آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

استفاده از انرژی های تجدید پذیر همانند خورشید، برای تولید انرژی هایی مثل برق از آرمان های همیشگی انسان ها از گذشته های دور تا به حال بوده است که سبب به وجود آمدن فناوری جدید شده است. در گذشته تنها برای خانه هایی که در مکان های دور افتاده از شهر بودند و امکان دسترسی به منابع انرژی وجود نداشت فناوری خورشیدی راه نجات انسان ها در دسترسی به انواع انرژی بود اما امروزه استفاده از انرژی خورشیدی گسترش یافته است و تلاش می شود تا حد امکان بتوان از این مزیت فوق العاده استفاده نمود.

از مزایای انرژی خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. تجدید پذیر بودن
 2. عدم آلودگی های زیست محیطی
 3. کاهش اثرات تغییر آب و هوا
 4. کاهش هزینه صورتحساب های انرژی های مختلف (برق ، گاز و …)

آسانسور خورشیدی چیست ؟

آسانسور خورشیدی چیست
آسانسور خورشیدی چیست

آسانسور خورشیدی به آسانسوری اطلاق می شود که به گونه ای طراحی شده است که منبع انرژی آن از خورشید تغذیه می کند. استفاده از این نوع آسانسورها برای مکان هایی با رفت و آمد بسیار بالا می تواند باعث کاهش بسیار زیاد مصرف و بالطبع کاهش هزینه برق مصرفی گردد.

اولین آسانسور خورشیدی جهان توسط شرکت یونانی Mezolift طراحی و تولید گردید. این آسانسور که در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و در نمایشگاه بین المللی تسالونیکی ارائه شد ، با هدف استفاده در اماکن کوچک از جمله منازل مسکونی طراحی شده بود.

اولین آسانسور خورشیدی

اولین آسانسور خورشیدی
اولین آسانسور خورشیدی

با اینکه سال های زیادی از تولید اولین آسانسور خورشیدی می گذرد اما تاکنون، از آسانسور خورشیدی در آپارتمان های دوبلکس یا آپارتمان های کوچک با ۳ تا حداکثر ۴ طبقه استفاده می شود و هنوز هم به صورت گسترده و ایده آل از این نوع آسانسور استفاده نمی گردد. گفته می شود این آسانسور ممکن است در آینده به اهداف تولیدکنندگان خود نزدیک گردد و به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار گیرد.

هر چند با به روز شدن طراحی آسانسورها ، آسانسور Mezolift  نیز تکامل پیدا می کند اما طراحی خاص این آسانسور توسط Mezolift ، آن را برای جای دادن در مکان های کوچک ایده آل کرده است. هدف شرکت Mezolift ایجاد آسانسور برای بلوک های آپارتمانی بزرگ می باشد.

هدف از تولید آسانسور خورشیدی

علاوه بر هدف اصلی تولید آسانسور خوشیدی ، این نوع آسانسورها برای استفاده در مناطقی که احتمال قطعی برق زیاد است نیز بسیار مناسب و کاربردی می باشد.

با توجه به هدف اصلی که در بالا ذکر شد ، جالب است بدانید که طبق آمار جهانی ارائه شده ، حدود ۴۰ درصد انرژی جهان در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد که از این مقدار انرژی استفاده شده در ساختمان ها حدود ۲ تا ۱۰ درصد آن را آسانسورها مورد استفاده قرار می دهند بنابراین مقدار قابل توجهی از انرژی مصرف شده در جهان به مصرف آسانسورها اختصاص می یابد که می توان به بهینه کردن مصرف آن ها گام مهمی در حفظ و نگهداری انرژی برداشت.

مشخصات فنی آسانسور خورشیدی Mezolift

از مشخصات فنی اصلی این آسانسور می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. آسانسور خورشیدی Mezolift نسبت به آسانسورهای معمولی ۸۰ درصد انرژی کمتری مصرف می کند.
 2. آسانسور Mezolift به وسیله ۲ باتری و ۲ پنل فتوولتائیک عمل می کند.
 3. همانطور که می دانید وسایلی که از انرژی خورشیدی به عنوان منبع تامین انرژی استفاده می کنند ، باید راه حلی را برای روزهای ابری که دسترسی به نور خورشید وجود ندارد داشته باشند. در آسانسور Mezolift این مساله حل شده است و در روزهای ابری تا ۳ روز می توانند به کار خود ادامه دهند که این مزیتی فوق العاده برای این نوع آسانسور محسوب می شود.
 4. آسانسور Mezolift توانایی انتقال حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم و به طور متوسط ۴ نفر را دارد.
 5. بسیاری از افراد نگرانی از بابت استفاده از آسانسورهای خورشیدی و گرفتار شدن در آن را دارند. اما آسانسور Mezolift به دلیل ذخیره انرژی در باتری خطر گرفتار شدن را از بین برده است.
 6. آسانسور Mezolift با توجه به استفاده از انرژی خورشیدی ، آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و به همین دلیل مورد استقبال دوستداران محیط زیست قرار گرفته است.
 7. آسانسور Mezolift در شرایط خاص و با کنترل افراد مختصص می تواند انرژی الکتریکی را برای موارد دیگر مورد استفاده قرار دهد.

آسانسور خورشیدی در ایران

آسانسور خورشیدی در ایران
آسانسور خورشیدی در ایران

کشور ما ایران نیز در جهت پیشبرد اهداف دولتی و هم چنین صرفه جویی در مصرف انرژی برای اولین بار ازز آسانسور خورشیدی در ساختمان مرکزی یکی از شرکت های داخلی کشور استفاده نمود. با نصب این آسانسور مصرف انرژی برق و هزینه های ناشی از آن به شدت کاهش یافت.

تلاش بر این شده است که با طراحی ساده و بهینه این آسانسور هزینه اجرا و بهره برداری آن کاهش یافته تا بتوان به صورت گسترده و مقرون به صرفه از این انرژی پاک استفاده نمود.

یکی دیگر از مزایای آسانسور خورشیدی این است که با حذف اجزای الکترونیکی و مکانیکی اضافه بتوان طراحی ساده ای داشت که همین امر موجب کاهش هزینه های طراحی ، تولید ، نصب ، نگهداری و … این نوع آسانسور شود. هم چنین با بهره گیری از طراحی ساده ، قابلیت اطمینان و طول عمر آسانسور نیز افزایش می یابد که یکی دیگر از مزایای این نوع آسانسور محسوب می شود.

مهم ترین مزیت آسانسورهای خورشیدی نسبت به آسانسورهای معمولی زمانی به چشم می خورد که با قطعی برق مواجه می شویم. این آسانسورها با ذخیره انرژی معمولاً تا ۳ روز حتی در هوای ابری نیز می توانند به کار خود ادامه دهند که این وضعیتی خوشایند برای تمامی مکان ها به حساب می آید.

با توجه به محدودیت انرژی و کمبود منابع انرژی ، استفاده از انرژی خورشیدی روز به روز در تمامی وسایل رو به افزایش است. به همین منظور شاهد پیشرفت های چشمگیری در این زمینه بوده ایم که آسانسور خورشیدی یکی از این پیشرفت ها می باشد و امید است در آینده ای نزدیک با استفاده گسترده تر از این نوع آسانسور بتوانیم گامی اساسی در صرفه جویی انرژی داشته باشیم.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه