محاسبه سرعت موتور آسانسور؛ فرمول و حداقل و حداکثر میزان استاندارد

محاسبه سرعت موتور آسانسور؛ فرمول و حداقل و حداکثر میزان استاندارد

موتور آسانسور وظیفه انتقال عمودی کابین در چاه آسانسور را بر عهده دارد محل نصب موتور آسانسور در آسانسورهای گیرلس در چاه آسانسور و در آسانسورهای گیربکس در موتورخانه است. با توجه با طراحی داخلی موتورهای آسانسور گیرلس و گیربکس، این موتورها دارای توان های متفاوتی هستند و برای مشخص کردن توان موتور آسانسور می توان از پلاک موتور استفاده نمود. توان موتور یکی از عوامل مهم برای بدست آوردن سرعت موتور آسانسور است که در این مقاله به نحوه محاسبه موتور آسانسور و فرمول آن می پردازیم.

حداقل میزان سرعت استاندارد آسانسور

حداقل میزان سرعت استاندارد آسانسور
حداقل میزان سرعت استاندارد آسانسور

برای انتخاب و خرید تجهیزات و قطعات آسانسور و طراحی داخلی آن مساله سرعت آسانسور اهمیت ویژه ای دارد. بر اساس تعداد طبقات و نوع سرویس دهی سرعت موتور آسانسور محاسبه می شود. سرعت آسانسور را می توان با استفاده از زمان حرکت کابین آسانسور و فاصله زمانی شروع حرکت از یک طبقه تا توقف در طبقه بعدی آن را محاسبه کرد.

حداقل میزان استاندارد سرعت آسانسورها بر اساس دستورالعمل استاندارد ملی ایران با در نظر گرفتن ارتفاع ساختمان از کفطبقه زیرین تا کف طبقه رویین به صورت جدول زیر است.

تعداد طبقات سرعت مجاز

تعداد طبقات سرعت مجاز
تعداد طبقات سرعت مجاز
  • ساختمان‌های با ۸ طبقه ۰.۶۳ متر بر ثانیه
  • ساختمان‌های با ۹ طبقه ۱ متر بر ثانیه
  • ساختمان‌های از ۱۳ تا ۲۰ طبقه ۱.۶ متر بر ثانیه
  • ساختمان‌های از ۲۱ تا ۲۵ طبقه ۲ متر بر ثانیه
  • ساختمان‌های از ۲۶ تا ۳۰ طبقه ۲.۵ متر بر ثانیه

نحوه محاسبه سرعت آسانسور

برای اینکه حرکت کابین آسانسور بین طبقات ثبات داشته باشد و بتواند آرامش و راحتی مسافران را حین جابه جایی تامین کند باید سرعت ثابتی داشته باشد. فرمول محاسبه سرعت خطی یا ثابت X=V*T یا V=T/X بسیار ساده است و از پارامترهای V، X و T به ترتیب برای نشان دادن سرعت حرکت آسانسور، بیان مسافت یا فاصله عمودی بین دو نقطه و زمان سپری شده در بین دو نقطه استفاده می شود. برای بدست آوردن سرعت باید مسافت بین دو نقطه از آسانسور را بر زمانی که کابین آسانسور بین این دو نقطه حرکت می کند را تقسیم کرد تا سرعت بر حسب متر بر ثانیه محاسبه شود.

توان موتور برای محاسبه سرعت موتور آسانسور

موتور آسانسور در تامین سرعت آسانسور نقش مهمی دارد و اگر موتور از توان مناسبی برخوردار باشد می تواند برای حرکت ثابت کابین آسانسور بین طبقات سرعت ثابتی را ایجاد نماید. توان موتور از حاصلضرب دو پارامتر سرعت حرکت کابین و نیروی وارده بر موتور آسانسور محاسبه می شود.

P=F*V

توان بدست آمده از طریق این فرمول، توان ایده آل است و در شرایط واقعی عواملی چون تعداد فلکه های هرزگرد، نحوه سیم بکسل بندی و پیچش آن ها، نیروهای اصطحکاک و کشش و اصطکاک قطعات جانبی نیز در این فرمول لحاظ می شوند. برای اینکه موتور آسانسور بتواند در شرایط واقعی توان مناسبی داشته باشد نیاز به توانی بیشتر از حد ایده آل دارد و باید هنگام خرید موتور آسانسور به آن دقت کرد. نیروی وارده به موتور آسانسور از حاصل جمع جرم نصف ظرفیت کابین آسانسور، جرم تراول کابل و سیم بکسل های آسانسور بدست می آید.

جمع بندی

سرعت آسانسور یکی از پارامترهای مهم برای محاسبه توان موتور آسانسور است و برای اینکه موتور بتواند سرعت حرکت با ثباتی برای آسانسور هنگام حرکت در طبقات ایجاد کند باید از توان مناسبی برخوردار باشد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

گفتگو کنید

1 نظر

  1. سلام وقت بخیر من چند سال پیش موتور ایرانی خریدم برای ساختمون ۲۵ طبقه خیلی خوب جوابگو نبود در صورتی که توان موتور می بایست جواب میداد از کارشناساتون پرس و جو کردم موتور آسانسور ایتالیایی رو بهم پیشنهاد کردن تهیه کردم مشکل برطرف متشکرم از کارشناسا و تیم قویتون.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه