آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم چیست؟ کاربر، انواع و مشخصات

آسانسورهای هیدرولیک بر اساس نحوه اتصال جک به کابین به دو نوع آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم و آسانسور هیدرولیک مستقیم تقسیم می شوند. در آسانسور غیر مستقیم، جک و کابین ارتباط غیر مستقیم دارند و اتصال جک در کنار کابین است و امکان قرار دادن جک در زیر کابین وجود ندارد. در این مطلب بیشتر به معرفی کامل این آسانسور هیدرولیک پرداخته خواهد شد.

مشخصات آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

جک هیدرولیک یکی از قطعات مهم در آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم است. این جک ها انواع مختلفی دارند و شامل جک  تک مرحله ای و تلسکوپی هستند؛ مدل جک تلسکوپی خود در دو نوع دو مرحله ای و سه مرحله ای ساخته می شوند. همه جک های هیدرولیک از اجزای مشترکی شامل پیستون و سیلندر تشکیل شده ‌اند. پیستون در داخل سیلندر قرار می گیرد و با فشار روغن به حرکت در می آید و سبب جا به جایی کابین آسانسور می شود.

پیستون باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد تا در داخل سیلندر بتواند روان و سریع حرکت کند. این قطعه باید قادر به خنثی کردن فشارهای حاصل از بارهای استاتیکی و دینامیکی باشد؛ بنابراین داشتن مقاومت بالا از مهم ترین مشخصات جک آسانسور محسوب می شود. سیلندر به صورت استوانه ای توخالی مقاوم به ضربه، خوردگی و رطوبت است که سطح داخلی آن بدون اصطکاک و صاف بوده و درون آن پیستون به نرمی جا به جا می شود.

عملکرد آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم
عملکرد آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم

عملکرد آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم

در طراحی آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم یک جک در کنار کابین قرار می گیرد؛ همچنین در بعضی موارد دو یا تعداد بیشتری جک استفاده می شود. ابعاد کابین و میزان باری که آسانسور باید جا به جا کند تعیین کننده تعداد جک های آسانسور هستند؛ البته معمولا بیشتر آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم مورد استفاده یک جک دارند.

میزان جا به جایی کابین در این نوع آسانسور دو برابر تغییر طول جک است؛ به عبارتی به ازای یک متر افزایش طول جک، کابین آسانسور دو متر جا به جا خواهد شد. در سیستم آسانسور غیر مستقیم باید ترمز اضطراری و گاورنر در نظر گرفته شود؛ زیرا جک توسط سیم بکسل و فلکه هرزگرد به کابین متصل شده است و احتمال پاره شدن سیم و سقوط کابین وجود دارد.

مزایای آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

سیستم اتصال جک به صورت غیر مستقیم یکی از پرکاربرد ترین سیستم ها در هوم لیفت ها و آسانسورهای خانگی محسوب می شود. این مدل آسانسور مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهم ترین آن‌ها اشاره می کنیم.

  • در آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم طول جک نصف مقدار جا به جایی کابین است؛ به همین دلیل برای چاه آسانسور نیاز به کندن عمق کمتر می باشد.
  • برای مواقعی که امکان نصب جک از زیر کابین وجود ندارد استفاده از این مدل آسانسور گزینه مناسبی است.
  • آسانسور غیر مستقیم هیدرولیک سرعت بالاتری نسبت به سایر آسانسورها دارد.
  • به دلیل وجود جک و ریل ها در یک طرف کابین امکان گذاشتن درب از سه طرف دیگر به راحتی امکان پذیر است.
  • ارتفاع پیمایش آسانسورهای غیر مستقیم نسبت به آسانسور هیدرولیک مستقیم بیشتر است.

معایب آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

هر آسانسوری با توجه به سیستم خود دارای مزایا و معایب خاصی است؛ از این آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم نیز معایبی به شرح زیر دارد.

  • نیاز به سیم بکسل و فلکه هرزگرد در آسانسور غیر مستقیم هیدرولیک
  • استفاده از پاراشوت برای افزایش امنیت آسانسور
  • سخت تر و طولانی تر بودن زمان نصب آسانسور غیر مستقیم
  • پیچیده تر بودن سیستم آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم نسبت به آسانسور مستقیم هیدرولیک

کاربرد آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

به طور کلی آسانسور هیدرولیک جک از بغل در مقایسه با آسانسور هیدرولیک با جک مستقیم کاربرد بیشتری دارد. علت این موضوع عدم امکان حفر چاله آسانسور در بسیاری از ساختمان ها است. همچنین اگر امکان کندن چاله آسانسور در جایی وجود داشته باشد از لحاظ هزینه مقرون به صرفه نخواهد بود. به همین دلیل آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم در بسیاری از آسانسورهای خانگی، ویلاها و آسانسورهای مسافربر استفاده می شود. در مواردی که امکان استفاده از سیستم جک مستقیم در آسانسور وجود نداشته باشد می توان آسانسور غیر مستقیم نصب کرد. کاربرد دیگر آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم با دو جک برای حمل بار، ملزومات سنگین و آسانسورهای خودروبر می باشد.

قیمت آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم

قیمت آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم به عوامل نظیر سرعت حرکت، قدرت موتور، ابعاد و ظرفیت کابین آسانسور بستگی دارد. همچنین کیفیت جک یک فاکتور مهم در عملکرد مناسب آسانسورهای هیدرولیک محسوب می شود؛ بنابراین آسانسور غیر مستقیم که جک آن به سیم بکسل متصل است باید کیفیت مطلوبی داشته باشد.

میزان استحکام و مقاومت جک به دلیل اینکه تامین کننده ایمنی آسانسور است می تواند عامل مهمی برای تعیین قیمت این نوع آسانسور باشد. با افزایش کیفیت و استحکام جک قیمت و هزینه خرید آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم افزایش می یابد. همچنین جک های تلسکوپی قیمت بیشتری نسبت به جک مدل تک مرحله ای دارند و متریال به کار رفته در ساخت کابین نیز می تواند عامل تاثیرگذار دیگری روی قیمت آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم  باشد.

جمع بندی 

آسانسور جک از بغل  پرکاربردترین سیستم های آسانسور هیدرولیک محسوب می شوند و بیشتر آسانسورهای کوچک و متوسط هیدرولیک را به صورت جک غیر مستقیم راه اندازی می کنند. در این مطلب با ویژگی ها، معایب و کاربرد این آسانسورها آشنا شدیم.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه