برق آسانسور

برق آسانسور

صنعت آسانسور سالهاست که مصرف انرژی و برق را کاهش می دهد و هنوز به این سمت می رود ، اما راهکارهای مناسب تری برای این موضوع می توان انجام داد. شاید در آینده الکترونیک آسانسور به اندازه الکترونیکی که در زیر کاپوت اتومبیل ها یافت می شود ، دوام داشته باشد که در دماهای بسیار بالا و پایین ، یخ ، برف ، باران ، نمک ، لرزش ، باتری های مرده و افزایش ولتاژ از جهش زنده بماند.

تعریف انرژی مصرفی و برق آُسانسور

تعریف انرژی مصرفی و برق آُسانسور
تعریف انرژی مصرفی و برق آُسانسور

تعریف انرژی مصرفی سیستم های آسانسور از آنجا که پارامترهای زیادی درگیر هستند دشوار است. در مطالعه ای که در سال ۱۹۸۴ انجام شد ، هانس بوشاردت از شرکت Schindler Management AG نشان داد که یک “سفر معمولی” وجود دارد که نشان دهنده مصرف متوسط ​​انرژی روزانه یک سیستم آسانسور است. زمان معمول سفر در ثانیه باید در درجه بندی موتور در کیلووات و تعداد سفرهای انجام شده برای رسیدن به مصرف انرژی ضرب شود:

E (Kwh / h) = موتور (Kw) × شروع می شود (۱ / h) × TP (s) / 3600 (s / h)

(۱)

مدت زمان معمول سفر TP برای سیستمهای مختلف درایو متفاوت است. این مدت زمان همچنین ، تحت تأثیر تعداد طبقات سرویس دهی شده ، اندازه موتور ، طناب زدن و موارد مشابه قرار دارد. با این حال ، مقدار متوسط ​​نشان خوبی از کیفیت سیستم درایو از نظر مصرف انرژی است.

کارکرد برق آسانسور

کارکرد برق آسانسور
کارکرد برق آسانسور

تمام آسانسورها برای کارکرد صحیح خود به منبع تغذیه متکی هستند. آسانسور کششی برای کارکرد دستگاه بالابر نیاز به برق دارد و آسانسور هیدرولیکی از برق برای تأمین انرژی واحد پمپ استفاده می کند. بیایید نگاهی به آنچه در هنگام قطع برق برای آسانسور شما اتفاق می افتد ، بیاندازیم.

هنگام قطع برق، در ابتدا آسانسور بلافاصله خاموش می شود. اگر برق آسانسور قطع شود، ممکن است کابین یک توقف ناگهانی بین طبقات داشته باشد. این مورد اتفاق می افتد زیرا آسانسورها به ترمزهای الکترومغناطیسی مجهز هستند. در استفاده عادی ، یک سیم پیچ برقی ترمز را باز نگه می دارد. به محض قطع برق ، ترمز درگیر شده و آسانسور را متوقف می کند. چراغ های داخل کابین و چراغ های صفحه خاموش می شوند ، اما چراغ های اضطراری روشن می شوند.

در این مرحله ، اگر آسانسور به نوع پشتیبان برق مجهز نباشد ، آسانسور تا زمان برقراری مجدد برق، خاموش خواهد ماند. با این حال ، لازم نیست که آن راه را طی کنید. یک آسانسور می تواند از سیستم کاهش باتری برخوردار باشد. این سیستم به محض اتلاف برق فعال می شود. به طور کلی ، آسانسور با باتری به یک طبقه نزدیک یا در بیشتر موارد همکف می رود. درها به درستی باز می شوند و آسانسور به آرامی خاموش می شود. این اجازه می دهد تا مسافران به سرعت خارج شوند ، اما آسانسور تا زمان برقراری مجدد برق از سرویس خارج می شود. کاهش باتری یک راه حل مخصوصاً مقرون به صرفه برای آسانسورهای هیدرولیکی است.

برق آسانسور 

بعضی از ساختمان ها از ژنراتور استفاده می کنند تا امکان کارکرد اضطراری برق را فراهم کنند. این ویژگی بیشتر در ساختمانهای بلند یا حیاتی مانند بیمارستانها و تاسیسات دولتی بیشتر دیده می شود. این ژنراتور امکان استفاده محدود در موارد اضطراری را فراهم می کند. اغلب ممکن است همزمان فقط از یک آسانسور در ساختمان استفاده شود و کنترلر می تواند به نوبه خود از طریق یک بانک آسانسور به چرخش درآید.

آسانسورها هنگام کار معمولی به مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی نیاز دارند. برای عملکرد صحیح باید در هر زمان توان کافی برای جبران بار کامل وجود داشته باشد. آسانسورهای هیدرولیک از برق بیشتری در جهت بالا استفاده خواهند کرد ، اما برای پایین آوردن اتومبیل نیروی کمی لازم است. آسانسورهای کششی استفاده از توان را با یک وزنه مقابل جبران می کنند. همچنین ، آسانسورها دارای اجزای الکتریکی بسیاری هستند که امکان عملکرد صاف را فراهم می کنند.

در حالت ایده آل ، هنگام بازگشت برق ، آسانسور دوباره کار می کند. متأسفانه ، این همیشه اتفاق نمی افتد. قطعی برق ممکن است موجی از برق یا سوسو زدن باشد که باعث از بین رفتن آن اجزای ظریف می شود. با طراحی ، آسانسور از اجزای گران قیمت در این رویداد محافظت می کند. ممکن است فیوزهای دمیده شده یا قطع کننده های مدار قطع شوند. نرم افزاری که آسانسور را اجرا می کند اغلب خطاهایی را که مانع کار آسانسور می شوند را ثبت می کند.

تفاوت در مصرف انرژی در اینجا می تواند زیاد باشد. مطابق با ارقام ارائه شده توسط سازنده آسانسور، یک آسانسور هیدرولیکی معمولی در یک ساختمان اداری سه طبقه از ۳۸۰۰ کیلووات ساعت در سال استفاده می کند که تقریباً به اندازه متوسط ​​مصرف خانگی در مدت چهار ماه می شود. آسانسور کششی در یک ساختمان ۱۰ طبقه ممکن است تقریباً پنج و نیم برابر انرژی برق مصرف کند. در یک طبقه بلند ۳۰ طبقه ممکن است ۱۱ و نیم برابر باشد.

حتی در داخل یک ساختمان واحد ، همه سواری های آسانسور برابر نیستند. به عنوان مثال ، در آسانسورهای هیدرولیکی ، آسانسور برای بالا رفتن نیاز به انرژی برق بسیار بیشتری نسبت به پایین آمدن دارد. (این سیستمها معمولاً در ساختمانهای هفت طبقه یا کوتاهتر مورد استفاده قرار می گیرند.) سفر به لابی کارآمدتر است اما کاملاً بدون انرژی نیست: وقتی ماشین با سرعت کنترل شده به سمت شافت می رود ، اصطکاک ناشی از آن با عبور روغن از دریچه های هیدرولیک ، گرما تولید می شود ، سپس باید توسط سیستم خنک کننده ساختمان دفع شود.

در یک ساختمان اداری متوسط ​​و بلند ، یک ماشین کامل که بالا می رود از انرژی بیشتری نسبت به پایین رفتن یک ماشین کامل استفاده می کند و یک ماشین خالی که پایین می رود انرژی بیشتری نسبت به یک ماشین خالی دارد. این سیستم وقتی ماشین ۴۰ درصد پر باشد ، یعنی وقتی کاملاً متعادل با وزنه تعادل باشد ، کارآیی سیستم را نشان می دهد.

مصرف برق آسانسور چقدر است ؟

مصرف برق آسانسور چقدر است ؟
مصرف برق آسانسور چقدر است ؟

در هر صورت ، آسانسورهای موجود در ساختمان شما بدون توجه به کاری که شما یا همکارانتان انجام می دهید ، مقداری برق را تخلیه می کنند. اکثر آسانسورها تمام روز روشن هستند ، حتی اگر کسی از آنها استفاده نکند. میانگین توان آماده به کار بین ۰.۸ تا ۲ کیلووات است که می تواند واقعاً جمع شود: تحلیلگران که یک ساختمان اداری ۱۶ طبقه را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که تقریباً یک سوم مصرف انرژی روزانه بانک آسانسور در ساعات غیر کاری انجام شده است.

کم مصرف ترین آسانسورهای کششی در انرژی ، انواع قدیمی تر هستند که از برق با جریان مستقیم (DC) استفاده می کنند. مزیت استفاده از جریان DC آسان بودن کنترل سرعت است. فقط با ارسال آن به مقاومت های عظیم الکتریسیته ، مقدار زیادی از برق را به عنوان گرما دور بیندازید. این اجازه سواری نرم را در سالهای قبل از کنترل سرعت الکترونیکی فانتزی فراهم کرد.

شرکت های تاسیساتی سالها پیش فروش DC را متوقف کردند ، بنابراین این روزها DC توسط یک ژن در اتاق ماشین آسانسور تولید می شود. این مکانیسم ترکیبی از یک موتور الکتریکی است که با جریان متناوب (AC) با یک ژنراتور DC کار می کند.

جریان DC دیگر لازم نیست زیرا صنعت الکترونیک مدرن جعبه های سیاه تولید می کند که سرعت موتورهای AC را کنترل می کنند. آنها این کار را با تغییر جریان متناوب به فرکانسهایی غیر از ۶۰ سیکل استاندارد در ثانیه انجام می دهند. آنها همچنین ولتاژ را نیز تغییر می دهند. درایو AC در مطالعه من به عنوان قهرمان واقعی استفاده از برق ظاهر شد.

آسانسورهای کششی AC در آزمون سوار شدن چهار طبقه از ۱۴ تا حدود ۱۶۰ کیلوژول امتیاز گرفتند. این بسیار کمتر از آسانسورهای هیدرولیک یا ژنسیت است ، اما با این وجود بازهم بیش از ۱۰ تا ۱ طیف الکتریکی را برای انجام اساساً همان کار انجام می دهد.

مرحله منطقی بعدی در جهت MRL یک شافت است که به اندازه کافی کوتاه است و اجازه می دهد سقف از بالای شافت ساخته شود ، شاید فقط یک گردن غاز ورق فلزی برای تهویه بیرون زده باشد. و شاید کسی با وزنه های سبک تر آزمایش کند تا ببیند آیا افزایش در پیک بار ارزش صرفه جویی در مصرف انرژی در یک سواری متوسط ​​را دارد یا خیر.

کلام پایانی

خریداران آسانسور می توانند درخواست اندازه گیری مصرف انرژی را شروع کنند تا بتوانند آگاهانه انتخاب کنند و به شرکت ها انگیزه ای برای ایجاد پیشرفت های بیشتر ، از جمله شاید رتبه بندی مصرف انرژی محصولاتشان ، همانطور که سالهاست شرکتهای لامپ ارائه می دهند ، دهند. فراموش نکنید که در مورد شل کردن نیازهای گرمایش و سرمایش اتاق ماشین ، کاهش حرکت هوا از طریق شافت ، و قطع انرژی توسط چراغ ها و فن ها بپرسید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه