کفشک آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟ معرفی بهترین کفشک آسانسور

کفشک آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟ معرفی بهترین کفشک آسانسور

کفشک آسانسور یکی از قطعات مهم و کاربردی در آسانسورها می باشد و در انواع مختلفی با قیمت های متفاوت توسط برندهای زیادی تولید و روانه بازار می شود. نصب کفشک آسانسور به عنوان یک قطعه مکانیکی در انواع آسانسورها ضروری است. در این مقاله به معرفی این قطعه، کاربرد و ویژگی های آن می پردازیم و اشاره ای به بهترین برندهای تولید کننده کفشک آسانسور می کنیم.

کفشک آسانسور چیست ؟

کفشک آسانسور چیست ؟
کفشک آسانسور چیست ؟

به کارگیری کفشک آسانسور سبب ایجاد حرکت روان و نرم وزنه تعادل و کابین می شود و با حرکت خود در امتداد ریل های راهنما نقش هدایت کننده را بر عهده دارد. به عبارت دیگر زمانی که آسانسور حرکت می کند کفشک ها بر روی ریل ها می لغزند و می توانند حرکت کابین و وزنه تعادل را راحت کنند. بنابراین عملکرد و کیفیت کفشک ها و ریل ها نسبت به سایر قطعات آسانسور روی راحتی حرکت آسانسور موثر هستند. محل نصب کفشک های آسانسور در در بالا و پایین کابین و وزنه تعادل می باشد.

کارایی کفشک آسانسور

کارایی کفشک آسانسور
کارایی کفشک آسانسور

کفشک آسانسور کارایی و کاربرد مختلفی دارد که اصلی ترین آن ها همان هدایت آسانسور و ایجاد لغزش بین وزنه تعادل و کابین است. همچنین کفشک آسانسور در ایجاد حرکتی نرم و یکنواخت بین کابین و وزنه تعادل نیز نقش مهمی دارد. ریل های آسانسور در طول های مشخصی ساخته و وارد بازار می شوند هنگام استفاده از این ریل ها در طول مسیر باید به یکدیگر متصل گردند. وقتی که آسانسور از کابین و وزنه تعادل عبور می کند در قسمت این اتصالات لرزش ها و ارتعاشاتی ایجاد می شود. این ارتعاشات و صدا ها به کمک کفشک آسانسور به حداقل می رسند و در نتیجه باعث ایجاد حرکت روان کابین و کادر وزنه آسانسور می گردد.

معرفی بهترین کفشک آسانسور

معرفی بهترین کفشک آسانسور
معرفی بهترین کفشک آسانسور

همانطور که می دانیم در حال حاضر شرکت ها و برندهای مختلفی در حوزه تولید قطعات آسانسور در ایران فعال هستند که محصولات خود را با کیفیت ها و قیمت های متفاوت به مصرف کنندگان ارائه می کنند. در این قسمت از مقاله به معرفی چند برند تولید کننده بهترین کفشک آسانسور اشاره می کنیم.

۱. کفشک آسانسور پرشیا

این شرکت یکی از بهترین برندهای کفشک آسانسور در ایران است؛ زیرا محصولات بسیار باکیفیت و مرغوبی را در زمینه آسانسور و قطعات آن تولید می کند.

۲. خرید بهترین برند کفشک سنگین آسانسور از جی لیفت

براساس نوع آسانسور باید کفشک آسانسور در نوع و ظرفیت مناسب خریداری شود. کفشک تی ۱۶ سنگین جی لیفت از نوع کفشک های لغزی فنری است که در آسانسورهای با ظرفیت بیشت راز ۱۰ نفر نصب می گردد. این قطعه باید براساس ظرفیت خود از مقاومت بالایی در مقابل سایش و شوک در هنگام پاراشوت باشد. این کفشک های سنگین به دو نوع سنگین و نیمه سنگین تقسیم می شوند و از لحاظ وزنی با هم تفاوت دارند ولی از نظر ظاهری شبیه هم هستند.

۳. کفشک رولر آسانسور T16

در حال حاضر کفشک های رولی برای کفشک های سایشی جایگزینی خوبی در سراسر دنیا معرفی شده اند. کفشک آسانسور سایشی به دلیل معایبی چون اتلاف انرژی، روغن کاری دائمی و عدم حرکت نرم کابین داخل ریل ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. کفشک های رولی ساخت ایران به دلیل داشتن مزایایی زیر می تواند به جای کفشک های سایشی در انواع آسانسورها نصب گردد.

آلیاژ چرخ های کفشک رولی به روغن روی ریل ها حساسیت نداشته و در نتیجه دچار خوردگی و سایش نخواهد شد.

مقاومت این کفشک ها بسیار بالا است به طوری که مصالح و تجهیزات روی ریل نمی تواند به آن ها آسیبی بزنند.

اندازه مورد نیاز برای نصب آن ها با اندازه کفشک های سایشی یکسان است؛ بنابراین هنگام تعویض کفشک ها به سوراخ کاری دوباره و ایجاد تغییرات روی کابین نیازی نیست.

برای کابین موجب حرکت نرم و ایده آل شده و ضد شوک هستند بنابراین تنش ها و لرزش های ریل را تا حد زیادی کاهش می دهند.

نیازی به روغن کاری ریل ها به صورت ماهانه نیست.

فاقد هر گونه تنظیمات پیچیده هنگام نصب هستند.

بر اساس بالاترین استانداردهای جهانی هر کفشک دارای دو بلبرینگ است.

در مقایسه با نمونه های خارجی کفشک از کیفیت بالایی برخودار است و با نمونه های مشابه خارجی قابل رقابت می باشد.

در کنار کیفیت بالایی که دارد از قیمت مناسبی برخودار است.

ویژگی های مهم کفشک آسانسور

ویژگی های مهم کفشک آسانسور
ویژگی های مهم کفشک آسانسور

هنگام خرید قطعات آسانسور مانند کفشک باید محصول مورد نظر دارای ویژگی ها و قابلیت های مهمی باشد تا بتواند با کارایی بالا و طول عمر مفید کار کند. از مهم ترین ویژگی های هر کفشکی داشتن حداقل سایش و اصطکاک، تولدی کمترین صدا و لغز در زمان حرکت کابین و وزنه تعادل، عبور از انحرافات و اتصالات ناچیز روی ریل است به طوری که کفشک باید بتواند از محل اتصالات روی ریل به راحتی عبور کند و از انتقال آن ها به وزنه تعادل و کابین آسانسور جلوگیری نماید.

به طور کلی لنت کفشک آسانسور باید دارای ضریب اصطکاک کم، خاصیت لغزشی خوب، مقاوم در برابر سایش باشد و باید قابلیت جذب بارهای ضربه ای، خطا و غیر یک راستا بودن ریل ها را داشته باشد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه