بهترین موتور آسانسور برای کدام مارک و برند می باشد؟ بررسی مزایا و معایب انواع موتورها

بهترین موتور آسانسور برای کدام مارک و برند می باشد؟ بررسی مزایا و معایب انواع موتورها

موتور آسانسور یکی از مهمترین قطعات آسانسور است و نقش مهمی در تعیین قیمت آن دارد. امروزه در اغلب ساختمان های مسکونی و تجاری از آسانسور استفاده می شود و انتخاب موتور باکیفیت و مقرون به صرفه یکی از دغدغه های مهم سازندگان است. اما برای انتخاب موتور آسانسور چه پارامترهایی باید در نظر گرفته شود؟

موتور، مسوولیت تأمین انرژی و نیروی لازم برای حرکت و توقف آسانسور را به عهده دارد و بر اساس کاربرد آسانسور در انواع مختلفی تولید می شود. موتورها از نظر کیفیت و قدرت با یکدیگر متفاوت هستند و به دو دسته موتور گیربکس دار و موتورهای گیرلس یا بدون گیربکس تقسیم می شوند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد انواع آسانسور و کاربرد هر کدام توضیح دهیم، لطفا تا انتهای آن همراه ما باشید.

انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور
انواع موتور آسانسور

همانطور که در مقدمه گفته شد، موتور با توجه به نوع آسانسور دسته‌بندی می‌شود؛ موتور آسانسورهای هیدرولیکی شامل موتور هیدرولیکی مغروق در روغن و موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک می شود. آسانسورهای کششی و وینچی دارای موتورهای الکتریکی هستند که شامل موتورهای الکتریکی گیربکس دار و موتورهای الکتریکی گیرلس می شوند. در ادامه توضیحات کوتاهی در مورد این موتورها در اختیار شما قرار می گیرد.

موتور الکتریکی گیربکس دار

موتور الکتریکی گیربکس دار
موتور الکتریکی گیربکس دار

موتور آسانسور گیربکس دار از چهار بخش موتور الکتریکی، ترمز موتور، گیربکس و فلکه گیربکس تشکیل شده است. در این نوع آسانسور، حرکت کابین از طریق قرقره کششی و چرخ دنده انجام می شود و گیربکس یا همان چرخ دنده، انعطاف لازم را بین موتور و کابین برقرار می کند.

آسانسورهایی که داری موتور گیربکس هستند به موتورخانه نیاز دارند و قیمت آنها بسیار مقرون به صرفه است. این موتور برای ساختمان هایی که تعداد طبقات آنها کم است، گزینه مناسبی محسوب می شود. موتورهای گیربکس دار به دو دسته تقسیم می شوند:

موتور گیربکس تک سرعته آسانسور

در موتورهای تک سرعته، دور موتور ثابت بوده و در نتیجه فقط یک سرعت برای کابین آسانسور تعریف می شود. در آسانسورهایی که دارای موتور گیربکس تک سرعته هستند، سرعت به وسیله ترمز موتور کاهش یافته و در کابین در طبقه مورد نظر متوقف می شود. از مزایا این نوع موتور می توان به شروع حرکت نرم، شتاب گیری مثبت و منفی مناسب، طول عمر بالا قظعات اشاره کرد.

موتور گیربکس دو سرعته

این موتور دارای دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت آسانسور است. آسانسورهایی که دارای موتور گیربکس دو سرعته هستند با دور تند شروع به حرکت کرده و در فاصله ۳۰ سانتیمتری طبقه مورد نظر، سیم پیچ با دور کند حرکت می کند و با استفاده از ترمز، کابین متوقف می شود. سرعت این موتورها قابل تغییر است و می توان آنها را روی دور تند تنظیم کرد. از معایب این موتور می توان به سرعت بالا در شروع حرکت و توقف ناگهانی اشاره کرد که موجب آسیب رسیدن به قطعات و مصرف زیاد برق می شود.

موتورهای الکتریکی گیرلس

موتورهای الکتریکی گیرلس
موتورهای الکتریکی گیرلس

این موتورها فاقد جعبه دنده هستند و از طریق آهنرباهای دائمی که در ساختار آنها به کار رفته، عمل می کنند. آسانسورهایی که دارای موتور گیرلس هستند، سرعت اولیه کمی دارند که به تدریج افزایش می یابد و در نزدیک طبقه مورد نظر با کاهش سرعت، کابین متوقف می شود. از جمله مزایا موتورهای الکتریکی گیرلس می توان به مصرف کم انرژی، سرعت زیاد، بازدهی ۹۰ درصد، عدم نیاز به تعویض روغن آسانسور، لرزش و صدا کم، نصب سریع و آسان، کار در فرنکانس متغیر و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد. موتور گیرلس برای ساختمان هایی که تعداد طبقات آنها زیاد است، گزینه مناسبی محسوب می شود.

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن
موتور هیدرولیکی مغروق در روغن

از این نوع موتور در آسانسورهای خانگی و فروشگاه‌ها استفاده می شود. موتور هیدرولیکی مغروق در روغن، در پاور یونیت نصب می شود و دارای صدا و لرزش کم و مصرف بسیار پایین است.

موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک

موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک
موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک

برای راه اندازی این نوع موتور می توان از برق تک فاز یا سه فاز استفاده کرد؛ موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک در کنار یا بالای مخزن روغن نصب می شود.

بهترین موتور آسانسور برای کدام مارک و برند می باشد؟

بهترین موتور آسانسور برای کدام مارک و برند می باشد؟
بهترین موتور آسانسور برای کدام مارک و برند می باشد؟

در زمان انتخاب موتور آسانسور باید به نکاتی از قبیل وجود موتورخانه، ظرفیت آسانسور، بودجه، میزان مصرف برق و قیمت موتور آسانسور را در نظر بگیرید و با توجه به تعدا طبقات ساختمان، موتور آسانسور مناسب را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی بهترین موتورهای آسانسور در ایران و بازرا بین‌المللی می پردازیم.

بهترین برندهای موتور گیربکس آسانسور

بهترین برندهای موتور گیربکس آسانسور:
بهترین برندهای موتور گیربکس آسانسور:

موتور گیربکس آلبرتو ساسی

این برند یکی از معتبرترین و باکیفیت ترین موتورهای آسانسور را تولید می کند. موتور آلبرتو ساسی دارای قدرت استارت بالا است و در هر شرایط آب و هوایی بدون نیاز به تعویض روغن کار می کند. از ویژگی های این موتور می توان به حرکت نرم و کم صدا، عدم وجود لرزش، ابعاد مناسب و وزن سبک اشاره کرد.

موتور گسربکس سیکور ایتالیا

این موتور دارای قیمت و کیفیت بسیار مناسبی است و در ایران محبوبیت زیادی دارد. موتور سیکور در ظرفیت های ۴ تا ۲۱ تفره در بازار موجود هستند و به نام الکمپ ایتالیا نیز ظهرت دارد.

موتور گیربکس MGT ایتالیا

موتور MGT دارای دوام و کیفیت بالایی برخوردار بوده و ظرفیت های ۶ و ۸ نفره آن در بازار موجو است.

بهترین برندهای موتور گیرلس آسانسور

بهترین برندهای موتور گیرلس آسانسور
بهترین برندهای موتور گیرلس آسانسور

موتور گیرلس زیلابگ آلمان

از این موتور معمولا در برج ها و فروشگاه های لوکس استفاده می شود. موتور زیلابگ دارای کیفیت و طول عمر بالایی است و در ظرفیت های ۶ تا ۲۱ نفره در بازار موجود می باشد. قیمت این موتور نسبت به سایر موتورهای آسانسور بالاتر است.

موتور گیرلس ویتور

این برند ساخت کشور آلمان است اما در حال حاضر نمونه های چینی آن در بازار یافت می شود. موتور ویتور در ظرفیت های ۸ تا ۲۱ نفره تولید می شوند و از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردارند.

بهترین مارک موتور آسانسور ایرانی مربوط موتور گیربکس بهران، موتور گیربکس یاران و موتور گیربکس الکو است. این موتورها در ظرفیت های مختلف در بازار موجود هستند و دوام و کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه دارند.

سخن پایانی

موتور یکی از مهمترین قسمت های آسانسور است و در هنگام انتخاب آن باید به ظرفیت کابین، بودجه و تعداد طبقات ساختمان توجه کرد. موتور آسانسور در انواع گیربکس دار، گیرلس و هیدرولیک تولید می شوند یکی از بهترین انواع آنها موتور آسانسور ایتالیایی است که در توان های محتلف راهی بازار شده است.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه