تفاوت چاه و چاهک آسانسور در چیست؟ + کاربرد هرکدام

تفاوت چاه و چاهک آسانسور در چیست؟ + کاربرد هرکدام

صنعت ساخت‌وساز پیشرفت‌های زیاد داشته و شهرهای بزرگ به‌سوی انبوه‌سازی و ساخت ساختمان‌های بلند می‌روند. یکی از اجزای اصلی آسمان‌خراش و برج و انواع ساختمان آسانسور آن است.

آسانسور اجزای مختلفی دارد. موتور، چاله یا چاه، چاهک، ضربه‌گیر، بافر و دیگر قطعات فنی که توسط تکنسین آسانسور نصب و راه‌اندازی می‌شود. چاه و چاهک دو کلمه‌ای هستند که اغلب باهم اشتباه گرفته می‌شود.

اما تفاوت چاه و چاهک آسانسور در چیست و این دو چه ارتباطی باهم دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال با ادامه این مطلب همراه باشید.

چاه آسانسور چیست؟

آسانسور ساختمان برای حرکت در بین طبقات و جابه‌جایی افراد نیاز به فضای اختصاصی دارد. این فضا که داخل دیوار ساختمان ساخته می‌شود باید ابعاد مناسب برای حرکت آسانسور و تجهیزات همراه آن داشته باشد.

چاله یا چاه آسانسور (Elevator shaft) تونلی است که به شکل عمودی در ساختمان ساخته می‌شود و کابین آسانسور در مسیر آن حرکت می‌کند. چاله آسانسور از پی یا کف ساختمان تا سقف یا آخرین طبقه‌ای که آسانسور در آن توقف دارد کنده می‌شود. در این چاله کابین آسانسور به همراه تجهیزات آن قرار می‌گیرند.

حتما مشاهده کنید: نحوه کار آسانسور کششی

چاه آسانسور چگونه ساخته می‌شود و کاربرد اصلی آن چیست؟

چاه یا شفت آسانسور محل حرکت کابین آسانسور و دیگر تجهیزات آن است. برای ساخت چاه آسانسور باید مسائلی مانند تعداد و ابعاد آسانسور بررسی شود. ابعاد چاه برابر با ابعاد آسانسور به‌علاوه ۲۰ سانتی‌متر است. دیوار چاه باید صاف و بدون هیچ‌گونه انحنایی باشد.

دیواره چاه آسانسور بهتر است سیمان شده و هیچ‌گونه درز و شکافی نداشته باشد. هیچ‌یک از تأسیسات ساختمان در مسیر چاه نصب نشده تا احتمال برخورد به کابین وجود نداشته باشد.

تمامی قسمت‌های دیوار چاه عایق‌بندی می‌شود تا هیچ‌گونه رطوبت و آبی وارد آن نشود. ورود هرگونه آب به چاه باعث خرابی تجهیزات آسانسور، ضد زدگی قطعات و درنهایت ازکارافتادن آن می‌شود.

چاهک آسانسور
چاهک آسانسور

چاهک آسانسور چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاهک آسانسور درواقع قسمت پایینی چاه است که کابین وارد آن نشده و تجهیزاتی مانند ضربه‌گیر، وزنه تعادل و دیگر تجهیزات لازم در آن قرار می‌گیرند. این فضا برای تعمیر و سرویس آسانسور نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. تکنسین تعمیرات آسانسور وارد چاهک آسانسور شده و تجهیزات آسانسور را تعمیر و بررسی می‌کند.

چاهک آسانسور چه مشخصاتی دارد؟

  • دیواره چاهک آسانسور باید از جنس پلاستر و سیمان باشد.
  • کلیه قطعات اضافه و آرماتورها باید از چاهک جمع‌آوری شوند.
  • تمامی آهن‌آلات داخل چاهک باید ضدزنگ باشند.
  • ایجاد هرگونه حفره یا استفاده از مواد قابل اشتعال در چاهک ممنوع است.
  • کف چاهک باید تراز و صاف باشد.

حتما مشاهده کنید: حداقل مساحت کابین آسانسور

 چاه و چاهک چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

تفاوت چاه و چاهک آسانسور در ابعاد و کارکرد آن‌هاست. چاه یا چاله آسانسور برای جابه‌جایی کابین آسانسور حفر می‌شود و هم‌زمان درب‌های طبقات، سیم بکسل آُسانسور و دیگر تجهیزات داخل آن نصب می‌شود.

طول چاه یا چاله آسانسور از پی ساختمان تا سقف آن است.

چاهک در انتهای چاله آسانسور قرار داشته و به‌نوعی بخشی از چاله یا انتهای آن محسوب می‌شود. این بخش مانند جان پناهی برای تکنسین آسانسور است تا به کمک آن تعمیرات و سرویس را انجام دهد. ضربه‌گیر، بافر و بخش دیگری از تجهیزات فنی و ایمنی در چاهک قرار می‌گیرد.

چاه آسانسور نوعی کانال هوا است که هیچ‌گونه دودی نباید وارد آن نشود. برای همین منظور درب‌های آسانسور ضد دود و حریق ساخته می‌شوند.

تفاوت ابعاد چاه و چاهک آسانسور
تفاوت ابعاد چاه و چاهک آسانسور

تفاوت ابعاد چاه و چاهک آسانسور

تفاوت دیگر چاه و چاهک آسانسور در ابعاد آن‌هاست. چاهک ابعاد بزرگ‌تری داشته و به تعمیرکار این امکان را می‌دهد تا در یک فضای ایمن قرار بگیرد.

ابعاد چاه به ابعاد آسانسور بستگی دارد. آسانسور یا بالابر برای حمل افراد و اثاثیه به کار می‌رود؛ بنابراین عرض آسانسور باید در حدود ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر باشد تا انواع لوازم بزرگ خانگی وارد آسانسور شود.

در آسانسور هم باید حداقل ۱۶۰ سانتی‌متر عرض داشته باشد. درنتیجه ابعاد چاه باید به شکلی باشد که انواع درب‌های اتوماتیک و لولایی در آن قرار بگیرند. عرض ۱۶۰ بهترین عرض برای چاله آسانسور است.

این در حالی است که چاهک در حدود یک متر و نیم ارتفاع داشته و ابعاد آن کمی بیشتر از چاله است.

حتما مشاهده کنید: آسانسور بدون چاهک

کلام پایانی

تفاوت چاه و چاهک آسانسور بیشتر در کارکرد آن‌هاست. برای تعبیه تجهیزات فنی و ایمنی و همچنین ایجاد فضای کافی برای نیروی اجرایی و نصاب برای نصب آرماتورهای جانبی چاهک در انتهای چاله در نظر گرفته‌شده است.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه