آسانسور تاریخی ازمیر را بدون سفر به ترکیه ببینید!

آسانسور تاریخی ازمیر را بدون سفر به ترکیه ببینید!

آسانسور تاریخی ازمیر از جمله محل هایی است که مثل نقاط دیدنی که در استانبول و آنکار وجود دارد سر و صدایی بر پا نکرده است و یک منطقه بسیار آرام و دل پذیر است و گردشگران معمولاً به دلیل بکر بودن و آرامش این منطقه و زیبایی ساختمان آسانسور ازمیر به این منطقه می روند. آسانسور ازمیر به قدری خاص و دیدنی است که در هیچ جایی از کره ی زمین نمی توانید مشابه این آسانسور را پیدا کنید. معمولاً هر کس به دیدن این آسانسور در ازمیر می رود از دیدن آن کاملاً شگفت زده می شود. دیدن شهر ازمیر از بالای ساختمان آسانسور بسیار دلنشین است.

آسانسور تاریخی ازمیر

آسانسور تاریخی ازمیر
آسانسور تاریخی ازمیر

ساختمان آسانسور ازمیر در حدود یک قرن قدمت دارد و جز مکان های دیدنی واقع در شهر ازمیر است. ساختمان این اسانسور دارای چند رستوران و کافه ی بسیار عالی است. گردشگران معمولاً با سوار شدن بر آسانسور ازمیر نمایی جذاب و دیدنی از این شهر را با چشمان خود می بینند. محله های اطراف که منتهی به ساختمان آسانسور می شوند همگی از سنگ فرش هایی زیبا پوشیده شده اند و جلوه ی بسیار جذابی و دلربایی را برای گردشگران ایجاد می کنند.

قدمت آسانسور ازمیر

آسانسور تاریخی ازمیر جز بناهایی است که توانایی معماری روم باستان را به رخ جهانیان می کشد. در سال ۱۹۰۷ ساکنان این منطقه از ازمیر برای رفت و آمد به خیابان رفعت پاشا ناچار بودند حدود ۱۱۵ پله را طی کنند. نام این پله ها، پله های کاراتاس بود، که برای مردم بسیار سخت و عذاب آور بود. در همان سال ها یکی از بزرگ زادگان خانواده یدیوایدس از این پله ها افتاد و پایش شکست. ناظم لوی با دیدن این صحنه تصمیم گرفت مسیر راحت تری برای رفت و آمد مردم در این منطقه بسازد. این مسیر سخت برای این مرد تاجر یهودی موجب خلاقیت و نوآوری شد و او سعی کرد آسانسوری در این قسمت از شهر ازمیر بنا کند که با فشار آب بالا برود. این آسانسور برای جا به جا کردن مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه بود. این اسانسور چون کار مردم شهر ازمیر را راحت کرده بود بسیار محبوب شد و رفته رفته جزئیات و تجهیزات بیشتری به آن افزوده شد و الان دارای رستوران ها و کافه های فروان است و یک محل برای بازدید گردشگران محسوب می شود.

معماری ساختمان آسانسور ازمیر

معماری ساختمان آسانسور ازمیر
معماری ساختمان آسانسور ازمیر

معماری ساختمانی که آسانسور تاریخی ازمیر در آن قرار دارد به صورت بسیار خاص طراحی شده است. ساختمانی با ارتفاع ۵۱ متر با سبک معماری نئو کلاسیک که با آجرهای مارسی تزیین شده است. امروزه این آسانسور دیگر با فشار آب کار نمی کند و به تجهیزات الکترونیکی مجهز شده است. در پشت بام این بنا یک رستوران بسیار جذاب قرار دارد که مشرف بر فضای دیدنی و چشم نواز ازمیر است و آن را به یک نقطه برای تماشای شهر ازمیر تبدیل کرده است. این آسانسور دارای سه وردی است و در بین مسیر دارای پنجره هایی است که زیبایی شهر را می شود در آن تماشا کرد.

کلام پایانی

آسانسور تاریخی ازمیر واقع در خیابانی است که امروزه به خیابان آسانسور بی پایان معروف است که از افراد می توانند از منطقه کاراتاش یا خیابان داریومورنو برای بازدید به آنجا بروند. در مسیر آسانسور قدیمی ازمیر خانه های قدیمی با معماری ایتالیایی وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. این آسانسور در سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۳ به صورت مجدد بازسازی شد. این آسانسور بی پایان در سال ۱۹۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. در سال های قبل گردشگران برای بازدید از این آسانسور باید بلیط تهیه می کردند ولی امروزه نیازی به تهیه بلیط نیست و رایگان می توانند به بازدید آن بروند و از دیدن نمای پانورامایی شهر ازمیر لذت ببرند. غروب آفتاب از بالای این آسانسور بسیار زیبا و دیدنی است و می توان در این ارتفاع عکس هایی بسیار جذاب را برای یادگار گرفت.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه