چرخ فالکرک

طراحی و معماری این چرخ و سازه آن تحت نظارت و حمایت موسسه طراحی RMJM کشور اسکاتلند صورت گرفته و در ابتدا توسط شرکت مهندسی نیکول راسل طراحی گردیده است. این چرخ که قطر کلی آن ۳۵ متر می باشد تشکیل شده از دو بازو که هر کدام تا ۱۵ متر نسبت به محور مرکزی با قطر ۳.۵ متر امتداد دارند و شکل آنها شبیه به تبرهای دوسر است که در جنگهای قرون وسطای اروپا مورد استفاده قرار می گرفتند.
این دو بازو در فاصله ۲۵ متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن (جایگاه حمل قایقها) در حالی که از آب پر می شوند با ظرفیت۸۰۰۰۰ گالن ( ۳۰۲ تن) بین آنها قرار دارند. این دو مخزن حمل، فارغ از آنکه در حال حمل قایق باشند یا خیر، همواره وزن ثابتی داشته و در مجموع ۶۰۰ تن وزن دارند. این موضوع به قانون ارشمیدس بر می گردد که می گوید ” هر جسم شناور به میزان وزن خود آب را جابجا می کند” و لذا در زمانیکه قایق در مخزن قرار می گیرد،به میزان وزن قایق آب از مخزن حمل خالی می شود و در نتیجه مقدار وزن مخزنها همواره ثابت می ماند.
این چرخ در مدت زمان ۵.۵ دقیقه، با صرف توان بسیار اندک،۱۸۰ درجه می چرخد و توان مصرفی آن تنها ۲۲.۵ کیلووات است که بوسیله موتور برق تامین می گردد. به بیان دیگر می توان گفت انرژی مصرفی ۱.۵ کیلو وات ساعت در مدت زمان ۴ دقیقه می باشد که تقریباً می توان آنرا برابر با انرژی لازم برای جوش آوردن ۸ عدد کتری آب در نظر گرفت. این سیستم، تنها بالابر حمل قایق در نوع خود می باشد و نشانی از توانمندی مهندسی در کشور اسکاتلند است.

ساخت چرخ:

این سیستم توسط شرکت مهندسی باترلی در دربی شایر تحت عنوان پروژه های هزاره اجرا گردید تا دو کا نال فورت اند کلاید و یونین را به یکدیگر متصل نماید. البته هدف اصلی پروژه استفاده تفریحی از آن بوده است. دو کانال یاد شده در گذشته نیز بوسیله یازده دریچه قفل شونده به یکدیگر متصل می شدند که پس از سال ۱۹۳۰ متروک مانده و از بین رفته بودند. کمسیون طرحهای هزاره تصمیم گرفت که مجددا این دو کانال را که در مرکز اسکاتلند قرار گرفته اند به یکدیگر متصل کرده و در واقع، مجددا گلاسکو را به ادینبورگ پیوند بزند. در میان طرحهای مختلف ارائه شده طرح چرخ فالکرک، برنده شد. مانند بقیه پروژه های هزاره در محل احداث این پروژه اقامتگاه، رستوران و فروشگاه هایی نیز در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت چرخ فالکرک ۱۷.۵ میلیون پوند و کل پروژه ۸۴.۵ میلیون پوند بوده است.

چاله بارانداز:

این چاله در واقع محلی خشک و عایق شده نسبت به آب می باشد و در صورت ورود آب به چاله پمپهای تعبیه شده در آن آب را تخلیه می کنند. هنگامی که پس از گردش چرخ، بازو ها بصورت عمودی قرار گرفتند و سیستم متوقف شد، دریچه مخزن باز شده و ورود و خروج قایقها را ممکن می سازد. در واقع فضای زیر مخزن حمل در این حالت خالی می ماند. در صورتی که چنین چاله ای در نظر گرفته نمی شد، هر بار در گردش چرخ بازوها وارد آب می شدند و در این حالت مشکلات زیادی از جمله اغتشاشات آب و عدم پایداری مخزن و نیز نیاز به توان بیشتر برای غلبه بر ویسکوزیته (چسبندگی) آب بوجود می آمد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه