مقایسه ریل نورد گرم با نورد سرد آسانسور

مقایسه ریل نورد گرم با نورد سرد آسانسور؛ راه های تشخیص و کارایی هریک

آسانسور، یکی از تجهیزات مورد استفاده این روزها است که دارای قطعات زیادی است. یکی از قطعات مهم این تجهیز، ریل نورد بوده که دارای انواع مختلفی است. علاوه بر مشخصات شکلی، مشخصات دمایی، مانند گرم و سرد بودن ریل در انتخاب ریل بسیار مهم است. برای اینکه با تفاوت ریل سرد و گرم آسانسور آشنا شوید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ریل آسانسور چیست؟

ریل آسانسور چیست؟
ریل آسانسور چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت ریل سرد و گرم آسانسور بپردازیم، باید ابتدا با ریل آسانسور آشنا شویم. ریل آسانسور یک جزء آسانسور است که از ریل فولادی و صفحه اتصال تشکیل شده است که به ریل کابین و ریل سنگین جفتی تقسیم می شود.

شکل ظاهری آن به سه شکل T شکل، L شکل و توخالی تقسیم می شود. در همان زمان، ریل نورد یا همان ریل آسانسور نقش هدایت کننده را ایفا می کند که ضربه کابین، ترمز آسانسور، انبردست ایمنی را در هنگام ضربه ترمز اضطراری تحمل می کند. اندازه این نیروها با کیفیت بار و سرعت آسانسور مرتبط هستند، بنابراین ریل ها باید با توجه به سرعت آسانسور و کیفیت بار انتخاب شوند.

ریل آسانسور بالا و پایین در مسیر ایمنی چاه است، ریل بر روی دیوار چاه نصب می شود، توسط قاب ریل، پشتیبانی ریلی برای اتصال به دیوار چاه ثابت می شود. ریلی که معمولا در آسانسورها استفاده می شود ریل نوع “T” است. در عین حال، ریل در حادثه سرعت بالای آسانسور، مسئولیت توقف آسانسور را بر عهده دارد، بنابراین نمی توان از محکمی آن چشم پوشی کرد. محکمی ریل نورد علاوه بر اینکه به مراحل ساخت آن بستگی دارد، به ظرفیت وزنی که باید تحمل کند نیز بستگی دارد. پس با توجه به کوچک بودن و بزرگ بودن آسانسور باید سرد و گرم بودن ریل نورد را انتخاب کرد.

آشنایی با ساخت ریل نورد گرم

آشنایی با ساخت ریل نورد گرم
آشنایی با ساخت ریل نورد گرم

ریل نورد گرم معمولا در دمای بالا (۸۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد) غالب گیری و ساخته می شود. این نوع ریل مانند ریل های دیگر از شمش فولادی ساخته شده و در کوره های مخصوص نوردسازی، از بین غلتک های در حال چرخش عبور داده می شوند. بین سطح شمش فولادی و غلتک در دمای بالای کوره اصطکاک به وجود می آید. بر اثر این اصطکاک، ضخامت به دلیل افزایش طول، کاهش می یابد و این گونه به سطح ضخامت موردنظر می توان رسید.

آشنایی با ساخت ریل نورد سرد

آشنایی با مراحل ساخت ریل نورد سرد برای دانستن تفاوت ریل سرد و گرم مهم به نظر می رسد. با توجه به اینکه اکثر آسانسورها به خصوص آسانسورهای بیمارستانی و تجاری، باید وزن زیادی را تحمل کنند، ریل نورد گرم معمولا تحمل فشار وارده را ندارد و باید از ریل نورد سرد برای این نوع آسانسورها استفاده کرد؛ پس هدف اصلی در نوردسازی سرد کاهش ضخامت ورق ریل است.

سؤال اینجا است که وقتی از گرمای زیاد و کوره نوردسازی برای شمش فولادی جهت ساخت ریل سرد استفاده نمی شود، پس چگونه این نازک سازی انجام می شود؟ فرایند نورد سرد با فشار خیلی زیاد انجام می شود و در دمای معمولی محیط کار و نهایتا تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد قابل اجرا است. نورد سازی ریل سرد معمولا با غلتک های اقماری یا چهار طبقه و خوشه ای انجام می گیرد.

تفاوت ریل سرد و گرم در چیست؟

تفاوت ریل سرد و گرم
تفاوت ریل سرد و گرم

تفاوت ریل سرد و گرم از دو جهت قابل بررسی است: مراحل ساخت و نوع کاربرد و استفاده

تفاوت در مراحل ساخت

  1. تفاوت در دما: همان طور که در قسمت های قبل گفته شد دمای نورد سازی گرم تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد و دمای نورد سازی سرد تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.
  2. تفاوت در ضخامت نهایی؛ ضخامت نهایی در نورد سرد خیلی کمتر از نورد گرم است.
  3. نیروی نورد سازی به کار برده شده: نیروی بکار برده شده در نوردسازی گرم، دمای بالا و غلتک های در حال چرخش است در حالیکه در نورد سازی سرد، فشار خیلی زیاد و غلتک های اقماری یا خوشه ای است.

تفاوت در نوع کاربرد و استفاده

دانستن تفاوت ریل سرد و گرم در کاربرد و استفاده بسیار مهم بوده و در ایمنی آسانسور نقش مهمی دارد.

  • تفاوت کارایی در ظرفیت وزنی آسانسور: ریل نورد سرد در آسانسورهای بزرگ که باید وزن بالایی را تحمل کنند بیشتر استفاده می شود در حالیکه ریل نورد گرم در آسانسورهای کوچک که برای وزن های کم و ساختمان های کوچک طراحی می شوند قابل استفاده بوده و مقرون به صرفه است.
  • تفاوت در عمر مفید: ریل نورد سرد پایدارتر بوده و دارای عمر مفید بیشتری نسبت به ریل نورد گرم است.
  • تفاوت در نوع تیغه: سختی تیغه ریل سرد نسبت به ریل گرم بالاتر بوده در نتیجه مقاومت بیشتری در زمان فعالیت پاراشوت آسانسور دارد.
  • تفاوت در قیمت: به دلیل کارایی بالا، مقاومت بالا، قیمت بالای شمش فولاد و مراحل بیشتر ساختی که ریل نورد سرد دارد، قیمت آن نسبت به ریل نورد گرم بالاتر است.

چگونگی تشخیص ریل سرد و گرم

قبل از ذکر هر موردی در این قسمت، باید بدانید که نوع T شکل ریل آسانسور دارای مدل های مختلفی است که هر کدام با توجه به نوع سرد و گرم دسته بندی می شوند:

ریل آسانسور مدل های T5 و T9 از نوع ریل نورد گرم و ریل آسانسور مدل های T16 و T25 از نوع ریل نورد سرد هستند.

زمانی که تیغه های ریل دارای رده های ماشینکاری باشد، با پسوند B مشخص شده و به معنی ریل ساخته شده با نورد گرم است. زمانی که تیغه های ریل دانه دانه باشد، با پسوند A مشخص شده و به معنی ریل ساخته شده با نورد سرد است.

تفاوت ریل سرد و گرم

ست لیفت با آگاهی از تفاوت ریل سرد و گرم با کیفیت ترین انواع آنها را با استانداردهای لازم در اختیار کاربران عزیز می گذارد. اگر برای نصب یا تعمیر آسانسور با بهترین تجهیزات به دنبال یک شرکت معتبر هستید، ست لیفت بهترین است، کافی است با مشاورین ما در شرکت ست لیفت تماس بگیرید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه