تنظیم سرعت آسانسور

تنظیم سرعت آسانسور [بالا بردن و کم کردن سرعت]

با توجه به توسعه صنایع مختلف و مدرن شدن ساختمان‌ها، خیلی از مسائل عادی زندگی با رشد قابل توجهی روبرو شده است. یکی از همین تغییرات اساسی و مدرنی که در ساختمان‌ها مشاهده می‌شود، راه‌اندازی سیستم آسانسور در بسیاری از ساختمان‌های چند طبقه است. علاوه بر اهمیت راه اندازی آسانسورهای برقی برای حمل و نقل افراد ساختمان‌ها و کاربری راحت، تنظیم سرعت آسانسور نیز از مهم‌ترین مسائلی است که باید در نظر گرفته شود. به طور معمول در ساختمان‌های بلند از آسانسورهای پرسرعت استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر دقت توقف و راحتی مسافران آسانسور از جمله حیاتی‌ترین مسائل به هنگام نصب و راه‌اندازی آسانسورها است.

سطح سرعت آسانسورها با لرزش و تکان‌هایی که به هنگام حرکت بین طبقات آسانسور رخ می‌دهد، رابطه مستقیمی دارد. در صورتی که سرعت آسانسور به درستی تنظیم نشده باشد، این لرزش‌ها و تکان‌ها به هنگام استارت و توقف کابین افزایش می‌یابد. برای به حداقل رساندن این اثرات و مشکلات، باید سرعت کابین آسانسور به گونه‌ای تنظیم شود که عملکردی روان داشته باشد. در ادامه بهترین روش برای تنظیم سرعت آسانسور را برای شما شرح می‌دهیم.

چگونه سرعت آسانسور را بالا ببریم؟

یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت آسانسور یا حتی کاهش آن استفاده از درایو است و برای این کار باید پارامترهای سیستم کنترل آسانسور را در نظر بگیرید و آنها را تنظیم کنید. مراحل بالا بردن یا پایین آوردن سرعت سیستم آسانسور با توجه به سیستم آسانسوری که شما استفاده می‌کنید، متغیر خواهد بود.

اولین قدم برای افزایش سرعت آسانسور شناسایی سیستم کنترل آسانسور خواهد بود. سیستم آسانسور می‌تواند مبنی بر میکروکنترلر یا کنترل دیجیتال پیشرفته باشد. مسئله بعدی مربوط به نحوه دسترسی به سیستم کنترل آسانسور است.

برای دسترسی به سیستم آسانسور شما باید پنل آسانسور را باز کنید یا از طریق رابط نرم‌افزار دسترسی یابید. البته رابط نرم‌افزار تنها برای سیستم‌های دیجیتال گزینه مناسبی است. در ادامه باید موقعیت‌ پارامترهای کنترل سرعت آسانسور را تعیین کنید.

به طور معمول پارامترها قابل تنظیم هستند و در نرم‌افزار کنترل‌کننده یا بر روی سوئیچ‌های فیزیکی یافت می‌شوند. در نهایت اینکه برای افزایش سرعت آسانسورها باید پارامترهای کنترل سرعت را تنظیم کنید و با دقت زیادی این روند را پیش برید.

چگونه سرعت آسانسور را کاهش دهیم؟

برای کاهش سرعت آسانسور نیز باید موقعیت پارامترهای کنترل سرعت را بیابید و آنها را تعیین کنید. روش خاص تنظیم سرعت آسانسور به نوع سیستم کنترل آن بستگی دارد. بعد از اینکه سرعت آسانسور را طبق معیارها و اصول خاص کاهش دادید و آن را تنظیم کردید، باید تست نهایی را به انجام برسانید.

به عبارت دیگر با کمک این تست شما مطمئن می‌شوید که سرعت آسانسور طبق برنامه دلخواه شما کاهش یافته است. در صورت لزوم، تنظیمات بیشتری در مورد کاهش یا افزایش سرعت آسانسور در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نکته مهم این است که تنظیم و تغییر سرعت آسانسور باید با دقت و رعایت مقررات و استانداردهای ایمنی اجرا شود. توصیه می‌کنیم برای اطمینان از انجام تنظیمات ایمن و مناسب از یک متخصص و تکنسین آسانسور که با سیستم خاص آسانسور شما آشنایی دارد، کمک و راهنمایی بگیرید.

چطور سرعت درب آسانسور را افزایش دهیم؟

افزایش و تنظیم سرعت درب آسانسور در مقایسه با تنظیم سرعت کابین آسانسور امری پیچیده است. توجه داشته باشید که تغییر سرعت درب آسانسور به تخصص و تجربه زیادی نیاز دارد و باید توسط متخصصان واجد شرایط انجام شود تا در نهایت شما از ایمنی و عملکرد صحیح سیستم آسانسور خود مطمئن شوید. برای اجرای این روند می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

  • با یک تکنسین آسانسور مشورت کنید
  • سیستم درب فعلی آسانسور خود را ارزیابی کنید
  • استانداردها و مقررات ایمنی را بررسی کنید
  • اصلاحات لازم را شناسایی کنید
  • اصلاحات لازم را به انجام برسانید
  • سرعت درب آسانسور را به طور دقیق تنظیم کنید
  • بعد از تنظیم سرعت درب آسانسور آن را تست کنید

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که تغییر سرعت کابین آسانسور و درب آسانسور به ملاحظات مهندسی و ایمنی پیچیده نیاز دارد. بدین ترتیب باید از متخصصان واجد شرایط برای اجرای این روند کمک بگیرید؛ زیرا تلاش برای تغییر سرعت درب و کابین آسانسور بدون دانش و تخصص کافی می‌تواند منجر به خطرات بزرگی شود.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه