دیکتاتور آسانسور چیست؟ انواع، کاربرد و نحوه تنظیم

دیکتاتور آسانسور چیست؟ انواع، کاربرد و نحوه تنظیم

آسانسورها از قطعات و اجزاء متعددی ساخته شده اند که هر یک از آن ها وظیفه ای را در آسانسور برعهده دارد. دیکتاتور یا آرام بند درب آسانسور ابزاری کاربردی در آسانسورهای کششی با درب لولایی است که در قسمت بالای این نوع درب ها قرار می گیرد. آرام بند یا دیکتاتور درب به آهسته بسته شدن درب آسانسور کمک می کند؛ حتی در مواقعی که افراد درب آسانسور را بسیار محکم می بندند وجود این ابزار سبب آرام بسته شدن درب می شود.

با این مقاله همراه باشید تا بیشتر با آرام بند و کاربردهای آن در آسانسور آشنا شوید.

دیکتاتور آسانسور چیست چه کارایی دارد؟

دیکتاتور آسانسور چیست چه کارایی دارد؟
دیکتاتور آسانسور چیست چه کارایی دارد؟

از لحاظ ظاهری آرام بند یا دیکتاتور آسانسور قطعه کوچکی است که در قسمت بالایی درب های لولایی آسانسورهای کششی نصب می شود. البته این ابزار کاربردی دارای سیستم پیچیده ای است و قطعات درون آن حالت درهم تنیده و پیچیده ای دارند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم وظیفه این قطعه آرام بستن درب آسانسور و جلوگیری از شدت بسته شدن درب است؛ اما کاربرد دیگر آرام بند یا دیکتاتور آسانسور ایجاد فشار روی درب به منظور بسته شدن کامل آن می باشد.

دیکتاتور آسانسور راه حل رفع معایب درب لولایی

دیکتاتور آسانسور راه حل رفع معایب درب لولایی
دیکتاتور آسانسور راه حل رفع معایب درب لولایی

درب لولایی آسانسور از انواع درب های قدیمی است که کاربرد زیادی برای آسانسورهای کوچک و با فضای محدود دارد. این درب ها برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند نیاز به داشتن عرض زیاد ندارند و این موضوع یکی از مزایای درب های لولایی است. این نوع از درب های آسانسور در عرض های ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر طراحی و تولید می شوند.

در کنار این مزیت، درب های لولایی دارای معایبی چون سختی باز شدن از نظر نیروی مکانیکی لازم، عدم کاربرد صحیح برای افراد معلول و کودکان و سالمندان و زمان‌بر بودن عملیات باز و بسته شدن درب می باشد. نصب آرام بند آسانسور روی این درب ها برخی از معایب و مشکلات استفاده از این نوع درب ها را رفع می کند. ساختار درب لولایی از اجزایی شامل کنتاکت، دیکتاتور، لولا، دستگیره، لته و چهارچوب تشکیل شده است.

انواع دیکتاتور آسانسور

انواع دیکتاتور آسانسور
انواع دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور در سال های گذشته از خارج کشور وارد می شد ولی در حال حاضر به دلیل وجود تحریم ها نوع خارجی این قطعه در بازار ایران وجود ندارد؛ البته انواع دیکتاتور و آرام بند درب آسانسور ایرانی در برندهای اونسا و شیندلر به وفور در بازار وجود دارد و نیازی به واردات آرام بند احساس نمی شود.

برخی از نمونه های دیکتاتور آسانسور خارجی شامل آرام بند آسانسور جان لیفت، دیکتاتور آسانسور اونسا و دیکتاتور آسانسور فوپا است؛ همچنین دیکتاتور اونسای ایرانی، دیکتاتور سپاهان، دیکتاتور آلیفت از بهترین دیکتاتور های داخلی می باشند. درب های آسانسور به خصوص درب های طبقه های همکف میزان باز و بسته شدن زیادی دارند؛ بنابراین استفاده از آرام بندهای با کیفیت می تواند زمان خرابی آن ها را به تاخیر اندازد.

برند های تولید کننده دیکتاتور آسانسور

برند های تولید کننده دیکتاتور آسانسور
برند های تولید کننده دیکتاتور آسانسور

در ایران برندهای مطرح و با کیفیتی از آرام بند یا دیکتاتور آسانسور تولید می شود که کشورهایی مثل چین اقدام به تهیه کپی از آن ها کرده اند و به اسم برند اصلی به فروش می رسانند. برندهایی چون لیفت و اونسا از دسته برندهایی هستند که ممکن است نوع چینی آن با قیمت کمتری در بازار در دسترس باشد. به همین دلیل هنگام انتخاب و خرید دیکتاتور آسانسور از اصل بودن محصول و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

برندهایی که در ایران در حال تولید و طراحی آرام بند هستند این محصول را منطبق با استانداردهای بین المللی TESK و CE می سازند؛ بنابراین این محصولات بسیار با کیفیت بوده و طول عمر مفیدی دارند. در ادامه برخی از مهم ترین برندهای دیکتاتور آسانسور را در خارج و داخل معرفی می کنیم.

  • دیکتاتور آسانسور جان لیفت ترکیه
  • آرام بند یا دیکتاتور آسانسور پارس لیفت
  • آرام بند یا دیکتاتور آسانسور آلیفت
  • دیکتاتور آسانسور یا آرام بند درب اونسا
  • دیکتاتور یا آرام بند آسانسور ساس

عمر مفید دیکتاتور آسانسور چقدر می باشد؟

عمر مفید دیکتاتور آسانسور چقدر می باشد؟
عمر مفید دیکتاتور آسانسور چقدر می باشد؟

در برخی موارد مانند آسانسورهای بیمارستانی که عرض درب بیشتر از ۱۲۰ سانتیمتر است باید دو آرام بند روی درب نصب شود. این قطعه همانند سایر اجزاء آسانسور طول عمر معینی دارد و عمر مفید آن در صورتی که از آن به شیوه ای صحیح استفاده شود حدود ۵ تا ۷ سال است. چنانچه دیکتاتور آسانسور خرابه شود باید تعویض گردد.

ساختار آرام بند آسانسور را حدود ۴۰ قطعه تشکیل می دهد که با به کار گیری آن ها دیکتاتور آسانسور می تواند عملکرد بسیار خوبی را جهت بستن درب آسانسور داشته باشد. در فصل های گرم و سرد روغن دیکتاتور حالت سفتی یا شلی پیدا می کند که سبب تغییر در آرام بند می گردد؛ بنابراین باید این موضوع در سرویس دوره ای آسانسورها مدنظر قرار گیرد و تنظیمات آرام بند به درستی انجام شود.

موارد مهم در استاندارد دیکتاتور آسانسور

موارد مهم در استاندارد دیکتاتور آسانسور
موارد مهم در استاندارد دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور از قطعات مصرفی آسانسور محسوب می شود که بعد از خراب شدن قابل تعمیر نیست و باید به طور کامل تعویض گردد و یک نمونه جدید روی درب لولایی آسانسور نصب شود. همانطور که بیان شد میزان ماندگاری و طول کارکرد این قطعه بین ۵ تا ۷ سال است که عمر مفیدی برای این قطعه می باشد.

اگر آرام بند آسانسور خراب باشد و همچنان تعویض نگردد باعث بروز اختلال در سرعت باز و بسته شدن درب آسانسور می شود. در صورتی که در اثر وجود مشکل در آرام بند درب باز بماند، آسانسور قادر به حرکت نخواهد بود و در نتیجه آسانسور اخطار باز بودن درب را می دهد. در برخی موارد بسته نشدن کامل درب به دلیل خراب بودن دیکتاتور آسانسور ممکن است منجر به سقوط افراد داخل چاهک آسانسور گردد.

وجود استاندارد در هر قطعه و محصول نشان دهنده مرغوبیت و کیفیت آن کالا می باشد؛ در ساخت و طراحی دیکتاتور آسانسور نیز یکسری استانداردها به کار رفته و سپس وارد بازار شده است. آرام بند آسانسور طبق استانداردهای بین المللی TESK و CE ساخته می شود که از کیفیت بالایی برخودار هستند.

در فصل سرد سال روغن هیدرولیک آن سفت می شود و سبب سخت بسته شدن درب لولایی آسانسور می گردد. همچنین در فصل تابستان این روغن حالت روان می گیرد و سبب بسته شدن درب با شدت بیشتری می شود. با توجه به این موضوع دیکتاتورها به صورت دوره های ۲ ساله باید سرویس شوند و قطعات آن ها به صورت صحیح تنظیم گردد.

به طور کلی دیکتاتور آسانسور به طور کامل ایمنی را در آسانسور برقرار می کند و خطر سقوط کابین را در اثر باز ماندن درب کاهش می دهد.

نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور

نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور
نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور

در ساخت و طراحی آرم بند و دیکتاتور آسانسور باید یکسری استانداردها رعایت شود تا کیفیت این محصول تایید شده و بتوان آن را وارد بازار مصرف کرد. موضوع مهم در دیگر تنظیم دیکتاتور درب آسانسور است که باید به درستی و مطابق استانداردها انجام شود تا هنگام استفاده از آن درب آسانسور دچار مشکل نشود.

نحوه نصب این قطعه به این شکل است که روی این قطعه یک پیچ تعبیه شده و وظیفه تنظیم سرعت باز و بسته شدن قرقره یا چرخ غلتان دیکتاتور درب آسانسور را دارد. این پیچ از نوع پیچ آلن خور یا پیچ دوسو است که جهت تنظیم آن باید از آچار آلن یا پیچ گوشتی دو سو استفاده کرد.

در انتهای میله پیستون یک پیچ تنظیم آرام بند قرار داشته و به عنوان سوزن تنظیم خروجی روغن در نظر گرفته می شود. یکی از استانداردهای مهمی که باید هنگام نصب دیکتاتور درب های لولایی آسانسور به آن توجه کرد ، چرخاندن پیچ دیکتاتور در جهت عقربه های ساعت به منظور آرام بسته شدن درب و پیچاندن آن در خلاف عقربه های ساعت برای سریع بسته شدن درب می باشد.

اجزاء تشکیل دهنده آرام بند درب آسانسور

اجزاء تشکیل دهنده آرام بند درب آسانسور
اجزاء تشکیل دهنده آرام بند درب آسانسور

بر خلاف اینکه آرام بند قطعه ای ساده به نظر می آید ولی این گونه نیست و دارای دود ۴۰ قطعه است که مهم ترین و اصلی ترین اجزای آن شامل سیلندر، مخزن روغن، پیچ تنظیم سرعت، تعدا زیادی بست فلزی، پیستون کوچک و یک چرخ غلتان (قرقره) می باشد.

محل نصب آرام بند درب آسانسور کجاست؟

محل نصب آرام بند درب آسانسور کجاست؟
محل نصب آرام بند درب آسانسور کجاست؟

معمولا نصب و آرام بند هنگام نصب درب آسانسور انجام می شود و سازنده درب های لولایی در قسمت بالایی درب جایی را در نظر گرفته است. آرام بند را می توان بوسیله بست فلزی و دو پیچ در قسمت مربوطه نسب کرد.

جمع بندی

برای جلوگیری از برخورد شدید  درب آسانسورهنگام بسته شدن می توان روی قسمت بالایی درب های لولایی آسانسور دیکتاتور یا آرام بند نصب کرد. وجود دیکتاتور سبب بسته و باز شدن نرم و آرام درب آسانسور می شود. در این مقاله مطالب مفیدی را در مورد آرام بند آسانسور و انواع برندهای مطرح آن  در بازار  بیان کردیم.

نحوه نصب آرام بند یا دیکتاتور درب آسانسور به طور مفصل توضیح داده شد و استانداردهای این محصول بیان شد. گفتیم که انواع دیکتاتور آسانسور خارجی و ایرانی وجود دارد که در حال حاضر به دلیل وجود تحریم ها فقط نوع ایرانی آرام بند در بازار موجود است و برای آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه