فتوسل وکو

فتوسل وکو

یک آسانسور باید از هرجهت برای استفاده افراد ایمن و مطمئن باشد. به همین علت سازندگان و طراحان آسانسور همواره به فکر تجهیز کردن این وسیله برای حمل مطمئن افراد هستند. درون آسانسورها یک سری سنسور وجود دارد که در هنگام باز و بسته شدن درب آسانسور به‌صورت خودکار و اتوماتیک عمل می‌کند. فتوسل وکو از قدیمی‌ترین و مشهورترین برند سنسورهای درب آسانسور است.

شرکت وکو (WECO) به‌عنوان یک تأمین‌کننده اصلی انواع ردیاب درب‌ها در جهان شناخته شده است. این شرکت در سال ۲۰۰۰ توسط متخصصان و مهندسان باتجربه در این صنعت تأسیس شد. وکو در تولید قطعات الکترونیکی آسانسور تبحر داشته و از آن زمان به بعد تبدیل به یک اسم برجسته در صنعت قطعات آسانسور شده است. این شرکت با استفاده از خلاقیت و نوآوری به تولید قطعات و لوازم آسانسور پرداخته و همواره پیشرو در صنعت تحقیق و توسعه داخلی، طراحی عملی، کنترل دقیق کیفی و نوآوری مداوم در محصولات خود توانسته در بین تمامی رقبایش در این حوزه بسیار قابل‌اعتماد عمل کند.

فتوسل وکو چیست؟

فتوسل وکو چیست؟
فتوسل وکو چیست؟

مکانیزم عملکرد آسانسور حرکت و جابه‌جای افراد در بین طبقات است. استفاده از آسانسور در ساختمان‌هایی با طبقات زیاد متداول است. یکی از مهم‌ترین کاربرد آسانسور، جابه‌جایی آسان افراد در کنار تأمین امنیت آنان به هنگام ورود و خروج از آن است. برای رسیدن به این هدف طراحان و مهندسین به فکر گذاردن سنسوری بر روی درب آسانسور شده تا به هنگام باز و بسته شدن آن صدمه‌ای به افراد وارد نشود.

نحوه عملکرد این سنسور در آسانسور بسیار ساده و اما مهم است. به این صورت در یک طرف درب آسانسور فرستنده‌ای تعبیه شده که امواج الکترومغناطیسی خود را به‌صورت سیگنال‌های نوری به سمت گیرنده می‌فرستد. حال تصور کنید که چیزی مانع از ارسال سیگنال به گیرنده شود؛ در این حالت درب آسانسور به شکل اتوماتیک بسته نخواهد شد تا زمانی که آن شیء کنار رفته و ارسال سیگنال نوری به گیرنده صورت بگیرد.

انواع فتوسل آسانسور و کارایی آن ها

انواع فتوسل آسانسور و کارایی آن ها
انواع فتوسل آسانسور و کارایی آن ها

فتوسل یا سنسور آسانسور از انواع مختلفی برخوردارند که شامل فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای می‌شوند. کار فتوسل ارسال امواج مادون‌قرمز از فرستنده به گیرنده است که در یک فضای آلومینیومی روی قسمتی از درب آسانسور قرار می‌گیرد.

فتوسل نقطه‌ای

فتوسل نقطه‌ای از جهت کارکرد ضعیف‌تر عمل می‌کند چراکه این شکل از سنسور تنها با تولید یک نقطه نوری امواج را ارسال و دریافت می‌کند پس امکان خطا در کار وجود خواهد داشت. این فتوسل باید در ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر از سطح کف کابین نصب شود.

فتوسل پرده‌ای

عملکرد در فتوسل پرده‌ای کارایی بیشتری داشته زیرا مقادیر ارسال سیگنال‌های نوری بیشتر است. به عبارتی تمامی سطح درب ورودی آسانسور را شامل می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت میزان امنیت در این شکل از فتوسل بیشتر خواهد بود. فتوسل پرده‌ای را به دو صورت می‌توان استفاده نمود چراکه این فتوسل از قابلیت نصب، روی دیوار و هم روی درب آسانسور برخوردار است.

سنسور پرده‌ای آسانسور با داشتن فرستنده و گیرنده ای که در دو طرف درب آسانسور نصب شده و توسط یک کابل رابط به سقف کابین آسانسور متصل است به شکلی کاملاً دقیق عمل می‌کند. درواقع عملیات ارسال و دریافت پرتوهای نوری را دیودهای کنترلر انجام می‌دهند. فتوسل پرده‌ای، درب کابین آسانسور را به طور کامل از بالابه‌پایین به‌خوبی اسکن کرده و در صورت نبود هیچ مانعی اجازه بسته شدن می‌دهد.

فتوسل نقطه‌ای یا چشمی

شکل ساده از فتوسل به‌صورت نقطه‌ای یا چشمی است. در این حالت تنها یک گیرنده و فرستنده برای ارسال امواج نوری وجود داشته و به دلیل ساده بودن ساختار آن نسبت به فتوسل پرده‌ای ارزان‌تر است. حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که در هنگام سوارشدن آسانسور درب آسانسور شروع به بسته شدن می‌کند. از خواندن این مطلب متوجه می‌شویم که حتماً در ساختار درب آن آسانسور از فتوسل نقطه‌ای استفاده شده است چرا که بخش‌هایی از بدن ما مانع مناسبی برای قطع ارسال سیگنال‌های نوری به گیرنده‌ها نبوده و به همین علت درب آسانسور بسته می‌شود.

فتوسل پرده‌ای

شکلی کامل از سنسور اتوماتیک درب آسانسور، فتوسل پرده‌ای است که به هنگام بسته شدن درب، امنیت افراد به طور کامل حفظ می‌شود. فتوسل پرده‌ای دارای سنسورهای فراوان بوده که از سقف تا کف آسانسور را تحت پوشش قرار می‌دهد. وجود این پرده نوری در درب ورودی آسانسور سبب شده تا کوچک‌ترین مانع در جلوی آن سبب بسته نشدن درب شود.

تفاوت فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای چیست؟

تفاوت فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای چیست؟
تفاوت فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای چیست؟

تفاوت فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای در نحوه عملکرد آن‌ها به هنگام بسته شدن درب آسانسور است. در قسمت‌های بالا بیان کردیم که فتوسل نقطه‌ای به دلیل هدف قراردادن تنها یک نقطه جهت ارسال سیگنال‌ها به گیرنده در هنگام ارسال پیام بستن درب، احتمال پیش‌آمدن خطا در آن زیاد بوده در نتیجه از جهت امنیتی چندان مناسب نیست.

به‌عنوان‌مثال ممکن است دست شما همچنان از کابین بیرون باشد اما چون خط نوری فتوسل یا چشمی نقطه‌ای آسانسور هنوز قطع نشده، درب آسانسور بسته می‌شود. درحالی‌که در فتوسل پرده‌ای فرستادن و ارسال سیگنال‌ها با نورهای متوالی از امواج مادون‌قرمز در یک سطح وسیع همانند پرده عمل کرده که احتمال خطا برای آن را به صفر می‌رساند.

آموزش نصب فتوسل آسانسور

آموزش نصب فتوسل آسانسور
آموزش نصب فتوسل آسانسور

نصب فتوسل نقطه‌ای بسیار ساده و تنها در یک نقطه از آسانسور انجام می‌شود. معمولاً ارتفاع ۶۰ الی ۷۰ سانتی‌متر از کف آسانسور را به‌عنوان یک استاندارد برای نصب فتوسل نقطه ای در نظر می‌گیرند. محل نصب فتوسل پرده‌ای در قسمت لته های درب و بدنه کابین آسانسور است. توجه کنید فرستنده و گیرنده در هر دو طرف درب باید نصب شود و به‌وسیله یک کابل رابط و توسط یک جعبه تغذیه روی سقف کابین آسانسور قرار داده می‌شود. همواره جهت نصب و راه‌اندازی فتوسل‌ها توصیه می شود تا از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنیم چراکه این سنسورها بسیار حساس بوده و باید در جایگاه خود به‌درستی نصب شوند.

قیمت انواع فتوسل آسانسور

قیمت انواع فتوسل آسانسور
قیمت انواع فتوسل آسانسور

فتوسل‌های وکو جزء بهترین برندهای سنسور درب آسانسور در دنیا هستند. باتوجه‌به امکانات موجود در فتوسل‌ها قیمت انواع نقطه‌ای یا چشمی آن‌ها ارزان‌تر از قیمت انواع فتوسل پرده‌ای است. برای خرید یک محصول تنها توجه به قیمت آن کافی نیست بلکه بهتر است عملکرد و کارایی آن را نیز در نظر داشت. مسلماً فتوسل پرده‌ای از جهت حفظ امنیت استفاده‌کنندگان از آسانسور، عملکرد بالاتری داشته و بالا بودن قیمت آن نسبت به فتوسل نقطه‌ای کاملاً عادلانه است.

کلام آخر

با درنظرگرفتن هدفمان از خرید یک محصول به انتخاب آن می‌پردازیم. برای خرید تجهیزاتی نظیر فتوسل درب آسانسور بهتر است کیفیت آن را در کنار قیمت مناسبش در نظر گرفت. کالاهایی از بهترین برندها همواره به دلیل کیفیت بالای محصولاتشان موردتوجه افراد بوده است. فتوسل وکو نیز بهترین سنسور درب آسانسور در دنیا است که می‌تواند برای مدت طولانی بدون نیاز به تعمیرات مداوم مورد استفاده قرار گیرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه