جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور؛ وزن و نقشه ریل

جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور؛ وزن و نقشه ریل

ریل های آسانسور از قطعات مهم و کاربردی در این دستگاه برقی هستند که وظیفه حرکت کابین آسانسورها را بر عهده دارند. در هنگام تهیه ریل آسانسور باید جزئیات مهمی مدنظر قرار گیرد؛ ابعاد ریل های مختلف آسانسور یکی از با اهمیت ترین پارامترهای این قطعه است که در قالب جدولی ارائه می شود.

وظایف ریل های آسانسور

وظایف ریل های آسانسور
وظایف ریل های آسانسور

ریل های آسانسور در یک قطعه T شکل طراحی می شوند و در حرکت بالا و پایین اتاقک آسانسور نقش بسزایی دارد. به طور کلی هدایت حرکت کابین و وزنه تعادل در مسیر مشخص، کاهش حرکات جانبی کابین و تامین امنیت حرکت کابین از وظایف مهم ریل های آسانسور هستند. برای ساخت ابعاد ریل های مختلف آسانسور از قطعات فولادی و مقاومی استفاده می شود که مطابق با استانداردهای ملی تحت مجوز های تولید آسانسور است.

بررسی مشخصات کامل ابعاد ریل های مختلف آسانسور

برای تهیه دقیق ریل های آسانسور باید طبق جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور، مشخصات فنی آن ها را با توجه به روش های تولید ریل گرم و ریل سرد مدنظر قرار داد.

ردیف نام ریل نام بازاری نوع نورد پهنای پشت ریل ارتفاع تیغه ضخامت تیغه وزن  ریل وزن یک شاخه

  1. T45A T4.5 نورد سرد ۴۵ ۴۵ ۵ ۳.۳۴ ۱۶.۷
  2. T50A T5 نورد سرد ۵۰ ۵۰ ۵ ۳.۷۳ ۱۸.۶
  3. T70A T9سرد نورد سرد ۷۰ ۶۵ ۹ ۷.۴۷ ۳۷.۳
  4. T70B T9گرم نورد گرم ۷۰ ۶۵ ۹ ۷.۴۷ ۳۷.۳
  5. T89B T16سبک نورد گرم ۸۹ ۶۲ ۱۵.۸۸ ۱۲.۳ ۶۱.۵
  6. T90B T16بال پهن نورد گرم ۹۰ ۷۵ ۱۶ ۱۳.۵ ۶۷.۵
  7. T127B T127 نورد گرم ۱۲۷ ۸۹ ۱۵.۸۸ ۱۷.۷۷ ۸۸.۸۵

ممکن است سایر برندها جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور مختص به خود را داشته باشند؛ اما به طور کلی تمام جدول های طراحی شده برای ریل های آسانسور شامل اطلاعات جدول فوق هستند. بنابراین قبل از خرید ریل آسانسور بایستی طبق اطلاعات این جدول نوع ریل، وزن و سایر مشخصات فنی را مشخص کنید.

نقشه ریل های چاه آسانسور

نقشه ریل های چاه آسانسور
نقشه ریل های چاه آسانسور

قبل از اینکه اقدام به نصب و اجرای تجهیزات و قطعات آسانسور مانند ریل ها نمود باید از از تناسب ابعاد چاه با اندازه و ابعاد تجهیزات آن و موقعیت مناسب هر کدام از آن ها با همدیگر اطمینان حاصل کرد. هر چند اغلب عدم تناسب ابعاد و اندازه های چاه با تجهیزات مشکلی را ایجاد نمی کند اما امکان دارد تجهیزات و ریل ها به دلیل عدم دقت در اجرای چاه و ناشاقولی آن در محل مناسب قرار داده نشوند. بنابر آنچه گفته شد داشتن نقشه ریل های آسانسور با توجه به جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور می تواند از ایجاد چنین اتفاقی جلوگیری کند.

برای چیدمان و جانمایی آسانسورها و تجهیزات آن ها باید تنظیمات متفاوتی اعمال شود که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تسریع در تصحیح خطاها باید مشکلات جانمایی قطعات و تجهیزات ارزیابی شوند. به عنوان مثال برای تعیین موقعیت ریل های آسانسور باید زمان زیادی را در نظر گرفت و همچنین با توجه به نقشه ریل ها و جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور فقط یک محل صحیح برای نصب این ریل ها وجود دارد که باید این مکان با استفاده از شاقول ریزی توسط نصاب مشخص شود.

جمع بندی

در واقع ریل آسانسور تامین کننده امنیت نصب و راه اندازی آن است که در مسیر حرکت وزنه تعادل و حرکت کابین قرار گرفته و می توانند از طریق مشخص کردن مسیر حرکت سبب ایجاد محدودیت در حرکت عمودی شوند. در این مقاله جدول ابعاد ریل های مختلف آسانسور ارائه شد که با توجه به آن می توان هنگام خرید ریل ها جزئیات بیشتری را لحاظ کرد تا تهیه ریل با اطمینان بیشتری انجام شود.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه