امنیت آسانسور

امنیت آسانسور به چه عواملی بستگی دارد؟ آسانسور ایمن چیست؟

از آنجایی که آسانسور به طور مستقیم با جان افراد در ارتباط است، نمی‌توان از مسائل مربوط به امنیت کابین آن به راحتی گذشت. متاسفانه برخی از ساختمان‌های قدیمی مسئله مربوط به امنیت آسانسور را خیلی جدی نمی‌گیرند و همین امر باعث شده خطرات و خسارات جانی و مالی زیادی رخ دهد. با توجه به مدرن و پیشرفته شدن زندگی فعلی افراد و به روز شدن تکنولوژی‌هایی که در ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود، آسانسور ایمن نیز در جایگاه مهم‌تری قرار دارد.

از این رو بسیاری از مالکان ساختمان‌های شیک و به روز برای ایمنی آسانسور خود اهمیت بیشتری قائل شده‌اند؛ زیرا نمی‌خواهند اتفاق ناگوار و ناگهانی برای مشتریان و کاربران آنها رخ دهد. شاید برای شما سوال شود که چه عواملی در افزایش امنیت کابین آسانسورها تاثیرگذار است یا اینکه چه آسانسوری را می‌توان ایمن در نظر گرفت؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این عوامل مهم و ضروری توضیح دهیم.

سه مسئله مهم در افزایش امنیت آسانسور

با توجه به اینکه آسانسورها بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره افراد هستند، سازندگان و اپراتورهای سیستم‌های بالابر به امنیت کابین‌ها اهمیت زیادی می‌دهند. در واقع آنها تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا آسانسورهایی مطابق با استانداردهای ایمنی طراحی و تولید کنند و تنها آسانسورهای ایمن را در اختیار خریداران و متقاضیان قرار دهند. در بخش‌های بعدی مسائل مهم مربوط به امنیت کابین آسانسور را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

۱. بازرسی شرایط آسانسور حداقل سالی یک‌بار

شما به عنوان مالک یک ساختمان باید مطمئن شوید که حداقل سالی یک بار آسانسور شما تحت بازرسی کامل متخصصان قرار می‌گیرد. به طور معمول بعد از اینکه آسانسوری نصب و راه‌اندازی می‌شود، بازرسی کاملی را پشت سر می‌گذارد.

پس از اولین بازرسی، باید سالانه یا هر ۲ سال یک بار این بازرسی دوباره اجرا شود تا از عملکرد روان کابین آسانسور اطمینان حاصل کرد. بازرسی آسانسور برای اطمینان از ایمنی و انطباق کامل کابین امری حیاتی است و نباید با تعمیر آسانسور جایگزین شود.

در طول بازرسی، متخصص مطمئن می‌شود که کابین آسانسور از عهده تمامی تست‌ها برآمده و در شرایط مناسب برای تحمل حداکثر وزن مورد نظر قرار گرفته است. در ساختمان‌هایی که اغلب تعداد افرادی که با آسانسور جابجا می‌شوند خیلی زیادی است، فرآیند بازرسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. طی روند بازرسی نکات زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • اطمینان از فعالیت درست درب آسانسور
 • شناسایی و رفع هرگونه آسیبی که در سقف، نرده‌ها یا دیوار آسانسور وجود دارد
 • بررسی روشنایی کافی کابین آسانسور
 • جایگزینی هر یک از چراغ‌های آسیب دیده کابین
 • بررسی وجود سپرهای ایمنی بر روی وسایل روشنایی کابین
 • اطمینان از واضح بودن حداکثر ظرفیت آسانسور
 • اطمینان از وصل بودن تلفن اضطراری آسانسور به خطوط ضروری
 • بارزسی میزان صدا و لرزش آسانسور به هنگام حرکت
 • بررسی پنل‌های درب آسانسور
 • اطمینان از فرود آرام و صحیح کابین آسانسور
 • بررسی وجود علائم ضروری و اخطار همانند عدم استفاده از آسانسور به هنگام آتش‌سوزی
تعمیر و نگهداری منظم آسانسور
تعمیر و نگهداری منظم آسانسور

۲. تعمیر و نگهداری منظم آسانسور

دومین مسئله‌ای که ارتباط مستقیمی با امنیت آسانسور دارد، مربوط به روند تعمیر و نگهداری آسانسور خواهد بود. تعمیر و نگهداری منظم کلید ضمانتی است که نشان می‌دهد آسانسور مورد نظر بازرسی شده و مطابق با استانداردهای ایمنی به تایید رسیده است.

طی مراحل تعمیر و نگهداری مسائل احتمالی رخ می‌دهند که باید اقدامات لازم برای تعمیر و اصلاح آنها انجام شود. تنها با تعمیر منظم می‌توان از آسیب‌های بیشتر آسانسور جلوگیری کرد. توجه به روش تعمیر و نگهداری آسانسور به مالکان ساختمان کمک می‌کند تا در درازمدت هزینه‌های خود را کاهش دهند.

چک کردن ایمنی اتاق ماشین آسانسور
چک کردن ایمنی اتاق ماشین آسانسور

۳. چک کردن ایمنی اتاق ماشین آسانسور

از آنجایی که اتاق ماشین آسانسور به گونه‌ای طراحی شده که اصلی‌ترین قطعات مربوط به آسانسور در آن قرار گرفته، به منظور بررسی امنیت کابین آسانسور باید از ایمنی این اتاق مطمئن شد. این اتاق باید قفل باشد و در دسترس عموم افراد قرار نگیرد.

به عبارت دیگر افراد آموزش ندیده و غیر مجاز نباید به اتاق ماشین آسانسور دسترسی داشته باشند. دسترسی به این اتاق تنها باید برای تکنیسین‌های آسانسور امری راحت محسوب شود. از این رو هرگز از اتاق آسانسور برای نگهداری وسایل سرایداری همانند سطل و غیره استفاده نکنید. موارد زیر باید در اتاق ماشین آسانسور رعایت شوند:

 • تست آژیر دود و سیستم اعلام حریق
 • بررسی سطح روغن ماشین آسانسور
 • اطمینان از روغن‌کاری صحیح همه قسمت‌های آسانسور
 • بررسی شرایط سیم‌کشی به منظور اعلام فرسودگی یا رفع نقوص
 • حذف اشیایی که مانع دسترسی به تجهیزات آسانسور هستند

سخن آخر

در این راهنما سعی کردیم شما را تا حدودی با عوامل تاثیرگذار بر روی امنیت آسانسور آشنا کنیم و اصلی‌ترین مسائلی که باید به هنگام بازرسی کابین آسانسور تحت بررسی قرار بگیرند را به طور خلاصه شرح دادیم. شما نیز به عنوان مالک یک ساختمان، مسئولیت بزرگی را بر عهده دارید، بنابراین سعی کنید بهترین متخصص و تکنسین آسانسور را برای چک و ارزیابی کردن شرایط آسانسور خود بیابید. به زبان ساده، مسائل امنیتی کابین آسانسور از جمله اصلی‌ترین مسائل محسوب می‌شوند که نمی‌توان خیلی ساده از کنار آنها گذشت.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه