بهترین درایو آسانسور

همه افراد در صنعت آسانسور می دانند که سیستم آسانسور چقدر پیچیده است. قطعات مکانیکی متحرک و همچنین قطعات الکترونیکی که موجب انتقال قدرت می شوند. بدیهی است که تعمیر و نگهداری برای به حداکثر رساندن طول عمر دستگاه آسانسور و به حداقل رساندن احتمال خرابی امری واجب است. در این مقاله سعی می کنیم در مورد بهترین درایو آسانسور بیشتر صحبت کنیم.

در قلب سیستم کنترل آسانسور اینورتر یا درایو قرار دارد. درایو را می توان جزء قطعات مهم در آسانسور در نظر گرفت که نقش بسیار مهمی در کارکرد آسانسور دارد. وظیفه درایو تنظیم دور موتور یا همان الکتروموتور است. همه ما به خوبی می دانیم آسانسور دارای قطعات مختلفی است که هر کدام از آنها دارای مزایا و کارکرد خاص خود هستند. درایو باعث بهبود عملکرد آسانسور می شود و دور موتور را کنترل می کند.

درایو آسانسور چیست؟

همه ما حداقل یک بار از آسانسور استفاده کرده ایم. بنابراین با تکان های آسانسور آشنا هستیم. دلیل اینکه کابین آسانسور در حین حمل و نقل دچار تکان می شود، سرعت گرفتن دور موتور است. این تکان ها باعث ایجاد شک و ترس در بین مسافران می شود. در این جا اهمیت وجود درایو خود را نشان می دهد. نصب درایو این مشکل را حل کرده و باعث می شود کابین آسانسور تکان نخورد. همچنین درایوها دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. به عنوان مثال درایوهای دو سرعته با ایجاد فشار اندک بر روی موتور باعث می شوند تا موتور به آرامی دور بگیرد و سرعت یک آن اضافه نشده و آسانسور تکان نخورد.

کاربرد درایو آسانسور چیست ؟

کاربرد درایو آسانسور چیست ؟
کاربرد درایو آسانسور چیست ؟

نام دیگر درایو، کنترل کننده دور موتور است. به این دلیل به آن کنترل کننده دور موتور می گویند که وظیفه این قطعه در آسانسور کنترل کننده دور موتور  است. طریقه کار کرد درایو به این صورت است که برق شبکه را به ولتاژ DC و سپس ولتاژ DC را به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ متفاوت تبدیل می کند. درایو به آسانسور کمک می کند تا نرم حرکت کند.

انواع درایو آسانسور

همانطور که قبلاً اشاره کردیم درایو آسانسور دارای انواع مختلفی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • درایو تابلو فرمان دو سرعته: این درایو برای آسانسورهای که دارای دو سرعت کند و سرعت تند هستند استفاده می شود. برای این که بتواند دارای دو سرعت متفاوت باشد از یک موتور گیربکس دار استفاده شده است. نحوه کار به این صورت است که در ابتدای حرکت آسانسور سرعت تند شده و سپس کند می شود. به همین دلیل زمانی که سرعت تغییر می کند و آسانسور از حرکت باز می ایستد، آسانسور کمی تکان می خورد.
 • تابلو کنترل کننده درایو دار: با استفاده از تابلو کنترل کننده درایو دار حرکت آسانسور بسیار نرم بود و برخلاف تابلوی حرکت دو سرعته دارای هیچ گونه تکان شدید در هنگام حرکت یا ایستادن نیست. با استفاده از این درایو در آسانسور، هنگام عبور آسانسور از طبقه های مختلف سرعت آن بسیار کم تغییر می کند و به همین دلیل تکان شدیدی را احساس نخواهید کرد.
 • درایو تابلو فرمان VVVF: این درایو تابلو فرمان مانند نوع قبلی درایو باعث نرمی حرکت آسانسور می شود. در این مدل درایو ابتدا بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه برق قرار می گیرد. حال برای اینکه ولتاژ و فرکانس مناسب را تنظیم کند، توان الکتریکی خود را از شبکه برق می گیرد. سپس ولتاژ تنظیم شده را به موتور آسانسور می فرستد. تمامی این تنظیمات باعث می شود حرکت آسانسور بسیار نرم باشد و شما در هنگام استفاده از آسانسور هیچ تکانی را احساس نکنید.

مزایای استفاده از درایوها در آسانسور

مزایای استفاده از درایوها در آسانسور
مزایای استفاده از درایوها در آسانسور

همه ما به خوبی می دانیم هر گونه وسیله ای دارای یک سری مزایا و معایب است. استفاده از درایو در آسانسور نیز دارای مزایای زیادی است. در ادامه به بیان چند مورد از مزایای استفاده از درایو در آسانسورها می پردازیم.

 • استفاده از درایو باعث کاهش تکان ها و ضربات در آسانسور شده که این امر باعث افزایش طول عمر سایر قطعات آسانسور می شود.
 • یکی از وظایف درایوها کنترل دور موتور است که باعث می شود که موتور آسانسور کمتر داغ کند و استهلاک آن کاهش یابد.
 • استفاده درایو در آسانسور باعث کاهش هزینه های مانند برق، سرویس کاری و … می شود.
 • زمانی که از درایو در آسانسور استفاده می شود از کنتاکتورهای کوچک تری استفاده می شود. به دلیل اینکه درایو دارای جریان برق است. این امر باعث می شود صدای آسانسور کم شود.
 • اگر از درایو vvvf در آسانسور استفاده شود دیگر نیازی به فن در کابین آسانسور ندارید.
 • با استفاده از درایو میزان حرکات و ضربات کابین آسانسور در هنگام جابه جایی در بین طبقات از بین می رود.
 • جایگزینی حرکات نرم و بدون ضربه در هنگام جابه جایی در بین طبقات با استفاده از درایو در آسانسور

تا این قسمت مقاله سعی کردیم نکاتی در مورد درایو آسانسور را دراختیار شما قرار دهیم. در ادامه می خواهیم در مورد بهترین درایو آسانسور بیشتر صحبت کنیم.

تابلو فرمان داتیس با درایو زیما

یکی از باکیفیت ترین و بهترین درایو آسانسور، تابلو فرمان داتیس با درایو زیما است. همه به خوبی می دانیم که درایو یک قطعه است که در تابلوی فرمان آسانسور نصب شده است. در حال حاضر یکی از پراستفاده ترین و بهترین درایو در ایران، تابلو فرمان داتیس با درایو زیما است.

یکی از دلایل محبوبیت این برند در ایران قیمت مناسب آن بوده است. از مزایای این تابلوی فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صرفه جویی در مصرف برق به میزان ۳۰ درصد.
 • امکان نصب بر روی انواع موتورهای سینکرون و آسنکرون.
 • به دلیل وجود درایو زیما حرکت آن بسیار نرم و ایده آل است.

تابلوی فرمان پار با درایو یاسکاوا

یکی از بهترین درایو آسانسور، درایو یاسکاوا است. تابلوی فرمان پار با درایو یاسکاوا یکی از با کیفیت ترین نوع تابلوی فرمان آسانسور است. از مزایای این تابلوی فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای موتوری با قدرت ۷/۵ کیلو وات است.
 • به دلیل استفاده از درایوهای VVVF باعث کاهش انرژی و هزینه های برق می شود
 • همچنین به دلیل وجود درایوهای VVVF حرکت آسانسور در بین طبقات نرم و بدون لرزش است.
کلام آخر

ما در سایت آسانسور سخاوت تلاش نمودیم تا بهترین درایو آسانسور را برای شناخت بهتر شما عزیزان معرفی نماییم، امیدواریم این گزارش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. همچنین شما عزیزان می توانید برای خرید انواع لوازم آسانسور از طریق سایت ما (آسانسور سخاوت) خرید خود را تکمیل فرمایید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه