کلید سه گوش درب آسانسور چیست ؟ [طریقه استفاده و کاربرد]

کلید سه گوش درب آسانسور چیست ؟ [طریقه استفاده و کاربرد]

کلید سه گوش درب آسانسور همان کلید قفل درب می باشد که دارای انواع مختلفی است و یک نوع پرکاربرد آن هم کلید سه گوش است. کلید سه گوش درب آسانسور به عنوان یکی از لوازم و تجهیزات جانبی آن محسوب شده و در فروشگاه های بزرگ عرضه می شود. در مواقعی که برق قطع می شود یا آسانسور گیر می کند، امکان باز کردن درب آسانسور با استفاده از این کلید وجود دارد.

این کلید باید در مجتمع و در دسترس باشد تا بتوان در موقع لزوم به راحتی از آن استفاده کرد. کلید به قسمت لولایی درب اختصاص پیدا می‌کند؛ و در هر طبقه که آسانسور گیر کرده می توان با کلید سه گوش درب آسانسور آن را باز کرد.

کلید درب آسانسور دارای مدل های مختلف و متنوعی است؛ اما جدیدترین نوع آن کلید سه گوش است که برای باز کردن قفل های جدید در اسانسور های لولایی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این کلید از فلز آبکاری شده است.

در گذشته بیشتر از کلید های قدیمی برای باز کردن قفل ها استفاده می شد؛ اما در حال حاضر با استفاده از کلیدهای که به صورت سه پهلو تراش خورده اند به راحتی امکان باز کردن قفل وجود دارد.

این کلید ها دارای یک سوراخ سه گوش هستند و نام آن ها نیز به همین خاطر انتخاب شده است. گاهی اوقات به دلیل خراب شدن آسانسور یا قطع شدن برق آسانسور بین طبقات گیر می کند و یا برای تعمیر و نگهداری نیاز دارد که درب آن باز شود.

به همین خاطر می توان با استفاده از کلید سه گوش درب آسانسور که یکی از تجهیزات جانبی آسانسور محسوب می شود، قفل درب آسانسور را باز کرد. این کلید ها از جنس آلیاژ های مقاوم تولید شده که دارای طول عمر بالایی هستند.

حتما مطالعه کنید : چگونه درب آسانسور را باز کنیم

کاربرد کلید سه گوش درب آسانسور

کلید سه گوش درب آسانسور جزء کلید های رایج برای باز کردن درب کابین آسانسور هستند. از این کلید برای باز کردن جک درب پارکینگ نیز استفاده می شود. این کلیدها برای مواقعی که درب آسانسور قفل شده مورد استفاده قرار می گیرند.

قبلاً بیشتر از قفل های قدیمی برای ایمنی آسانسور ها استفاده می کردند؛ اما در حال حاضر این قفل ها به صورت سه گوش هستند و با استفاده از کلید سه گوش درب آسانسور می توان آن ها را به راحتی باز کرد.

دقت داشته باشید که هنگام حرکت کردن آسانسور نباید با استفاده از این کلید ها قفل در را باز کنید. حتی موقعی که آسانسور متوقف شده است نیز امکان باز کردن قفل وجود ندارد. این کار فقط باید توسط افراد متخصص انجام شود و در مواقع لازم مانند هنگام ارئه خدمات تعمیر و سرویس آسانسور توسط تکنسین هایی که در این زمینه تخصص دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

در غیر این صورت امکان رخ دادن حوادث خطرناک وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است هنگام حرکت آسانسور بین ایستگاه ها متوقف شود و دیگر حرکت نکند. اگر مسافر در داخل آسانسور گیر کرده باشد، می توان پس از اینکه آسانسور در یکی از طبقات ایستاد با استفاده از کلید در را باز کرد.

ممکن است در این موقع آسانسور بالاتر از طبقه یا پایین تر از طبقه بایستد؛ بنابراین باید دقت کنید که کلید سه گوش درب آسانسور را از کجا وارد کنید تا مشکلی پیش نیاید. معمولاً برای استفاده از کلید سه گوش درب آسانسور آن را در قسمت بالای درب قرار می دهند و درب را می کشند.

البته قبلاً هم به این نکته اشاره کردیم که باید این کار توسط افراد متخصص صورت بگیرد. قفل های مربوط به درب آسانسور انواع مختلفی دارند و کلیدهای آن ها نیز متفاوت است؛ اما جدیدترین و پرکاربردترین کلید درب آسانسور کلید سه گوش است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه