انواع درب آسانسور

انواع درب آسانسور

همانطور که قبلا اشاره شد درب آسانسور به دو گروه اصلی درب داخل کابین و درب داخل طبقه که مختصرا به آن‏ها درب کابین و درب طبقه گفته می‏شود تقسیم می‏شوند و خود درب طبقه به دو بخش درب اتوماتیک و درب دستی تقسیم می‏شد. حال می‏خواهیم با جزئیات بیشتر به معرفی انواع درب‏های کابین و طبقه بپردازیم.

توجه: برای اینکه راحتتر بتوان درب کابین را از درب طبقه تشخیص داد تصمیم می‏گیریم که درب کابین را با رنگ آبی و درب طبقه را با رنگ قرمز مشخص کنیم. همچنین جهت باز شدن درب‏ها را هم با رنگ سبز نشان می‏دهیم.

درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door :

درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door :
درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door :

همان طور که از نام این نوع درب پیداست لته‏های آن به صورت تلسکوپی روی هم قرار می‏گیرند و نکته حائز اهمیت در انتخاب این نوع درب انتخاب جهت باز شدن یا بسته شدن لته‏ها روی یکدیگر است که هنگام طراحی آسانسور مشاور یا مهندس طراح با توجه به ابعاد و شکل چاه آسانسور و موقعیت لابی طبقات ساختمان جهت درب را تعیین می‏کند. از دیگر نکات مهمی که هنگام طراحی آسانسور به آن توجه می‏کنند تعداد لته‏ های درب آسانسور است. این تعداد فضای داخل چاه و کابین مرتبط است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‏شود مقاله نکات مهم درباره درب آسانسور که هنگام طراحی باید به آن‏ها توجه کرد را که در بخش وبلاگ سایت موجود است مطالعه نمایید.

انواع درب آسانسور تلسکوپی
انواع درب آسانسور تلسکوپی

همانطور که در شکل بالا مشخص است بازشوی درب آسانسور به سمتی گفته می‏شود که وقتی مقابل لته‏ های درب طبقه قرار می‏گیریم می‏بینیم که هنگام باز شدن درب آسانسور لته‏ها به آن سمت حرکت کرده و روی یکدیگر قرار می‏گیرند. پس بنابراین درب‏های تلسکوپی به دو جهت راست بازشو و چپ بازشو تفکیک می‏شوند و بر اساس تعداد لته‏های استفاده شده در درب به صورت‏های درب کابین تلسکوپی دو لته راست بازشو یا مثلا درب طبقه تلسکوپی سه لته چپ بازشو نامیده می‏شوند. همانطور که ملاحظه می‏کنید اسم دقیق درب آسانسور طولانی هست و از طرفی هنگام سفارش گذاری و خرید بعضا با اسامی کوتاه شده یا متفاوتی مواجه می‏شوید به همین منظور پیشنهاد می‏گردد برای آگاهی بیشتر و دقیق‏تر از نکات مهم هنگام سفارش دادن درب آسانسور مقاله هنگام خرید درب آسانسور به چه نکاتی باید توجه کرد؟ را مطالعه فرمایید. این مقاله از طریق همین لینک و در وبلاگ همین سایت موجود است.

درب آسانسور سانترال Central Sliding Door :

درب آسانسور سانترال Central Sliding Door :
درب آسانسور سانترال Central Sliding Door :

با توجه به نام این دسته از درب‏های آسانسور مشخص است که حرکت لته‏ها از مرکز شروع شده و به طرفین امتداد پیدا می‏کند. همانند دیگر انواع درب آسانسور تعداد لته‏ها در نوع سانترال می‏تواند متفاوت باشد و بر اساس تعداد لته اسم این نوع درب می‏تواند مثلا به صورت درب طبقه سانترال دو لته یا درب کابین سانترال چهار لته بیان شوند. در شکل زیر به وضوح این نوع درب نمایش داده شده است.

انواع سانترال دو لته
انواع سانترال دو لته

در درب‏های تلسکوپی باید به این نکته توجه نمود که تعداد لته‏های درب کابین و طبقه بایستی با یکدیگر برابر بوده و جهت یکسانی داشته باشند. البته هیچگاه نمی‏توان در دنیای مهندسی محدودیتی را به طراح وارد نمود چون دست به کار شده و نیاز خود را با یک اختراع برطرف می کند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‏کنم از طریق همین لینک مقاله درب‏های عجیب و غریب آسانسور را مطالعه نموده یا در منوی وبلاگ همین سایت آن را پیدا کنید.

درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door :

درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door
درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door

از دیگر انواع درب‏های آسانسور می‏توان به درب‏های اتوبوسی اشاره کرد. دلیل انتخاب این نام شباهت عملکرد این نوع درب آسانسور به درب‏های اتوبوس است! در این مدل درب لته‏ها به صورت آکاردئونی یا تاشو به صورت تلسکوپی به یک سمت یا سانترال به طرفین جمع می‏شوند. البته این نوع درب بیشتر برای درب کابین آسانسور استفاده می‏شود و در مواردی که محدودیت‏های برای طراح وجود داشته باشد از این نوع درب برای درب طبقه آسانسور نیز استفاده خواهد کرد.

این مدل از درب آسانسور استانداردهای خاص خود را دارد و برای اطلاع از شرایط استانداردی آن پیشنهاد می‏گردد مقاله چرا درب اتوبوسی برای آسانسور؟ را از طریق همین لینک مطالعه بفرمایید. این مقاله در وبلاگ سایت موجود است.

درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door :

درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door :
درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door :

از رایج ترین انواع درب طیقه آسانسور درب‏های لولایی تک لنگه هستند که هم از ایمنی بالایی برخوردارند و هم از لحاظ قیمت تمام شده مقرون به صرفه ترین انواع درب طبقه آسانسور هستند. از آنجاییکه همواره قیمت درب آسانسور یکی از پارامترهای اساسی در قیمت کل آسانسور است معمولا برای پایین آمدن قیمت نهایی قابل اعلام به مشتری از این نوع درب در لیست اجزای آسانسور استفاده می کنند. این نوع درب در دو جهت چپ بازشو و راست بازشو تولید می‏شود و هنگام طراحی و نصب درب بایستی به این نکته توجه نمود وگرنه در صورت نصب ناصحیح ممکن است خسارت جبران ناپذیری به پروژه وارد شود!

درب آسانسور لولایی
درب آسانسور لولایی

درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door :

درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door :
درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door :

در مواردی نیاز به عرض ورودی زیادی به داخل کابین آسانسور داشته باشیم و در عین حال فضای کافی برای بازشوی درب اتوماتیک در چاه آسانسور وجود نداشته باشد و طراح قصد استفاده از حداکثر فضای مفید چاه آسانسور را داشته باشد معمولا از درب‏های لولایی دو لنگه استفاده می‏شود. این موضوع در بیمارستان‏ها و آسانسورهای باربر زیاد مشاهده می‏شود که عرض مفید ورود به کابین از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته برای استفاده از درب آسانسور لولایی دو لنگه در فضای لابی طبقه نیاز به فضای کافی برای باز شدن درب و حرکت برانکارد و گاری حمل بار وجود دارد که طراح بایستی آن فضا را در طراحی خود لحاظ کند.

در طرح مقابل یک نمونه درب طبقه لولایی دو لنگه رو مشاهده می کنید که با یک درب کابین اتوماتیک سانترال چهار لته کوپل شده است.

درب آسانسور کابیت 4 لته
درب آسانسور کابیت ۴ لته

درب آسانسور جمع شو Collapible Door :

درب آسانسور جمع شو Collapible Door
درب آسانسور جمع شو Collapible Door

این نوع درب آسانسور در گذشته در ساختمان‏های مسکونی نیز استفاده می‏شده است اما به مرور زمان و با وضع قوانین استانداردی سختگیرانه‏تر جهت حفظ ایمنی و سلامت مسافران آسانسور کم کم از رده استفاده در آسانسورهای مسکونی خارج شد اما هنوز در آسانسورهای اماکن صنعتی و کارخانجات از این مدل درب آسانسور استفاده می‏شود. از دلایل این کار هم می‏توان به قیمت تمام شده بسیار پایین، عملکرد بسیار ساده و تقریبا بی نیازی از هرگونه سرویس و نگهداری تخصصی اشاره کرد. البته از جمله دلایل فنی این کار هم استفاده تقریبا حداکثری از فضای لابی طبقه و ایجاد حداکثر بازشو برای کابین آسانسور است.

درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door :

درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door
درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door

یکی از متفاوت ترین انواع درب اتوماتیک آسانسور که نتیجه برآورده شدن نیازهای طراحی بوده است درب آسانسور کشویی عمودی معروف به درب آسانسور گیوتینی است. عملکرد این مدل درب دقیقا مشابه درب‏های اتوماتیک کشویی رایج است با این تفاوت که به جای باز شدن به طرفین چپ/راست به بالا یا پایین باز می شود. کاربرد این مدل درب هم معمولا برای آسانسورهای غذابر، آسانسورهای کتاب‏بر بوده و گاهی اوقات در آسانسورهای ماشین‏بر یا آسانسورهای باربر هم از این مدل درب استفاده می‏شود. البته بنا به نیاز پروژه و محدودیت‏های طراحی از این مدل درب بعضا در آسانسورهای مسکونی نیز استفاده شده است.

همانند درب آسانسور کشویی درب آسانسور گیوتینی نیز به سه گروه کلی تقسیم می شود؛ بالا بازشو، پایین بازشو و وسط بازشو. البته این کجا و آن کجا!

درب آسانسور منحنی Curved Door :

درب آسانسور منحنی Curved Door
درب آسانسور منحنی Curved Door

به طور کلی درب آسانسور منحنی در دسته بندی درب‏های آسانسور کشویی سانترال یا درب آسانسور لولایی قرار می‏گیرند اما به دلیل زیبایی خاص و طراحی چشمنوازی که دارند معمولا به صورت یک دسته جداگانه معرفی می‏گردند. نیاز به توضیح نیست که این مدل درب به صورت ویژه در آسانسورهای فوق لاکچری و دارای کابین و چاه گرد یا دارای سطح مقطع منحنی استفاده می‏شود. معمولا هتل‏ها، فروشگاه‏ها و مراکز نمایشگاهی خیلی خاص برای جذب مشتری و ایجاد زیبایی بصری در محیط های عمومی خود از این مدل درب استفاده می‏کنند اما سازندگان ساختمان‏های فوق لاکچری نیز از طرفداران درب آسانسور منحنی هستند.

به دلیل اینکه درب آسانسور منحنی در اکثر مواقع در آسانسورهای پانوراما (پانورامیک) استفاده می شوند معمولا به صورت شیشه ای با فریم استیل یا تمام شیشه ای تولید می گردند و به همین دلیل برای حفظ ایمنی و سلامت مسافران آسانسور باید مراحل سخت استانداردی را پشت سر بگذارد.

برای آشنایی بیشتر با آسانسورهای پانوراما (پانورامیک) از طریق همین لینک به مقاله دنیای آسانسورهای لاکچری ویا به وبلاگ همین سایت مراجعه نمایید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه