سنسور سنجش وزن آسانسور چیست؟ کارایی و راهنمای نصب انواع میکروسوئیچ اورلود آسانسور

سنسور سنجش وزن آسانسور چیست؟ کارایی و راهنمای نصب انواع میکروسوئیچ اورلود آسانسور

شاید تا به حال نام اورلود آسانسور را شنیده باشید اما، ندانید که آن چیست و چه کاربردی دارد. اورلود، سنسور اضافه بار و یا سنجش وزن آسانسور، قطعه‌ای است که وزن کابین را اندازه می‌گیرد و آن میزان را به جعبه فرمان اطلاع می‌دهد. در واقع، با کمک این قطعه می‌توان از خسارت‌ها و حوادثی که بر اثر اضافه وزن آسانسور به وجود می‌آیند، جلوگیری کرد. اگر می‌خواهید با این قطعه بیشتر آشنا شوید، حتما در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله همه آنچه که باید در رابطه با این قطعه و روش نصب میکروسوئیچ بدانید را به شما عزیزان خواهیم گفت.

سنسور سنجش وزن آسانسور یا اورلود آسانسور چیست؟

سنسور سنجش وزن آسانسور یا اورلود آسانسور چیست؟
سنسور سنجش وزن آسانسور یا اورلود آسانسور چیست؟

همان طور که در ابتدا مقاله گفته شد، سنسور سنجش وزن یا همان اورلود آسانسور (Overload protector) قطعه‌ای است که وزن کابین را اندازه می‌گیرد. در صورتی که وزن کابین آسانسور بیشتر از حد مجاز آن باشد، به جعبه فرمان اطلاع می‌دهد. جعبه فرمان، پس از دریافت پیام اضافه بار، دستور عدم حرکت را صادر می‌کند و آسانسور حرکت نمی‌کند. وجود این قطعه برای تمامی آسانسورها امری ضروری است و اگر آسانسوری این وسیله را نداشته باشد، مجوز دریافت نخواهد کرد. دلیل اجباری بودن نصب اورلود، جلوگیری از خسارت‌ها و حوادث احتمالی است. زیرا، زمانی که وزن داخل آسانسور خیلی زیاد باشد، احتمال سقوط و یا خراب شدن آن نیز بیشتر خواهد شد.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت که اولورد یا سنسور وزن آسانسور، باعث می‌شود تا طول عمر آسانسور زیاد شود. این سنسور، یک قطعه فلزی است که مجموعه‌ای از مقاومت‌های مختلف همچون: مقاومت‌های الکتریکی را در بر دارد. در واقع این قطعه، زمانی که نیرو بر آن وارد شود، دچار تغییر شکل می‌گردد و پس از حذف شدن نیرو یا برداشت نیرو، به شکل اولیه خود باز می‌گردد. این سنسور، دارای انواع مختلفی است که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

انواع سنسور سنجش وزن آسانسور

انواع سنسور سنجش وزن آسانسور
انواع سنسور سنجش وزن آسانسور

حال که با این قطعه به طور کامل آشنا شدید، بهتر است بدانید که این سنسور دارای دو نوع می‌باشد که طبق نیاز، از آن‌ها استفاده می‌شود. دو نوع سنسور اورلود، شامل موارد زیر می‌باشند:

سنسور سنجش بردار وزن

سنسور سنجش بردار وزن
سنسور سنجش بردار وزن

سنسور یا اورلود سنجش بردار وزن یکی از انواع سنسور در آسانسور، همان طور که از نامش پیداست وزن بار را اندازه می‌گیرد. این نوع از اورلود، هم بارهای مستقیم و هم بارهای غیر مستقیم را اندازه گیری می‌کند. این نوع از اورلود، بر پایه سنسور استرین گیج تولید می‌شود. سنسور سنجش بردار وزن، خود دارای انواع مختلفی است که شامل موار زیر می‌باشند:

  • کابلی
  • فریم
  • گوشه کابین

سنسور سنجش اثر وزن

سنسور سنجش اثر وزن، یکی دیگر از انواع اورلود است که وزن بار را با کمک سنجش اثرات مکانیکی اندازه گیری می‌کند. این نوع از اورلود نیز خود دارای انواع مختلفی است که شامل موارد زیر می‌باشند:

  • مغناطیسی
  • القایی
  • ترانس متغیر

مکان‌های نصب سنسور سنجش وزن آسانسور کجاست ؟

مکان‌های نصب سنسور سنجش وزن آسانسور
مکان‌های نصب سنسور سنجش وزن آسانسور

این قطعه در دو مکان بر روی آسانسور نصب می‌شود که این دو محل، شامل موارد زیر می‌باشند:

بر روی سیم بکسل آسانسور

بر روی سیم بکسل آسانسور
بر روی سیم بکسل آسانسور

برخی از اورلودها بر روی سیم بکسل آسانسور نصب می‌شوند. این مکان برای نصب سنسور بسیار مناسب است؛ زیرا وزن کابین به اندازه کشش سیم بکسل آسانسور است. علاوه بر این، اگر اورلود خراب شود، دسترسی به این قطعه و تعمیر کردن آن بسیار راحت خواهد بود.

زیر کابین آسانسور

زیر کابین آسانسور
زیر کابین آسانسور

برخی از سنسورهای سنجش وزن، در زیر کابین آسانسور نصب می‌شوند. این سنسورها، درست همانند ترازو عمل می‌کنند و وزن بار داخل کابین را اندازه گیری می‌کنند. اما، این مکان برای نصب اورلود مناسب نیست؛ زیرا، برای تعمیر این قطعه، کابین باید به طور کلی از تنظیم خود خارج شود. سپس، این قطعه را از زیر کابین خارج نموده و پس از تعمیر مجدد در آن جا قرار بگیرد.

نحوه تنظیم و نصب سنسور سنجش وزن آسانسور

نحوه تنظیم و نصب سنسور سنجش وزن آسانسور
نحوه تنظیم و نصب سنسور سنجش وزن آسانسور

تنظیم و نصب این قطعه حتما باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. افراد متخصص باید برای نصب و تنظیم این وسیله مراحلی را با دقت و به درستی انجام دهند که این مراحل، شامل موارد زیر می‌باشند:

افراد متخصص، پیش از هر اقدامی باید محل نصب اورلود را انتخاب کرده و پس از نصب آن، تنظیم این قطعه را آغاز کنند. آن‌ها پس از نصب، باید وزن کابین را حذف کرده و دکمه منو را فشار دهند. پس از مشاهده کلمه dArA، دکمه سمت راست را فشار دهند. هم اکنون باید عبارت ۰۰۰۰ بر روی صفحه نمایش داده شود که به معنی عدم وجود بار رو روی کابین می‌باشد.

پس از آن، باید چک کنند که هیچ ابزاری بر روی کابین وجود نداشته باشد تا بتوانند یک وزنه ۲۵۰ کیلوگرمی را بر روی کابین قرار داده و اورلود را تست کنند. اگر دستگاه عبارت ۰۲۵۰ را بر روی صفحه نمایش داد، به معنی درست بودن مراحل تنظیم و نصب می‌باشد. اما اگر عدد ۰۲۵۰ بر روی صفحه نشان داده نشد، افراد متخصص باید دکمه مشکی را فشار داده و مراحل ذکر شده را مجدد انجام دهند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با اورلود یا سنسور اضافه بار آسانسور آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که حتما برای نصب و تهیه این قطعه از افراد ماهر و کاربلد کمک بگیرید. اگر برای نصب، تنظیم، خرید و غیره، این قطعه به کمک نیاز داشتید حتما با ما تماس بگیرید و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در تمامی زمینه‌های مربوط به سنسور سنجش وزن شما عزیزان را کمک خواهند کرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

گفتگو کنید

1 نظر

  1. با سلام خدمت شما میکروسوئیچ آسانسور که مربوط به اورلود هست دچار مشکل شده میشه راهنماییم کنید لطفا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه