علت قطع و وصل برق آسانسور چیست؟ {تشخیص و عیب یابی}

علت قطع و وصل برق آسانسور چیست؟ {تشخیص و عیب یابی}

برای یافتن مشکلات خرابی در آسانسورها باید در ابتدا توسط متخصص عیب یابی شود و سپس خرابی مورد نظر تعمیر گردد. نگهداری و انجام سرویس دوره ای این دستگاه می تواند تا حد زیادی از بروز خرابی زود هنگام و از کار افتادن آسانسور جلوگیری کند. همچنین اطلاع از خرابی و عیب یابی دقیق می تواند مانع ایجاد حوادث ناگوار شود.

صدای کوبیدن آسانسور، قطع و وصل برق آسانسور و باز نشدن درب آسانسور آن از مهم ترین نشانه های خرابی در این دستگاه برقی است. رعایت استانداردها در هنگام نصب و راه اندازی و استفاده درست از آسانسور تا میزان زیادی از بروز خرابی و خطرات احتمالی جلوگیری می کند ولی با گذشت زمان و کارکرد طولانی مدت دستگاه دچار خرابی خواهد شد. پس باید تعمیر نگهداری آسانسور خود را به صورت دوره ای توسط یک شرکت متخصص به مانند آسانسور سخاوت بسپارید.

عوامل الکتریکی از کار افتادن آسانسور

  • نوسان بالا در برق ورودی
  • قطع کامل برق ورودی دستگاه آسانسور
  • عدم وجود باتری پشتیبان
  • تک فاز شدن یا دوفاز شدن برق آسانسور
  • تداخل فرکانس بالا در برق ورودی

علت قطع و وصل برق آسانسور

علت قطع و وصل برق آسانسور

یکی از عوامل مهم برای تشخیص و عیب یابی خرابی آسانسور، یافتن علت قطعی برق در آسانسور است. به طور کلی مشکلات موجود در سیستم داخلی آسانسور مربوط به ایرادات الکتریکی و مکانیکی این بخش می شود که باید توسط متخصص معتبر تشخیص و رفع گردد تا از خرابی گسترده در آسانسور جلوگیری شود. در بیشتر عیب های آسانسور و سیستم الکتریکی آن می توانند قطعات زیر و اشکالات بوجود آمده در آن ها نقش داشته باشند.

۱.فیوز ها

برای یافتن علت خرابی در آسانسور بررسی فیوز نقطه شروع خوبی خواهد بود. فیوز به منبع قدرت متصل بوده و در آن جریان اتصال کوتاه زیادی در دسترس است. برای این شرایط می توان از فیوزهای کنترل جریان با ظرفیت قطع کنندگی بالا استفاده کرد.

۲.اتصال ناقص (شل بودن اتصال)

نقاط اتصال زیادی در یک مدار وجود دارد که می تواند باعث قطعی برق در آسانسور شوند. مشکلات اتصالات در مواقعی رخ می دهد که مدت زیادی از کارکرد آسانسور گذشته باشد. این مشکل در مدارهای تغذیه و قدرت که جریان بالایی عبور می کند با اهمیت است. وجود اتصالات ناقص در مدار قدرت باعث افزایش دما در آن نقطه شده که این حرارت به سایر قطعات منتقل خواهد شد. عناصر حساس مثل رله های اضافه بار یا قطع کننده های مداری حرارتی در صورت مواحه با حرارت زیاد می تواند علت قطع و وصل برق آسانسور و ایجاد مشکلات متعدد شود.

۳.کنتاکت های معیوب

کنتاکت های معیوب

 

مشکلات مربوط به کنتاکت های معیوب به صورت اُفت پتانسیل دیده می شود و در تجهیزاتی چون کلیدهای شستی،راه اندازهای موتور آسانسور، کلیدهای قطع و وصل، کنتاکتورها و رله ها اتفاق می افتد.
عواملی که موجب عدم هدایت برق در کنتاکت می شود شامل فشار کم کنتاکت، آلودگی و غبار روی کنتاکت ها یا پوشیده شدن کنتاکت ها با لایه اکسید است. حالت وصل متقاطع مشکل دیگری در یک کنتاکت دوپل دو حالته است در این شرایط قبل از قطع شدن یکی از کنتاکت هایی که قبلا وصل بوده، کنتاکتی که از قبل قطع است وصل می شود. در صورتی که در یک زمان در مدار هر دو کنتاکت NO و NC حالت مشابه داشته باشند در کنترل مدار مشکل ایجاد می شود.

۴.علامت سیم های اشتباه

علامت سیم های اشتباه

عیب یابی برای این مشکل که در زمان مونتاژ ممکن است رخ دهد دشوار است؛ زیرا در یک کابل تعداد زیادی رشته سیم وجود دارد که هر یک به بخش خاصی از آسانسور می رود. جابه جایی شماره ها در اعداد شماره سیم ها از مشکلات رایج مربوط قطع برق آسانسور است؛ برای مثال اگر در یک طرف سیم برچسب ۶۹ باشد ولی در سر دیگر آن شماره ۹۶ نوشته باشد.

مشکل در اتصال سیم ها به جعبه ترمینال از دیگر ایرادات مربوط به قطع برق در آسانسورها است. بیشتر این مشکل در مواقعی که جعبه بزرگ با تعداد زیادی سیم وجود دارد و ممکن است سیم در یک خانه بالاتر یا پایین تر از جای خود به پیچ وصل گردد.

حتما مطالعه کنید : لیست خطاهای تابلو فرمان آسانسور

۵.ولتاژ پایین

اندازه گیری ولتاژ فرمان و ولتاژ خط از دیگر مواردی است که می توان برای یافتن علت قطع و وصل برق آسانسور بررسی کرد. ولتاژ پایین و ولتاژ سیم نامناسب ممکن است باعث خوب کار نکردن مدار گردد.

۶.عیب های ترکیبی

 این نوع عیب ها شامل الکتریکی – مکانیکی، الکتریکی – فشار (فشار مایع یا هوا) و الکتریکی – دما است. مشکلات پیش آمده نمی تواند تعیین کند که کدام مورد باعث بروز عیب شده است و این تشخیص را دشوار می کند. در برخی موارد هر دو عامل ممکن است باعث بروز خرابی شده باشند.
در این مواقع بهترین راه حل بررسی مدار الکتریکی است. در صورتی که هر دو مولفه سبب خرابی باشند باید هر دو مورد بررسی قرار گیرند.

۷.سیم کشی و اتصال اشتباه

سیم کشی و اتصال اشتباه

تعدادی از قطعات آسانسور مثل کلیدهای حرارتی و فشاری دارای کنتاکت های NOو NC، رله ها و کلیدهای حدی برای بررسی در دسترس نیستند. زمانی که یکی از دو کنتاکت ها در دسترس استفاده شود ممکن است خطای سیم کشی بوجود آید.

حتما مشاهده کنید : کابین آسانسور و انواع آن

جمع بندی

در همه موارد نمی توان گفت علت قطع و وصل برق آسانسور مربوط به قطع جریان برق ورودی سیستم است؛ زیرا تمام آسانسورها دارای باتری پشتیبان آسانسور هستند. در این صورت اگر ناگهان برق ورودی قطع شود باتری به مدار وارد شده و آسانسور در نزدیک ترین طبقه متوقف می شود و تا وصل مجدد برق در صورتی که به قسمت ‌های الکتریکی یا مکانیکی آسیبی وارد نشده باشد دوباره حرکت می کند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه