یو پی اس آسانسور UPS

یو پی اس آسانسور UPS

امروز با توجه به گسترش زندگی آپارتمان نشینی، تعداد مجتمع­ها رو به افزایش است و به دلیل طبقات زیاد در این ساختمان­ها، جهت حمل­ونقل باید از آسانسور استفاده شود.

آسانسور به عنوان وسیله­ای در جهت کمک به جابجایی بار و نفرات بین طبقات ساختمان مورد استفاده قرار می­گیرد و تقریبا در هر ساختمونی با یک آسانسور مواجه می­شوید.

از سوی دیگر آسانسور وسیله ­ای الکتریکی است که با برق شهری کار می­کند و چنان­چه برق با قطعی رو­به­ رو شود،‌ برای آسانسور هم مشکل ایجاد می­شود. در این شرایط باید یک راه حل جانبی وجود داشته باشد، UPS همان راه حلی است که در این شرایط به کمک آسانسور  و افراد داخل آن خواهد شتافت.

یو پی اس آسانسور (UPS) چیست ؟

کلمه UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply به معنای منبع تغذیه­ ی بدون وقفه بوده و جایگزینی برای تامین برق آسانسور به هنگام قطعی منبع اصلی است. در تمامی آسانسورهای نصب شده در ساختمان­های مسکونی،‌ تجاری و صنعتی امکان قطعی برق خواهد بود و از همین رو وجود UPS امری حیاتی تلقی می­گردد.

یو پی اس آسانسور (UPS) چگونه کار می­کند؟

یو پی اس آسانسور (UPS) چگونه کار می­کند؟
یو پی اس آسانسور (UPS) چگونه کار می­کند؟

هنگامی که آسانسور ارتباط خود را با منبع اصلی که جریان برق شهری است، از دست دهد یوپی­ اس به طور خودکار در مدار قرار می­گیرد. یوپی­اس به وسیله­ی باتری­ اقدام به تامین برق مورد نیاز آسانسور کرده و جابجایی منبع از برق شهری به یوپی­ اس تنها چند ثانیه زمان خواهد برد. پس از وصل شدن دوباره برق، یوپی­ اس به طور خودکار آسانسور را به برق شهری متصل کرده و اقدام به شارژ باتری­های خود خواهد کرد.

ویژگی­ های UPS :

 • UPS ها کاملا اتوماتیک هستند و نیازی به دخالت دستی در راه­اندازی آن­ها به هنگام قطعی جریان برق نخواهد بود.
 • اندازه UPS به گونه­ای است که در هر مکانی می­توان آن را قرار داد.
 • UPS مستقیما از برق برای شارژ باتری­ها استفاده کرده و خطری ندارد.
 • UPSها فاقد هر گونه آلودگی صوتی یا هوایی هستند.
 • در هنگام قطعی برق، انرژی مورد نیاز آسانسور را تامین خواهد کرد.
 • مقدار زمان کار آسانسور پس از قطع شدن جریان منبع اصلی، بستگی به توان باتری­ها خواهد داشت.
 • در صورتی که اطلاعات مهمی را بر روی وسیله­ی الکتریکی خود نگهداری می­کنید، به وسیله یوپی­اس از آن­ها می­توانید نگهداری کنید.

کاربرد یو پی ­اس UPS :

قطع شدن منبع تغذیه اصلی هر وسیله­ای مشکلی خواهد بود که ممکن است با آن روبه ­رو شوید. از همین سو وجود یک راه حل ایمن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است مخصوصا در آسانسور که به هنگام قطعی برق ممکن است فردی در داخل آسانسور باشد. استفاده از منابع پشتیبانی صحیح در این شرایط کاربرد خود را نشان می­دهند و یوپی­اس هم یکی از همین منابع خواهد بود. یوپی­اس در هنگام قطعی جریان منبع اصلی به شما کمک خواهد رساند. اگه پوپی ­اس در آسانسور تعبیه شده باشد، به هنگام قطع برق به طور خودکار آسانسور تا نزدیک­ترین طبقه منتقل می­شود، در آن طبقه درب به صورت خودکار باز شده و به شما اجازه می­ دهد از آسانسور خارج شوید.

انواع یو پی ­اس UPS :

انواع یو پی ­اس UPS :
انواع یو پی ­اس UPS :

یوپی­اس به دلیل تنوع در معماری و فناوری به سه دسته اصلی تقسیم می­شوند.

 1. مدل آفلاین : مدل آفلاین یوپی­اس تنها در زمانی فعال می­گردد که منبع تغذیه ­ی اصلی یا همان برق شهری دچار قطعی شود. در این حالت آسانسور سریعا انرژی مورد نیاز خود را از باتری یوپی­اس تامین خواهد کرد.
 2. مدل آنلاین :‌ نوع آنلاین یوپی­اس مناسب افرادی است که به دنبال داشتن توان خروجی مناسب برای وسیله­ی الکتریکی هستند. در این مدل جریان برق شهری توسط رکتیفایر به جریان مستقیم تبدیل می­گردد،‌ پس از آن با کمک اینورتر تبدیل به جریان متناوب می­شود. در این مرحله جریان برق آماده­ی ورود به دستگاه خواهد بود و ولتاژ ورودی را بدین شکل کنترل می­کنید. مدل آنلاین یوپی­اس جهت حفاظت از دستگاه نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
 3. مدل لاین اینتر اکتیو : زمانی که شما داده­های بسیار مهمی را در اختیار دارید،‌ جهت نگهداری از آن­ها و جلوگیری از آسیب به داده­ ها توسط نوسانات برق می­تواند از یوپی­اس استفاده کنید. مدل لاین اینتراکتیور یوپی اس همیشه روشن است. هنگامی که ولتاژ ورودی طبیعی است به شارژ خواهد پرداخت و در صورت مشاهده نوسانات برق، برق توسط باتری ­ها تامین می­شود تا مشکل نوسانات برطرف شود. با این روش کمترین آسیب به وسیله­ی الکتریکی شما وارد خواهد شد.

زمان برق­دهی یو پی ­اس به چه عواملی بستگی دارد؟

زمان برق­ دهی یوپی­اس که بک­آپ تایم نامید می­شود،‌ به عوامل مختلفی نظیر تعداد باتری­ ها،‌ آمپر،‌ شارژر و توان مصرفی بستگی دارد و هر UPS دارای توان­ مختلفی است که بسته به مشخصات آسانسور یا وسیله ­ی الکتریکی خود می­توانید از مدل­ه ای ۶۰۰VA، ۱KVA، ۱,۵KVA، ۲KVA و … انتخاب کنید.

معرفی بخش ­های مختلف یوپی ­اس :

یوپی­ اس ها به طور کلی از چهار بخش اساسی تشکیل می­شوند.

 1. باتری : در هنگام قطعی برق، وظیفه­ی رساندن انرژی به دستگاه با باتری آن خواهد بود و از مهم­ترین اجرای هر یوپی­اسی به شمار می­رود. حتی در صورت وجود نوسانات مضرر در جریان برق ورودی به دستگاه، از باتری برای تامین انرژی استفاده می­کنند تا مشکل برطرف شود و بدین شکل کمترین آسیب به وسیله­ ی شما وارد خواهد شد.
 2. رکتیفایر یا یکسو کننده : رکتیفایر وظیفه­ی تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم را در یوپی­اس دارد و به عبارتی دیگر AC را به DC تبدیل می­کند.
 3. سوئیچ
 4. مبدل DC به AC یا اینورتر : برعکس رکتیفایر، اینورتر وظیفه­ ی تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب را خواهد داشت و خروجی آن معادل ولتاژ برق شهری است.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه