط می‌تواند از سیلندر به داخل مخزن برود.

کنترل های موجود در کابین آسانسور باعث کار پمپ می شود و روغن را به حرکت در می‌آورد. با رسیدن به کف، پمپ خاموش می‌شود و بالابر در بالای پیستون قرار می‌گیرد و روغن آن را در سیلندر گیر می‌اندازد.

موقعیت، اندازه و عملکرد سیلندر می‌تواند یکی از دو گزینه “خالی” یا “بدون سوراخ” باشد.

سیستم هیدرولیک چگونه کار می کند ؟

 • تبدیل لنرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بویسله پمپ ها
 • انتقال سیال تا نقطه مورد نظر توسط لوله ها و شلنگ ها
 • کنترل فشار، جهت و جریان سیال توسط شیرها
 • انجام کار توسط جک

به مجموع عوم ۴ گانه بالا مدار هیدرولیک گویند.

مزایای آسانسور هیدرولیک

برخورداری از ضریب ایمنی بالا ( عدم وجود احتمال سقوط بخاطر استفاده از جک )

فاقد وزنه تعادل میباشد ( فضایی در حدود ۱۳% به فضای مفید ساختمان اضافه خواهد شد )

کاهش بار اضافی در راس چاه آسانسور ( حذف موتورخانه در بالای ساختمان ) کاهش محاسبات فنی در ستونهای جانبی چاه در نتیجه باعث کاهش هزینه ساخت

کاهش قابل ملاحظه سازه فلزی ( آهن کشی ) در چاه آسانسور که خود باعث کاهش وزن ساختمان نیز می گردد

جابجایی بار با ظرفیت بالا

استفاده از کابینهای تمام شیشه ای گرد ( ۳۶۰ درجه ) در جک مستقیم

صرفه جویی در مصرف برق ( در حدود ۴۰% )

نیروی پایین آمدن آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از نیروی جاذبه زمین می باشد ( موتور خاموش )

برخورداری از حرکت یکنواخت و نداشتن صدا جین حرکت آسانسور و در درون کابین و داخل طبقات ( بدلیل حذف کادر وزنه ) که موجب آرامش خاطر ساکنین در آپارتمانها می باشد.

دسترسی آسان سرویس کار به موتور خانه در زمان سرویس و مواقع اضطراری

حذف موتور خانه در راس پاه صدای استارت موتور باعث آلودگی صوتی برای ساکنین بالاترین طبقه از بین خواهد رفت.

طول عمر زیاد قطعات و استهلاک کم به دلیل کاهش قطعات متحرک

امکان تنظیم سرعت بوسیله شیر کنترل هیدورلیکی که به مراتب کم هزینه تر و ایمن تر از آسانسورهای کششی VVVF می باشد.

امکان افزایش فضای کابین به علت حذف کادر وزنه در ساختمانهایی که طراحی چاه آسانسور آنها براساس آسانسورهای کششی شده

موتورخانه در کف ساختمان و قابلیت انتقال آن تا شعاع ۱۲ متری از چاه آسانسور

توقف ملایمتر و هم تراز تر کابین در طبقات

شیر سلونوئیدی در صورت قطع برق با یک باطری فعال شده و باعث پایین آمئن آسانسور در سر اولین طبقه میگردد. علاوه بر این شیرها، مکانیزمی وجود دارد که می توان کابین را به صورت دستی از روی پاورپوینت به سمت پایین هدایت کرد

محدودیت های آسانسورهای هیدرولیک

 • محدودیت در ارتفاع
 • سرعت کم به علت پمپاژ روغن هیدرولیک در جک

موارد مهم در طراحی آسانسور هیدرولیک

موارد مهم در طراحی آسانسور هیدرولیک
موارد مهم در طراحی آسانسور هیدرولیک

ابعاد چاه آسانسورهیدرولیک

محل نصب پاورپوینت که میتواند در شعاع ۱۲ متری سیلندر هیدرولیک قرار داشته باشد نا گفته نماند که بایستی سعی گردد که این فاصله در حداقل ممکنه نگهداری شود تا افت فشار بعلت اصطحکاک داخل لوله و خشمهای آن به حد اقل برسد

 • ظرفیت
 • سرعت کابین
 • فاصله بالای کابین تا زیر سقف ( over head)
 • عمق چاه
 • محدودیت برای حفر پاله جک وجود دارد یا خیر ؟

 

 

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *