فنر سربکسل چیست؟ بررسی کارایی و نحوه تنظیم

فنر سربکسل چیست؟ بررسی کارایی و نحوه تنظیم

آسانسورها یکی از ابزارهای بسیار حساس در ساختمان های بلند مرتبه می باشند که از اجزای مختلف و بسیار حساسی تشکیل شده اند. فنر سربکسل یکی از مهم ترین اجزای آسانسورها می باشند که برای کارکرد این ابزارها بسیار تاثیرگذار می باشند.

فنرهای سربکسل معمولا به قسمت انتهایی سیم بکسل ها متصل می شوند و دارای انواع گوناگونی می باشد. هر کدام از فنرهای سربکسل آسانسور با دارابودن کاربردهای منحصر به فرد توانسته اند در کارکردهای گوناگونی مورد استفاده قرار گیرند.

انواع فنرهای سربکسل آسانسور:

انواع فنرهای سربکسل آسانسور
انواع فنرهای سربکسل آسانسور
 • فنر با دست تابیده شده: این نوع فنر دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. به عنوان مثال می توان؛ هرچقدر میزان قطر و ضخامت سیم بکسل فولادی زیاد شود، به همان مقدار نیز میزان مقاومت آن در برابر انواع کشش ها کاهش میابد. به همین دلیل می توان گفت در صورتی که همتابی فنر به درستی انجام شود، قلاب با دست تابیده شده می تواند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد و ایمنی بالایی را در آسانسور ایجاد کند. باتوجه به مقامت بالای این نوع فنر، کاربردهای این فنر نیز بسیار زیاد می باشد. به عنوان مثال می توان از این فنر در جرثقیل های بزرگ بهره برد.
 • فنر پر شده از فلز یا رزین: یکی از مناسب ترین و بهترین زمان های استفاده از این نوع فنر، هنگامی است که استحکام گسیختگی در سیم بکسل آسانسور به مرور زمان کاهش پیدا کند. علاوه بر این هنگامی که تنش در آسانسورها افزایش پیدا کند، در آن صورت لازم است تا از این نوع فنر استفاده گردد.
 • فنر گوه ای خود سفت شو یا بادامکی: فنر سربکسل گوه ای خود سفت شو یکی دیگر از انواع بسیار کاربردی در بین فنرهای سربکسل ها می باشد. این فنرهای سربکسل معمولا به دو صورت متقارن و نامتقارن ساخته می شود که وجه تمایز این دونوع بر اساس نوع سوکتشان است. لازم به ذکر است که هر کدام از انواع این نوع فنرها دارای کاربردهای مختلفی می باشد. برای مثال؛ فنر های نامتقارن برای سیم بکسل هایی کاربرد دارد که در جرثقیل های متحرک به صورت معلق عمل می کنند. همچنین فنر های متقارن نیز از انواع مختلف قلاب های بادامکی به شمار می رود. استفاده از این فنر زمانی معنا دارد که قصد داشته باشیم تا فنررا در وضعیت اتصال قرار دهیم.
 • فنر با نقطه اتصال اشکی شکل
 • فنر با بست فلزی استوانه ای: فنرهایی با بست فلزی استوانه ای یکی دیگر از انواع فنرهای سربکسل است که روش ساخت منحصر به فردی دارند. در حقیقت از این فنر زمانی بهره برده می شود که بست فلزی استوانه ای به صورت کامل و با فشار و نیروی بالایی پرس شود.

برای خرید فنر سربکسل آسانسور باید به چه مواردی توجه کرد؟

برای خرید فنر سربکسل آسانسور باید به چه مواردی توجه کرد؟
برای خرید فنر سربکسل آسانسور باید به چه مواردی توجه کرد؟
 1. موارد استفاده از فنر و کاربرد آن در آسانسور
 2. ساختار داخلی سیم بکسل
 3. سرعت ساخت اتصال فنر سربکسل
 4. محدوده بار مجاز و ضریب ایمنی فنر سربکسل
 5. به تعداد شیارهای فلکه هرزگرد و فلکه اصلی موتور باید توجه ویژه‌ای گردد.

نحوه تنظیم فنر سربکسل در آسانسورها:

نحوه تنظیم فنرسربکسل در آسانسورها
نحوه تنظیم فنرسربکسل در آسانسورها
 • پیش از بهره‌بردن از هرگونه فنر سر بکسل در آسانسور، باید آن را کاملاً مورد بررسی قرار دهید تا هیچ‌گونه مشکل و یا عیبی در آن رخ ندهد و این مشکلات موجب تهدید ایمنی آسانسور نگردد.
 • معمولاً فنرسربکسلی را باید برای آسانسورتان انتخاب کنید که با سیم بکسل شما همخوانی داشته باشد و استانداردهای مرتبط با ابعاد و استحکام در آن رعایت شود.
 • مقاومت و استحکام در قسمت انتهایی سیم بکسل باید حداقل ۸۰ درصد از استانداردهای استحکامی باشد.
 • جنس مورد استفاده برای قلاب سربکسل و گوه ها باید از فولاد یا چدن باشد، تا احتمال شکستگی وجود نداشته باشد.
 • اندازه گوه بسیار مهم است. به‌گونه‌ای که این ابزارها نباید خیلی کوچک باشند، زیرا در آن صورت مشکلات متعددی از جمله شکسته شدن بدنه سوکت را به همراه دارند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه