پیشگیری خرابی آسانسور

پیشگیری خرابی آسانسور

 آسانسور در دنیای امروز و با توجه به گسترش برج‌ها و آسمان‌خراش‌ها از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار هستند و به دغدغه‌ای برای طراحان ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند.

گذشته از ضروری بودن آسانسور در دنیای امروز برای ساختمان‌ها این وسیله به ابزاری برای زیباسازی ساختمان هم تبدیل شده که در کنار این موارد ایمنی آسانسور بسیار پراهمیت بوده و همواره باید مورد توجه سازندگان و طراحان آسانسورها قرار گیرد.

عوامل تاثیرگذار بر خرابی آسانسورها

عوامل تاثیرگذار بر خرابی آسانسورها
عوامل تاثیرگذار بر خرابی آسانسورها

از جمله مواردی که سبب خرابی آسانسور و کاهش ایمنی آن می‌شود می‌توان به استفاده بیش از ظرفیت آسانسور، باز و بسته شدن بدون احتیاط و با شتاب آسانسور، دائما روشن بودن فن اتاقک یا لامپ‌های کابین، فشردن مکرر شاستی در زمانی که چراغ شاستی روشن است، مانع بسته شدن در آسانسور به صورت دستی به سبب نبود فتوسل یا چشمی، ایجاد تکانه در آسانسور به شکل عمدی، ضربه زدن به درب‌ها و شاستی، نشت آب یا مواد شوینده به درون کابین، چاه و مکانیزم در آسانسور، عوض نکردن قطعه‌های فرسوده شده و یا تعمیر جزئی برای کاهش هزینه‌ها، نادیده گرفتن صداهای غیرعادی و بی‌توجهی به توصیه‌های شرکت سرویس‌دهنده اشاره کرد.

اهمیت مراقبت و نگهداری از آسانسورها

اهمیت مراقبت و نگهداری از آسانسورها
اهمیت مراقبت و نگهداری از آسانسورها

از این رو در دنیای امروز که آسانسورها نقش بسیار پراهمیت و کلیدی را در زندگی انسان دارند و رفت و آمد سان را برای افراد فراهم می‌کنند مراقبت و نگهداری از آنها بسیار حائز اهمیت بوده و باید به منظور نگهداری از این وسیله و همچنین جلوگیری از خرابی آن به نکات لازم توجه کرد چراکه بدون این وسیله در برخی از ساختمان‌ها و برج‌ها رفت و آمد غیرممکن می‌شود و خرابی جزئی این وسیله می‌تواند سبب بروز اختلالاتی شود.

خرابی آسانسورها گاه به سرعت قابل رفع بوده و گاه به شکل جدی‌تری هستند که نیاز به صرف هزینه‌های بالا داشته و مدت زمان بیشتری را برای اصلاح خرابی می‌طلبند.

چگونه مانع خرابی آسانسورها شویم ؟

این درحالی است که اگر نسبت به درستی استفاده از آنها توجه شود و در زمان لازم سرویس آنها انجام پذیرد همانند سایر وسایل کمتر دچار نقص و خرابی می‌شوند. یا اینکه اگر دچار خرابی شوند، خرابی‌ها در مدت زمان کوتاه‌ تر و با صرف هزینه کتری قابل اصلاح می‌باشند.

خرابی آسانسورها می‌تواند سبب اختلالات بسیاری در ساختمان‌ ها شود و این در صورتی است که با رعایت برخی از نکات ساده می‌توان مانع از بروز این خرابی‌ها شد.

عوامل موثر در جلوگیری از خرابی آسانسورها

 • ضرورت ارتقا قطعات

در کارکرد آسانسورها زمان از اهمیت بالایی برخوردار است، در واقع سالم بودن یا ناسالم بودن آسانسور را به آسانی می‌توان با توجه به واکنش‌ها و عملکرد آن متوجه شد، برای مثال با مقایسه مدت زمان انتظار برای رسیدن آسانسور به طبقه مورد نظر ضمن لحاظ کردن ترافیک ایجادشده در طبقات دیگر با معیارهای استاندارد و یا مدت زمان تعریف‌شده از سوی سازنده دستگاه می‌توان به آسانی به سلامت یا عدم سلامت آسانسور پی برد، در صورتی که این مدت زمان بیش از زمان تعیرف شده و استاندارد باشد و یا این تاخیر در انتظار تکرار شود به طور حتم نقصی در کارکرد آسانسور وجود دارد.

این مشکل می‌‌‍تواند ناشی از یک نقص فنی ساده باشد مثل فرسوده و مستهلک شدن یک قطعه که راه افزایش سرعت و یا رفع مشکل موجود ارتقا آن قطعه به قطعه جدید است و از دستگاه با قطعات فرسوده نمی‌توان توقع کارکرد لازم و همراه با تکنولوژی امروز را داشت.

فارغ از اینکه تعمیر گاه به شکل ساده قابل انجام بوده و گاه مستلزم صرف هزینه‌های بالا بوده و باید قطعات به صورت کامل به قطعاتی با نوآوری‌های جدید ارتقا یابند، ارتقا قطعات می‌تواند تا ۵۰ درصد در کاهش نقص‌ها موثر باشد و سرعت آسانسور را تا ۴۰ برابر افزایش دهد.

گرچه تعویض سیستم رله و به روزرسانی آن با استانداردهای نوین بسیار هزینه‌بر است اما گاهی اوقات این حرکت ضروری است، به منظور ارتقاء سطح کیفی آسانسورهای قدیمی چندین سال است که از سیستم میکروپروسسوری بهره گرفته می‌شود و با وجود اینکه هزینه‌بر است اما بعضی از مواقع یک ضرورت بوده و باید نسبت به آن اقدام کرد چراکه دستگاه‌های قدیمی به سبب نبود قطعات و یا عدم آشنایی تعمیرکاران با سیستم‌های قدیمی و همچنین فاقد کیفیت لازم بودن رفته رفته کنار گذاشته می‌شوند و در واقع می‌توان گفت تعویض آنها بسیار مقرون به صرفه‌تر از هزینه‌های مکرر برای تعمیرشان خواهد بود.

 • جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور آسانسور وقطعات

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر خرابی آسانسورها گرم شدن بیش از حد و یا داغ شدن ناگهانی سیستم درایو و کنترل آن است، در روش نصب کشی آسانسور، قطعات در پشت بام تعبیه می‌شوند که این بخش دارای هواکش روی دیوارها بوده و این شیوه با بروز مشکل همراه بوده و زمانی که هوا گرم است احتمال گرم شدن قطعات آسانسور و ورود آسیب به آنها وجود دارد که بسیار خطرناک و هزینه‌بر است.

از این رو بهتر است برای پیشگیری از بروز این مشکل با استفاده از یک سیستم خنگ‌کننده در اتاق تجهیزات آسانسور مانع از ورود چنین آسیبی شد، این سیستم باید به گونه‌ای باشد که استانداردهای لازم به منظور کنترل دما و رطوبت محل نگهداری آن لحاظ شده باشد و همچنین با کاور کردن منافذ موجود در اتاقک و همین طور ورودی‌ها مانع از ورود گرد و غبار شود.

 • کاهش مصرف انرژی

از دیگر مواردی که سبب خرابی آسانسورها می‌شود مصرف بالای انرژی در آنها بوده و این وسیله به سبب عملکرد بالا انرژی بسیاری را از دست می‌دهد و هر چقدر بیشتر از آن استفاده شود میزان انرژی مصرفی هم افزایش خواهد یافت از این رو برای جلوگیری از این موضوع می‌توان به تکنولوژی‌های نوین روی آورد.

استفاده از ساز و کار دستگاه‌های امروز می‌تواند به جلوگیری از این موضوع کمک کند، این روزها تکنولوژی ساخت آسانسور با استفاده از سیستم درایو و جریان مستقیم موفق شده که انرژی مصرفی را تا ۷۴ درصد کاهش دهد، علاوه بر این سرعت دستگاه هم افزایش یافته و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

 • جلوگیری از نفوذ مواد شوینده در چاهک

از دیگر عوامل که سبب خرابی آسانسور می‌شوند نفوذ مواد شوینده بود که این مشکل را می‌توان با احتیاط مانع شد و هنگام تمیز کردن آسانسور به جلوگیری از ورود مواد شوینده به داخل چاه آسانسور دقت داشت چراکه در اثر برخورد قطعات با مواد شوینده آسیب‌های جدی بسیاری به وجود می‌آیدد پس اندکی مراقبت در هنگام تمیز کردن شیارهای کناری آسانسور می‌تواند مانع از بروز بسیاری از خرابی‌ها شود.

 • ضرورت تعمیر به موقع قطعات

از دیگر مواردی که سبب بروز خرابی در آسانسورهای می‌شود عدم توجه به تعمیر به موقع است، برای مثال گاهی به سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها نسبت به تعمیر قطعات فرسوده بی‌توجهی می‌شود که همین بی‌توجهی ممکن است هزینه‌های به مراتب بالاتری را در آینده به همراه داشته باشد و سبب بروز خرابی‌های بیشتر و کاهش عمر مفید دستگاه شود، از این رو یکی از راه‌های جلوگیری از خرابی آسانسورها توجه به تعمیرات به موقع است.

 • خودداری از باز و بسته کردن دستی درب آسانسور

از دیگر عوامل موثر بر خرابی آسانسورها باز و بسته کردن دستی آنهاست، مکانیزم آسانسور به شکلی طراحی شده که باز و بسته شدن آن با برق کار می‌کند اما گاها افراد با دست اقدام به باز کردن در آسانسور کرده و یا به سبب عجله با دست مانع از بسته شدن در آسانسور می‌شوند که این حرکت به شدت سبب کاهش عمر دستگاه و بروز آسیب‌های جدی در ساز و کار آن می‌شود که برای جلوگیری از خرابی باید نسبت به این موضوع توجه داشت.

 • پرهیز از تکان دادن عمدی کابین

تکان دادن کابین از دیگر عوامل موثر در بروز خرابی بوده که اغلب توسط کودکان و گاها به صورت مزاح توسط اشخاص بزرگ مشاهده می‌شود که همین ایجاد تکانه عمدی می‌تواند سبب بروز مشکل در اتصالات دستگاه شود و خطر سقوط را به همراه داشته باشد که این موضوع باید مورد توجه باشد و توسط والدین به کودکان گوشزد شود.

 • خاموش کردن لامپ‌ها در مواقع عدم استفاده از دستگاه

روشن بودن دائمی لامپ‌ها هم از جمله عواملی است که سبب بالا رفتن استهلاک دستگاه می‌شود و برای جلوگیری از آن باید طراحی به گونه‌ای باشد تا در مواقع عدم استفاده لامپ‌ها به صورت خودکار خاموش شوند و یا اگر به صورت دستی هستند، کاربران در مواقع عدم استفاده آنها را خاموش کنند.

 • پرهیز از فشردن مکرر شاستی انتظار

گاها دیده می‌شود که افراد نسبت به فشار دادن دائم دکمه یا شاستی انتظار مبادرت می‌ورزند در صورتی که فشردن مکرر دکمه هیچ تاثیری در کاهش زمان انتظار نخواهد داشت و تنها سبب ورود ضربه به آسانسور شده و عمر مفید دستگاه و کارکرد بهینه آن را کاهش می‌دهد.

 • توجه به ظرفیت آسانسور

توجه به ظرفیت آسانسور
توجه به ظرفیت آسانسور

 از عادات بدی که سبب بروز خرابی در آسانسورها می‌شود سوار شدن به اندازه فضای کابین و بیش از ظرفیت آسانسور است که سبب اعمال فشار به قطعات و خرابی دستگاه می‌شود، علاوه بر این مهم‌ترین بحث ایجاد پارگی در کابل‌ها و خطر سقوط به چاهک و مرگ افراد است و سالانه افراد بسیاری به سبب بی‌توجهی به همین موضوع ساده جان خود را از دست می‌دهند، بنابراین توجه به این نکته ساده بسیار حائز اهمیت است.

 • پرهیز از به کار بردن قطعات نامرغوب

از دیگر اشتباهاتی که سبب بروز خرابی در آسانسورها می‌شود استفاده از قطعات فاقد مرغوبیت لازم بوده که بسیار پراهمیت بوده و باید سعی کرد از قطعات دارای استاندارد لازم و مرغوب استفاده شود چراکه استفاده از قطعات نامرغوب حتی با قیمت بسیار پایین می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 • استفاده از فن تنها در مواقع ضروری

از دیگر مواردی که سبب بروز خرابی در آسانسور می‌شود روشن ماندن دائمی فن است، با وجود اینکه در آسانسورها دائما در حال باز و بسته شدن هستند و هوای داخل کابین در حال تازه شدن اما گاها نیاز به روشن کردن فن است که هنگام خروج باید حواستان به خاموش کردن فن باشد چراکه روشن ماندن دائمی آن می‌تواند سبب بالا رفتن استهلاک و خرابی آسانسور شود.

 • ضرورت سرویس به موقع

از دیگر نکات مهمی که تا حد بسیار زیادی از خرابی آسانسور جلوگیری می‌کند سرویس به موقع و منظم آن است که باید مورد توجه باشد.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم را برده باشید و پیشنهاد می کنیم با انجام به موقع و دوره ای خدمات تعمیر و بازبینی از ایجاد صدمات سنگین مالی و جانی آسانسورها جلوگیری کنید. سوالات و نظرات خود را برای ما درج نمائید.

 

 

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه