حادثه آسانسور

حادثه آسانسور

حادثه آسانسور به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. ممکن است به دلیل قطعی برق، نقص فنی، سقوط آسانسور، آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی و یا دلایل دیگر حوادث خطرناکی در آسانسور پیش بیاید. بنابراین توجه به نکات ایمنی هنگام نصب آسانسور و راه اندازی آن باعث می شود تا از بروز چنین حوادث دلخراشی جلوگیری به عمل آید.

معمولاً آسانسور هایی که به صورت استاندارد ساخته نمی شوند و دارای تاییدیه های استاندارد نیستند دچار مشکلات ایمنی می شوند. بنابراین باید پیش از نصب آسانسور به نکات ایمنی و استاندارد های لازم توجه شود. در این مقاله با صحبت درباره برخی از بدترین حوادث آسانسور در ایران و جهان به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید عوامل اصلی بروز حادثه در آسانسور را بشناسید و از آن ها جلوگیری کنید.

اهمیت ایمنی آسانسور

امروزه اکثر ما در آپارتمان ها و ساختمان های چند طبقه زندگی می کنیم و برای رفت و آمد به طبقات بالا و پایین ساختمان از آسانسور استفاده می کنیم. می توان گفت که یکی از عناصر اصلی در ساختمان و آپارتمان آسانسور است که بدون آن زندگی در ساختمان های چند طبقه امکان پذیر نیست.

بنابراین با توجه به اهمیت آسانسور و ضرورت وجود آن در ساختمان های مسکونی و تجاری، امنیت آن نیز اهمیت دو چندانی پیدا می کند. در صورتی که آسانسور ها دارای ایمنی و استاندارد نباشند ممکن است حوادث خطرناکی را برای مسافران در پی داشته باشند.

به عنوان مثال گیر کردن آسانسور، پاره شدن کابل آسانسور، آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی آسانسور و … در صورت عدم رعایت نکات ایمنی پیش می آید و باید شرکت هایی که در زمینه تولید و نصب آسانسور فعالیت می کنند به این موارد توجه ویژه داشته باشند.

علت حادثه آسانسور

علت حادثه آسانسور

خرید آسانسور های ارزان قیمت و استفاده از قطعات غیراستاندارد و نامرغوب برای تعمیر خرابی آسانسور، به کارگیری تکنسین های نابلد و غیر حرفه ای از جمله اصلی ترین دلایل حوادث آسانسور هستند. همانطور که در بخش های پیش اشاره کردیم حوادث آسانسور ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند که در این قسمت هر یک از این دلایل را مورد بررسی قرار می دهیم.

گیر کردن آسانسور

معمولاً برای خیلی از افراد پیش آمده که برای دقایقی در آسانسور حبس شوند و به علت اینکه آسانسور بین طبقات گیر می کند نتوانند از آسانسور خارج شوند. در این مواقع به علت وجود اختلال در سیستم حرکتی آسانسور ترمزهای کابین آسانسور فعال می شوند و اجازه حرکت به آسانسور داده نمی شود.

ممکن است قطع شدن ناگهانی برق دلیل گیر کردن آسانسور باشد و یا دستکاری بیش از حد دکمه های آسانسور باعث گیر کردن آن شود. گاهی اوقات به زور باز نگه داشتن درب آسانسور ممکن است در سیستم آن اختلال ایجاد کند. شایع‌ترین دلیل گیر کردن آسانسور هم وجود نقص مکانیکی یا الکتریکی در سیستم آسانسور است که باعث گیر کردن آسانسور می شود.

البته توجه داشته باشید که هر آسانسور ظرفیت مشخصی دارد. بنابراین اگر تعداد نفراتی که وارد آسانسور می‌شوند بیش از ظرفیت باشد، ممکن است باعث گیر کردن آسانسور شود.

برق گرفتگی و آتش‌سوزی آسانسور

برق گرفتگی و آتش‌سوزی آسانسور

معمولاً عمده‌ترین دلیل برق گرفتگی و آتش‌سوزی آسانسور غیر استاندارد بودن و فرسوده بودن سیستم برق‌رسانی است. گاهی اوقات تعمیرکاران آسانسور نیز ممکن است دچار خطا شوند و برای نصب اتصالات برقی خطاهایی را انجام دهند که باعث آتش‌سوزی آسانسور شود.

پاره شدن کابل آسانسور

ممکن است فاکتور های زیادی در پاره شدن کابل آسانسور نقش داشته باشند. در صورتی که کابل آسانسور پاره شود ممکن است افراد به داخل چاهک آسانسور سقوط کنند. توجه داشته باشید که نصب غیر ایمنی آسانسور می تواند دلیل اصلی این حادثه باشد.

در صورتی که قفل درب آسانسور در طبقه موردنظر عمل نکند، ممکن است افراد داخل چاهک آسانسور سقوط کنند. البته خطاهای انسانی در زمان تعمیر آسانسور نیز ممکن است دلیل بروز چنین مشکلاتی شود.

بدترین حوادث آسانسور در ایران و جهان

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و تعیین قوانین سختگیرانه برای رعایت استاندارد در هنگام تولید و نصب آسانسور کمتر شاهد مشکلات ناشی از حادثه آسانسور هستیم. اما در گذشته حوادث بسیار دلخراش و ناراحت کننده ای در این زمینه به وقوع پیوسته است که در این قسمت به برخی از این حوادث در داخل کشور و خارج از کشور اشاره می کنیم.

سقوط آسانسور دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵

یکی از حادثه های دلخراش سقوط آسانسور در ایران در سال ۱۳۹۵ به وقوع پیوسته است. برخی از اساتید و کارکنان دانشگاه شریف پس از صرف ناهار به قصد استفاده از آسانسور وارد کابین می‌شوند و ناگهان به دلیل مشکلات به وجود آمده به طبقه -۲ سقوط می کنند. امدادگران بلافاصله بعد پس از حادثه به دانشگاه شریف اعزام می شوند.

اما به دلیل مشکل به وجود آمد دو ساعت طول می‌کشد تا بتوانند افراد مجروح و زخمی را نجات دهند. امدادگران پس از بریدن بخش هایی از دیواره و سقف آسانسور می توانند مجروحان را نجات بدهند و به بیمارستان انتقال دهند. دلیل اصلی این حادثه خراب بودن و فرسوده بودن ترمز ایمنی آسانسور دانشگاه شریف و عمل نکردن کابل اضطراری این آسانسور بوده است.

سقوط آسانسور در برج نرگس چیتگر سال ۱۳۹۷

یک ساختمان مسکونی در چیتگر به تازگی ساخته شده بود و هنوز ساکنان این ساختمان به خانه‌های خود نقل مکان نکرده بودند. صاحب برج نرگس برای سرکشی به ساختمان به همراه چند نفر وارد ساختمان می شوند و پس از استفاده از آسانسور در طبقه ۱۳ پیاده می شوند و کابینت هایی را که به همراه بالابر به طبقه ۱۳ آورده بودند خالی می کنند.

پس از اتمام کار مجدداً قصد دارند با استفاده از آسانسور که در واقع یک بالابر است به طبقات پایینی ساختمان بروند. اما متاسفانه به دلیل عدم ایمنی بالابر و سقوط دیواره چاهک آسانسور، بالابر سقوط می کند و هر ۶ نفر متاسفانه جان خود را از دست می دهند.

سقوط آسانسور در میدان الغدیر یافت آباد سال ۱۳۹۷

 

در یکی از ساختمان های تازه ساز در یافت آباد یک پسر جوان که برای خارج شدن از ساختمان از آسانسور این ساختمان ۷ طبقه نوساز استفاده می کند، به دلیل سقوط آسانسور جان خود را از دست می دهد.

اگرچه ماموران آتش نشانی به سرعت به محل می رسند و مصدوم را به اورژانس تحویل می دهند اما پسر جوان فوت می کند. به دلیل بی احتیاطی هنگام نصب و راه اندازی آسانسور و استفاده از آسانسور غیر استاندارد برای نفرات بالا این حادثه به وقوع پیوست.

سقوط آسانسور در میدان الغدیر یافت آباد سال ۱۳۹۷

در چهاردهم دسامبر سال ۱۸۸۳ یک حادثه آسانسور دلخراش برای یک پسر جوان ۱۵ ساله اتفاق افتاد. این پسر جوان که در انبار مبلمان بالتیمور قصد استفاده از آسانسور را داشت، دچار حادثه شد و متاسفانه سر خود را از دست داد. به دلیل بسته شدن ناگهانی و حرکت آسانسور سر پسر جوان بریده شد.

حادثه آسانسور در بیمارستان تگزاس سال ۲۰۰۳

دکتر هیتاشی نیکایده در ۱۶ آگوست سال ۲۰۰۳ در بیمارستانی در شهر تگزاس بین درهای آسانسور یک بیمارستان قدیمی گیر کرد. علت این حادثه سیم کشی معیوب آسانسور بود که باعث بسته شدن ناگهانی درب آن شد. هنگامی که آسانسور به طرف بالا حرکت کرد متاسفانه سر دکتر نیکایده از قسمت فک بریده شد و این حادثه دلخراش آسانسور اتفاق افتاد.

حادثه آسانسور در ویلیامز بورگ بروکلین شهر نیویورک سال ۲۰۰۹

جری فوکس در ۸ نوامبر سال ۲۰۰۹ داخل یک آسانسور فرسوده و خراب گیر کرد. نیروهای کمکی که برای نجات او رسیدند در های آسانسور را باز کردند. جری فوکس سعی کرد تا از کابین آسانسور بیرون بپرد. اما متاسفانه به دلیل اینکه لباس او به چیزی گیر کرد تعادل خود را از دست داد و به صورت تصادفی به داخل چاهک آسانسور سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

حادثه آسانسور در شهر نیویورک در سال ۲۰۱۱

در دسامبر سال ۲۰۱۱ در شهر نیویورک خانم سوزان هارت مدیر یک آژانس تبلیغاتی به محض این که سوار آسانسور شد آسانسور به سرعت بالا رفت و متاسفانه او را له کرد.

پس از بررسی های انجام شده مشخص شد که این آسانسور در حال تعمیر و نگهداری بوده و به دلیل اینکه مدارهای ایمنی به درستی کار نمی‌کردند، آسانسور بدون بسته شدن درب ها به سمت بالا حرکت کرده و موجب این حادثه دلخراش شده است.

حادثه آسانسور معرفی چین سال ۲۰۱۴

حادثه آسانسور معرفی چین سال ۲۰۱۴

در چهاردهم سپتامبر سال ۲۰۱۴ یک آسانسور خراب در استانی در چین دچار حادثه شد. یک دانشجوی جوان که در حال ورود به داخل آسانسور بود متاسفانه به دلیل حرکت ناگهانی آسانسور به طرف بالا، بین کف آسانسور و قاب بالای درب آسانسور گیر کرد. پس از نیم ساعت نیروهای امدادی به محل حادثه رسیدند. اما متاسفانه به دلیل فشار زیادی که آسانسور به بدن دانشجوی جوان وارد کرده بود این فرد جان خود را از دست داد.

حادثه آسانسور در شهر چین شیان چین سال ۲۰۱۶

در اول مارس سال ۲۰۱۶ یک خانم ۴۳ ساله در یک آسانسور در ساختمان مسکونی در چین پیدا شد که از گرسنگی مرده بود. متاسفانه دلیل این حادثه به علت سهل انگاری تعمیرکاران آسانسور اعلام شد. هنگامی که تعمیرکاران برق آسانسور را قطع کرده بودند تا آن را تعمیر کنند، یک ماه بعد برگشتند و جسد زن را در داخل آسانسور پیدا کردند.

به دلیل این که تعمیرکاران آسانسور در این حادثه سهل انگاری کرده بودند و موجب قتل غیر عمد خانم ۴۳ سال سه سال شده بودند بازداشت شدند. این حادثه موجب برانگیخته شدن خشم عمومی و اعتراض مردم شد.

حادثه آسانسور در شیکاگو سال ۲۰۱۸

حادثه آسانسور در شیکاگو سال ۲۰۱۸

در شانزدهم نوامبر سال ۲۰۱۸ آسانسوری در طبقه هشتاد و چهارم از یک ساختمان ۱۰۰ طبقه در شهر شیکاگو، دچار حادثه شد. به دلیل پاره شدن کابل های نگهدارنده آسانسور متاسفانه کابین آسانسور سقوط کرد اما افراد داخل آسانسور زخمی یا کشته نشدند.

حادثه آسانسور در شهر نیویورک سال ۲۰۱۹

در بیست و دوم آگوست سال ۲۰۱۹ ساموئل ویسترن در یک ساختمان مسکونی در شهر نیویورک دچار حادثه شد. او زمانیکه قصد داشت از آسانسور استفاده کند متاسفانه پس از خروج از آسانسور به دلیل حرکت ناگهانی کابین آسانسور له شد. ۵ نفر دیگر نیز در این آسانسور محبوس شدند که پس از اقدامات آتش نشانان نجات پیدا کردند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه