تراول کابل آسانسور چیست؟ انواع و معرفی بهترین برند

تراول کابل آسانسور چیست؟ انواع و معرفی بهترین برند

تراول کابل آسانسور به کابلی بزرگ، نسبتا قطور و تخت گفته می ‌شود که مرتبط کننده تابلوی فرمان آسانسور و کابین می‌ باشد. وظیفه این کابل بزرگ بسیار مهم و حیاتی است؛ بنابراین باید از جنس مرغوب و محکم آن برای ایمنی بیشتر آسانسور استفاده کرد.

از آنجایی که این کابل همیشه در رفت و آمد بوده و به همراه کابین آسانسور بالا و پایین می ‌شود، باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد. کابل تراول آسانسور در انوع ۱۲، ۱۸، ۲۰ و ۲۴ رشته به کار می‌روند. بهتر است در این کابل کمتر از ۱۲ رشته استفاده نشود. این نوع کابل سبک‌تر از بقیه انواع بوده و ممکن است باعث سبکی و گره خوردگی شود.

کارایی تراول کابل آسانسور چیست؟

کارایی تراول کابل آسانسور چیست؟
کارایی تراول کابل آسانسور چیست؟

کار اصلی کابل تراول آسانسور انتقال دستور عملکرد بین نقاط مختلف یعنی کابین آسانسور و صفحه فرمان است. به طور مثال وقتی که شما دکمه طبقه دوم را می ‌فشارید، کابل تراول این دستور را در بین اعضا مختلف آسانسور انتقال می دهد. برخی شرکت‌ها به جای کابل تراول از OS استفاده می کنند.

جالب است بدانید که در مراحل نصب آسانسور آخرین مرحله نصب کابل تراول است. رشته نخی بسیار محکم در درون این کابل باعث استقامت بسیار بالا و طول عمر آن می ‌شود. البته واضح و مبرهن است که هرچه کیفیت و مرغوبیت کابل شما بالاتر باشد به تبع آن عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

متریال تراول کابل آسانسور چیست؟

متریال تراول کابل آسانسور
متریال تراول کابل آسانسور

برای ساخت تراول کابل آسانسور باید از متریال با مرغوبیت بالا استفاده کرد. از آنجایی که این کابل با کابین همواره در حال حرکت است، بنابراین استهلاک بالایی خواهد داشت و عدم استفاده از متریال مناسب و مرغوب باعث کوتاه شدن عمر و لزوم تعویض مجدد آن را فراهم می ‌آورد.

امروزه از جعبه کاردک به عنوان یک بخش کمکی برای تسهیل کار کابل تراول و همچنین جلوگیری از استهلاک آن استفاده می ‌شود. با استفاده از جعبه کاردک نیاز به متراژ کمتری از کابل تراول خواهید داشت. اگر به فکر کابل تراول برای یک پروژه ساختمانی عظیم با طبقات زیاد هستید؛ بهتر است که برای خرید جعبه کاردک نیز اقدام کنید.

طریقه محاسبه طول تراول کابل آسانسور

طریقه محاسبه طول تراول کابل آسانسور
طریقه محاسبه طول تراول کابل آسانسور

محاسبه طول تراول کابل آسانسور کاری بسیار تخصصی است و پیشنهاد می ‌شود اگر در این زمینه صاحب نظر و متخصص نیستید خودتان به محاسبه طول نپردازید. با این وجود فرمول اصلی برای محاسبه طول تراول کابل آسانسور به شرح زیر است.

طول کابل = (تعداد توقف * ۳.۲) + ۱۱

توجه داشته باشید که برای نسب این کابل باید از بست مخصوص آن استفاده کرد. این بست‌ها برای محکم سازی کابل تراول طراحی شده تا از تکان‌های احتمالی و ناخواسته آن جلوگیری کنند. استفاده از بست‌ های مخصوص علاوه بر بالا بردن ایمنی کار برای استاندارد بودن آن لازم و ضروری است.

انواع تراول کابل آسانسور

انواع تراول کابل آسانسور
انواع تراول کابل آسانسور

رشته ‌های تراول کابل آسانسور انواع متفاوتی داشته و بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی می‌ شوند. در ادامه به معرفی برخی از انواع تراول کابل آسانسور می ‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس شکل

تراول کابل آسانسور چیست؟
تراول کابل آسانسور چیست؟

تراول کابل آسانسور بر اساس شکل به دو دسته گرد و تخت طبقه بندی می‌شوند.

نوع گرد این کابل ‌ها دارای رشته ‌های بسیار زیادی هستند که به طور منظم به دور یک عضو مرکزی پیچیده شده ‌اند. تعداداین رشته‌ های هدایتی در برخی موارد به ۱۲۰ عدد می ‌رسد. این نوع کابل انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و محصول بسیار مناسب و مرغوبی برای آسانسور مناسب برای مکان‌ های پر رفت و آمد می‌ باشد. همچنین در ساختمان ‌های بلند که سرعت جا به جایی آسانسور بسیار مهم است، از این نوع کابل استفاده می‌ شود.

در نوع دوم که کابل های تخت هستند؛ معمولا کابل ‌ها به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و در آخر یک لایه محافظتی روی آن‌ها قرار می‌ گیرد. در این نوع کابل ممکن است که رشته‌های هدایتی به صورت گرد دور هم قرار گرفته و به شکل استوانه در ‌آیند. این استوانه‌های ظریف به صورت موازی در کنار هم قرار ‌گیرند و در نهایت یک روکش پلاستیکی به عنوان محافظ روی سیم ها قرار گرفته و مثل حفاظ عمل می کنند.

در ساختمان‌ های معمولی و آپارتمانی که ارتفاع زیادی نداشته و استفاده از آن ‌ها در حد معمول و نه بیش از حد می‌ باشد، عموما از این نوع کابل استفاده می ‌شود.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته
انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته

تراول کابل آسانسور بر اساس رشته به دسته ‌های ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۲۴ رشته تقسیم بندی می ‌شوند. باید گفت که متداول ‌ترین نوع کابل تراول بر اساس تعداد رشته دسته ‌های ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشته هستند. تصمیم گیری برای انتخاب تعداد رشته کابل به میزان استفاده و کاربرد آسانسور شما بستگی دارد. واضح است که هر چه طبقات ساختمان و استفاده بیشتر باشد، به تعداد رشته های کابل افزوده می شود.

انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس

انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس
انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس

در ساخت انواع تراول کابل آسانسور از مواد اولیه بسیاری استفاده می‌ شود؛ اما اولین و اصلی ‌ترین ماده تشکیل دهنده آن با ماده تشکیل دهنده سیم‌ های مسی یکسان است. کابل‌های تراول عموما به صورت نیمه مسی، تمام مسی و یا آلومینیومی ساخته می‌شوند. عموما سیم های نیمه مسی محبوبیت بیشتری دارند.

وزن تراول کابل آسانسور چقدر است؟

وزن تراول کابل آسانسور
وزن تراول کابل آسانسور

هر ۴.۷ سانتی متر تراول کابل آسانسور که معادل ۱.۸۵ اینچ می‌ باشد باید ۰.۰۷ کیلوگرم وزن داشته باشد. این مقدار وزن استاندارد این محصول بوده و برای هر نوع تراول کابل آسانسوری صادق است. پس می ‌‌توان گفت که هر اینچ از این کابل برابر با ۰.۰۹ کیلوگرم می ‌باشد.

توجه داشته باشید که هرگونه کابلی که وزن آن هماهنگ با وزن های ذکر شده نباشد استاندارد نبوده و فاقد کیفیت مناسب است.

بهترین تراول کابل آسانسور کدام است؟

بهترین تراول کابل آسانسور
بهترین تراول کابل آسانسور

با توجه به اهمیت کابل تراول در کارکرد آسانسور استفاده از جنس مرغوب این کابل امری مهم و ضروری می‌ باشد. یافتن یک کابل تراول خوب و مرغوب کار سختی نیست. ما برای سهولت کار شما بهترین مارک تراول کابل آسانسور را معرفی می ‌کنیم.

بهترین تراول کابل آسانسور کابل تراول دت وایلر است. قابل ذکر است که امروزه در بازار ایران تنها کابل دت وایلر سوییسی بهترین جنس و مرغوبیت را دارا بوده و نسخه‌های فیک به هیچ وجه کارایی و کیفیت نسخه اصل این کابل را ندارند.

نمایندگی تراول کابل دت وایلر

نمایندگی تراول کابل دت وایلر
نمایندگی تراول کابل دت وایلر

برای تهیه نسخه اصل و مرغوب هر محصولی باید به نمایندگی رسمی آن محصول مراجعه کرد. پس اگر می‌خواهید از بهترین و مرغوب ترین کابل تراول آسانسور دت وایلر برخوردار شوید به نمایندگی سخاوت مراجعه کنید. شرکت آسانسور سخاوت تنها نماینده رسمی کابل دت وایلر در ایران بوده و مرغوبیت جنس این کابل اصل سوییسی در نمایندگی سخاوت تضمین شده است.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه