اسنسور چشمی با فتوسل آسانسور چیست؟ معرفی انواع کارآیی ونصباسنسور چشمی با فتوسل آسانسور چیست؟ معرفی انواع کارآیی ونصب

سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور چیست؟ معرفی انواع، کارایی و نصب

آسانسور در همه ساختمان‌ها تبدیل به وسیله‌ای ضروری و غیرقابل چشم‌پوشی شده است. به طوری که ساختمان‌های فاقد آسانسور از همه جهات تفاوت‌های زیادی مانند قیمت و تقاضا برای خرید با ساختمان‌هایی که آسانسور‌دار دارند. این وسیله ضروری و پیچیده دارای جهات مختلفی است که باید در نظر گرفته شود که هم از خرابی سریع آن جلوگیری شود و هم ایمنی مسافران تأمین گردد.

سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور، یکی از اجزای مهم و تأثیرگذار در آن است که هم از نظر ایمنی و هم از نظر کارایی بسیار اهمیت دارد. در مطلب پیش رو سعی شده است که ضمن تعریف سنسور چشمی آسانسور یا فتوسل، انواع و کارآیی هر مدل، آموزش نصب آن و راه‌کارهایی برای تعمیر نیز گفته شود. در ضمن تولیید کننده مهم سنسور در جهان و نمایندگی رسمی آن در ایران هم معرفی خواهد شد.

سنسور یا فتوسل آسانسور چیست؟

سنسور یا فتوسل آسانسور چیست؟
سنسور یا فتوسل آسانسور چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد، ایمنی وسیله سنگین وپیچیده‌ای مانند آسانسور اهمیت زیادی دارد. یکی از مهمترین اجزائی که این ایمنی را تأمین می‌کند، چشمی درب آسانسور یا فتوسل آسانسور است. این سنسورها که در روی درب وردوی کابین هر آسانسور نصب شده‌اند، وظیفه حفظ ایمنی افراد داخل آسانسور را دارند. عملکرد این سنسورها به این طریق است که تا وقتی که چیزی مانع از بسته شدن درب آسانسور شود، این سنسورها درب را باز نگه می‌داررند.

به این ترتیب از آسیب رسیدن به مسافران یا ماندن چیزی در بین درب آسانسور جلوگیری می‌شود. تشخیص کلیه موانع بسته شدن درب از جمله اشیا، انسان ها، بار و یا ماشین یا هر وسیله دیگری، بر عهده فتوسل یا سنسور است.

انواع سنسورها یا فتوسل آسانسور

انواع سنسورها یا فتوسل‌ها:
انواع سنسورها یا فتوسل‌ها:

سنسورهای آسانسور دو نوع مختلف دارند. فتوسل چشمی یا نقطه‌ای و فتوسل پرده‌ای، انواع مختلف سنسورهای آسانسور هستند.

فتوسل چشمی آسانسور یا نقطه‌ای

فتوسل چشمی آسانسور یا نقطه‌ای
فتوسل چشمی آسانسور یا نقطه‌ای

این نوع سنسور که در قسمت کناری درب آسانسور قرار می‌گیرد و سیگنال را به صورت یک نقطه از یک فرستنده یکطرفه درب آسانسور، به گیرنده ارسال می‌کند. معمولاً سنسور نقطه‌ای را در فاصله ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متری از سطح زمین در نظر گرفته می‌شود. این قطعه فقط یک نقطه از وسط تا پایین آسانسور را پشتیبانی می‌کند.

قیمت این نوع سنسورها از بقیه انواع آن کمتر است و این هم به علت قطعات کمتر به کار رفته در آن است. فتوسل چشمی از بخش‌های مختلفی مانند منبع تغذیه، سیم، مدار فتوسل آسانسور، لیزر تشکیل شده‌ است.

مدل دوم؛ فتوسل پرده‌ای

مدل دوم؛ فتوسل پرده‌ای
مدل دوم؛ فتوسل پرده‌ای

فتوسل پرده‌ای مانند چشمی درب آسانسور کار می‌کند، ولی نقطه تفاوت آن‌ها با هم نقاط تحت پوشش فتوسل پرده‌ای است. فتوسل پرده‌ای چندین نقطه را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد، با این کار تمامی درب آسانسور تحت پوشش سنسور است.

به دلیل این‌که فتوسل پرده‌ای تمامی درب آسانسور را بررسی می‌کند به آن پرده نوری هم گفته می‌شود. ایمنی این نوع سنسور بسیار بالاست زیرا هرگونه مانعی برای بسته شدن درب، کاملاً تشخیص داده می‌شود. فتوسل پرده‌ای، تعداد بیشتری گیرنده و فرستنده در مقایسه با نوع نقطه‌ای دارد و همین امر، دلیل قیمت بالای آن‌هاست.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که سیم‌کشی سنسور درب آسانسور بسیار مهم است و اگر صحیح و اصولی انجام نشود، کارکرد هر دو نوع آن مختل خواهد شد.

شرکت های تولید کننده فتوسل آسانسور

تولید کننده فتوسل آسانسور
تولید کننده فتوسل آسانسور

یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان سنسور درب آسانسور شرکت وکو (WECO) است. شرکت وکو در زمینه تولید انواع تجهیزات آسانسور نامی شناخته‌شده در جهان است. یکی از محصولات این شرکت، انواع فتوسل است. فتوسل های ساخت شرکت وکو از بهترین‌ها درنوع خودشان هستند. برای خرید محصولات این شرکت در ایران، می‌توانید به نمایندگی مجاز آن، شرکت فنی مهندسی و بازرگانی سخاوت مراجعه کرده و بهترین انواع سنسورهای چشمی را تهیه کنید.

آموزش نصب فتوسل آسانسور

آموزش نصب فتوسل آسانسور
آموزش نصب فتوسل آسانسور

برای نصب سنسورها باید نکاتی در مدنظر قرار دهید که در این قسمت تعدادی از مهمترین آن‌ها ذکر شده است:

فتوسل پرده ای اگر کنار دماغه کابین و به صورت ثابت نصب شود، بهترین عملکرد را دارد. نصب به صورت ثابت بسیار کاربردی‌تر از نصب به صورت متحرک است.

تا حد امکان سعی شود فاصله دو سنسور به هم نزدیک باشند. نتیجه این کار طول عمر بیشتر و کارایی بهتر فتوسل است.

در زمان نصب فتوسل به ایجاد زاویه دقت کنید. هرچه فاصله بین دو سنسور زیاد شود، حساسیت نصب به زاویه بیشتر می‌شود.

هنگام نصب مته دریل را بر روی مهره سنسور قرار ندهید و به طور همزمان دریل نکنید. اول با علامت، محل را مشخص کرده و سنسور را برداشته و در آخر لته درب را سوراخ کنید. با این‌کار مانع آلودگی لنز شیشه‌ای قرمز رنگ سنسور می‌شوید.

کار نصب سنسور عملیاتی است که حتماً باید توسط فرد ماهر و یا نصاب خود آسانسور انجام گردد، تا اطمینان حاصل شود که سنسور بهترین عملکرد را دارد.

خرابی چشمی آسانسور و علت های آن

خرابی چشمی آسانسور:
خرابی چشمی آسانسور:

به دلیل اینکه آسانسور یک وسیله ضروری و مهم در هر ساختمانی است، خرابی هر قسمت از آن می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. خرابی چشمی آسانسور، علاوه بر مشکلاتی که از نظر ایمنی ایجاد می‌کند، ممکن است باعث شود که در روند کار آسانسور هم اختلال ایجاد گردد. بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این مشکلات، تعمیرات و بازدیدهای دوره‌ای توسط شرکت‌ سازنده و یا شرکت‌های مجرب تعمیر آسانسور است. این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ تغییری در آسانسور بی علت نیست و همه جزئیات باید توسط تعمیرکار ماهر بررسی شود.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه