آسانسور برج ایفل فرانسه؛ بررسی مشخصات؛ ارتفاع و نکات مهم

آسانسور برج ایفل فرانسه؛ بررسی مشخصات؛ ارتفاع و نکات مهم

بدون شک زمانی که صحبت از کشور فرانسه به میان می آید، اولین تصویری که در ذهن همه مردم جهان نقش می بندد، برج ایفل خواهد بود. این برج که امروزه لقب بلندترین سازه فلزی جهان را با خودش یدک می کشد، سالیان سال است که نماد کشور فرانسه شده است. اما شاید بسیاری از افراد نمی دانستند که در این برج زیبا، آسانسورهایی تعبیه شده است که وظیفه حمل و جابه جایی افراد را به عهده دارند. آسانسور برج ایفل روزانه تعداد زیادی از بازدید کنندگان را برای صعود به این برج، یاری می رساند.

آشنایی با برج ایفل

آشنایی با برج ایفل
آشنایی با برج ایفل

برج بلند ایفل که در شهر پاریس قرار دارند، امروزه به یکی از مهمترین مکان های گردشگری دنیا بدل شده است. جالب است بدانید که فرایند ساخت این برج تقریبا ۲ سال به طول انجامید و در ساخت آن از گروه های بسیار زیادی، کمک گرفته شده است. این برج تقریبا از ۱۸۰۳۸ قطعه فلزی متصل به یکدیگر ساخته شده است و ارتفاعی در حدود ۳۲۴ متری دارد. اگر قرار بودن به جای این برج یک آپارتمان امروزی بسازند، این آپارتمان می توانست ۸۱ طبقه داشته باشد!

تقریبا از همان ابتدای ساخت این برج، از آسانسورهایی رونمایی کردند که می توانست برای جابه جایی گردشگران مورد استفاده قرار بگیرند. تکنولوژی ساخت آسانسور برج ایفل در همان زمان خودش نیز، جز تکنولوژی های برتر به حساب می آمده است. از آن جایی که هنوز هم این برج به قوت خودش باقی مانده است، می توان انتظار داشت که آسانسورهای آن نیز بهتر از گذشته، به کار خودشان ادامه دهند. سازنده اصلی این برج فردی به نام گوستاو ایفل بود که این برج را به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه، در دست ساخت قرار داد.

آسانسور برج ایفل فرانسه؛ بررسی مشخصات؛ ارتفاع و نکات مهم
آسانسور برج ایفل فرانسه؛ بررسی مشخصات؛ ارتفاع و نکات مهم

اگر نگاهی به برج ایفل بیاندازید متوجه می شود که ساخت آن در سه سکو خلاصه می شود. سکوی اول این برج فاصله تقریبی ۵۷ متری را از سطح زمین دارد. سکوی دوم این برج ۱۱۵ و سکوی سوم آن نیز ۲۷۶ متر با زمین فاصله دارند. اگر سری به برج ایفل زده باشید متوجه می شوید که بعد از این سه قسمت، یک آنتن رادیویی و یک رستوران قرار دارد. در ساخت این برج از حدود ۷ هزار تن فولاد استفاده شده و جالب است بدانید که وزن این سازه، با احتساب آسانسور برج ایفل، در حدود ۱۰ هزار تن محاسبه شده است.

آشنایی با آسانسور برج ایفل

آشنایی با آسانسور برج ایفل
آشنایی با آسانسور برج ایفل

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، در این برج آسانسورهایی واقع شده است که وظیفه حمل بازدیدکنندگان را به عهده دارند. با توجه به ساخت سه سطحی برج ایفل، آسانسورهای این برج نیز در سه سطح مختلف تولید شده اند. از این رو برای اینکه بتوانید به بالاترین نقطه برج ایفل مراجعه کنید باید از سه آسانسور مختلف بهره ببرید. نکته جالب توجه در آسانسور برج ایفل که فاصله بین زمین تا طبقه اول را طی می کند این است که این آسانسور مانند آسانسورهای معمولی که به صورت عمودی حرکت می کنند، نیست!

آسانسور طبقه اول بین پایه های این برج حرکت کرده و شکل حرکتی ان به صورت مورب و قطری است. درواقع آسانسورهای سطح های بعدی برج ایفل، مانند آسانسورهای معمولی، طبقات را به صورت عمودی طی می کنند.

ارتفاع آسانسورهای برج ایفل

ارتفاع آسانسورهای برج ایفل
ارتفاع آسانسورهای برج ایفل

نکته جالب توجه در خصوص آسانسورهای برج ایفل این است که طبق محاسبات انجام شده، آسانسور برج ایفل در طول یک سال، مسافتی در حدود ۱۰۳ هزار کیلومتر را طی می کند. برای درک میزان مسافت طی شده توسط این آسانسورها باید بدانید که ۱۰۳ هزار کیلومتر مسافتی برابر با ۲ بار سفر به دور کره زمین است! به همین سادگی می توان متوجه شد که این آسانسور با آسانسورهای معمولی بسیار متفاوت است!

اما جالب است بدانید که آسانسورهای این برج در چه ارتفاعی قرار گرفته اند. آسانسوری که در طبقه اول این برج واقع شده است، در ارتفاع ۱۹۰ فوتی (۵۸ متری) قرار گرفته است. دو آسانسور بعدی به ترتیب، یکی در ارتفاع ۳۷۶ فوتی (۱۱۵ متری) و دیگری در ارتفاع ۹۰۰ فوتی (۲۷۵ متری) از سطح زمین هستند. آسانسور برج ایفل دارای یک مکانیزم بسیار پیشرفته بوده و با دقت بسیار زیادی طراحی شده است. این آسانسور وظیفه دارد تا روزانه هزاران بازدیدکننده را جابه جا کند، از این رو در ساخت آن نهایت استانداردها رعایت شده است.

نتیجه گیری
نتیجه گیری
نتیجه گیری

برج ایفل به عنوان بلندترین سازه فلزی جهان، به نماد کشور فرانسه بدل شده است. این برج که ارتفاعی در حدود ۳۲۴ متری دارد، از سه سطح مجزا از یکدیگر ساخته شده است. از این رو گردشگرانی که قصد بازدید از این برج بلند را دارند، باید به کمک آسانسور برج ایفل، این سه سطح را طی کنند. آسانسور اولی که فاصله بین سطح زمین و طبقه اول را طی می کند، به صورت مورب و قطری حرکت کرده و دو آسانسور دیگر این برج، که فاصله بین سکوهای دیگر را طی می کنند، به صورت عمودی وظیفه جابه جایی خودشان را انجام می دهند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه