آموزش نصب فتوسل آسانسور

آموزش نصب فتوسل آسانسور

یکی از مهم ترین قطعات در هر آسانسور که وظایف بسیار مهمی را ایفا می کند. فتوسل یا چشمی آسانسور است. برای اینکه بتوان از این سنسور به خوبی استفاده کرد باید نحوه نصب درست آن را یاد بگیریم.

فتوسل آسانسور چیست؟

بهتر است قبل از اینکه آموزش نصب فتوسل آسانسور را یاد بگیریم درباره این سنسور بیشتر بدانیم. در بالا نیز درباره این موضوع صحبت کردیم که فتوسل یا چشمی آسانسور یک سنسور بسیار مهم است. این سنسور روی درب آسانسور نصب می شود و می تواند هر شی از جمله انسان را تشخیص داده و مانع از بسته شدن درب آسانسور شود.

 اهمیت عملکرد این چشمی بسیار بالا است. درب آسانسور بسیار سنگین است. اگر در حال بسته شدن میان در قرار بگیرید ممکن است آسیب بالایی به شما وارد شود. از این رو وجود فتوسل یکی از الزامات است تا قبل از اینکه درب به شی یا انسان برخورد کند و باعث ایجاد حادثه شود، آن را تشخیص داده و باز کند.

این سنسور همچنین سنگینی افراد داخل آسانسور را نیز حس می کند و به صورت خودکار باعث بسته شدن درب می شود. اگر قصد نصب این سنسور را دارید باید آموزش نصب آن را بدانید که در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

آموزش نصب فتوسل آسانسور به صورت قدم به قدم

برای اینکه آموزش نصب فتوسل آسانسور را به صورت اصولی فرا بگیرید در این جا به صورت قدم به قدم این مبحث را آموزش خواهیم داد تا بر اساس این مراحل با نصب این سنسور به خوبی آشنا شوید. در زیر این مراحل را بیان می کنیم. این مورد را به یاد داشته باشید که اگر فتوسل به درستی نصب نشود باعث ایجاد خرابی چشمی اسانسور شده و هزینه های اضافی را به بار می آورد.

  1. ابتدا باید به جدول نصب فتوسل توجه کنیم. در این جدول گزینه منفی قسمت منفی تغذیه است‌.‌ در بعضی از فتوسل ها این قسمت با رنگ مشکی‌ مشخص است. به منبع تغذیه مثبت هم باید توجه کنیم.
  2. در‌ مرحله بعد اگر فتوسل پرده ای کنار کابین قرار گرفته و به صورت ثابت نصب شود، بهتر کار می کند. پس‌ باید نصب ثابت یا متحرک را هم مشخص کنیم.
  3. سپس باید فاصله میان دو فتوسل را هم مشخص کنیم که این باعث طول عمر و کارایی بهتر می شود.
  4. بعد از فاصله باید به زاویه بین فتوسل ها دقت شود.
  5. بعد از این مراحل باید سوراخ هایی را در قسمت مورد نظر ایجاد کنیم. ابتدا باید با علامت محل مورد نظر را مشخص کرد و سپس‌ با مته سوراخ کرده تا آسیب به چشمی وارد نشود.
  6. سپس باید دو فتوسل را دقیقا رو به روی هم قرار داد تا سیگنال را حس کرده و در عین حال گیرنده و فرستنده پیام باشند. علت خرابی فتوسل گاهی بخاطر همین نصب غیر اصولی است.

در آخر بهتر است بگوییم که باید در این کار تبحر بالا داشته باشید و تمامی این مراحل را از نزدیک تماشا کنید. زیرا این سنسورها بسیار حساس هستند و هرگونه اشتباه در نصب آن ها ممکن است خرابی به بار آورد.

آیا نیاز به پیش زمینه برای آموزش نصب فتوسل داریم؟

افرادی که قصد یادگیری آموزش نصب فتوسل آسانسور را دارند باید پیش زمینه ای از الکترونیک و آشنایی با آسانسور را داشته باشند. نیاز نیست تا در این رشته ها تحصیل کرده باشید، صرفا تجربه برای نصب این قطعات و درست قرار دادن آن ها در جای خود مهم است.

از این رو بهتر است در کنار یادگیری آموزش نصب این سنسور مهم در آسانسور، مطالب کلی درباره آسانسور و الکترونیک را هم مطالعه کنید. همچنین می توانید آموزش تصویری نصب فتوسل را هم در ویدیوهای مختلف در سایت های مربوطه تماشا کنید.

سخن پایانی

آموزش نصب فتوسل آسانسور یکی از مهم ترین آموزش ها در زمینه سنسور آسانسور است. شما با این آموزش می توانید عیب یابی فتوسل را هم یاد بگیرید و ضمن نصب، خدمات پس از فروش را هم به کار خود اضافه کنید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه