یوک کابین آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟

یوک کابین آسانسور و کارایی و نحوه نصب آن چگونه است؟

یوک کابین آسانسور قابی است که بخش های مهمی نظیر کف کابین، ترمزهای ایمنی، کفشک ها و سیم بکسل ها به آن متصل می شوند. جنس یوک کابین فلزی است و باید از استانداردهای لازم مثل کیفیت و استحکام بالا برخوردار باشد.

برای مونتاژ یوک از پیچ و مهره استفاده می شود و سکویی که بار و مسافران روی آن قرار می گیرند، به وسیله جوش، پرچ یا پیچ و مهره روی تیر ایمنی پایین یوک متصل می شود؛ در این بخش لاستیک های ضربه گیر نیز بین تیر ایمنی و سکو قرار می گیرند.

سینی زیر درب نیز به سکو متصل می شود. این سینی باید کاملا تراز باشد و کل لبه عرضی درب را بپوشاند. جنس سینی زیر درب از فلز مقاوم یا موادی با استحکام بالا ساخته می شود.

در واقع یوک کابین یک صفحه قائم با لبه شیبدار است که در زیر درب آسانسور و پایین کابین قرار می گیرد؛ تراول کابل آسانسور هم به منظور برقراری ارتباط کابین و دستورات به تابلو فرمان، در این قسمت قرار می گیرد. تراول کابل از یک طرف به کابین و از طرف دیگر به تابلو فرمان آسانسور متصل است و با حرکت آسانسور، جا به جا می شود.

سیم بکسل های تعلیق از طریق کابل شوها و صفحه، به تیرهای افقی بالای یوک متصل می شوند. یوک کابین به وسیله کفشک هایی که در دو طرف و بالا و پایین آن نصب می شوند، در ریل ها قرار می گیرد؛ بنابراین یوک از تیرها افقی، تیرهای عمودی و تیر ایمنی تشکیل می شود و وظیفه نگهداری از کابین در مقابل بارهای خارج از مرکز را دارد.

متریال ساخت یوک آسانسور

متریال ساخت یوک آسانسور
متریال ساخت یوک آسانسور

از آنجایی که یوک کابین، وظیفه مهمی به عهده دارد، باید از متریال مقاومی ساخته شود تا بتواند وزن کابین و بار داخل آن را تحمل کند. یوک و پیچ و مهره های اتصال آن از فلز سخت و مستحکم مثل آهن ساخته می شوند و طراحی آنها به شکلی است که قدرت تحمل بار را داشته باشند.

آموزش نحوه نصب یوک آسانسور

آموزش نحوه نصب یوک آسانسور
آموزش نحوه نصب یوک آسانسور

یوک به چند بخش از جمله یوک بالا، یوک پایین، یوک جانبی و یوک گوشه ای تقسیم می شود. یوک های جانبی در دو طرف کابین قرار می گیرند و در ریل های کناری و رو به روی هم حرکت می کنند. یوک بالا و پایین دارای قرقره هستند و کاملا زیر سکوی پایین قرار می گیرند.

از یوک گوشه ای برای کابین هایی که دارای دو درب مجاور هستند، استفاده می شود. در این نوع یوک، ریل های راهنما در گوشه ها و سکو مستقیما روی تیر افقی قرار می گیرد؛ سکو توسط میله عمودی به گوشه های تیر افقی یوک بالا وصل می شود.

برای نصب یوک آسانسور ابتدا باید یوک پایین توسط داربست یا یک وسیله نگهدارنده، فیکس شده و سپس ستون های چپ و راست نصب شوند. ستون ها باید توسط سیم یا بست فلزی به ریل های راهنمای کابین متصل شوند تا در زمان نصب کابین یا جا به جایی آن، از محل خود خارج نشوند.

در مرحله بعد باید کابین را به درون چاه برده و یوک بالا را نصب کنید، بهتر است تا زمان نصب کفشک ها، موقتا از لاستیک های ضربه گیر استفاده کنید.

در بعضی مواقع به دلیل محدودیت یا کوچک بودن ورودی ساختمان باید کابین را جدا کرده و دوباره در چاهک آسانسور اسمبل کنید؛ در این صورت ابتدا سینی کابین، سپس دیواره های چپ و راست و سایر قطعات باید نصب شوند. البته این کار ممکن است در آینده موجب خمش و از تعادل خارج شدن کابین شود، بنابراین بهتر است در ایتدا اندازه ورودی ساختمان به خوبی محاسبه شود.

سخن پایانی

یوک کابین آسانسور یکی از قطعات مهم و ضروری آسانسور است که به منظور نگه داشتن کفشک ها، سیم بکسل و ترمزهای ایمنی در زیر درب کابین نصب می شود. این قطعه غالبا از فلز مستحکم ساخته می شود و می تواند وزن کابین و بار داخل آسانسور را به خوبی تحمل کند.

یوک توسط کفشک هایی که در دو طرف و بالا و پایین آن قرار دارند، در ریل ها جا گرفته و سکوی آسانسور نیز روی تیر ایمنی آن قرار می گیرد. وظیفه اصلی یوک نگه داشتن وزن کابین، بار و مسافران است و سه بخش تیرهای افقی، تیر ایمنی و ستون های عمودی تشکیل می شود.

سیم بکسل هایی که از یک طرف به تابلو فرمان و از طرف دیگر به کابین متصل هستند، روی تیرها افقی بالای یوک نصب می شوند. این سیم ها معمولا از هشت رشته ای تا بیست و چهار رشته ای در بازار موجود هستند که هر چقدر قطر آنها بیشتر باشد، ایمنی آسانسور بالاتر می رود.

یوک کابین در انواع مختلفی تولید می شود که قیمت های متفاوتی دارند؛ به همین دلیل در زمان خرید یوک آسانسور باید دقت کرده و محصولی را تهیه کنید که از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه