انواع درب آسانسور

انواع درب آسانسور

درب آسانسور به دو گروه اصلی درب داخلی آسانسور و درب داخل طبقه که مختصرا به آن‏ها درب کابین و درب طبقه گفته می‏ شود تقسیم می‏ شوند و خود درب طبقه به دو بخش درب اتوماتیک و درب دستی تقسیم می ‏شد. حال می ‏خواهیم با جزئیات بیشتر به معرفی انواع درب‏ های کابین و طبقه بپردازیم.

توجه: برای اینکه در تصاویر این مقاله راحتتر بتوان درب کابین را از درب طبقه تشخیص بدهید، درب کابین را با رنگ آبی و درب طبقه را با رنگ قرمز مشخص کرده ایم. همچنین جهت باز شدن درب‏ ها را هم با رنگ سبز نشان می‏ دهیم.

درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door

درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door :
درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door :

همان طور که از نام این نوع درب پیداست لته ‏های آن به صورت تلسکوپی روی هم قرار می‏ گیرند و نکته حائز اهمیت در انتخاب این نوع درب ها، انتخاب جهت باز شدن یا بسته شدن لته ‏ها روی یکدیگر است که هنگام طراحی آسانسور مشاور یا مهندس طراح با توجه به ابعاد و شکل چاه آسانسور و موقعیت لابی طبقات ساختمان جهت درب را تعیین می‏کند.

از دیگر نکات مهمی که هنگام طراحی آسانسور به آن توجه می ‏کنند تعداد لته‏ های درب اسانسور است. این تعداد فضای داخل چاه و کابین مرتبط است.

انواع درب آسانسور تلسکوپی
انواع درب آسانسور تلسکوپی

همانطور که در شکل بالا مشخص است بازشوی درب اسانسور به سمتی گفته می‏ شود که وقتی مقابل لته‏ های درب طبقه قرار می ‏گیریم می‏ بینیم که هنگام باز شدن درب آسانسور لته ‏ها به آن سمت حرکت کرده و روی یکدیگر قرار می ‏گیرند.

پس بنابراین درب تلسکوپی آسانسور به دو جهت راست بازشو و چپ بازشو تفکیک می‏ شوند و بر اساس تعداد لته ‏های استفاده شده در درب به صورت‏ های درب کابین تلسکوپی دو لته راست بازشو یا مثلا درب طبقه تلسکوپی سه لته چپ بازشو نامیده می ‏شوند.

همانطور که ملاحظه می‏ کنید اسم دقیق درب اسانسور طولانی هست و از طرفی هنگام سفارش گذاری و خرید بعضا با اسامی کوتاه شده یا متفاوتی مواجه می‏شوید به همین منظور پیشنهاد می‏گردد برای آگاهی بیشتر و دقیق ‏تر از نکات مهم هنگام سفارش دادن درب آسانسور مقاله هنگام خرید درب آسانسور به چه نکاتی باید توجه کرد؟ را مطالعه فرمایید. این مقاله از طریق همین لینک و در وبلاگ همین سایت موجود است.

درب آسانسور سانترال Central Sliding Door

درب آسانسور سانترال Central Sliding Door :
درب آسانسور سانترال Central Sliding Door :

با توجه به نام این دسته از درب‏ های آسانسور مشخص است که حرکت لته ‏ها از مرکز شروع شده و به طرفین امتداد پیدا می‏ کند. همانند دیگر انواع درب آسانسور تعداد لته‏ ها در نوع سانترال می‏ تواند متفاوت باشد و بر اساس تعداد لته اسم این نوع درب می ‏تواند مثلا به صورت درب طبقه سانترال دو لته یا درب کابین آسانسور سانترال چهار لته بیان شوند. در شکل زیر به وضوح این نوع درب نمایش داده شده است.

انواع سانترال دو لته
انواع سانترال دو لته

در درب تلسکوپی آسانسور باید به این نکته توجه نمود که تعداد لته‏ های درب کابین و طبقه بایستی با یکدیگر برابر بوده و جهت یکسانی داشته باشند.

البته هیچگاه نم ی‏توان در دنیای مهندسی محدودیتی را به طراح وارد نمود چون موارد زیاید در طراحی و استاندارد باید بررسی و مورد توجه قرار بگیرد.

درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door

درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door
درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door

از دیگر انواع درب‏ های آسانسور می ‏توان به درب‏ های اتوبوسی اشاره کرد. دلیل انتخاب این نام شباهت عملکرد این نوع درب اسانسور به درب‏های اتوبوس است! در این مدل درب، لته ‏ها به صورت آکاردئونی یا تاشو به صورت تلسکوپی به یک سمت یا سانترال به طرفین جمع می‏ شوند. البته این نوع درب بیشتر برای درب کابین اسانسور استفاده می‏ شود و در مواردی که محدودیت‏ های برای طراح وجود داشته باشد از این نوع درب برای درب طبقه آسانسور نیز استفاده خواهد کرد.

این مدل از درب اسانسور استانداردهای خاص خود را دارد و برای اطلاع از شرایط استاندارد آن پیشنهاد می کنیم صفحه مربوط به استاندارد آسانسور را مطالعه فرمایید.

درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door

درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door :
درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door :

از رایج ترین انواع درب طبقه آسانسور، درب ‏های لولایی تک لنگه هستند که هم از ایمنی بالایی برخوردارند و هم از لحاظ قیمت تمام شده مقرون به صرفه ترین انواع درب طبقه آسانسور هستند.

از آنجایی که همواره قیمت درب آسانسور یکی از پارامترهای اساسی در قیمت کل آسانسور است معمولا برای پایین آمدن قیمت نهایی قابل اعلام به مشتری از این نوع درب در لیست اجزای آسانسور استفاده می کنند.

این نوع درب در دو جهت چپ بازشو و راست بازشو تولید می ‏شود و هنگام طراحی و نصب درب بایستی به این نکته توجه نمود وگرنه در صورت نصب ناصحیح ممکن است خسارت جبران ناپذیری به پروژه وارد شود!

درب آسانسور لولایی
درب آسانسور لولایی

درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door

درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door
درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door

در مواردی اگر نیاز به عریض تر شدن فضای ورود به داخل کابین آسانسور داشته باشیم و در عین حال فضای کافی برای بازشوی درب اتوماتیک در چاه آسانسور وجود نداشته باشد و طراح قصد استفاده از حداکثر فضای مفید چاه آسانسور را داشته باشد معمولا از درب‏ های لولایی دو لنگه استفاده می‏شود. این موضوع در بیمارستان‏ ها و آسانسورهای باربر زیاد مشاهده می‏ شود که عرض مفید ورود به کابین از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته برای استفاده از درب آسانسور لولایی دو لنگه در فضای لابی طبقه نیاز به فضای کافی برای باز شدن درب و حرکت برانکارد و گاری حمل بار وجود دارد که طراح بایستی آن فضا را در طراحی خود لحاظ کند.

در طرح مقابل یک نمونه از بهترین درب لولایی آسانسور دو لنگه رو مشاهده می کنید که با یک درب کابین اتوماتیک سانترال چهار لته کوپل شده است.

درب آسانسور کابیت 4 لته
درب آسانسور کابیت ۴ لته

درب آسانسور جمع شو Collapible Door

درب آسانسور جمع شو Collapible Door
درب آسانسور جمع شو Collapible Door

این نوع درب اسانسور در گذشته در ساختمان‏ های مسکونی نیز استفاده می شد اما به مرور زمان و با وضع قوانین جدید استاندارد آسانسور و سختگیری بیشتری جهت حفظ ایمنی و سلامت مسافران آسانسور کم کم از رده استفاده در آسانسور مسکونی خارج شد اما هنوز در آسانسورهای اماکن صنعتی و کارخانجات از این مدل درب آسانسور استفاده می‏ شود.

از دلایل استفاده این نوع درب ها در این بازه زمانی می‏ توان به قیمت تمام شده بسیار پایین، عملکرد بسیار ساده و تقریبا بی نیازی از هرگونه سرویس و نگهداری تخصصی اشاره کرد. البته از جمله دلایل فنی این کار هم استفاده تقریبا حداکثری از فضای لابی طبقه و ایجاد حداکثر بازشو برای کابین آسانسور است.

درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door

درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door
درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door

یکی از متفاوت ترین انواع درب اتوماتیک آسانسور که نتیجه برآورده شدن نیازهای طراحی بوده است. درب اسانسور کشویی عمودی معروف به درب آسانسور گیوتینی می باشد کخ عملکرد این مدل درب دقیقا مشابه درب‏ های اتوماتیک کشویی رایج است با این تفاوت که به جای باز شدن به طرفین چپ یا راست به بالا یا پایین باز می شود.

کاربرد این مدل درب هم معمولا برای آسانسورهای غذابر، آسانسورهای کتاب‏ بر بوده و گاهی اوقات در آسانسورهای ماشین ‏بر یا آسانسورهای باربر هم از این مدل درب استفاده می ‏شود. البته بنا به نیاز پروژه و محدودیت‏ های طراحی از این مدل درب بعضا در آسانسور مسکونی نیز استفاده شده است.

همانند درب آسانسور کشویی درب آسانسور گیوتینی نیز به سه گروه کلی تقسیم می شود؛ بالا بازشو، پایین بازشو و وسط بازشو. البته این کجا و آن کجا!

درب آسانسور منحنی Curved Door

درب آسانسور منحنی Curved Door
درب آسانسور منحنی Curved Door

به طور کلی درب آسانسور منحنی در دسته بندی درب‏ های آسانسور کشویی سانترال یا بهترین درب لولایی آسانسور قرار می ‏گیرند اما به دلیل زیبایی خاص و طراحی چشم نوازی که دارند معمولا به صورت یک دسته جداگانه معرفی می‏ گردند ولی قیمت درب آسانسور کشویی نسبتا بالا می باشد و این به دلیل طراحی خاص این محصول است.

نیاز به توضیح نیست که این مدل درب به صورت ویژه در آسانسور فوق لاکچری و دارای کابین و چاه گرد یا دارای سطح مقطع منحنی استفاده می ‏شود. معمولا هتل ‏ها، فروشگاه‏ ها و مراکز نمایشگاهی خیلی خاص برای جذب مشتری و ایجاد زیبایی بصری در محیط های عمومی خود از این مدل درب استفاده می ‏کنند اما سازندگان ساختمان‏ های فوق لاکچری نیز از طرفداران درب آسانسور منحنی هستند.

به دلیل اینکه درب آسانسور منحنی در اکثر مواقع در آسانسورهای پانوراما (پانورامیک) استفاده می شوند معمولا به صورت شیشه ای با فریم استیل یا تمام شیشه ای تولید می گردند و به همین دلیل برای حفظ ایمنی و سلامت مسافران آسانسور باید مراحل سخت استانداردی را پشت سر بگذارد.

برای آشنایی بیشتر با آسانسورهای پانوراما (پانورامیک) از طریق همین لینک به مقاله دنیای آسانسورهای لاکچری و یا به وبلاگ همین سایت مراجعه نمایید.

انواع رنگ درب آسانسور

انواع رنگ درب آسانسور
انواع رنگ درب آسانسور

یکی از مهم ترین کاربردهای رنگ پودری الکتروستاتیک در ساخت رنگ درب آسانسور است. انواع رنگ پودری الکتروستاتیک شامل  رنگ مسی چکشی، رنگ زرشکی چکشی، رنگ نقره ایی چکشی، سفید صدفی، نسکافه ای، سفید چرم، کرم چرم، زرشکی طلایی و رنگ کرم می باشد. درب اسانسور رنگ مسی و رنگ کرم رنگ پرکاربرد و استاندارد برای درب های لولایی آسانسور محسوب می شود.

معمولا از ورقه های استیل دارای طرح و رنگ متنوع برای جذابیت بیشتر درب آسانسور استفاده می شود. جذابیت و زیبایی درب آسانسور طلایی در مقایسه با سایر رنگ ها بسیار بیشتر بوده و مورد پسند مشتریان زیادتری قرار دارد. همچنین قیمت درب آسانسور در ایران با رنگ طلایی قیمت بالاتری نسبت به درب هایی در رنگ استیل نقره ای، شامپاینی، استیل گندمی، دودی، صدفی یا سفید و استیل کرمی دارد.

بدنه اصلی درب آسانسور از فولاد ساخته شده و توسط ورقه های استیل که دارای رنگ های مختلفی است پوشیده می شود. استفاده از انواع رنگ برای درب یا کابین آسانسور باعث شکیل و زیبا شدن محیط و افزایش کیفیت درب می شود. درب های آسانسور در طرح های متنوعی چون طرح نیم دایره، خوشه گندم، گل رز، طرح برجسته، منحنی، طرح برگ .طرح خشدار تولید شده و در بازار عرضه می گردد.

بهترین درب های آسانسور کدامند و باید چه ویزگی هایی داشته باشند؟

 بهترین درب آسانسور
بهترین درب آسانسور

درب های آسانسور در دو گروه درب های کابین و درب طبقات قرار می گیرند که از لحاظ نوع کارکرد دوباره به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می شوند. این دو مدل درب در نوع نیروی لازم برای باز و بسته شدن با یکدیگر متفاوت هستند.

محل ورودی طبقات به کابین مکان قرار گیری درب آسانسور است که انواع آن ها شامل درب آسانسور لولایی، سانترال یا از وسط بازشو، درب آکاردئونی آسانسور و درب های تلسکوپی یا از یک طرف باز شو هستند. با توجه به نوع آسانسور و نوع کاربری آن و استاندارهای نصب آسانسور می توان نوع و اندازه بازشوی درب را انتخاب کرد.

انواع مختلفی درب آسانسور در حال حاضر تولید می شود که بهترین درب آسانسور همان درب اتوماتیک است که در مدل های لولایی، تلسکوپی و سانترال ساخته شده اند.

استفاده از این درب ها در ساخت آسانسور باعث خودکار باز و بسته شدن درب کابین و درب طبقات آسانسور می شود. این درب های اتوماتیک را بیشتر در دو نوع تلسکوپی و سانترال طراحی و پیاده سازی می کنند. به طوری که در درب آسانسور تلسکوپی نحوه باز و بسته شدن درب فقط از یک سمت انجام می گیرد. همچنین درب سانترال آسانسور از وسط باز شده و از کناره ها بسته می شوند.

درب های اتوماتیک از قسمت های کنتانت، کفشک، سیل درب، لته ها و چهارچوب ساخته شده اند. این درب ها به عنوان بهترین درب آسانسور می توانند از لحاظ ایمنی دستگاه آسانسور بسیار اهمیت دارند.

همچنین برای نصب و طراحی آن ها باید نهایت دقت را داشته و از افراد با تجربه استفاده کرد. هر یک از قطعات درب آسانسور باید بدون کوچکترین خطا یا اندازه گیری غلط نصب شوند؛ در غیر ای صورت طل عمر مفید درب ها کاهش یاقته، خرابی های مکرری پیش آمده و خسارت های جانی و مالی بسیاری بوجود خواهد آمد.

قطعات به کار رفته در این درب های اتوماتیک باید بسیار با کیفیت باشد؛ زیرا اگر از قطعات نامرغوب در ساخت این درب ها استفاده گردد باعث کاهش عمر مفید درب ها شده و سبب ایجاد خرابی و استهلاک در سایر قطعات می شود. از این رو بهتر است برای خرید قطعات به خصوص خرید درب آسانسور اصل و با کیفیت برای آسانسور به نمایندگی ها و شرکت های معتبر و شناخته شده مراجعه نمایید.

لیست تولید کنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور

 لیست تولید کنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور
لیست تولید کنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور

در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در حوزه تولید تجهیزات آسانسور مانند درب، کابین، موتور  فعالیت می کنند. هر یک از این تولیدگنندگان در ساخت محصولات خود روش های متفاوتی را به کار می برند که باعث شده برخی از برندها محصولات با کیفیت تر و بهتری را وارد بازار نمایند. در این بخش از مقاله لیست تولیدکنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور را ارائه می دهیم.

 • شرکت صنایع آسانسور رهام
 • شرکت آسانسور کانیار
 • گروه صنعتی پارسه
 • شرکت رسیس
 • گروه تولیدی طیبی
 • شرکت تولید درب آسانسور سمان در
 • درب آسانسور سلکوم ایتالیا
 • درب آسانسور سلکوم ترک
 • درب آسانسور سلکوم چین
 • شرکت آسانسور توتال

یکی از بهترین شرکت های تولید کننده آسانسورها و قطعات آن به ویژه ساخت درب آسانسور، شرکت تولیدی سخاوت است که در این حوزه فعالیت دارد و توانسته با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت رضایت مشتریان را در سطح بالا بدست آورد.

درب های آسانسور سخاوت از ورق فولادی ساخته شده و نصب آسان و سریع دارد؛ همچنین کارکرد بیصدا، استحکام خوب، مقاومت در مقابل پوسیدگی و حفظ کیفیت در سالیان طولانی از ویژگی های مهم درب های آسانسور سمان درب است. زیبایی و تنوع طرح های این نوع درب ها با سلیقه و طراحی داخلی ساختمان از تناسب خوبی برخودار می باشد.

انواع طرح و مدل درب آسانسور

انواع طرح و مدل درب آسانسور
انواع طرح و مدل درب آسانسور

درب های آسانسور در طرح ها و مدل های متنوعی به شرح زیر تولید و عرضه می شوند. برای ساخت چهارچوب این نوع درب ها از ورق ۲ میلیمتر و برای لته درب از ورق ۱.۲۵ میلیمتر استفاده می شود. درب آسانسورهای طرح دار دارای ارتفاع ۲ متر بوده و در مراحل تولید آن ها دستگاه های CNC به کار می روند.

در ساخت این درب ها از رنگ الکترواستاتیک در رنگ های مختلف استفاده می شود که تنوع و زیبایی خاصی به این درب ها می دهد. درب های با طرح های مختلف در اندازه های متفاوت قابل تولید و سفارش هستند و مشتری بر حسب سلیقه خود می تواند رنگ و طرح مدنظر خود را اعلام کند.

معمولا درب های طرح دار  در رنگ های کرم چرم و مسی چکشی آماده تحویل هستند و رنگ های سفید چرم، سفید صدفی، زرشکی طلائی، زرشکی مشکی، نسکافه ای، قهوه ای سوخته از دسته رنگ های سفارشی می باشند.

 • درب آسانسور طرح خورشیدی
 • درب آسانسور طرح مینیاتوری
 • درب آسانسور طرح فوپا ترک
 • درب آسانسور طرح ستاره
 • درب آسانسور طرح گل
 • درب آسانسور طرح کلاسیک
 • درب آسانسور طرح مدرن
 • درب آسانسور طرح دیپلمات
 • درب آسانسور طرح الماس
 • درب آسانسور طرح زنبوری
 • درب آسانسور ساده سنگین
 • درب آسانسور کرکره ای
 • درب آسانسور طرح آسا
 • درب آسانسور طرح ونوس

درب آسانسور شیشه ای و کارایی

درب آسانسور شیشه ای و کارایی
درب آسانسور شیشه ای و کارایی

عملکرد درب آسانسور شیشه ای مثل درب های اتوماتیک آسانسور بوده و به صورت تک درب، دو درب و حتی بیشتر ساخته می شود. جنس درب این نوع آسانسور از شیشه است و کمترین محدوده عرض آن  ۷۰ سانتیمتر لحاظ می گردد.

آسانسورهای شیشه ای در دو نوع کششی و هیدرولیکی ساخته شده اند؛ که طراحی آسانسورهای شیشه ای کششی متناسب با ساختمان های مرتفع بوده و در ساخت آن ها از سیم بکسل و وزنه استفاده می شود. وجود کابین شیشه ای در این گونه آسانسورها باعث دیده شدن تجهیزات مکانیکی آسانسور شده است.

در ساخت آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی، سیم بکسل و وزنه به کار نمی رود و  برای استفاده در ساختمان های بلند مناسب نیست. در این نوع آسانسور شیشه ای تجهیزات مکانیکی آسانسور قابل مشاهده نیستند.

کارایی و کاربرد درب آسانسورهای شیشه ای

کارایی و کاربرد درب آسانسورهای شیشه ای
کارایی و کاربرد درب آسانسورهای شیشه ای

درب آسانسور شیشه ای در موارد بسیاری چون در نمای ساختمان‌ ها و مجتمع های تجاری دارای ارتفاع متوسط، هتل ها، تالارها و جاهای لوکس، در فروشگاه ‌های زنجیره‌ای چند طبقه و در داخل ساختمان ‌های مسکونی بسیار لوکس  کاربرد دارد.

جمع بندی

در این مقاله در مورد انواع رنگ درب آسانسور و درب آسانسور شیشه ای صحبت شد. همچنین بهترین درب آسانسور را انواع درب اتوماتیک آسانسور معرفی کردیم و انواع آن ها را به طور مختصر توضیح دادیم. در قسمتی از مقاله نیز لیست تولیدکنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور آورده شد و انواع درب های طرح دار آسانسور را به طور خلاصه معرفی کردیم.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه