طرح لابی آسانسور؛ مهمترین نکات طراحی فضای آسانسور مسکونی، اداری و تجاری

طرح لابی آسانسور؛ مهمترین نکات طراحی فضای آسانسور مسکونی، اداری و تجاری

آسانسورها یکی از مهم ترین دستاوردهایی هستند که پیشرفت علم و فناوری برای ما به ارمغان آورده است. طراحی و ابداع اسانسور تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی ما داشته و یکی از ابزارهای مهم برای راحتی و اسایش انسان ها به شمار می رود.

معمولا اولین توقف افراد به محض ورود به یک ساختمان، در مقابل اسانسور است. به همین دلیل طرح لابی آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و باید به آن توجه ویژه شود. در واقع لابی تمام اسانسورهای مسکونی، اداری و تجاری باید مطابق با استانداردها و اصول خاصی طراحی شود و از هر دو اصل زیبایی و ایمنی برخوردار باشد.

در ادامه شما را با اصول و استانداردهای طراحی لابی و فضای آسانسورهای مسکونی، اداری و تجاری آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید!

اهمیت لابی اسانسور در ساختمان

اهمیت لابی اسانسور در ساختمان

اسانسورها اجزای مهمی در ساختمان هستند و به همین دلیل باید طراحی ان ها به صورت کاملا اصولی و استاندارد انجام شود. لابی اسانسورهم یک بخش مهم در سیستم اسانسور به شمار می رود و می تواند جلوه ای خاص و ویژه به نمای کلی ساختمان ببخشد.

هرچقدر که اسانسور از سرعت مناسب و ظرفیت کافی برخوردار بوده و اتاقک آن به صورت جذابی طراحی شده باشد، تا زمانی یک لابی مناسب نداشته باشد زیبایی آن تکمیل نخواهد شد. در واقع یک آسانسور زمانی باعث ارامش ساکنین می شود که محیط اطراف آن بسیار زیبا، خالی از هرج و مرج و راحت باشد.

استانداردهای طراحی لابی اسانسور

استانداردهای طراحی لابی اسانسور

در صورتی که لابی اسانسور به صورت کاملا اصولی و استاندارد طراحی شده باشد، راحتی و ایمنی را برای استفاده کنندگان به ارمغان می اورد. در واقع با طراحی یک لابی شیک برای اسانسور می توان دکوراسیون ساختمان های اداری، تجاری و یا حتی مسکونی را زیباتر کرد.

در طرح لابی اسانسور باید به عوامل زیر توجه شود:

۱. روشنایی و نورپردازی:

نورپردازی یک عامل مهم در طراحی فضای اسانسور به شمار می رود. اهمیت این موضوع برای ساختمان هایی که از نور کافی برخوردار نیستند بیشتر هم خواهد شد. با انتخاب یک نورپردازی مناسب می توانید فضای لابی اسانسور را بازتر و دل انگیز تر نشان دهید. استفاده از نورپردازی های طلایی رنگ و مجلل می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای محیط های تجاری و یا ساختمان های مسکونی لوکس به شمار می رود.

۲. انتخاب رنگ ها و ترکیب آن ها:

انتخاب رنگ های مناسب و ترکیب درست ان ها با یکدیگر تاثیر زیادی در جذابیت لابی اسانسور دارد. برای ترکیب رنگ ها هم می توانید از رنگ های متضاد و مکمل یکدیگر استفاده کنید و هم از رنگ هایی که مشابه یکدیگر هستند. رنگ های مشابه یک فضای ارامبخش و دلنشین را برای شما فراهم خواهد کرد. اما اگر یک فضای پرانرژی، پویا و جسورانه می خواهید، باید از رنگ های مکمل یکدیگر استفاده کنید.

۳. برخورداری از سیستم تشخیص آتش سوزی:

سیستم تشخیص آتش سوزی لازمه تمام ساختمان ها، به خصوص ساختمان های بزرگ می باشد. این سیستم معمولا در بخش لابی اسانسور و در قاب بالای اسانسور نصب خواهد شد. این سیستم ها از ورود دود به چاه اسانسور و در نتیجه پخش شدن آن در تمام قسمت های دیگر ساختمان جلوگیری می کنند. وجود سیستم تشخیص اتش سوزی از اهمیت زیادی برخوردار است و به هیچ عنوان نباید در زمان طراحی اسانسور و لابی از آن غافل شوید.

۴. کنترل صوتی:

لابی آسانسور محل تجمع افراد است و گاهی می تواند به یک فضای شلوغ و پر سروصدا تبدیل شود. مکالمات افراد با یکدیگر و پژواک صدای آن ها باعث می شود که این محل بسیار اشفته و پر از هرج و مرج شود. این در حالی است که استفاده از یک سیستم کنترل صوتی در لابی اسانسور می تواند این صداها را به حداقل رسانده و یک فضای ارام برای شما فراهم نماید.

۵. برخورداری از ابعاد مناسب:

حداقل فضای لازم برای پیاده سازی طرح لابی اسانسور، ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتی متر می باشد. بسته به محیط کلی ساختمان و مساحتی که در اختیار دارید می توانید این فضا را افزایش دهید.

نکات مهم در طراحی لابی اسانسورهای تجاری، اداری و مسکونی

نکات مهم در طراحی لابی اسانسورهای تجاری، اداری و مسکونی

طرح لابی اسانسور کاملا سلیقه ای بوده و با توجه به نظر و درخواست خود کارفرمایان قابل اجرا می باشد. اما به شما توصیه می کنیم لابی اسانسور را مطابق با محیط ساختمان مورد نظر طراحی کنید. برای مثال اسانسورهای اداری باید از یک لابی با طراحی مدرن برخوردار باشند. استفاده از سبک های رسمی و همچنین ترکیب رنگ های خنثی با یکدیگر می تواند گزینه خوبی برای لابی اسانسورهای اداری باشد.

برعکس برای ساختمان های مسکونی باید از رنگ های گرم تر و شادتری استفاده شود که حس صمیمیت و نشاط را به ساکنان این ساختمان ها القا کند. در واقع طرح لابی اسانسورهای مسکونی باید به گونه ای باشد که به محض ورود به ساختمان، با احساس ارامش و اسودگی مواجه شوند.

طرح لابی ساختمان های تجاری هم باید به صورت لوکس و پرزرق و برق باشد که در همان نگاه اول توجه افراد مختلف را به محیط ساختمان جلب نماید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی درخصوص طرح لابی اسانسور به شما عزیزان ارائه دهیم. همانطور که متوجه شدید، لابی اسانسور بخش مهمی از ساختمان به شمار می رود. چرا که معمولا اولین محل توقف افراد به محض ورود به ساختمان است. به همین دلیل باید در طراحی آن دقت و توجه زیادی به خرج دهید و یک لابی اسانسور متناسب با فضای ساختمان خود طراحی نمایید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه