مقاومت ترمز آسانسور

مقاومت ترمز آسانسور

استفاده از مقاومت ترمز آسانسور استفاده از این وسیله حمل و نقل را آسانتر کرده است.  با اینحال مقاومت ترمز نه تنها در آسانسور بلکه در جاهای دیگر نیز کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.  در این مقاله به معرفی انواع مقاومت ترمز می پردازیم.

نحوه عملکرد و ویژگی مقاومت ترمز آسانسور

مقاومت ترمز برای راه اندازی موتور،  در حرکت بالا به پایین آسانسور نقش اصلی را دارد.  همینطور با جذب انرژی احیا کننده اضافی تولید شده در حین عملیات باعث می شود تا از آسیب به آسانسور جلوگیری شود.

برای حرکت آسانسور دو مد اصلی وجود دارد.  یکی مد موتوری، که برای بالا کشیدن جسم سنگین (کابین) در حال اعمال نیرو و گشتاور در حالت و سیستم تعادلی است.  به طوریکه اگر شخصی سوار آسانسور باشد،  مد موتوری کابین را طوری به سمت بالا می کشد، که هنگامی که کابین خالی است و به سمت پایین کشیده می شود،  نیرو و گشتاور در حالت تعادل باشد.

دومی مد ژنراتوری است،  که در این صورت موتور گشتاور مثبتی ایجاد نکرده،  و سیستم با وزن خود جابجا می شود. به این صورت که وقتی فردی درون کابین است، جسم سنگین به سمت پایین کشیده می شود، و هنگامی که کابین خالی است به سمت بالا کشیده می شود.

در حالت ژنراتوری موتور هیچ انرژی تولید نکرده، بلکه شروع به تولید ولتاژ و فرکانس می کند.  اما اگر باز دوباره آسانسور به حالت مد موتوری برگردد، در این حالت موتور شروع به تولید انرژی نموده و ولتاژ باس ( DC خروجی درایو) نیز افزایش می یابد.

از آنجایی که مقاومت ترمز در آسانسورهایی با راه اندازی اینورتر استفاده می شود. طریقه بستن آن طوری است که مقاومت ها از طریق یک سوئیچ و به صورت موازی با ترمینال موتور در سیستم آسانسور قرار می گیرند.

بنابراین وقتی سیستم سیگنال خطا را دریافت کرد، بلافاصله مقاومت ها وارد مدار می شوند. همینطور برای اینکه بتوان زمان ورود به مقاومت را به مدار تشخیص داد،  بهترین راه مقایسه ولتاژ باس با مقدار مرجع مورد نظر است.

منظور از مرجع مورد نظر نیز مقدار ولتاژی که  در حالت مد موتوری برای بالا کشیدن کابین به سمت بالا توسط موتور ایجاد شده می باشد.

کاربرد مقاومت ترمز در آسانسور

کاربرد مقاومت ترمز در آسانسور
کاربرد مقاومت ترمز در آسانسور

به طور کلی از مقاومت ترمز آسانسور در هنگامی که انرژی مکانیکی حاصل از موتور با شدت و اینرسی بالا کاهش می یابد،  برای تخلیه آن از مقاومت ترمز استفاده می شود.

هنگامی که آسانسور به دلایل ترمزهای  مکرر و نیز اقدامات ناگهانی بسیار عمل می کند،  در این حالت ولتاژ باس به شدت افزایش یافته و ممکن است به خازن پایه DC برای عبور آسیب برساند.

برای رفع این مشکل مقاومت ترمز را در سیستم به طور موازی با ترمینال موتور قرار داده تا انرژی احیا کننده زیادی را جذب کند. اما این روش بازدهی ضعیفی دارد و هزینه های ساخت و ساز زیادی را با خود به همراه دارد.

در روش دیگر که یک راهکار کارآمدتر برای تخلیه انرژی اضافی است،  استفاده از مقاومت دوم بر روی محور دوم می باشد. به این ترتیب که وقتی آسانسور به بالا یا پایین حرکت می کند،  در حالت ژنراتوری است.

در این موقع همانطور که گفته شد مقاومت ترمز برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آسانسور شروع به جذب انرژی احیا کننده اضافی می کند،  که در طول عملیات تولید شده است. بنابراین استفاده از یک کنترل الکترونیکی از قدرت تخلیه شده این انرژی که از عبور بر مقاومت ترمز تولید شده جلوگیری می کند.

به طوریکه اگر انرژی منعکس شده بر روی درایوها با شیارهای موازی نصب شده با DC در حد بالایی باشد،  ولتاژ باس نیز تا شروع پیغام سیگنال خطا افزایش می یابد،  که با نصب مقاومت دوم این مشکل حل می گردد.

انواع مقاومت ترمز

مقاومت های ترمز با توجه به نوع کاربردشان در مدل های مختلف وجود دارد. از مهم ترین مقاومت های ترمز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت ترمز پله برقی
 • مقاومت ترمز اینورتر
 • مقاومت ترمز جرثقیل
 • مقاومت ترمز آلومینیومی
 • مقاومت ترمز دینامیکی
 • مقاومت ترمز سرامیکی
 • مقاومت ترمز تاور کرین
 • مقاومت ترمز howcore
 • مقاومت ترمز سیمی
 • مقاومت ترمز درایو
 • مقاومت بار

 مقاومت ها علاوه بر آسانسور در جرثقیل های ریلی،  دروازه ای،  بازویی و مخصوص باراندازها و پله برقی و سایر موارد ذکر شده کاربرد دارند.

همینطور انواع مقاومت ترمز از لحاظ مدل شامل موارد زیر می باشند:

 • مقاومت ترمز های مدل DEG که در جعبه های گالوانیزه قرار می گیرند و دارای پوشش فلزی هستند
 • مقاومت ترمزهای مدل DEG درون جعبه های گالوانیزه قرار داده شده اند،  و دارای پوشش های سیمانی با ترمینال های سیم پیچی شده هستند.
 • مقاومت ترمزهای مدل BEG درون جعبه های گالوانیزه قرار دارند،  و از نوع مقاومت های تودار و فولادی هستند،  که درونشان سیم مقاومت از جنس کروم آلومینیوم می باشد.
 • مقاومت ترمزهای مدل GWG که ایزوله شده بوده،  که با یک نوع سرامیک در برابر لرزش های ترافیکی مقاوم و محکم هستند.

مقاومت ترمزهای اینورتر و سرامیکی  معمولا از نوع سرامیکی و مدل GWG می باشند.  در آسانسورها نیز از مقاومت ترمزها با هر چهار نوع مدل استفاده می شود. البته مدل های کم و بیش متنوع وجود دارند که برای استفاده در آسانسور این چهار مدل بیشترین کارایی را دارند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه