روغن سیم بکسل چیست و چه کارایی دارد؟ زمان روغنکاری سیم بکسل ها کی است؟

روغن سیم بکسل چیست و چه کارایی دارد؟ زمان روغنکاری سیم بکسل ها کی است؟

سیم های بکسل نیز به مانند تمامی تجهیزات در صنعت برای افزایش طول عمر و بهبود کارایی نیاز به روانکاری دارند. از این رو باید این تجهیزات را در فواصل مشخص و به صورت دقیق روغن کاری کرد تا کارایی آن با افت مواجه نشود. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص روغن کاری سیم های بکسل اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم و ببنیم که روغن سیم بکسل چه کارایی خواهد داشت.

روغن سیم بکسل چیست؟

روغن سیم بکسل چیست؟
روغن سیم بکسل چیست؟

سیم های بکسل از جمله تجیهزاتی هستند که در صنایع بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از مهمترین این صنایع می توان به آسانسورها، جرثقیل ها، پل های معلق و … اشاره کرد. از آن جایی که این سیم ها از بهم بافته شدن چندین و چند سیم فولادی تشکیل شده اند، مقاومت بسیار بالایی داشته و می توانند وزن های بسیار سنگینی را تحمل کنند.

اما این تجهیزات نیز برای بهبود در کارایی، نیاز دارند تا به صورت مرتب مورد بررسی و نگهداری قرار بگیرند. بهترین راه برای افزایش طول عمر سیم های بکسل و نگهداری از آن ها، روغن کاری کردن آن هم به صورت دقیق و در فواصل زمانی مشخص است. روغن سیم بکسل باید دارای ویژگی های مشخصی باشد تا بتوان از آن استفاده کرد. از این رو نمی توان از هر روغنی برای روانکاری سیم های بکسل بهره برد.

از مهمترین ویژگی های روغن های سیم بکسل می توان به خاصیت آن ها جهت استفاده در سیستم های کششی اشاره کرد. سیم های بکسلی که برای نگهداری آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت دائمی تحت خمش، فشار و گرد و غبار بوده و باید به صورت مداوم مورد روغن کاری واقع شوند.

چرا باید سیم های بکسل را روغن کاری کرد؟

چرا باید سیم های بکسل را روغن کاری کرد؟
چرا باید سیم های بکسل را روغن کاری کرد؟

تا بدین جا متوجه شده اید که سیم های بکسل برای افزایش طول عمر و همچنین بهبود کارایی، نیاز دارند تا مورد روغن کاری قرار بگیرند. اما باید بدانید که این عوامل تنها بخشی از دلایل استفاده از روغن سیم بکسل هستند. ما در ادامه به صورت کامل به مهمترین دلایل استفاده از روغن های سیم های بکسل مخصوصا در آسانسورها اشاره خواهیم کرد:

بعد از روغن کاری سیم های بکسل، اصطکاک مالشی کاهش پیدا خواهد کرد و حرکت سیم های بکسل روان تر خواهد شد. از این رو در زمانی که سیم های بکسل دور قرقره پیچیده می شوند، انطعاف پذیرتر خواهند شد و رشته های مختلف آن ها به سادگی حرکت می کنند.

با استفاده از روغن های سیم بکسل می توان از آن ها در برابر خوردگی و فرسودگی جلوگیری کرد. این سیم ها به صورت مستقیم با عواملی مانند رطوبت، آب، گرد و خاک و … در تماس هستند که به سادگی می توانند باعث خوردگی و زنگ زدگی سیم شوند. به همین دلیل از روغن سیم بکسل برای جلوگیری از زنگ زدگی این قطعات استفاده می شود.

یک روغن سیم بکسل خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک روغن سیم بکسل خوب چه ویژگی هایی دارد؟
یک روغن سیم بکسل خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مهمترین ویژگی هایی روغن های باکیفیت سیم بکسل این است که در برابر تبخیر شدن مقاومت داشته باشند. فضایی که سیم های بکسل در آن نگهداری می شوند به دلیل اصطکاک، دارای گرما و حرارت بالایی است. از این رو روغن سیم بکسل باید بتواند در برابر تبخیر شدن در این دما، از خودش مقاومت نشان دهد.

در کنار این مورد، یک روغن سیم بکسل خوب باید بتواند از نفوذ آب جلوگیری به عمل بیاورد. در صورتی که کیفیت روغن مناسب نباشد، آب به سرعت درون آن نفوذ کرده و بعد به سطح سیم بکسل رسیده و در کمترین زمانی باعث فرسودگی و زنگ زدگی سیم خواهد شد.

از دیگر ویژگی هایی که یک روغن مناسب سیم بکسل باید داشته باشد این است که روغن نباید هیچگونه خاصیت قلیایی یا اسیدی داشته باشد؛ زیرا در این صورت می تواند خود به سادگی باعث خراب شدن و از بین رفتن سیم بکسل شود.

چه زمانی باید سیم بکسل را روغن کاری کرد؟

چه زمانی باید سیم بکسل را روغن کاری کرد؟
چه زمانی باید سیم بکسل را روغن کاری کرد؟

یکی از مهمترین مواردی که در روغن کاری سیم های بکسل باید رعایت شود، فاصله زمانی برای روغن کاری سیم است. به صورت کلی زمان مورد نیاز روانکاری سیم های بکسل توسط شرکت های سازنده آسانسورها عنوان می شود. اما به صورت میانگین باید بعد از هر ۲۵۰۰۰۰ استارتر یکبار و یا حداقل یک بار در طول هر سال، سیم بکسل مورد روغن کاری واقع شود. همچنین فراموش نکنید که خود عملیات روانکاری سیم ها به کمک روغن سیم بکسل باید تحت شرایط خاص و توسط افراد مجرب و خبره صورت بگیرد.

نتیجه گیری

یکی از کارهایی که می توان برای افزایش کارایی و طول عمر سیم های بکسل انجام داد، تعویض روغن آن ها در بازه های زمانی مناسب است. استفاده از روغن سیم بکسل می تواند باعث جلوگیری از اصطلاک شده و از فرسودگی و زنگ زدگی سیم نیز جلوگیری به عمل بیاورد. همچنین به خاطر داشته باشید که روغن کاری سیم های بکسل را باید طبق یک چرخه مشخص که از سوی شرکت سازنده اعلام می شود، انجام دهید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه