ریل آسانسور

ریل آسانسور چیست؟
برای هدایت و حفظ ایمنی کابین آسانسور و وزنه تعادل از ریل های آسانسور استفاده می کنند که اصطلاحاً به آن ها ریل راهنما نیز گفته می شود. ریل های راهنما از جنس فلزی و با مقطع T شکل ساخته می شوند. وظیفه اصلی ریل های راهنما کاهش حداکثری حرکات جانبی و جلوگیری از نوسانات بیش از حد کابین به هنگام حرکت و یا در حالت ایستاده است. از طرفی با توجه به اینکه ترمز ایمنی اضطراری (پاراشوت) بر روی ریل های راهنما عمل کند می توان نقش ریل راهنما را بر روی ایمنی آسانسور نیز بسیار بالا دانست.

تولید ریل آسانسور
تولید ریل آسانسور بر اساس استاندارد بین المللی ISO7465 (به عنوان مرجع ساخت ریل های راهنما) به دو روش انجام می شود که عبارتند از :

ساخت ریل به روش کشش سرد
ساخت ریل به روش ماشین کاری

در بند ۵ استاندارد ISO7465  آمده است که :

برای ساخت ریل ها با مقطع T شکل از فولادی با مقاومت حداکثر 520 نیوتن بر میلی متر مربع و حداقل 370 نیوتن بر میلی متر مربع، استفاده شود.
پسوند /A برای مشخص کردن ریل ساخته شده به روش کشش سرد و پسوند /B برای مشخص کردن ریل ساخته شده به روش ماشین کاری و پسوند /BE برای مشخص کردن ریل ساخته شده به روش ماشین کاری سرعت بالا استفاده می شود.

در تولید ریل به روش ماشین کاری، پس از فرآیند نورد، لایه هایی از روی ریل به وسیلع ماشین کاری برداشته می شود تا ریل ساخته شده نهایی صاف و صیقلی باشد.
نکته : مقاومت ریل هایی که از جنس فولاد سرد ساخته می شوند از ریل هایی که از جنس فولاد گرم ساخته می شوند، بیشتر است.

سایز ریل آسانسور و انواع آن
برای ساخت ریل های آسانسور معماری های مختلفی را به کار می برند که این معماری ها نشان دهنده سایز ریل راهنمای آسانسور است و به طور کلی انواع سایز ریل آسانسور به شرح زیر می باشد :

ریل T5: ریل هایی با معماری T5 برای آسانسوری با ارتفاع چاه آسانسور کمتر از 15 متر، سرعت آسانسور حداکثر 1 متر بر ثانیه و ظرفیت آسانسور حداکثر 4 نفر مناسب می باشد.

ریل T9: ریل هایی با معماری T9 برای آسانسورهایی با ارتفاع چاه آسانسور کمتر از 30 متر، سرعت آسانسور حداکثر 1.2 متر بر ثانیه و ظرفیت آسانسور حداکثر 7 نفر مناسب می باشد.

ریل T16: ریل هایی با معماری T16 برای آسانسورهایی با ارتفاع چاه آسانسور بین 30 متر تا 50 متر، سرعت آسانسور حداکثر 1.6 متر بر ثانیه و ظرفیت آسانسور حداکثر 12 نفر مناسب می باشد.

ریل T12: ریل هایی با معماری T12 برای آسانسورهایی با ارتفاع چاه آسانسور بیش از 50 متر، سرعت آسانسور بیش از 1.6 متر بر ثانیه و ظرفیت آسانسور بالاتر 12 نفر مناسب می باشد.

نحوه انتخاب ریل آسانسور
عوامل و نکات مهمی که در انتخاب ریل آسانسور باید مدنظر قرار داد عبارتند از :

سرعت آسانسور
ظرفیت کابین آسانسور
ارتفاع کل چاه آسانسور

بعد از مشخص کردن معیارهای بالا نوبت به انتخاب ریل آسانسور می رسد. دقت نمائید که سطح ریل آسانسور نباید هیچگونه خمیدگی یا ناصافی داشته باشد زیرا اگر ریل آسانسور دچار خمیدگی یا ناصافی باشد، هنگام حرکت کابین دچار لرزش می شود و حرکت نرمی نخواهد داشت.
نکته ای که در انتخاب ریل آسانسور بهتر است به آن نیز توجه نمائید این است که با توجه به این که ریل آسانسور از دو نوع جنس فولاد سرد و فولاد گرم ساخته می شود که فولاد سرد مقاومت بیشتری نسبت به فولاد گرم دارد و به همین دلیل است که ریل های ساخته شده از فولاد سرد قیمت بالاتری دارند.

انواع ریل آسانسور
ریل آسانسور انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

مارازی ایتالیا
ریل مونته فرو ایتالیا طرح جدید و قدیم
ریل آسانسور سوپر ساورا اسپانیا
ریل آیگون و فالکون تریکه
ریل آسانسور مونته فرو چین

ابعاد استاندارد ریل آسانسور
ابعاد ریل آسانسور با توجه به جدول زیر قابل تشخیص و اندازه گیری است:

ابعاد استاندارد ریل آسانسور
طول ریل آسانسور
ریل آسانسور از مهم ترین قطعاتی است که برای نصب، راه اندازی و استفاده از آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های مهم ریل آسانسور، طول ریل آسانسور است. طول ریل آسانسور به صورت شاخه های ۵ متری، در ضخامت های مختلف و با سطح مقطعی T شکل ساخته می شوند. لازم است بدانید دو طرف ریل ها یک زبانه و یک شیار را به صورت نری و مادگی طراحی می کنند تا بتوان در زمان نصب آن ها را به هم چفت کرد. ریل آسانسور پس از مرحله آهن کشی، نصب و راه اندازی می گردد.
نکته : توجه نمائید که در زمان نصب ریل آسانسور حتما باید ریل ها شاغول شده باشند تا به راحتی موازی هم باشند و در چاه آسانسور نصب گردند.

بهترین ریل آسانسور
داشتن قیمت بالا برای ریل آسانسور را نمی توان دلیلی بر با کیفیت بودن آن دانست و ریل آسانسوری را می توان بهترین ریل آسانسور دانست که ویژگی های زیر را داشته باشد :

ریل ها هیچ گونه پیچ خوردگی یا خمیدگی نداشته باشند.
ریل آسانسور مورد نظر، مراحل استاندارد را طی کرده باشد.
ریل آسانسور حتما از فولاد (گرم یا سرد) ساخته شده باشد.
سطح ریل ها حتما ماشین کاری شده باشد.
ریل ها باید در اثر ضربه های ناگهانی و فشار باید مقاومت خوبی از خود نشان دهند.
طول ریل آسانسور ۵ متر باشد. (به جز موارد خاص)
ریل آسانسور مورد نظر باید دارای پشت بند مخصوص باشد.
قیمت ریل آسانسور مناسب و معقول باشد.
ریل آسانسور دارای اصالت و در شرکت معتبری تولید شود.

متداول ترین ریل های آسانسور
ریل آسانسور توسط شرکت های مختلف و تحت برندهای مختلفی تولید می شود که از متداول ترین و پرکاربرد ترین ریل های آسانسور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ریل سرد چین درجه 1مافیل.
ریل مونتوفرو طرح قدیم چین (t9t5)
ریل t16/90 چین
ریل t16/89 mf چین درجه یک
ریل t125 هیوندای چین
ریل مونتوفرو طرح قدیم ترک (t5t9)
ریل سرد ترکt9 t5 mf
ریل ترکعالی (سرد) با مارک برجسته درجه یک (t9.t5)
ریل چیلیک سرد با پشتبند فابریک (T9. T5)
ریل گرم ترک mf (t5t9)
ریل تی 9 ایران با تی 45 چین
ریل t9 سرد ترک درجه یک
ریل تی 9 بالابری
ریل t5 چین درجه یک
ریل t9t45 چین
ریل فالکون T5T9 سرد
ریل آیگون (سرد ترک) بامارک t9t5
ریل T127هیوندای چین
ریل تی 9 سرد چین درجه یک
تی 9 چیلیک ریل
ریل t9 سرد ایرانی mf
ریل تی 9 گرم ترک mf

اگر ریل مورد نظر شما بین لیست ارائه شده وجود ندارد می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت و خرید ریل آسانسور
قیمت ریل آسانسور از معیارهای مهم برای انتخاب ریل آسانسور است. اما همچنان توجه داشت باشید که قیمت بالای ریل آسانسور دلیلی بر با کیفیت بودن ریل محسوب نمی شود.
با توجه به تغییر مواد اولیه ساخت ریل، متراژ های مختلف و … نمی توان قیمت ثابتی برای ریل آسانسور بیان کرد به همین منظور می توانید برای استعلام قیمت ریل آسانسور با کارشناسان فروش مجموعه سخاوت در تماس باشید و ضمن بهره مندی از مشاوره های رایگان آن ها از قیمت ریل آسانسور نیز مطلع شوید.